Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RC łódka wędkarza do wywozu zanęty

SP8JUX 08 Aug 2010 13:29 69777 43
Przewód Toplex
 • RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Założenia teoretyczne.
  Mając w głowie pomysł zrodzony z przeglądania stron www, postanowiłem zbudować coś na wzór popularnie stosowanych. Moja wiedza szkutnicza jest skromna, ale po żmudnych praktycznych doświadczeniach doszedłem do pewnych wniosków:
  1. łódka ma pływać w granicach 1-2m/s, może i więcej,
  2. musi być wodoszczelna (tzn. kroploszczelna, by fala przez nią przeszła i do środka się nie dostała),
  3. musi być typu „Wańka – wstańka”, czyli po wywrotce spowodowanej falą boczną ma płynąć dalej, do mnie, oczywiście tracąc zanętę,
  4. musi posiadać sygnalizację widoczną z co najmniej 150m co do jej zachowania się, zarówno w dzień jak i w nocy,
  5. ma być niezatapialna,
  6. musi posiadać system odnalezienia jej w wypadku utraty kontroli sterowania lub awarii.

  Dobór silnika.
  W grę wchodzą silniki typowo modelarskie, szczotkowe i 3f, oraz z odzysku, z: wkrętarek akumulatorowych, kompresorów 12V i dmuchaw samochodowych. W wyniku pomiarów poboru energii na luzie i przy obciążeniu, wybrałem 35W/12V silnik z dmuchawy 126p.

  Chłodzenie silnika.
  Od tego problemu zacząłem, Wspomniany silnik, po przeróbce (poluzowanie docisku szczotek, spiłowaniu sprężyny dociskowej wirnika, przy 12V pobiera 1,1 do 1,3A, a więc aby się kręcił potrzebuje min.13,2W energii zamienionej w ciepło. Niektórzy zasilają go z 6V, ale uważam to za błąd, przy zaniżonych obrotach ma małą sprawność. Ponadto stosując go jednocześnie do napędu dmuchawy to potrzebne są większe obroty., a obciążenie dobrałem rodzajem i wymiarami śruby (dwułopatowa fi 40).

  Kadłub.
  No to poważny problem, dlatego kupiłem na aukcji kadłub jachtu „Mercury” odcinając ponad 1/3 część licząc od rufy. Dorobiłem nową rufę i podwójne dno ze sklejki 2mm oklejonej matą żywiczną. W dnie zamontowałem chłodnicę.
  Budowę jej rozpocząłem od przycięcia dwóch rurek Cu z instalacji do CO a wloty i wyloty to kształtki 90 i 120 stopni z kompletu do tejże instalacji. W rurki wcisnąłem kawałki druciaków do mycia garnków celem poprawy wymiany ciepła. Zastosowałem wzmocnienia do rurek z płaskowników blachy. Następnie całość wkleiłem na żywicę do dna łódki. W kadłubie powierciłem otwory i wkleiłem dno wraz z chłodnicą Kolejno wykonałem szczelne zamknięcie prostokątne w górnej części i poszycie pokładu.
  Dopasowałem ramkę pokrywy i w niej zamontowałem elektronikę i mechanizmy zsypu zanęty. Zastosowałem system uszczelnienia oparty na podwójnych taśmach do uszczelniania ram okiennych, a pokrywa silnie dociskana jest przez cztery zaczepy naprężane gumą modelarską. Może to estetycznie nie wygląda, ale jest skuteczne. Zatapiałem kadłub w wannie, robiłem jego wywrotki pod wodą i kropla wody się do środka nie dostała.
  Na koniec całość pomalowałem farbą do felg samochodowych, jako dodatkowo uodpornioną na działanie takich czynników jak sole i kwasy, a więc jak najbardziej odpowiednią do środowiska wodnego.

  Elektronika.
  Regulator dwukierunkowy wykonałem zgodnie z opisem Kol. Bodziocha , od niego zamówiłem zaprogramowane procesory. (Zobacz: Regulator dwukierunkowy ). Płytkę drukowaną projektowałem uwzględniając możliwość chłodzenia radiatorem tranzystorów. Po polutowaniu elementów ruszyła bez problemów. Bardzo ważne, po chwili resetuje się samoczynnie po zaniku sygnału ustawiając dźwignię nadajnika na zero, nie puszcza przypadkowych napięć na silnik, a po odzyskaniu zasięgu zachowuje się poprawnie. Jest zaprogramowane na prawie 100% do przodu i jakieś 40% wstecz. Brawo, same plusy!
  Zastosowanie serwomechanizmu steru kierunku przysporzyło mi trochę problemów, w trakcie testów zauważyłem, że w wypadku zaniku sygnału dostaje wariacji wychylając się o kąty wręcz dwukrotnie większe od nominalnych!!! – przeciwdziałałem temu stosując orczyk serwomechanizm – ster wykonany w postaci dwóch ramion pod kątem prostym.

  Przełączniki włącz – wyłącz.
  Czytając opisy jak to robią inni: dźwignia serwomechanizmu popycha wyłącznik, elektroniczne na US 4011 i 4013, nie zdają egzaminu w wypadku zaniku sygnału z nadajnika. Dostają świra i włączają się przypadkowo.
  Znów sięgnąłem po PIC-a Pana Bodziocha i upraszczając schemat regulatora wykonałem dwa takowe. Zanik sygnału nie powoduje w nich żadnych reakcji. Jednym kanałem steruję niezależnie dwoma pojemnikami do wysypu zanęty i spuszczenia haczyków wędek, a drugim mogę włączyć oświetlenie LED-owe łódki ( czerwony – tył, biały przód, zielony – lewa burta i pomarańczowy – prawa) a także system poszukiwawczy czyli: dźwięk buzzera i jednocześnie uruchomienie nadajnika 10mW o częstotliwości powyżej 160 MHz celem możliwości pelengacji ewentualnie zagubionej łódki. Ten układ uruchamia się też samoczynnie w wyniku spadku napięcia na akumulatorach poniżej 10,2V.

  Dodatkowe wyposażenie.
  Łódka posiada układ sygnalizacji diodami LED koloru niebieskiego dwóch parametrów: przekroczeniu temperatury i rozładowania akumulatorów, W wypadku rozładowania akumulatorów dioda gaśnie z chwilą wyłączenia do zera obrotów silnika napędowego, a jeśli dalej świeci oznacza wzrost temperatury w silniku gdzie termistor przez pastę przewodzącą energię cieplną jest przyklejony do szczotki komutatora. Należy wtedy zrobić pauzę.
  Wspomniałem o nadajniku pelengacyjnym, jego wykonanie opisałem w temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=249781

  Aparatura RC
  Nadajnik – czterokanałowy E-sky 35MHz model EK2-0404E, po modyfikacjach:
  dodanie radiatora do tranzystora mocy w.cz., dorobienie dodatkowego filtru „Pi – L” przed anteną, wyprowadzenie zasilania na gniazdo do ładowania, zastąpienie prawego drążka dwoma potencjometrami, dołożenie piątego kanału, demontaż funkcji i podzespołów trener - uczeń.
  Odbiornik – również E-sky, sześciokanałowy, wmontowałem dodatkowy wzmacniacz w,cz. na fecie J310.
  Kosztorys orientacyjny:
  1. Kadłub „Mercury” z Allegro 105zł
  2. Silnik dmuchawy 10zł
  3. Silniki RH z Allegro 39zł
  4. Sklejka, listewki 30zł
  5. Tuleje, uszczelniacze, wały M5 + tokarskie usługi 70zł
  6. kleje 35zł (prawie połowa została)
  7. Szpachlówka, mata + żywica 40zł (trochę zostało)
  8. Farba podkładowa w sprayu 12zł
  9. Farba do felg, rozpuszczalnik, taśma do oklejania 22zł
  10. Drobne elementy (pręty, blaszki, śrubki, nakrętki itp.) 10zł
  11. Procesory PIC 3szt + przesyłka 36zł
  12. Tranzystory, stabilizatory , rezystory, kondensatory, diody, przekaźniki, przewody itp. 100zł
  13. Serwo 45zł
  14. Ster, orczyki + perzesyłka 24zł
  15. Akumulatory 2*6V/4,7Ah 28zł
  16. Aparatura E-sky 130zł (kompletowałem na licytacjach)
  17. Jakieś 100 godzin pracy, „...kiedy to wreszcie skończysz...”-słowa żony, (średnio dwie godziny dziennie przez dwa miesiące). Dużo czasu upłynęło na testowaniu poszczególnych rozwiązań, z czego wybierałem najlepsze

  Aż strach zsumować, lepiej tego nie zrobię  Wnioski własne.

  Testy na wodzie.
  Bardzo dobra prędkość (1,5m/s) przy godzinnym pływaniu, zdolność pokonywania fal i zarośli, niezawodność mechanizmów zanętowych, dobra sygnalizacja, zwrotność (promień skrętu mniejszy od 0,5m). Niski środek ciężkości. Doskonały system chłodzenia. Możliwość doładowania akumulatorów w terenie z instalacji samochodu.
  Wady: trudność w utrzymaniu prostoliniowego toru (zbyt krótki kadłub) oraz bardzo słaby wsteczny.
  Na przyszłość: kadłub węższy i dłuższy, bardziej opływowe kształty nadbudówek, elektronika bez zmian.

  Resztę widać na zdjęciach
  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Wykonanie chłodnicy -Cu rurki i kształtki z inst. CO, polutowane i wklejone w dno, następnie pokryte matą żywiczną.


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  W powiercony kadłub wkleiłem dno z chłodnicą, następnie dorobiłem rufę i pokład.


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  W zapodkładowany kadłub wkleiłem podstawę silnika, kanał powietrzny i podstawę serwa kierunku (steru).


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Czas na silnik, kondensator przeciwzakłóceniowy jest bezpośrednio na szczotkach, do szczotek przez pastę dotyka termistor. Silnik otrzymał turbinkę dmuchawy którą wcześniej wyważałem.

  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Na szablonie z odcięcia starej futryny okiennej (z prawej strony na zdjęciu) wykonałem z żywicy dwa pojemniki na zanętę.


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Skompletowałem mechanikę wysypu zanęty i współpracujące wyłączniki krańcowe.


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Przyszedł czas na elektronikę  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Kolej na zamontowanie napędu.


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Czas na malowanie, wszystko wymontowane, po malowaniu złożone. Pokazuję również system szczelnego docisku pokrywy do kadłuba (są takie cztery).


  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Tak prezentuje się w całości, łącznie z ukazaniem działania mechanizmów wsypowych  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  .. i na wodzie

  W tym dziale nie pobieramy prowizji - usunąłem.
  [CMS]

  Usunąłem załączniki z prowizją 23-08-2010

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Offline 
  SP8JUX wrote 1400 posts with rating 267, helped 128 times. Been with us since 2005 year.
 • Przewód Toplex
 • #2
  sztygar
  Level 14  
  No naprawdę jestem pod wielkim ale to naprawdę wielkim wrażeniem ! To co Pan zrobił jest niesamowite :P czytając tytuł pomyślałem że będzie to jakieś plastikowe badziewie .. ale się przeliczyłem i Dobrze ! :) Sam jestem wędkarzem i doceniam naprawdę takie zabawki które się przydają :) ale czytając jeszcze ten kosztorys ehhh ponad 700 zł :p ale chyba warto było :) wrażenia pewnie bezcenne :) Podziwiam Pana za chęć zbudowania takiej łódeczki :) tyle godzin pracy ile trzeba było w to włożyć :) ale efekt końcowy genialny :) Pozdrawiam i oby tak dalej :) Udanych połowów życzę :)
 • #3
  Overclocker
  Level 13  
  Mi również bardzo się podoba ta konstrukcja, widać dużo ciekawych rozwiązań, mam kilka pytań odnośnie konstrukcji. Czym jest zasilana łódka ? jakiś akumulator żelowy ? Jakie ma wymiary i wagę, wygląda na dość solidną i dużą łódkę. I jeszcze jedno, jak dużo zanęty można na nią zabrać (ładowność). :)

  i jeszcze jedno, jak działa to chłodzenie ? turbinka zamontowana na silniku dmucha powietrze w rurki, ochładza się w nich, i z powrotem trafia do komory silnika ?
 • #4
  TheNooFly
  Level 11  
  Wieelki respect !
  Dolaczam sie do pytania o wage,wymiary i zastosowany akumulator.

  Pozdrawiam
 • Przewód Toplex
 • #5
  RitterX
  Level 39  
  Przyznam się, że pierwsze skojarzenie po obejrzeniu zdjęcia projektu było diaboliczne... ;). Nic tylko na tych dwóch wyrzutnikach leży materiał wybuchowy celem zmotywowania ryb by płynęły w naszą stronę... O zgrozo!
  Teraz poważniej. Projekt bardzo mi się spodobał a szczególnie pomysł. Nie zastanawiałem się rzucając kulkami zanęty czy miotając ją przy pomocy procy nad tym, że można zbudować wodną "ciężarówkę" wysypującą co trzeba, gdzie trzeba i kiedy trzeba.
  Jak rozumiem, po napięciu wyładowanego akumulatora, że to najprawdopodobniej 12V żelowy, dokładniej 2szt. połączone w szereg. Czy podział jest podyktowany potrzebą precyzyjniejszego ustawienia balastu?
 • #6
  TheNooFly
  Level 11  
  RitterX wrote:

  Jak rozumiem, po napięciu wyładowanego akumulatora, że to najprawdopodobniej 12V żelowy, dokładniej 2szt. połączone w szereg.


  2 szt. 12V akumulatorow dadza 24V. A silnik jest 35W/12V
  Wiec z kad pomysl ze to 2 zelowki polaczone w szereg ? Zgodze sie ale,na polaczenie rownolegle.
  Ale poczekajmy z tym na wyjasnienie autora.
  Pozdrawiam
 • #7
  morror
  Level 2  
  Są to dwa akumulatory 6V 4,7Ah . Napisane jest w kosztorysie :)
 • #8
  djkarol1
  Level 16  
  Witam, sam dochodzę do finiszu z robieniem mojej łódki, moja będzie z plastiku (lutowałem hot airem) potem żywica .... moja będzie miała zsypy boczne, Aparature Hooby Kinga 2,4, 2 aku równolegle po 5 Ah (ołowiowe ciężkie) ale zastanawiam sie nad pakietami z allegro lit-jon z baterii do notebooka. Sprawdziłem w wannie obciążając łódkę i mój silnik pobiera 1,2A max więc świetnie jest to silnik z elektrycznej anteny :) a przy tym jak łódka startuje ... miód.... serwo steru max 0.20A przy obciążaniu ciągle, serwa burt zanętowych jeszcze nie wmontowane, więc nie wiem. Do tego zdalny włącznik diod nawigacyjnych ... Twój silnik strasznie wielki ja na moją łajbę mam malutki silnik i śrubę 32mm średnicy. Nie wiem po co schemat regulatora od bodziocha jak trzeba mieć PIC zaprogramowany :)

  A dodam jeszcze że jakbym miał robić drugi raz z plastiku to bym się nie podjął - DUŻO GODZIN PRACY, DLA BARDZO CIERPLIWYCH LUDZI - ale kto jest bardziej cierpliwszy od wędkarzy :D ZACZĄŁEM TO SKOŃCZĘ (robię już kilka miesięcy)
 • #9
  tOOmki
  Level 11  
  Overclocker wrote:

  i jeszcze jedno, jak działa to chłodzenie ? turbinka zamontowana na silniku dmucha powietrze w rurki, ochładza się w nich, i z powrotem trafia do komory silnika ?


  Mam to samo pytanie, bo chyba trochę przekombinowałeś z tym chłodzeniem ?
  Nie lepiej było pójść w chłodzenie wodą ?
 • #11
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam kolegów zainteresowanych moja łódką, dziękuję za bardzo ciepłe słowa. Postaram się odpowiedzieć na powtarzające się pytania:
  Quote:
  Czym jest zasilana łódka ? jakiś akumulator żelowy ?

  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Dwie takie sztuki połączone szeregowo , 2 * 6V. Akumulatory leżą płasko przyklejone gumą dwustronnie przylepną . Spełniają rolę balastu i wyważenia. Łódkę wyważałem w ten sposób, że wyjąłem ster kierunku (dławicy steru nie zaślepiałem bo jej wierzchołek jest powyżej linii wodnej), łódkę przywiązałem żyłką i płynęła .... przesuwając akumulatory znalazłem ich optymalne położenie i tak je wkleiłem. Akumulatory ładuję metodą stało napięciową przez nietypowe zastosowanie gniazda w.cz. 50Ω obok wyłącznika zasilania. Dlatego takie gniazdo, bo łatwo mi go uszczelnić nakrętką z kawałkiem gumy. Wyłącznik zasilania ma założoną osłonę z uciętego palca rękawiczki gumowej.

  Quote:
  Jakie ma wymiary i wagę, wygląda na dość solidną i dużą łódkę.

  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Nie wiedziałem jak dokładnie pomierzyć, ale chyba odpowiedź jest na zdjęciach?
  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Waga pokazuje 5,8kg z akumulatorami, bez zanęty.

  Quote:
  ... jak dużo zanęty można na nią zabrać (ładowność)

  Mocne pytanie, chyba wiąże się ze zmianą środka ciężkości?
  Tak naprawdę nie jestem zwolennikiem karmienia ryb, stąd też dużo zanęty nie wywożę. Pojemniki objętościowo mają po 1,05 litra , ja sypię w nie po trzy garście zanęty wypełniając objętościowo jakieś 2/3. Na próbie stateczności, przy obciążeniu piaskiem do 1kg w obu pojemnikach, łódka pomimo podniesienia środka ciężkości płynęła bez problemu. Jeśliby było większe obciążenie to w razie wywrotki na fali, zanęta wysypała by się a odciążona konstrukcja obróci się do właściwej pozycji bo jest wodoszczelna i odpowiednio ma niski środek ciężkości (akumulatory i rurki chłodnicy dają niezły balast).
  Dodam, że w trakcie prób mechanizmów przy podnoszeniu do 5 kG siły zaczepione na maksymalnej dźwigni, silniki nie "czuły" obciążenia (siłę mierzyłem wagą wędkarską).


  Quote:
  jak działa to chłodzenie ? turbinka zamontowana na silniku dmucha powietrze w rurki, ochładza się w nich, i z powrotem trafia do komory silnika ?

  ..z powrotem trafia do szczelnego kadłuba, po nim się rozprasza, dodatkowo schładza się w kontakcie ze ściankami kadłuba, z niego jest swobodnie zasysana otworami w tylnej pokrywie silnika. Otwory te kierują powietrze na szczotki i komutator, dalej powietrze odbiera energię cieplną z uzwojeń wirnika i magnesów i turbinka zasysa je i tłoczy do chłodnicy.

  Jeszcze jeden szczegół, połączenie steru z serwem, orczyki złączone są sztywno pod kątem prostym dlatego, ponieważ w wypadku zaniku sygnału serwo "szaleje" przybierając duże kąty wychylenia poza normalnym zakresem. Układ ten nie blokuje steru i zawsze powraca do prawidłowej pozycji /poniższe zdjęcie/
  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty

  A tak działa sygnalizacja pracy pojemników:
  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty

  Próbowałem nakręcić film, nie wyszedł, za ciemno było, postaram się go wykonać w przyszłości,
  dziękuję raz jeszcze za ciepłe słowa które odbieram jako najwyższą nagrodę za moją pracę,
  pozdrawiam,
  Marek

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  djkarol1 wrote:
  Witam, sam dochodzę do finiszu z robieniem mojej łódki, moja będzie z plastiku (lutowałem hot airem na ciepło ) potem żywica .... moja będzie miała zsypy boczne, Aparature Hooby Kinga 2,4, 2 aku równolegle po 5 Ah (ołowiowe ciężkie) ale zastanawiam sie nad pakietami z allegro lit-jon z baterii do notebooka. Sprawdziłem w wannie obciążając łódkę i mój silnik pobiera 1,2A max więc świetnie jest to silnik z elektrycznej anteny :) a przy tym jak łódka startuje ... miód.... serwo steru max 0.20A przy obciążaniu ciągle, serwa burt zanętowych jeszcze nie wmontowane, więc nie wiem. Do tego zdalny włącznik diod nawigacyjnych ... Twój silnik strasznie wielki ja na moją łajbę mam malutki silnik i śrubę 32mm średnicy. Nie wiem po co schemat regulatora od bodziocha jak trzeba mieć PIC zaprogramowany :)

  A dodam jeszcze że jakbym miał robić drugi raz z plastiku to bym się nie podjął - DUŻO GODZIN PRACY, DLA BARDZO CIERPLIWYCH LUDZI - ale kto jest bardziej cierpliwszy od wędkarzy :D ZACZĄŁEM TO SKOŃCZĘ (robię już kilka miesięcy)

  No to życzę szybkiego finiszu i satysfakcji.
  przesmaruj dobrze panewki w silniku i go dotrzyj, ja dałem dużo wyższe napięcie na 12-sto woltowy silnik przez 15 minut i z 1,7A zszedłem ma nieco powyżej 1A na biegu jałowym. Podobnie docierałem wał napędowy.
  Stosowanie akumulatorów typowo modelarskich a i z laptopów stwarza problem z ładowaniem, żeby szybko to musisz mieć wydajny prądowo balanser a taki kosztuje.

  Regulator wg kol. Bodziocha kosztował mnie :
  scalak zaprogramowany + przesyłka 16zł kupiłem więcej sztuk więc koszt przesyłki sie rozłożył
  tranzystory 4 * 3zł + 2* 0,5zł
  stabilizator 1,5zł
  rezystory, kondensatory 20*0,1zł +0,5zł
  kawałek laminatu ?
  .. za te pieniążki nie kupisz nawet używanego ,

  Quote:

  Mam to samo pytanie, bo chyba trochę przekombinowałeś z tym chłodzeniem ?
  Nie lepiej było pójść w chłodzenie wodą ?

  Witam,
  chłodzenie wodne silnika płaszczem zewnętrznym odpada w modelu wolno pływajacym, wymagałoby to zastosowania pompki wodnej, bo tego typu chłodzenie sprawdza się w ślizgach. Ja już jeden silnik usmażyłem /BB 700/ stosując chłodnicę płaszczową i to tak zamocowaną, że całość była pod linią wodną zachowując jednocześnie grawitację obiegu. Para wodna wychodziła mi z rurki wylotowej i wytłaczała dopływ świeżej. Ponadto takie chłodzenie chłodzi obudowę, czyli najpierw powietrze odbiera energię cieplną z wirnika i szczotek a następnie przekazuje je obudowie. Tamtą konstrukcję przerobiłem wstawiając w obieg pompkę ze spryskiwacza włączaną okresowo włącznikiem z termistorem.
  Pozdrawiam,
  Marek
 • #12
  tOOmki
  Level 11  
  SP8JUX wrote:

  Quote:

  Mam to samo pytanie, bo chyba trochę przekombinowałeś z tym chłodzeniem ?
  Nie lepiej było pójść w chłodzenie wodą ?

  Witam,
  chłodzenie wodne silnika płaszczem zewnętrznym odpada w modelu wolno pływajacym, wymagałoby to zastosowania pompki wodnej, bo tego typu chłodzenie sprawdza się w ślizgach. Ja już jeden silnik usmażyłem /BB 700/ stosując chłodnicę płaszczową i to tak zamocowaną, że całość była pod linią wodną zachowując jednocześnie grawitację obiegu. Para wodna wychodziła mi z rurki wylotowej i wytłaczała dopływ świeżej. Ponadto takie chłodzenie chłodzi obudowę, czyli najpierw powietrze odbiera energię cieplną z wirnika i szczotek a następnie przekazuje je obudowie. Tamtą konstrukcję przerobiłem wstawiając w obieg pompkę ze spryskiwacza włączaną okresowo włącznikiem z termistorem.
  Pozdrawiam,
  Marek


  Filmiku nie widziałem więc trudno było określić ile te maleństwo zasuwa.
  Ale w takim przypadku - takie air chłodzenie, to najlepszy pomysł.
 • #13
  nanab
  Level 27  
  Serwa i włączniki elektroniczne wariują po zaniku sygnału, bo masz kiepski odbiornik. Dobry odbiornik z funkcją fail-safe można znaleźć na allegro <100zł, albo w zagranicznych sklepach prawie połowę taniej.
  Quote:

  Nadajnik – czterokanałowy E-sky 35MHz model EK2-0404E, po modyfikacjach:

  Pomijając nawet kwestię legalności używania pasma 35MHz do modeli pływających, pozostaje jeszcze kwestia pewnego rodzaju kultury-pływając sobie tą łódką możesz strącić model komuś, kto lata kilometr dalej, tym modelem możesz uszkodzić np. samochód, albo zrobić komuś krzywdę.
  Poza tym nie mam się do czego przyczepić-gratuluję sukcesu :)
 • #14
  MaXo90
  Level 15  
  Korzystasz z normalnego odbiornika modelarskiego ?:D Bo nie widzę go na fotkach. Mógłbyś podrzucić linka do tematu kol.Bodziocha ;]

  Łódeczka bardzo niezła. Naprawdę sporo samozaparcia i kunsztu kosztowało wykonanie tego cacka ;] Szkoda że zaszpachlowałeś pojemników na zanęte przed malowaniem żeby nie było widać włókna... Ale myślę że chodziło o wage?.
  Gratuluję, podziwiam i pozdrawiam ;]
 • #15
  eu43
  Level 16  
  Co do chłodzenia: a może by zalać tą komorę powietrzną olejem? Na pewno będzie to lepszy wymiennik ciepła. Z własnych doświadczeń nad torturowaniem silników komutatorowych wiem, że odpowiednio dociskane szczotki nie pozwalają na dostanie się warstwy oleju pomiędzy nie a komutator. No tak, ale z drugiej strony większy opór wirnika i tej turbinki. I chyba nawet za duży.. hehe proszę więc potraktować ten post humorystycznie :)

  Ciekawy pomysł z tym napędem strumieniowym, o ile tak można nazwać projekt z podwójnym dnem, ponieważ nie ma ściśle zwartego korytarza wodnego i steru strumieniowego ;)

  Całość bardzo sprytnie wykombinowana. Duży plus za to.

  Pozdrawiam i życzę miłego zanęcania :)
 • #17
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  MaXo90 wrote:
  Korzystasz z normalnego odbiornika modelarskiego ?:D Bo nie widzę go na fotkach. Mógłbyś podrzucić linka do tematu kol.Bodziocha ;

  Do oryginalnego odbiornika dorobiłem wzmacniacz wielkiej częstotliwości. Nie widać bo jest nad silnikiem wywrotki we wnęce.

  MaXo90 wrote:

  Szkoda że zaszpachlowałeś pojemników na zanęte przed malowaniem żeby nie było widać włókna... Ale myślę że chodziło o wage?
  Dokładnie, nie miałem możliwości wykonania próżniowego.
  nanab wrote:

  Pomijając nawet kwestię legalności używania pasma 35MHz do modeli pływających, pozostaje jeszcze kwestia pewnego rodzaju kultury-pływając sobie tą łódką możesz strącić model komuś, kto lata kilometr dalej, ...
  Ja dodałem filtry celem pozbycia się harmonicznych, fakt, że natężenie pola elektromagnetycznego wzrosło, ale spadł też minimalnie prąd zasilania tranzystora PA. Zasęg zwiększyłem czułością odbiornika.
 • #18
  RitterX
  Level 39  
  Zastanawiałem się nad tym jak bym podszedł do tego projektu. Jedyne co bym zmienił to zasobnik na zanętę i sposób jej dozowania. Pojemnik byłby o przekroju poprzecznym trójkąta z zaokrąglonym dolnym rogiem. Pojemnik umiejscowiony wzdłuż osi łodzi. Wewnątrz wzdłuż zaokrąglonego rogu na całej długości zasobnika byłaby ślimacznica napędzana małym silniczkiem. w bocznej ściance zasobnika nad rufą byłby koniec ślimacznicy i otwór wylotowy. Dzięki takiemu ustawieniu zasobnika i sposobowi jego opróżniania nie byłoby kłopotu z szybkim przesuwaniem środka ciężkości w czasie "zsypu". Zanęta zsuwałaby się do ślimacznicy grawitacyjnie a potem dzięki jej ruchowi obrotowemu na zewnątrz przez otwór.
  Jeżeli chciałeś zastosować taki sposób dozowania ale były przesłanki ku temu by go zarzucić to daj znać dlaczego. Może czegoś nie uwzględniłem?

  Tym Kolegom, którzy chcieliby zrobić kadłub samodzielnie polecam metodę traconego styropianu. Bardzo dobrze się sprawdza zarówno przy modelach latających jak i kadłubach i nie tylko, pływających.
 • #19
  saly
  Level 32  
  A jak efekty wędkarskie, przy tak wielkim zasięgu, czy ta łódka to głównie na karpie.
 • #20
  djkarol1
  Level 16  
  No sam kupuje regulator od Bodziocha ponieważ nie mam czasu za bardzo zrobić sam, ma duży BEC ale są tańsze regulatory za kilka dolarów z mniejszym becem, Bodzioch się nie wyrabia z produkcją ma być na dniach. Tutaj jest obszerny temat o łódkach do wywozu: http://www.narybki.net/forum/viewthread.php?thread_id=1005&rowstart=980.

  Są włączniki wodoodporne apropo palca z rękawiczki na przełączniku ... sam szukam takiego gdzieś po miejscowych sklepach. Uważam że chłodzenie silnika przy śrubach od 32-35mm jest niepotrzebne ... szkoda fatygi ... ten silnik z fiata to chyba kicha dużo żre prądu ...

  Co do akumulatorów to w tej wadze prawie 2 kg każdy mam 10 Ah a przy tej pojemności za niewielkie pieniądze mógłbym kupić raz lżejsze akusy lit-pol, ale wiadomo balancer .. do ołowiowych chce zrobić ładowarke sam na max 4 aku odrazu ..

  Co do silnika to jeszcze dodam że ustawić w osi z kardanami, aby wał nie buczał spędziłem przy tym z jakieś 6 godzin .... masakra, wał przesmarowałem tawotem bo ciekło trochę, ponieważ mam pod powierzchnią wody cały wał i silnik po zanurzeniu. To samo było ze sterem przy tym jak dałem silnik wstecz na wodzie w wannie ..
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  saly wrote:
  A jak efekty wędkarskie, przy tak wielkim zasięgu, czy ta łódka to głównie na karpie.

  Nie tylko, w pojemnik wkładasz żywca i go kiprujesz jakieś 100 m. Żywiec łagodnie wpada do wody, jest żywotny. Wkładasz blachę i przeciągasz ją wzdłuż szuwarów itp.
  Kol. RitterX, ślimacznicą żywca nie opuścisz na wodę.
  Kol djkarol1, silnik z wałem ustawiałem tak, że zamiast kardana była sztywna tuleja o długości przegubu. Tak wklejony wał i silnik z podstawą, po wyschnięciu kleju został rozebrany i zachowując osiowość, tuleja została zastąpiona przegubem.
  Silnik ten, jak już raz pisałem, został wybrany jako o najbardziej pasujących parametrach, sam przy 12V bierze nieco ponad 1A, z wałem w powietrzu 1,7A, w wodzie do 8A a przy tym ma niskie obroty i duży moment.
 • #23
  djkarol1
  Level 16  
  Mój w wodzie bierze 1,2 A max :D jeszcze męczyłem kadłub ręcznie do przodu i wstecz robiąc wielkie opory i 1,2 to max.
 • #24
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  djkarol1 wrote:
  Mój w wodzie bierze 1,2 A max :D jeszcze męczyłem kadłub ręcznie do przodu i wstecz robiąc wielkie opory i 1,2 to max.

  Zgadza się, ja testowałem swój napęd zasilając z 6V i faktycznie prąd nie przekraczał 1,5A. Zasilając z 12V przez regulator (a jest on impulsowy) mam możliwość zasilania skutecznym napięciem w granicach 6-8V co wystarcza do swobodnego pływania, nawet na drążku gazu w nadajniku zrobiłem zapadkę. Jednak podając pełne napięcie 12V łódka zbytnio nie przyspiesza ale przy przejściu przez zarośla znacznie to ułatwia.
  Czy możesz wstawić foto Twojej łódki?
  Marek
 • #25
  nanab
  Level 27  
  SP8JUX wrote:
  Ja dodałem filtry celem pozbycia się harmonicznych, fakt, że natężenie pola elektromagnetycznego wzrosło, ale spadł też minimalnie prąd zasilania tranzystora PA. Zasęg zwiększyłem czułością odbiornika.

  Jeśli znajdzie się ktoś na tym samym kanale, to filtry nic nie dadzą. Ktoś powie, że to mało prawdopodobne. Mało prawdopodobne jest też, że będę miał kontrolę drogową, ale to nie powód, żebym jeździł bez prawa jazdy samochodem bez przeglądu i ubezpieczenia ;)
 • #26
  KOCIOKWIK
  Level 11  
  nanab wrote:

  Jeśli znajdzie się ktoś na tym samym kanale, to filtry nic nie dadzą. Ktoś powie, że to mało prawdopodobne. Mało prawdopodobne jest też, że będę miał kontrolę drogową, ale to nie powód, żebym jeździł bez prawa jazdy samochodem bez przeglądu i ubezpieczenia ;)

  Aleś się uparł tego 35MHz, wiele osób czyli modelarzy wykorzystuje 35MHz do różnych zabawek, chyba dlatego że lotnicy poszli na 2,4GHz a apki są tanie.
 • #27
  djkarol1
  Level 16  
  Co prawda nie jest pomalowana i wyszlifowana, moja konstrukcja jest bardzo nietypowa jeśli chodzi o kadłub i "komorę na śrubę" śruba nie wystaje poza burty .... Jeśli chodzi o zarośla - jak dam odpowiednią siatkę, to nawet ciężko będzie im dostać się do śruby, chyba że to będą pojedyncze nitki to moją śruba je przetnie i przemieli.

  a oto stare fotki kadłuba po 1 szlifie:

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2765ed7115864ada.html
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/024fc92d25a85895.html

  a tutaj z serwa elki już po montażu silnika, przed montażem serw (prace już są znacznie dalej)

  RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty RC łódka wędkarza do wywozu zanęty
  Estetycznie nie wygląda na razie, warstwa żywicy poprawi jej wygląd , ale to dopiero po malowaniu na czarno, później żywica, później lakier olejny śnieżka. i będzie gites.
 • #28
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  djkarol1 wrote:
  Co prawda nie jest pomalowana i wyszlifowana, moja konstrukcja jest bardzo nietypowa jeśli chodzi o kadłub i "komorę na śrubę" śruba nie wystaje poza burty .... Jeśli chodzi o zarośla - jak dam odpowiednią siatkę, to nawet ciężko będzie im dostać się do śruby, chyba że to będą pojedyncze nitki to moją śruba je przetnie i przemieli.

  Osłonę na: śrubę i ster musisz dać! W podobnej konstrukcji nie miałem osłony i nagle łódka mi zwolniła. Jak się okazało śruba nakręciła moczarkę kanadyjską i nie była w stanie jej pociąć tylko zbiła w kokon. Za ster się też naczepiało wodnego badziewia. Osłonę zrób np. przykręcaną z półkolistej siatki o oczkach około 5 do 8 mm, wystarczy z przodu śruby.
  Moją swobodnie przepływam np po żyłce praktycznie nie poruszając nią.

  djkarol1 wrote:
  Estetycznie nie wygląda na razie, warstwa żywicy poprawi jej wygląd , ale to dopiero po malowaniu na czarno, później żywica, później lakier olejny śnieżka. i będzie gites.
  Nie przejmuj się estetyką, chyba ze robisz na zamówienie, Ma być skuteczna i niezawodna, gdybym się bawił w szpachlowanie to.... przyszły sezon by mnie złapał,
  powodzenia
  Marek
 • #29
  djkarol1
  Level 16  
  osłonę chce dać z siatki ale takiej plastikowej - śliskiej myślę że na poxipol przykleję bez problemu do kadłuba. Straszne i monotonne było lutowanie na ciepło hotairem polipropylenum czasami się nawdychałem że jazda samochodem była trudna koncentracje traciłem ... Nie polecam. koledzy z forum wędkarskiego robią wyglądem bardzo ładne łajby, bo robią ze sklejki, później szpachla i żywica i znowu żywica i tak kilka razy, natomiast moja pod względem wytrzymałości chyba będzie lepsza, co do wyglądu masz racje sezon mi ucieknie jak będę się cackać ;D
 • #30
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Dzisiaj łowiłem na żywca, zaczepiałem za hak pojemnika agrafkę przy kotwicy lub kładłem rybkę do pojemnika, jak na filmie: