Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamontować oświetlenie na łodzi

w.e.s 08 Sie 2010 13:51 2236 15
  • #1 08 Sie 2010 13:51
    w.e.s
    Poziom 8  

Kupiłem jakiś czas temu halogeny i zamontowałem je na łodzi ale nie działaja do konca poprawnie , ponieważ kiedy podłaczam dwa halogeny na raz to spada napięcie i świecą słabiej niz po podłączeniu jednego halogenu ( halogeny są podłączone równolegle i bezpośrednio do akumulatora ). I tu moja proźba do was napiszczie czego ewentualnie potrzebuje do tej instalacji aby działała poprawnie . chce zamontować również oświetlenie w kabinie i zamontować zegary tj np. obrotomierz który bedzie podswietlany i boje sie ze napiecie spadnie jeszcze bardziej , a chciałbym moc pozapalac wszystko naraz jak w samochodzie .
    Prosze o pomoc

0 15
  • #2 08 Sie 2010 14:01
    38209
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Sie 2010 14:35
    kybernetes
    Poziom 39  

Opisz dokładnie jaki masz akumulator, jakie masz halogeny, jak jest poprowadzona instalacja halogenów (czy niezależnie jeden od drugiego, czy wspólnym rozdzielonym przy lampach), jaki jest przekrój przewodu i długość. Zmierz spadek napięcia na akumulatorze i przy lampach. Podlicz i podaj moc wszystkich projektowanych odbiorników.

0
  • #4 08 Sie 2010 14:43
    w.e.s
    Poziom 8  

akumulator 12v 60a a halogeny maja zarówki h3 55w jest alternator ale nie mam pojecia jaki

Dodano po 2 [minuty]:

kabel ma jakies 6m a przekroj to jakis 1mm

0
  • #5 08 Sie 2010 16:00
    rico37p
    Poziom 28  

Przy poprawnym ładowaniu prądu powinno ci wystarczyć na to wszystko co wymieniłeś wyżej . Zacznij od pomiaru napięcia ładowania.

0
  • #6 08 Sie 2010 18:07
    kybernetes
    Poziom 39  

Nie napisałeś, mimo że wyraźnie cię o to prosiłem o tym jak masz podłączone te halogeny! Jeżeli są na jednym kablu to przygasanie ich jest rzeczą zupełnie normalną. Na przewodzie jaki masz spadek napięcia dla jednego halogenu to ok. 1V. Jest to stanowczo zbyt dużo. Żarówki są bardzo wrażliwe na spadki napięć - do tego są konstruowane do pracy przy wyższym napięciu (ponad 13,5V) niż masz na akumulatorze. Poprowadź instalację przewodem 2,5mm2 a do tego oddzielnie dla każdej lampy.

0
  • #7 08 Sie 2010 19:24
    w.e.s
    Poziom 8  

Sa podłaczone równolegle

Dodano po 2 [minuty]:

kiedy własnie nie zabardzo moge pociagna tam taki gruby przewód

0
  • #8 08 Sie 2010 20:06
    kybernetes
    Poziom 39  

Kolego w.e.s., to że są podłączone równolegle to rzecz oczywista bo inaczej się żarówek nie łączy tak wiec nie ma potrzeby takiej informacji podawać. Ja pytam czy instalacja jest prowadzona wspólnym kablem i rozdziela się przy żarówkach czy też osobno do każdej żarówki idą po 2 kable? Jeśli trudno ci to prosto wyjaśnić (nie każdy musi być elektrykiem) to możesz przecież naszkicować dokładny rysunek obecnej instalacji z oddzielnym rozrysowaniem każdego kabelka, żarówki, akumulatora, przełącznika i połączeń między przewodami w paincie i przesłać tutaj (korzystając z opcji "dodaj obrazek"). Bez tego nie będę zgadywał.

Co do grubości przewodów - niestety prawa fizyki są nieubłagane - aby żarówka miała odpowiednią jasność jej włókno musi mieć odpowiednią temperaturę, tę zaś osiąga przy określonym napięciu. Zależność pomiędzy temperatura a jasnością jest mocno nieliniowa - więc małe zmiany napięcia zasilania powodują duże zmiany jasności. Ponieważ standardowa żarówka samochodowa ma napięcie znamionowe 12 V to zasilenie jej 11V lub nawet 10V powoduje, że marnie ona świeci dając połowę bądź 1/3 mocy. Skoro nie możesz tam dać grubszych przewodów to musisz zamontować tam taką lampę, która możliwie w pełni wykorzysta to co jej da instalacja - czyli mniejszej mocy. Zysk na jasności i tak będzie bo słabsza ale właściwie zasilona żarówka da ci więcej światła jak mocna ale niedowoltowana.

0
  • #10 09 Sie 2010 21:30
    632256
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 09 Sie 2010 22:27
    Stary1952
    Poziom 33  

w.e.s napisał:

kiedy własnie nie zabardzo moge pociagna tam taki gruby przewód

Witam .
    Będziesz jednak chyba zmuszony wymienić te przewody na grubsze , na obecnych masz za duży spadek napięcia i nic nie zrobisz . :cry:
    Włącz te halogeny i zmierz napięcie na akumulatorze a następnie na samych żarówkach - wnioski wyciągniesz sam . :idea:

0
  • #12 09 Sie 2010 23:03
    kybernetes
    Poziom 39  

Ja obliczyłem dla 12m przewodu 1mm2 i 9A spadek ok. 2V. To za dużo. Na tej instalacji można dać jedną żarówkę 35W - jeśli to ma pracować tylko na akumulatorze. Chyba, że damy tam instalację jednoprzewodową (jeśli światła są umieszczone np. na metalowym maszcie) czego na łodziach się raczej nie praktykuje. Wtedy spokojnie uciągnie te żarówki a nawet większe.

0
  • #13 10 Sie 2010 10:09
    w.e.s
    Poziom 8  

ok to poprowadze przewód 2,5mm przy takich przewodzach moge zostawic tak jak jest czy musze pociagnac dwa oddzielen przewody?
    I jeszcze takie pytanko jezeli podłacze ten przełacznik to potrzebuje przekaznika
    http://allegro.pl/item1183774271_przelacznik_top_gun_25a_red_blue_green_tuning.html

Dodano po 2 [minuty]:

i byłbym wdzieczny za jakis schemacik jak to podłaczyc aby wszystko poprawnie działało

0
  • #14 10 Sie 2010 10:44
    kybernetes
    Poziom 39  

Przewód 2,5mm2 to na jedna żarówkę 55W, na dwie muszą być dwa osobne przewody. Jeżeli chcesz poprowadzić to jednym przewodem to musisz użyć przewodu 6mm2. Przy twojej instalacji bijemy się o każdy ułamek wolta!

Przełącznik, jaki pokazałeś nie wymaga przekaźnika, gdyż ma wystarczająca wydajność prądową - 25A (może przenieść obciążenie co najmniej 250W). Jedna żarówka 55W ma pobór prądu: 55W/12V=4,6A.

Twój schemat jest prawidłowy o ile zastosujesz właściwe przekroje przewodów.

PS: Wzór na obliczanie spadków napięć w instalacji:

spadek_napięcia = prąd_odbiornika [A] / ((55 x przekrój_przewodu [mm2]) / podwójna_długość_przewodu_do_odbiornika [m])

0
  • #15 10 Sie 2010 10:59
    w.e.s
    Poziom 8  

czyli jak podłacze bzeposrednio do aku. to dioda sie nie spali ,
    a jezeli zrobił bym taki myk na przewodach ze szedłby przewód 2,5mm a potem zastapił bym go tym na 1mm.
    Jak zamontować oświetlenie na łodzi

0
  • #16 10 Sie 2010 11:12
    kybernetes
    Poziom 39  

Diody w przełącznikach są ograniczane rezystorami wiec nie ma obawy o ich uszkodzenie. Ważny jest jedynie kierunek połączenia. Schemat podłączenia przełącznika powinien być na opakowaniu.

Oblicz spadki napięć w instalacji wg. wzoru jaki wyżej podałem. Suma nie powinna przekroczyć 0,4V.

0