Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja systemu i sterowanie PLC przez aplikacje PC

eninede 08 Sie 2010 13:56 13576 40
  • #1 08 Sie 2010 13:56
    eninede
    Poziom 8  

Witam serdecznie!
    Dluzszy juz czas 'bawie' sie PLCami, i przychodza coraz to nowe pomysly na ich rozbudowe i wykorzystanie. W zwiazku z tym chcialbym wiedziec czy znacie/wiecie cos o aplikacjach PC pozwalajacych (emulacja paneli HMI) zwizualizowac caly system i za posrednictwem (np. przegladarki www) sterowac samym sterownikiem. Wazne jest tez dla mnie tez by aplikacja taka potrafila wspolpracowac z roznymi sterownikami (w sensie by nie byly skierowane tylko do jednego producenta).
    Z gory wielkie THX za wszystkie sugestie i pomoc

0 29
  • #2 08 Sie 2010 14:35
    wasek88
    Poziom 15  

Witam. Z tego co wiem to nie ma żadnej aplikacji wspomagającej sterowniki kilku firm. Żadna duża firma nie pozwoli sobie na coś takiego, by uzależniać się od jakiegoś zewnętrznego oprogramowania. Emulacje panelów HMI pozwala np pakiet do programowania firmy OMRON - CX ONE. Pozwala on całkowicie zasymulować działanie programu sterownika, oraz połączyć program z Panelem operacyjnym, który może zosteć zbudowany w innym programie z pakietu CX.

pozdrawiam
    wasek88

0
  • #3 08 Sie 2010 17:32
    jestam
    Specjalista Automatyk

Są sterowniki z wbudowanym serwerem WWW i narzędziami do zrobienia wizualizacji.

0
  • #4 08 Sie 2010 21:41
    nocapukaktos
    Poziom 10  

Możesz użyć serwera OPC, jakiegoś niezależnego producenta np. Kepware.
    Do serwera są dołączone drivery różnych sieci Modbus, Ethernet, Profibus..
    Są też biblioteki, których możesz użyć do stworzenia klienta OPC.

--
    Artur

0
  • #6 09 Sie 2010 22:46
    eninede
    Poziom 8  

Chyba znalazlem... aplikacje tego typu to SCADA, a firm je wytwarzajacych jest mnostwo...http://pl.wikipedia.org/wiki/SCADA

Jesli jest ktos kto chcialby/moglby przyblizyc mi bardziej zasade dzialania i sama idee prosze o kontakt mailem lub gg

Z gory big THX za pomoc

0
  • #7 10 Sie 2010 00:28
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Jeśli używasz Siemensa to polecam biblioteki Prodave - bardzo przyjemny sposób komunikacji między C++ i Step7.

0
  • #8 10 Sie 2010 17:00
    eninede
    Poziom 8  

Niestety, albo 'stety' nie mam Siemensa, a - Fatek. Czy programy o ktorych wspomnialem maja jedynie mozliwosc podgladu stanu wejsc i wyjsc sterownika, czy moze jednak jest mozliwosc sterowania funkcjami w tych programach jak np rzeczywistymi wlacznikami itd. ?

0
  • #9 10 Sie 2010 21:57
    mikomir
    Poziom 15  

Witam,
    System SCADA oferuje wszystkie możliwości o które Kolega pyta. Proponuję podejść w Warszawie do firmy AB-Micro, oferują system Proficy HMI/SCADA - iFIX. Tam dostanie Kolega wersję demo w/w oprogramowania oraz zapewne wstępne informacje. Dodam, że można w tej firmie odbyć szkolenie, o ile pamiętam koszt około 1500 zł.
    Profesjonalne opanowanie któregokolwiek systemu SCADA będzie wiązało się ze znacznymi wydatkami.

0
  • #10 11 Sie 2010 00:01
    gervee
    Specjalista Automatyk

eninede to co podałeś na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/SCADA to nie do końca produkty o podobnej funkcjonalności (ot tak sobie wpisane - poprawiałem niektóre z tych wpisów bo były nieaktualne).

Oprogramowanie typu Wonderware InTouch/Proficy HMI/SCADA - iFIX firmy GE Intelligent Platforms/Citect f-my Schneider-Electric/ WinCC f-my Siemens i inne pozwala na komunikację z wieloma typami urządzeń. Ograniczeniem tu są protokoły obsługiwane przez sterownik i program SCADA. Np. modbus TCP/IP pozwoli CI na połączenie np. przez internet ze sterownikiem PLC, który posiada obsługę tego protokołu. Jako, że komunikacje odbywa się dwukierunkowo to możliwy jest zarówno odczyt zawartości pamięci sterownika jak i jej uaktualnianie z poziomu oprogramowania SCADA.

0
  • #11 11 Sie 2010 17:22
    eninede
    Poziom 8  

P I E knie ! O taka odpowiedz mi chodzilo.

Co do szkolen ... to ja bardzo chetnie, ale z oplata typu - SZKOLENIE BEZPLATNE. Coz, ciezkie jest zycie studenta :D. Jakies propozycje :) ?

THX

0
  • #12 15 Sie 2010 14:22
    eninede
    Poziom 8  

...a czy moze ktos wie jeszcze jaka jest max obciazalnosc stykow przekaznikowych w PLC?

0
  • #13 16 Sie 2010 09:01
    jestam
    Specjalista Automatyk

gervee napisał:
    Np. modbus TCP/IP pozwoli CI na połączenie np. przez internet ze sterownikiem PLC, który posiada obsługę tego protokołu. Jako, że komunikacje odbywa się dwukierunkowo to możliwy jest zarówno odczyt zawartości pamięci sterownika jak i jej uaktualnianie

Dla pełnej jasności: sugerujesz koledze enimede podłączanie jakichkolwiek PLC bezpośrednio do Interneru? Jak chcesz ochronić aplikację przed nieuprawnionym dostępem?

enimede napisał:
    ...a czy moze ktos wie jeszcze jaka jest max obciazalnosc stykow przekaznikowych w PLC?

Zajrzałbyś do dokumentacji swojego PLC. Zwykle robi się moduły przekaźnikowe 0,5 A i 2A.

0
  • #14 16 Sie 2010 22:22
    gervee
    Specjalista Automatyk

Od tego by było bezpiecznie to należy dołożyć router i skonfigurować go właściwie tak aby dostęp był możliwy tylko z określonych adresów (puli adresów IP) oraz tylko po określonych portach i w określonych okresach czasu. Np. Linksys RV402 będzie dobrym rozwiązaniem.

0
  • #15 16 Sie 2010 23:15
    jestam
    Specjalista Automatyk

Przydałby się jeszcze VPN w tym routerze.

0
  • #16 17 Sie 2010 16:41
    eninede
    Poziom 8  

Kwestie zwiazane z bezpieczenstwem rozumiem jak najbardziej, mysle tez, ze potrafilbym sie w taki czy inny sposob uchronic przed ewentualnoscia problemow z tym zwiazanych, ale mam inny problem.
    Caly czas proboje znalezc najlepsze rozwiazanie dla komunikacji zdalnej z PLC. Chodzi mi o jakis interfejs graficzny (lub metode do jego stworzenia i dzialania)kierujacy zaprogramowanymi (przez uzytkownika) funkcjami. W miare mozliwosci prosilbym o podanie najtanszego rozwiazania, najlatwiejszego w przygotowaniu i najlepszego wraz z przykladami (jesli beda to gotowe programy), a takze zasad na jakich mialo by to wszystko z soba dzialac.
    Z gory wielkie THX za odpowiedz
    Pozdrawiam
    eninede

0
  • #17 17 Sie 2010 16:54
    jestam
    Specjalista Automatyk

Cytat:

Caly czas proboje znalezc najlepsze rozwiazanie dla komunikacji zdalnej z PLC.

Nie ma jednego najlepszego rozwiązania. Masz napisane w wątku:
    * sterownik PLC z serwerem WWW <-> przeglądarka
    * sterownik <-> PCet z oprogramowaniem SCADA,
    * sterownik <-> PCet z oprogramowaniem SCADA z obsługą www <-> przeglądarka,
    * sterownik <-> PCet z dedykowanym oprogramowaniem <-> ....

i tak dalej. Dopóki nie zdefiniujesz wymagań i budżetu, trudno wskazać co będzie najlepsze w tym przypadku.

0
  • #18 17 Sie 2010 17:39
    eninede
    Poziom 8  

jestam napisał:
    Cytat:

Caly czas proboje znalezc najlepsze rozwiazanie dla komunikacji zdalnej z PLC.

Nie ma jednego najlepszego rozwiązania. Masz napisane w wątku:
    * sterownik PLC z serwerem WWW <-> przeglądarka
    * sterownik <-> PCet z oprogramowaniem SCADA,
    * sterownik <-> PCet z oprogramowaniem SCADA z obsługą www <-> przeglądarka,
    * sterownik <-> PCet z dedykowanym oprogramowaniem <-> ....

i tak dalej. Dopóki nie zdefiniujesz wymagań i budżetu, trudno wskazać co będzie najlepsze w tym przypadku.

Dla mnie najlepszym rozwiazaniem jest ... 'najlepsze rozwiazanie' :)
    Mysle w ten sposob ...
    - jesli istnieje pewne oprogramowanie typu SCADA, ktore umozliwia zdalna komunikacje z PLC i umozliwia stworzenie za pomoca kreatora (tu moze przesadzam :D, chociaz moze...) aplikacji graficznej majacej w sobie (wiesz co mam na mysli ;))serwer www,, ktora to z kolei potrafilaby sterowac wszystkimi zaprogramowanymi funkcjami uzytkownika (w wizualizacji wystepujacych pod postacia buttonow itp.) i nie dosc tego (bo moze :) ) - zrobi to wszystko SAMA -------- TO rozwiazanie takie jest tym o czym mi sie rozchodzi - tyle, ze wystepuje tu jeden, ale bardzo prawdopodobny duzy problem, a mianowicie CENA - (i to bylo by te najlatwiejsze rozwiazanie, ale z drugiej strony najdrozsze)
    - jesli jednak istnieje jakis sposob by to wszystko zaprogramowac recznie, stworzyc caly interfejs, podlaczyc funkcje do przyciskow, ustawic protokol itd., no nie wiem w .... VisualStudio 2010 (przykladowo w dotNET?) - to te rozwiazanie uznaje za najtansze (a jesli istenieja jakies szablony w bezlitosny sposob ulatwiaja cala prace - bo moze programowanie jest moja pieta achillesowa - to te rozwiazanie uzanalbym tez za najtansze, a w calosci za najlepsze)
    - a moze z kolei istnieje pewne rozwiazanie (hardwerowe lub softwarowe), ktorego nie znam, a ktore laczy stosunkowo niska cena i latwosc realizacji chodz pewnej czesci mojej IDEI to byc moze - te rozwiazanie okazalo by sie najlepszym
    ...dlatego prosilbym o jakies przyklady
    Najbardziej zaciekawiles mnie dwoma odpowiedziami:
    "* sterownik PLC z serwerem WWW <-> przeglądarka"
    jak ma sie to do moich potrzeb (funkcjonalnosc) i jak wyglada sprawa z cena, jakies przyklady
    "* sterownik <-> PCet z dedykowanym oprogramowaniem <->"
    jesli jest to PCet, to moze byc to kazdy PCet ? a jesli oprogramowanie i jesli dzialajace na PCcie, to moze byc zainstalowane wszedzie, nawet na chocby komputerze przemyslowym (oczywiscie odpowiednim)? a piszac dedykowane oprogramowanie, myslisz o jakims jednym produkcie jednego producent, czy to tak jak oprogramowanie SCADA korzystajace z pewnego powszechnego protokolu?
    uffff, mam nadzieje, ze za bardzo nie zamotalem :)
    w miare mozliwosci prosze o podanie najlepszych sugestii do moich definicji rozwiazania :):
    - najtanszego
    - najlatwiejszego
    - najlepszego
    raz jeszcze big THX za odpowiedz
    pozdrawiam
    eninede

0
  • #19 17 Sie 2010 19:31
    jestam
    Specjalista Automatyk

eninede napisał:

Dla mnie najlepszym rozwiazaniem jest ... 'najlepsze rozwiazanie' :)

Takie rzeczy to tylko w ... reklamach.

Cytat:

- jesli istnieje pewne oprogramowanie typu SCADA, ktore umozliwia zdalna komunikacje z PLC i umozliwia stworzenie za pomoca kreatora (tu moze przesadzam :D, chociaz moze...) aplikacji graficznej ...

Każda droga i bardzo droga SCADA to ma. WWW jest dostępne pewnie w każdym systemie, ale czasem mocno winduje cenę. Tanie systemy SCADA nie występują w przyrodzie.

Cytat:

- jesli jednak istnieje jakis sposob by to wszystko zaprogramowac recznie, stworzyc caly interfejs, podlaczyc funkcje do przyciskow, ustawic protokol itd., no nie wiem w .... VisualStudio 2010 (przykladowo w dotNET?) - to te rozwiazanie uznaje za najtansze

Wszystko można napisać. Czy to wyjdzie najtaniej, to zależy. Kreatorów które zrobią robotę za Ciebie nie ma. Są płatne (zazwyczaj) biblioteki.

Cytat:

- a moze z kolei istnieje pewne rozwiazanie (hardwerowe lub softwarowe), ktorego nie znam, a ktore laczy stosunkowo niska cena i latwosc realizacji chodz pewnej czesci mojej IDEI to byc moze - te rozwiazanie okazalo by sie najlepszym...dlatego prosilbym o jakies przyklady
    ...
    "* sterownik PLC z serwerem WWW <-> przeglądarka"
    jak ma sie to do moich potrzeb (funkcjonalnosc) i jak wyglada sprawa z cena, jakies przyklady

Sterowniki Saia Burgess PCD3 z Ethernetem, mają wbudowany serwer www,, jest narzędzie (Web Editor) do przygotowania wizualizacji na www,, da się sterować, zadawać parametry itp. z poziomu przeglądarki z obsługą Java. Soft w wersji demo (darmowej) działa 3 mce, sterownik kompaktowy do kupienia za < 1000 euro.
    http://www.sabur.com.pl/pl/nasza_oferta/sterowniki_swobodnie_programowalne_dla_automatyki/technologie_web_owe_s_web/

Cytat:

"* sterownik <-> PCet z dedykowanym oprogramowaniem <->"
    jesli jest to PCet, to moze byc to kazdy PCet ? a jesli oprogramowanie i jesli dzialajace na PCcie, to moze byc zainstalowane wszedzie, nawet na chocby komputerze przemyslowym (oczywiscie odpowiednim)?

PCet to PCet. Jak wstawisz zwykły komputer na halę produkcyjną to długo nie podziała.

Cytat:

a piszac dedykowane oprogramowanie, myslisz o ...

Oprogramowanie dedykowane = napisane specjalnie dla danej instalacji.

Cytat:

jakims jednym produkcie jednego producent, czy to tak jak oprogramowanie SCADA korzystajace z pewnego powszechnego protokolu?

Nie ma czegoś takiego jak "oprogramowanie SCADA korzystajace z pewnego powszechnego protokolu". Powszechnych protokołów jest kilkanaście, a może i kilkadziesiąt.

To jest inżynieria. Tu nie ma prostych odpowiedzi. Coś co dobre w jednym przypadku, będzie złe w innym. Powtórzę: dopóki nie zdefiniujesz wymagań i budżetu, nie bardzo jest o czym dyskutować.

0
  • #20 24 Sie 2010 20:43
    eninede
    Poziom 8  

Naprawde nikt sie na tym nie zna.... ? :(
    Zadnego linku jak to zrobic?
    Zadnej propozycji ksiazki?

0
  • #21 24 Sie 2010 21:21
    acid12
    Poziom 21  

widzisz, problem jest taki, że wszystkie odpowiedzi dostałeś już w tym temacie wcześniej, w mniej lub bardziej oczywisty / łatwy / czytelny sposób, ale są tam powyżej i raczej nikomu nie chce się poraz kolejny pisać

0
  • #22 25 Sie 2010 16:57
    eninede
    Poziom 8  

Uwierz mi, ze bardzo bym chcial sie pomylic i rzeczywiscie nie zobaczyc odpowiedzi na moje pytanie.
    Zalezy mi na sposobie podlaczenia scada do PLC, lub drobnym przykladzie aplikacji (np. dotNET i najlepiej w tym) komunikujacej sie z PLC pobierajacej z niego zmienne i je modyfikujacej wedlug moich potrzeb (typu - zmienic stan jakiegos tam wejscia z 0 na 1). Nie wymagam od nikogo oddania mi w posiadanie swietego grala, ale o pokazanie drogi, ktora mam isc, zeby zrealizowac cel.
    Wraz z InTouch otrzymalem manual z przykladowym programem opartym o skrypt, a nie o zywe urzadzenie. W zwiazku z tym nie za bardzo orientuje sie jak powiazac funkcje przyciskow InTouch z funkcjami wejsc (mam nadzieje ze zrozumiecie) sterownika PLC, a tym bardziej jak powiazac PLC z wlasna aplikacja i przypisanej w niej zmiennymi.
    pozdrawiam
    eninede

0
  • #23 25 Sie 2010 17:31
    acid12
    Poziom 21  

ehh, PLC moze nawiązać połączenie z SCADA (czyli oprogramowaniem na PC) na wiele różnych metod, czytaj wieloma protokołami. Zazwyczaj jest to zależne od tego jaki jest to sterownik (jakie moduły komunikacyjne ma wbudowane / można dokupić, oraz jakie protokoły obsługuje). Rozpisywanie się o wszystkich możliwościach to temat ocean (na rzeke sie nie nadaje).
    np, można połączyć poprzez rs232, albo złączem rs485 i odpowiednim protokołem (jest ich mnostwo) od modbusa po profibusa. Do PC podłączasz pod wejscie szeregowe.
    Możesz połączyć ethernetem (jeżeli sterownik ma taka opcję / moduł)

Komunikacja to już kolejna osobna bajka, wszystko zależy czego użyjesz do podłączenia, albo dedykowany protokół który piszesz sam albo jakiś gotowy.

Większość systemów SCADA obsługuje OPC (znowu czy to będzie po kablu szeregowym czy ethernecie, Twoja sprawa)

Co do odczytu/zmiany danych:
    załóżmy, ze masz np tego InTouch, dodajesz tam serwer OPC ktorym jest sterownik PLC (sterownik udostępnia swoje zasoby na potrzeby klienta ktorym jest SCADA).
    Jednostką 'informacji' jest tzw. TAG, to może być okreslony BIT, BAJT, SŁOWO lub czasem STRUKTURA istniejąca w sterowniku, w przestrzeni wejsc, wyjść, pamięci.
    Dodajac TAG, określasz na jaki obszar pamięci ma wskazywać w sterowniku, odczytując TAG lub coś do niegu wpisując zmieniasz wartość w sterowniku. Do aplikacji SCADA, do akcji przycisku dajesz np "Toggle tag1" co spowoduje że każde naciśnięcie przycisku zmieni stan tagu 'tag1' na przeciwny.

Jak nie korzystasz z OPC, rzecz dzieje sie podobnie, spod SCADA musisz znaleźć PLC (wyszukać w sieci ethernet, albo podać adres MODBUS'a, adres IP dla MODBUS TCP/IP itd - zlokalizować sterownik) połączyc sie znim i odczytac to co chcesz.

Co do pisania własnych programów do wymiany danych ze sterownikiem, ... najłatwiej pod modbusem bądz innym protokołem o otwartej znanej strukturze i poprostu implementujesz te transmisje w programie, wysylajac / odbierajac odpowiednie rzeczy (oczywiscie PLC też musi wspierać te komunikacje)

Ktoś wyżej wspomniał o bibliotekach Prodave dla Siemensa, sa one płatne, umożliwiaja połączenie z PLC Siemesa bodajze po PPI/MPI. Ich opensuorcowym odpowiednikiem sa libnodave (google it).

dopoki nie powiesz jaki masz PLC, co chcesz zrobić, tj jak wróżenie z fusów, jest multum możliwości, opisałem tylko te podstawowe i poruszyłęm wierzchołek góry lodowej.

Skoro masz InTouch'a to zaprzyjaźnij się z helpem

0
  • #24 25 Sie 2010 20:20
    eninede
    Poziom 8  

Sterownik, ktory mam dla wlasnego uzytku, a ktory chce wykorzystac to Fatek FBs-10MA (maly, poreczny, szkoleniowy model). Jesli dowiem sie potrzebnych rzeczy, byc moze dostep bede mial do innych modeli.
    Port komunikacyjny przez jaki moze sie laczyc to USB(port z rs-232), a dostepny w nim protokol to modbus.
    To co chce zrobic to 'typowy' projekt automatyki sterowania oswietleniem budynku, kontroli stanu zamkniecia drzwi itd. (wszystko na zasadzie wlacz/wylacz), pozniej dopiero myslec bede o przetwarzaniu wartosci posrednich (np. skal temperaturowych - czujniki ciepla itp.), choc i tak w moim przypadku wazne sa tylko ostateczne wartosci zadane (np. przekroczenie pewnej wartosci wywoluje pewna reakcje). Kilka instrukcji warunkowych, jakies liczniki, zegar.
    To natomiast, w jaki sposob chcialbym by odbywala sie komunikacja miedzy zdalnym uzytkownikiem, a PLCem wyglada nastepujaco:
    PLC<--eth lub rs-->PC z serwerem www(dotNET) lub SCADA<--eth-->router<--internet-->lokalizacja zdalna(przegladarka internetowa)
    Bede mial dluzsza chwile to sproboje przedstawic przykladowy schemat.
    dzieki i pozdrawiam
    eninede

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka- to jest forum techniczne a nie pogawędka na GG!
    Popraw wszystkie swoje posty w tym temacie!
    [Akrzy]

0
  • #25 28 Sie 2010 13:48
    jestam
    Specjalista Automatyk

eninede napisał:
    Rozwiazanie tego zagadnienia potrzebne jest mi do napisania pracy dyplomowej (i nie ukrywam do mych wlasnych zainteresowan), a zwiazane jest z tematem automatyki budynkowej.

Cytat:

Sterownik, ktory mam dla wlasnego uzytku, a ktory chce wykorzystac to Fatek FBs-10MA (maly, poreczny, szkoleniowy model). Jesli dowiem sie potrzebnych rzeczy, byc moze dostep bede mial do innych modeli.
    Port komunikacyjny przez jaki moze sie laczyc to USB(port z rs-232), a dostepny w nim protokol to modbus.

Od tego należało zacząć. Na marginesie: urządzenia wykonawcze w automatyce budynkowej używają protokołów, które rzadko są obsługiwane przez PLC przeznaczone do automatyzacji maszyn czy procesów technologicznych. W praktyce trzeba poszukać odpowiedniego PLC. Ale na dyplom może być Fatek.

Cytat:

To natomiast, w jaki sposob chcialbym by odbywala sie komunikacja miedzy zdalnym uzytkownikiem, a PLCem wyglada nastepujaco:
    PLC<--eth lub rs-->PC z serwerem www(dotNET)

Użyj biblioteki NModbus http://www.nmodbus.com/Samples.aspx.htm. Napisz aplikację .NET pracującą jako usługa (Windows Service), odczytującą dane ze sterownika. Udostępnij te dane serwerowi WWW poprzez .NET remoting (trudniejsza droga) lub bazę danych (łatwiejsza). Zrób aplikację WWW.

Cytat:

Wolalbym jednak wiedziec jak zrobic to z uzyciem np.Wonderware InTouch.

Cytat:

lub SCADA<--eth-->router<--internet-->lokalizacja zdalna(przegladarka internetowa)

Intouch nie wspiera udostępniania danych przez WWW.

Cytat:

Jesli moglby ktos wskazac mi metode w postaci pseudo-kodu, kodu zrodlowego, lub mieszanki, chocby najprostszej alikacji typu:
    - styk NO (X0) zalaczajacy wyjscie (Y0) (program PLC)
    - button (START) zalaczajacy symbol (np.ZAROWKA) (SCADA)
    i podpiecie oczywiscie jednego z drugim

W SCADA: Definiujesz połączenie z PLC, definiujesz zmienną jako pochodzącą z PLC ("I/O variable", "External variable" i podobnie, podajesz z jakiego PLC i z jakiego adresu), czytasz lub piszesz do zmiennej (podłączasz ją jako źródło animacji, jako wartość przycisku lub gdzie tam chcesz).

W Intouch, różnica między pracą z PLC a pracą ze skryptem symulującym PLC to właśnie ustawienie źródła zmiennej. Oczywiście ten PLC musi mieć program, w którym jakoś wykorzystasz wartości przekazywane z Intocha, nie robi się bezpośredniego odczytu/zapisu wejść/wyjść sterownika ze SCADA.

0
  • #26 28 Sie 2010 16:11
    eninede
    Poziom 8  

jestam napisał:

Intouch nie wspiera udostępniania danych przez WWW.

To by moc polaczyc sie z np. komorki do serwera GUI PLC i nim sterowac bede musial tworzyc nowe srodowisko uruchomieniowe dla kazdego systemu z osobna?
    A moze cos bardziej uniwersalnego ?

0
  • #27 28 Sie 2010 22:21
    jestam
    Specjalista Automatyk

eninede napisał:

To by moc polaczyc sie z np. komórki do serwera GUI PLC i nim sterowac bede musial tworzyc nowe srodowisko uruchomieniowe dla kazdego systemu z osobna?
    A moze cos bardziej uniwersalnego ?

Istnieją sterowniki PLC z wbudowanym serwerem www. Zobacz mój post z 17 sierpnia.
    jestam napisał:

Sterowniki Saia Burgess PCD3 z Ethernetem, mają wbudowany serwer www,, jest narzędzie (Web Editor) do przygotowania wizualizacji na www,, da się sterować, zadawać parametry itp. z poziomu przeglądarki z obsługą Java. Soft w wersji demo (darmowej) działa 3 mce, sterownik kompaktowy do kupienia za < 1000 euro.
    http://www.sabur.com.pl/pl/nasza_oferta/stero...lne_dla_automatyki/technologie_web_owe_s_web/

Nudzi mnie już ciągłe powtarzanie tego samego.

0
  • #28 29 Sie 2010 09:45
    eninede
    Poziom 8  

Ja Twoj post z 17 sier. czytalem, ale jesli Ty nie bedziesz czytal moich postow to zdazysz sie nimi znudzic jeszcze bardziej ;)
    Napisalem, ze szukam rozwiazania dla Fatek FBs-10MA (ktory kosztowal mnie ~200zl) (napisalem tez, ze dopiero za jakis czas bede mial mozliwosc pracy nad bardziej zaawansowanymi modelami) i nie zamierzam kupowac urzadzenia (przynajmniej narazie), ktorego koszt wynosi ~4000zl (!!!!!!!) tylko dlatego, bo tak mozna. Nawet glowna zaleta - latwosc realizacji zamierzonych celow - w przypadku tekiej kwoty mnie nie przekonuje.

0
  • #29 29 Sie 2010 10:10
    jestam
    Specjalista Automatyk

Wszystkie możliwe rozwiązania problemu masz podane w wątku. Wybierz sobie. Albo płacisz dużo i masz łatwo, albo płacisz mało i musisz trochę popracować. Nie da się mieć tanio i łatwo.

0
  • #30 05 Lis 2010 17:25
    raf_87
    Poziom 10  

mam takie pytanko, mam sterownik Simensa s7-200 (s7-300). Te sterowniki mają wyjście - port szeregowy, chciałbym przez ten port podłączyć wizualizację którą mam napisaną w Ifixie 5.0 wersja demo (dwugodzinna). Do Ifixa doinstalowałem drajwer do tych sterowników. Czy oprócz odpowiednio skonfigurowanego drajwera coś jeszcze potrzebuje żeby się połączyć??

0