Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodziarko-zamrażarka POLAR CZ236 awaria sprężarki TLS6F

08 Sie 2010 22:02 10616 2
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Jak w temacie chłodziarko-zamrażarka ze sprężarką DANFOSS TLS6F.
    Urządzenie ma już około 10 lat (nie wiem dokładnie) jest zadbane i w bardzo dobrym stanie. Wysiadła sprężarka. Przyczyną awarii sprężarki, była awaria automatu rozruchowego PTC (nie łączył element PTC w automacie) znajdującego się w puszcze przyłączeniowej sprężarki. Z powodu awarii automatu PTC, uzwojenie rozruchowe nie dostawało zasilania, wobec czego sprężarka nie mogła ruszyć. Obecnie sprężarka ma przerwę na styku wspólnym dla obu uzwojeń. U wuja GOOGLE znalazłem dokumentacje do tej sprężarki, z której wynika że na przewodzie wspólnym wewnątrz sprężarki, znajduje się zabezpieczenie termiczne silnika. Wobec powyższego wnioskuje, że to właśnie zabezpieczenie zadziałało (silnik (uzwojenie robocze) się przegrzał z powodu braku rozruchu, i wyłączyło zabezpieczenie termiczne). Z kilku tematów, jakie znalazłem w internecie, wynika że zabezpieczenie to jest samo-powrotne, czyli powinno załączyć po ostygnięciu sprężarki, jednak w moim przypadku tak się nie stało. Sprężarkę już trochę opukałem, i też nic.

I tu moje pytanie, czy to zabezpieczenie termiczne na pewno jest samo-powrotne. A może trzeba je jakoś zresetować w specyficzny sposób.

Jeżeli natomiast jest to jednorazowy bezpiecznik, lub zabezpieczenie zostało uszkodzone nieodwracalnie, to pozostaje wymiana sprężarki. W takim przypadku nie wchodzi to w rachubę, ponieważ urządzenie ma już swoje lata, a wiem że w tym modelu w tym wieku lubi przekorodować i rozszczelnić się parownik za tylną obudową chłodziarki.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Termik uzwojenia w danfossach samoczynnie się załącza.Więc masz przerwę w połączeniu tak jak domniemasz.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Dziękuje za odpowiedź. Wobec tego czeka mnie zakup nowego urządzenia, bo w tym to już raczej nie warto inwestować w wymianę sprężarki.
    Pozdrawiam.