Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz WS-503

08 Wrz 2004 17:13 2763 19
  • Poziom 10  
    mam problem z w/w wzmaciaczem co jakiś czas pali głośniki jak nie lewy to prawy.dziś lekko zabuczał i klops.po wymianie bezpieczników 3,15A i tranzystora 2N3055 i ustawieniu napięcia na 0.05V bez głośników było chwilę dobrze ale bardzo grzały tranzystory z prawego kanału.pomiar głośnika 1.8om.po odłączeniu głośnika napięcie 45.5v .wygląda że znów po głośniku.proszę o konstruktywne wskazówki! i pozdrawiam wszystkich hans 51!
  • Poziom 31  
    WS-503 ma koncowki na 2N3055 a nie czasem na scalakach przecie to ta now linia diory wygladajaca ja Technics ?
  • Poziom 42  
    Witam! Te wzmacniacze nie były wyżyłowane, jak dobrze poustawia się prądy, to powinno chodzić bez problemu. Ale na razie trzeba by zacząć od uszkodzenia, pojawienie się napięcia ewidentnie świadczy o uszkodzeniu końcówki i od niej trzeba by zacząć, ja idę po schemat a ty napisz czy dysponujesz jakimś miernikiem i jak tam z twoja wiedzą w tym temacie.

Schemat znalazłem, on chyba jednak jest wyżyłowany, WS303 był słabszy, a potem nastał WS503 z podniesionym napięciem, a teraz po zmianie napięcia na 230V to te starocie zaczynają się odzywać. Na schemacie nie ma podanego napięcia zasilania końcówek, jak byś mógł to podaj, to bardzo ważne.
  • Poziom 10  
    napięcie na C 304 +45.5V na C305 -45.5V.tranzystory mocy dobre.sterujące BD139/140 też dobre.
  • Poziom 42  
    Moja diagnoza co do uszkodzenia jest następująca. Wzmacniacz uległ uszkodzeniu z powodu zamontowania złych tranzystorów mocy. 2N3055 nie nadają się na tak wysokie napniecie, maja za małe napięcie na złączu emiter-kolektor. Na schemacie są KD503 o wyższym napięciu, proponuję tam wstawić 2N3773 są po 3,50zł 140V 15A 150W i będzie na pewno spokój. A na razie wymontuj te końcówki i postaramy sie to uruchomić, a potem wstawisz końcowe, ustawisz odpowiedni prąd i będzie dobrze. Sprawdź T109 i T110, T108 wylótuj sobie D105 i D106 bo będą złe pomiary, a jak wylutujesz te diody to sprawdź te T113 i T114 przy takich awariach one lubią paść. Po tych zabiegach sprawdź czy na wyjściu nie ma napięcia.
  • Poziom 10  
    dzięki za szybką odpowiedź,dostosuję się do twoich rad i dam znać. gwoli wyjaśnienia wzmacniacz swego czasu odkupiłem i w końcówkach były 2N3055 myślałem że to odpowiedniki a czy te 2N3773 aby nie za mocne!
    czy można dostać jeszcze gdzieś KD503!
  • Poziom 42  
    Widocznie już ktoś podmieniał, ale nie fachowo. Te 2N3773 moc owo i prąd owo to jest to samo, tylko napięcie mają znacznie większe. Ale jak masz KD503 to morzesz wstawić, tylko nie 502 bo one mają jeszcze niższe napięcie niż 503 i nie daj się w sklepie przekabacić że to jest to samo, o te 503 nie jest tak łatwo i chyba kosztują 13zł, są znacznie droższe.
  • Poziom 18  
    Witam
    KD 503 są rzeczywiście stosunkowo trudno dostępne ale to nie przekresla sprawy. Można za nie zastosować praktycznie kazdy tranzystor npn o parametrach 10-140V,115-24A, 100W i więcej. Oczywiście w TO-3. W praktyce miałem nawet te WS-y z BDY 23 Cemi i grały. Kluczem jest napięcie zasilające które może sięgać +/-50V a to już nie przelewki.
    Marek WS503
  • Poziom 38  
    Witam.Mam pytanie.Może źle szukam ale jakos nie umiem trafić na jego schemat.Moge prosić o jakiegoś linka lub coś ? :).No i najwazniejsze pytanie.Czy ten wzmacniacz jest lepszy od seri 442 diory?.Jaki ma dźwięk.Osobiście nie miałem z nim styczności jednak mam możliwość go kupić za niewielkie pieniądze(150zł) i chce o nim wiedziec jak najwięcej :).
  • Poziom 20  
    Wzmacniacz jest szczytowym osiągnięciem Diory w latach 80 ubiegłego wieku. Osobne zasilacze dla każdej końcówki (łącznie z transformatorami 2 szt po 120 W), rozbudowane układy filtrów, potencjometr głośności regulujący na wejściu przedwzmacniacza i na wyjściu. Brzmienie ma bardzo dobre, a to za sprawą zmienionej charakterystyki regulacji bas sopran.
    W temacie usterki radzę sprawdzić różnicowe stopnie wejściowe końcówki mocy. Andrzej
  • Poziom 18  
    Witam
    Koledzy, określcie o jaki właściwie wzmacniacz chodzi:
    WS-503 to Fonica, 2x45W, trafo 200W, podwójny potencjometr, tarczka 0-40 pod gałką siły głosu.
    WSH205 to Diora i dalej jak kolega wyzej 2 trafa 120 W itd., do zestawu z MSH 101 i TSH 104/113.
    Mają zupełnie rózne schematy, pomimo swojego nick-a muszę bezstronnie przyznać że WSH 205 jest lepszy od WS503 ( opóźnione załączanie głośników, praca na 4 ohmach, muting itd.) ale i wyrób Foniki potrafi nieźle zagrać.
    Marek WS503
  • Poziom 42  
    Witam! Jak ktoś się zdecyduje na to, to niech najpierw się upewni, jakie maja wzmocnienie te tranzystory, bo jak będzie bardzo małe, to po prostu są to wyrzucone pieniądze, nawet na zasilacz, się to nie nada, nie mówiąc już o wzmacniaczu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    witam,
    pytanie do "janek11389" - jak "upewniasz się o wzmocnieniu tranzystorów", gdy kupujesz je w każdym inny sklepie?
    ponadto, jako "specjalista od sprzętu audio" powinieneś wiedzieć, że tranzystory końcowe mocy nie powinny mieć właśnie zbyt dużego współczynnika wzmocnienia
    po co pisać, aby pisać
    pozdrawiam
    Zybi
  • Poziom 42  
    Witam! No to mnie kolego zaskoczyłeś, to oświeć mnie, dlaczego tranzystory końcowe nie powinny mieć dużego wzmocnienia?
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    proszę
    Wartość współczynnika wzmocniena silnie zależy od wartości prądu kolektora, a jego zmiany, w funkcji poziomu wysterowania, są przyczyną powstawania zniekształceń dynamiki w zakresie dużych prądów wyjścowych. Z tego też powodu korzystniej jest stosować tranzystory o możliwie jak najmniejszych względnych zmianach współ. wzm. w funkcji prądu kolektora. Okazuje się, że dla tranzystorów o dużej wartości współcz. wzm. względne zmiany jego wartości są dużo większe niż w przypadku tranzystorów o średniej wartości współ. wzm., więc dlatego we wzmacniaczach mocy nie powinno stosować się tranzystorów o zbyt dużych wartościach współ. wzmocnienia.
    Ja odpowiedziałem Ci na pytanie, ale Ty na moje nie.
    pozdrawiam
    Zybi
  • Poziom 42  
    Witam! W odpowiedzi na Twoje pytanie, odpowiadam, że nie kupuję tranzystorów w różnych sklepach, mam stale źródło i jestem zadowolony, jak tranzystory mają minimum 100 beta, problem jest chyba taki, że nie określiłeś ile to jest dużo, ale jak będzie mało, to jak sobie wyobrażasz zbudowanie wzmacniacza 800W w mostku, gdzie układ pracuje prądowo, a nie napięciowo, przecież ze sterujących to by się dymiło.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    witam jestem pawel mam problem z ws-503. niech mi ktos pomoze zdiagnozowac uszkodzenie bo ja sie na tym nie znam az tak dobrze. mam zasilanie bo kontrolka sie zalancza lecz nie mam kompletnie dzieku brak jakich kolwiek szumow nawet jak zrobie na max glosnosc. i bezpieczniki mi przepala jak glupi. a i jeszcze jedno bo zrobilem maly blad i teraz musze go naprawic. wywalilem stare bezpieczniki i nie za bardzo pamietam jakie tam byly na tej tylnej sciance. jezeli wiecie to napiszcie mi bo sa 3. jeden pod drugim i tak wlasnie bym prosil o opis od gory po koleji. z gory dzieki
  • Poziom 42  
    Witam! Na pierwotnym uzwojeniu siedzi 800mA na wtórnym uzwojeniu trafa na głównym zasilaniu siedzą dwa po 1,6A każdy, na zasilaniu przed wzmacniaczy i żarówki siedzi 800mA. Na początek sprawdź zasilacz czy jest sprawny, a potem sprawdź, czy na wyjściu głośnikowym nie ma czasem napięcia stałego, na wyjściu głośnikowym, też są bezpieczniki po 3,15A każdy.
    Pozdrawiam