Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlacznik USB (USB OTG) jak to zrobic?

ogonzuhnina 09 Sie 2010 14:18 3570 3
    ogonzuhnina
    Poziom 2  
    Witam,

Chce zrobić urządzenie które działało by "odwrotnie" niż rozgałęziacz USB.
    Służyć ma do podłączania PPC do komputera PC, oraz do podłączenia PPC w trybie Host do uradzenia zewnętrznego (nazwę to w skrócie "Host").
    Chodzi o połączenie dwóch kabli usb do jednego-wspólnego złącza, ale tak, żeby
    1) można było korzystać z połączenia PC-PPC (jak zwykły kabel do transferu danych)
    2) można było korzystać z połączenia PPC-Host (jak Y-cable: kabel do danych + 5V inject)
    3) wpinając urządzenie w gniazdo Host, PC nie wykrywałby tego urządzenia.
    4) użyć jednej-wspólnej wtyczki do ppc (bez przepinania kabli)

Nie jestem Elektronikiem (choć lutownica nie jest mi straszna), a tym bardziej obeznanym w tematyce elektroniki komputerów, wiec nie wiem jak można ten efekt uzyskać.

Miałem kilka przemyśleń:

1) użyć prostego huba 2 port, wykorzystując ppc jako host; ale jak wtedy uzyskać efekt połączenia bezpośredniego PPC-PC?
    2) wykorzystać diody do "ukierunkowania" przepływu danych; chyba pomysł bezsensowny bo komunikacja miedzy urządzeniami jest obustronna
    3) wykorzystać elementy które odetną połączenie z PC, kiedy obwód +5v-GND Hosta się zamknie (coś odwrotnego niż tranzystor?)

Czy ktoś bardziej doświadczony może udzielić mi porady czy taki projekt da się wykonać? jakich elementów użyć (oprócz gniazd i wtyczek usb ;) )

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

Ok, poczytałem trochę o charakterystyce połączeń USB. Drążę opcje nr 3...

Może ktoś mi odpowie, czy jak wstawię tranzystor tak żeby sygnał z D+ (PC) i D- (PC) odpalany sygnałem z zamkniętego obwodu HOST (GND) zrzucony na GND (PC) skutecznie rozłączy transfer danych z PC?
    Tylko ze wtedy tez sygnały D+ i D- z HOST i PPC tez pójdą w piach...
    a gdyby wstawić diody miedzy punktem zrzutu a połączeniem PPC-HOST?

Proszę o odpowiedz albo namiary na kogoś kto ma doświadczenie w elektronicznych połączeniach USB.
    ogonzuhnina
    Poziom 2  
    Kolejny update - raport odkryć w wyniku moich poszukiwań.

Okazuje się ze proste ładowarki USB maja zwarte D+ i D-.
    Czyli jeśli włożę tyrystor miedzy D+ i D- od PC, zapalany z gnd HOST...
    dodatkowo spodziewam się ze trzeba by wyposażyć układ w kilka diod:
    na D+/- za tyrystorem (patrzac od pC) oraz na gnd za punktem czerpania zaplonu na linii HOST.

moze maly schemacik dla zilustrowania pomyslu.
    ps.
    jak to testować żeby nie sfajczyć?

ale z drugiej strony gdzieś (nie pamiętam już gdzie) natknąłem się na informacje, ze D+ czy D- mogą być stosowane zamiennie, czy to znaczy ze może nie być jednokierunkowego przepływu prądu?

a może są jakieś elementy elektroniczne które po podaniu sygnału na "bramkę" otwierają obwód (przeciwnie niż tyrystor)

przepraszam za laickie pytania ale moja wiedza z zakresu elektroniki ma bazę: fizyka podstawówka - szk.średnia.

z góry dzięki za komentarze

Dodano po 24 [minuty]:

ok, kilejny pomysl na uklad odcinajacy D+ i spinajacy PC D+ i D-

blagam o jakis komentarz ;)
    ogonzuhnina
    Poziom 2  
    Witam,

po zasiegnieciu jezyka i lektury udalo mi sie sporzadzic nastepujacy schemat.

Zalozenie jest nastepujace.
    zadaniem grup MOSFET'ow przy gniazdach po lewej i na dole jest maksymalne skrocenie sciezek od wezla srodkowefgo w sytuacji gdy gniazdo jest puste.

sciezki w torze glownym (z lewej do prawej) sa rozpinane, gdy obwody po lewej i na dole sie zamkna (wpiete urzadzenia w oba gniazda). sumowanie dzieki MOSFET'owi po srodku.

dwie diody prostownicze lub schottky'ego zeby zapobiec wstecznemu pobieraniu potencjalu na bramki. oczywiscie brakuje rezystorow do upuszczenia napiecia z bramek na (-) ale to sprawa drugorzedna.

Prosze o opinie, czy taki uklad ma sens i szanse powodzenia? jakie elementy podobierac? Ze wzgledu na dosyc male rozmiary ukladu planuje uzycie elementow w paczkach sot23. tranzystory na 1-2A, do 20V, w miare male opory i czasy. dobrze rozumuje?

Dodano po 6 [minuty]:

czy cos takiego spelni role?:
    na MOSFETy np :TSM2301CX
    na JFETy :BFR31
    ogonzuhnina
    Poziom 2  
    zamykam temat bo na tym forum (komputery hardware) brak jakich kowiek odpowiedzi, a wątki dotyczące aktualnych problemów (natury elektronicznej) są usuwane z innych działów ze względu na istnienie tego tu wątku.