Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można usunąć potencjometr balansu L/R we wzmacniaczu

09 Sie 2010 12:27 2109 2
  • Poziom 12  
    Witam,

Mam taki problem z potencjometrem ze wzmacniacza Yamaha A-500. W sumie to bardziej pytanie jak działa potencjometr niż o sam sprzęt audio ;)

Więc jest to potencjometr dwustronny (6 nóżek) do regulacji balansu we wzmacniaczu lewy kanał / prawy kanał, i teraz chciałbym to spiąć "na krótko" bez potencjometru tak żeby cały czas grał na maksa lewy i prawy kanał (zwykły potencjometr będzie ciężko tam wlutować bo tamto miejsce jest dość styrane). I teraz moje pytanie czy wystarczy połączyć 1 i 3 oraz 4 i 6 drutem czy trzeba wlutować jakiś rezystor ? Oznaczenie potencjometru to VR102 (chyba 300K MN)
    1 2 3
    4 5 6
    część schematu

Pozdrawiam :)
  • Poziom 37  
    Jeśli puścisz sygnał bezpośrednio na potencjometr siły głosu, zmieni się charakterystyka regulacji wynikająca z wypadkowej rezystancji. Czyli oprócz tego zalecam wlutowanie dwóch rezystorów stałych o wartości zbliżonej do tej, jaką miał usunięty potencjometr-czyli ok. 300 kΩ. Rezystory między sygnał z kanałów i masę, po prostu w miejsce potencjometru VR102.
  • Poziom 12  
    Ok, Hiuston mamy problem ;) jako, że jeden obraz wyraża więcej niż 1000 słów, umieszczam zdjęcie. Poprzedni właściciel poddał jakiejś modyfikacji ten nieszczęsny potencjometr i obciął masę w jednym kanale (?!?) Po co ?

W normalnym przypadku wystarczyłoby połączyć zielony z żółtym i granatowy z fioletowym - zgadza się ? tylko nie wiem czy nie muszę przywrócić tej masy.

I ostatnie pytanie, muszę dawać te rezystory ? myślałem, że jak potencjometr jest skręcony to wtedy ma opór 300K (i nic nie gra) a jak "otwarty" to opór 0 a mi przecież chodzi o opór 0 ;)