Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem

djanczycki 09 Sie 2010 12:43 16488 34
  • Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem

Witam!

Chciałbym przedstawić moją drugą konstrukcję w dziale DIY, a mianowicie jest to wzmacniacz audio na znanych układach LM3886.

Może zacznę od wnętrza.
    Więc tak:

- Zasilacz główny to transformator 150VA; 2x23V + 6,3V dowinięte (wiem, wiem że stanowczo za mały, ale taki miałem za darmo), 4x4700uF + 2x100nF MKT, mostek 10A

- Końcówka to aplikacja z AVT 2 x LM3886, użyłem układów w izolowanej obudowie, radiatory są wystarczające do tej mocy

- Przedwzmacniacz to standardowa aplikacja układu LM1036

- Opóźnione załączanie kolumn to najprostszy układ na podwójnym przekaźniku 8A

- Przełącznik wejść A/B zbudowany również na zwykłym przekaźniku

- Magiczne Oko EMM801 i dodatkowo lampka ECC81 służą jako wskaźnik poziomu sygnału wejściowego. Zasilany jest przez mały transformator 10VA na 27V podłączony odwrotnie to wtórnego uzwojenia transformatora głównego. W rezultacie po kondensatorze 47uF/400V uzyskałem napięcie około 255V czyli w sam raz to tej lampy. Żarzenie 6,3V DC, filtrowane przez kondensator 8200uF.

- Podświetlenie gałek to 8 białych diód połączonych po 2 szeregowo i zasilane z 6,3V.

- Jako dodatek zastosowałem dodatkowy przekaźnik odpowiadający za załączenie głównego zasilania i przełączenie wejścia w pozycję B po podaniu 24V na jego cewkę. Po co to? A no po to, że wyprowadziłem z wieży napięcie 24V i pociągnąłem kabelkiem do wzmacniacza dzięki czemu wzmacniacz uruchamia się razem z wieżą, sygnał z wieży jest podane na wejście B. Oczywiście to jest tylko bajer, wejścia można normalnie przełączać przełącznikiem A/B.

- Całość elektroniki jest przymocowana do dużej płyty tekstolitowej, uważam to za dobre rozwiązanie, łatwo się w tym gwintuje i wszystko się dobrze trzyma.

Obudowa jest z jakiegoś odtwarzacza kasetowego IRYS którą dostałem za darmo. Panel przedni z blachy aluminiowej 1,8mm doginany na wymiar obudowy. Otwory pod gałki frezowane na frezarce, gałki z duraluminium wytoczne na tokarce. Gałki są dość spore; Balance, Bass, Treble 28mm średnicy, Volume 53mm, Power 16mm.

Wokół gałek są przyklejone cienkie pierścienie wytoczone w pleksy. Magiczne oko stoi za szybką również z wytoczonej pleksy. Napisy robiłem analogicznie jak się robi płytki termotransferem, chyba nie muszę tego opisywać. Magiczne Oko ma "za plecami" 2 kawałki zwykłego lusterka, jak dla mnie jest to dobre rozwiązanie :>

Masę całej konstrukcji skupiłem w jednym punkcie, nie ma żadnej pętli, i tym samym żadnych zakłóceń. A co do mocy to myślę, że przy tym zasilaniu i głośnikach 8Ω nie przekracza 40W, co do pokoju 20mkw jest aż za dużo. Uważam, że 100W do domu to szaleństwo :) Układ LM1036 jak najbardziej godny polecenia, jak ktoś twierdzi że to szumi czy coś to chyba jest przewrażliwiony pod tym względem.
    Głośniki jakie nim napędzam to Uher Compact 1200. Całość gra zadowalająco. Jeżeli chodzi o konkretną jakość to chyba nie ma o czym rozmawiać jeżeli źródłem sygnału jest komputer z zintegrowaną kartą dźwiękową, a większość MP3 jest w 128kbps. Niemniej jednak jestem zadowolony i jest na czym godnie posłuchać muzyki.

Co do wzmacniacza to może nie jest to iście inżynierska robota, jest kilka rzeczy które można było zrobić inaczej (lepiej), ale jak to u nas mówią:
    " Na wieś bedzie " :D

Dodam tylko że na zdjęciach górna obudowa trochę ostaje na bokach bo nie była przykręcona, bo co chwila zaglądam do środka i coś przerabiam.

Czekam na krytykę, bo to że gałki są fajne to już wiem, pozdrawiam! :)

Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem
    Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem
    Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem
    Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem Wzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiemWzmacniacz 2xLM3886 z magicznym okiem

Link

Link

Link

Zrobiłem porządek z tymi filmami. Ostatni chyba najlepiej ukazuje pracę lampy, widać tu jej logarytmiczną charakterystykę. Przy słabym sygnale pasek przybiera najwięcej, gdy sygnał jest już odpowiednio mocny to pasek już mniej narasta. W rezultacie ciężko jest przesterować lampę, najczęściej zdarza mi się to przy oglądaniu nagrań z koncertów, piski i krzyki są bardzo głośne.

Mile widziane również plusy :>

Fajne!
  • #2 09 Sie 2010 16:15
    doolski
    Poziom 12  

Front panel trzeba przyznać kawał dobrej roboty, pierścienie wokół gałek też super wyglądają, planowałem u siebie takie założyć, teraz przynajmniej mam wyobrażenia jak to będzie wyglądać :) Blachę aluminiową masz czymś zabezpieczoną?

• #3 09 Sie 2010 16:51
    devas1
    Poziom 9  

Wzmacniacz wygląda przepięknie najlepsze są te szybki z pleksy ale ja zastosował bym diody które słabiej świecą (nie lubię jak diody z jakiegos wzmacniacza itp.oświetlają mi połowę pokoju) ale to tylko kwestia gustu.Pozdrawiam i życzę więcej tak udanych konstrukcji.

• #4 09 Sie 2010 17:51
    djanczycki
    Poziom 13  

devas1 napisał:
    Wzmacniacz wygląda przepięknie najlepsze są te szybki z pleksy ale ja zastosował bym diody które słabiej świecą (nie lubię jak diody z jakiegos wzmacniacza itp.oświetlają mi połowę pokoju) ale to tylko kwestia gustu.Pozdrawiam i życzę więcej tak udanych konstrukcji.

Ja Cię doskonale rozumiem, sam nie jestem zwolennikiem świecidełek, zdjęcie tak wyszło w trybie nocnym, pierścienie są bardzo cieniutkie, bo tylko 1mm dookoła i w dzień to mało co widać, że się coś świeci a w nocy jest w sam raz, można powiedzieć "ze smakiem" :) Samo oko mocniej świeci niż każda gałka. Mam jeszcze przygotowane kolorowe folie w kolorze zbliżonym do świecącego luminoforu i niedługo nałoże je na diody, to z pewnością osłabi jasność świecenia.

Dodano po 1 [minuty]:

doolski napisał:
    Front panel trzeba przyznać kawał dobrej roboty, pierścienie wokół gałek też super wyglądają, planowałem u siebie takie założyć, teraz przynajmniej mam wyobrażenia jak to będzie wyglądać :) Blachę aluminiową masz czymś zabezpieczoną?

Pokryta jest lakierem akrylowym w sprayu.

• #5 09 Sie 2010 17:52
    Shadowix
    Poziom 25  

Witam.
    Wzmacniacz wygląda jak z fabryki. :D
    Jaki jest koszt całości?

• #6 09 Sie 2010 17:59
    djanczycki
    Poziom 13  

Shadowix napisał:
    Witam.
    Wzmacniacz wygląda jak z fabryki. :D
    Jaki jest koszt całości?

Co do kosztów to na prawdę ciężko powiedzieć, wiele częsci miałem, kupiłem dawniej nie z myślą o tym wzmacniaczu, ale żeby mieć w szufladzie na przyszłość. Z tego co kupowałem to Kondensatory i mostki koło 25zł, potencjometry koło 12zł, końcówki myśle ze po 20zł się zmieściłem, radiatory, transformatory, lampy, gałki, obudowe, przekaźniki miałem. Tak na szybko to pewnie koło 100zł na drobiazgi poszło. Gdybym nie miał tylu części to grubo bym się zastanowił czy robić wzmacniacz samemu. Za 300zł można już kupić dobry fabryczny sprzęt.

Dodano po 1 [minuty]:

• #7 09 Sie 2010 19:17
    mkpl
    Poziom 37  

U mnie działają wszystkie filmy :)

Generalnie może i elektronikę wykonał bym nieco inaczej z innych komponentów... ale panel przedni mnie powalił! kolego masz talent i sprzęt zazdroszczę :)

Niech wzmacniacz służy jak najdłużej
    Ps może kiedyś preamp na lampach?
    Pozdrawiam

• #8 09 Sie 2010 20:13
    djanczycki
    Poziom 13  

mkpl napisał:
    U mnie działają wszystkie filmy :)

Generalnie może i elektronikę wykonał bym nieco inaczej z innych komponentów... ale panel przedni mnie powalił! kolego masz talent i sprzęt zazdroszczę :)

Niech wzmacniacz służy jak najdłużej
    Ps może kiedyś preamp na lampach?
    Pozdrawiam

Co do techniki lampowej to sam preamp to przysłowiowy " pic na wodę ". Zamierzam wykonać niedługo w pełni lampowy wzmacniacz, bo prawdziwe lampowe brzmienie rodzi się w końcówce i transformatorze głośnikowym. A tego nie będę już ruszał. Może jedynie wymienię transformator na większy z wyższymi napięciami żeby wycisnąć więcej mocy z tych układów.

A co do komponentów to też z chęcią stosowałbym rezystory 1%, kondensatory Wima i inne cuda wianki, jednak jestem jeszcze uczniem technikum, więc sprawy budżetowe można chyba przemilczeć...

• #9 09 Sie 2010 20:47
    mkpl
    Poziom 37  

Hmm preamp preampem :) skladałem kiedyś końcówkę hybrydową tzn koncówka na lampach ale jako elementy mocy zastosowane mosfety całość miała mieć 150W więc myślę że warto :)

• #10 09 Sie 2010 20:53
    djanczycki
    Poziom 13  

mkpl napisał:
    Hmm preamp preampem :) skladałem kiedyś końcówkę hybrydową tzn koncówka na lampach ale jako elementy mocy zastosowane mosfety całość miała mieć 150W więc myślę że warto :)

Ja jestem tego zdania, że lampa w przedwzmacniaczu niewiele zdziała. Jeżeli już mówimy o jakości słuchanej muzyki to chyba należy zacząć od porządnego źródła sygnału, mam na myśli konkretny odtwarzacz i muzykę odtwarzaną z oryginalnych płyt CD. No ale nie ukrywam, że jakiś przedwzmacniacz na ECC83 i do tego jakiś Gainclone na wysokiej klasy elementach jest ciekawą propozycją. Tak jak mówię, wszystko ogranicza tylko $$$. Pozdr.

• #12 09 Sie 2010 21:09
    djanczycki
    Poziom 13  

mkpl napisał:
    Kolego nie mówiłem o preampie ;) tylko o samej końcówce gdzie w stopniu napięciowym pracuje lampa a w prądowym mosfet. Ma to inne brzmienie niż hybryda pramp lampa i tranzystorowa końcówka no i oczywiście inne niż typowa lampa z trafem.

http://digilander.libero.it/essentialaudio/hybrid_main_power_amplifier_+sche.htm

Jak narazie to dźwięk mi odpowiada, nie zamierzam nic w tym zmieniać :]

• #13 10 Sie 2010 00:26
    Lukson
    Poziom 32  

Ja tak do wyglądu tylko dopisze, że zastosowałbym coś jak "Night Panel" z Saab'a. Czujnik oświetlenia podłączony oświetlenie przedniego panelu. W dzień i jak jest jeszcze jasno świeci cały panel a kompletnej ciemnicy zostaje tylko magiczne oko i regulacja głośności. Może jeszcze włącznik ale tylko delikatnie podświetla.

• #14 10 Sie 2010 02:39
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Genialnie ci wyszedł ten front. Mam pytanie. Gdzie zdobyłeś tą lampę (magiczne oko oczywiście ;)) i za ile jeśli można wiedzieć? Pozdrawiam i gratuluję udanej konstrukcji.

• #15 10 Sie 2010 08:35
    djanczycki
    Poziom 13  

flubber.trip napisał:
    Witam. Genialnie ci wyszedł ten front. Mam pytanie. Gdzie zdobyłeś tą lampę (magiczne oko oczywiście ;)) i za ile jeśli można wiedzieć? Pozdrawiam i gratuluję udanej konstrukcji.

EMM801 nie idzie praktycznie nigdzie znaleźć, ja dostałem tą lampę i wiele innych rzeczy od gościa, który pracuje przy złomie elektronicznym i tego typu rzeczach.

• #16 10 Sie 2010 16:15
    ...:embe:...
    Poziom 12  

Na elektrodzie widziałem już podobną konstrukcje jeżeli chodzi o front panel tzn gały i podświetlenie.

Czy mógłbyś mi powiedzieć w jakiej firmie toczyłeś tą pleksę i gałki? I jak te gały są przymocowane?

• #17 10 Sie 2010 17:40
    audiofil
    Poziom 11  

Witam. Front panel - pierwsza klasa!!! Próbowałeś grać bez preampa? Warto.
    Trzeba popracować nad basem fakt bo go ubędzie, ale pojawi się wiele dźwięków , których nie słychać bo go maskuje skrzywiona charakterystyka regulacji bas - sopran. Przy dzisiejszych nagraniach podnoszenie skrajów pasma poza +6db według mnie nie ma sensu najlepiej jeśli charakterystyka jest płaska. Odłącz preampa daj po dużym kondensatorze( low esr) na każdą gałąź zasilania tuż przy kościach i posłuchaj- może Ci będzie to odpowiadać

• #18 10 Sie 2010 18:50
    djanczycki
    Poziom 13  

...:embe:... napisał:
    Na elektrodzie widziałem już podobną konstrukcje jeżeli chodzi o front panel tzn gały i podświetlenie.

Czy mógłbyś mi powiedzieć w jakiej firmie toczyłeś tą pleksę i gałki? I jak te gały są przymocowane?

Jak widać na zdjęciu. Gałka ma otwór w który wchodzi ośka potencjometru i dociskana jest śrubką 3,5mm, potencjometry są przykręcone do kawałka blachy oddalonej o około 1,5cm od panelu przedniego. A gałki i pierścienie toczone i frezowane przez mojego tatę :) duraluminium i pleksa była w garażu, więc trochę pieniędzy zaoszczędziłem. A co do podobnej konstrukcji to zgadza się, wzorowałem się właśnie na tej, którą za pewne masz na myśli :>

Dodano po 4 [minuty]:

audiofil napisał:
    Witam. Front panel - pierwsza klasa!!! Próbowałeś grać bez preampa? Warto.
    Trzeba popracować nad basem fakt bo go ubędzie, ale pojawi się wiele dźwięków , których nie słychać bo go maskuje skrzywiona charakterystyka regulacji bas - sopran. Przy dzisiejszych nagraniach podnoszenie skrajów pasma poza +6db według mnie nie ma sensu najlepiej jeśli charakterystyka jest płaska. Odłącz preampa daj po dużym kondensatorze( low esr) na każdą gałąź zasilania tuż przy kościach i posłuchaj- może Ci będzie to odpowiadać

Co do przedwzmacniacza to odłączałem go w czasie testów i szczególnej różnicy nie było. A co do kształtowania charakterystyki częstotliwościowej to ustawiam ją w korektorze. Przyjemnie to gra, środek jest wyraźny, góra nie kole w uszy, a dół jak dół, nie zamula. Co prawda kolumny nie schodzą chyba niżej jak 50Hz no ale od tego to jest raczej subwoofer.

Dziwi mnie tylko, że tak mało osób komentuje środek... Być może dlatego, że poziomem zaawansowania nie powala :>

• #19 10 Sie 2010 20:00
    Dj Joker
    Poziom 26  

Tak, środek raczej prosi się o coś lepszego :) Front panel bardzo na poziomie, wręcz doskonale! Jednak uważam, że to trochę "przerost formy nad treścią" Już lepiej pasował by tam wzmacniacz na elementach dyskretnych...nie mówiąc już o lampowym :)

Gratuluję konstrukcji.

• #20 10 Sie 2010 20:04
    djanczycki
    Poziom 13  

Dj Joker 1992 napisał:
    Tak, środek raczej prosi się o coś lepszego :) Front panel bardzo na poziomie, wręcz doskonale! Jednak uważam, że to trochę "przerost formy nad treścią" Już lepiej pasował by tam wzmacniacz na elementach dyskretnych...nie mówiąc już o lampowym :)

Pozdrawiam i gratuluję konstrukcji. DJ JOKER

Co od przerostu jakiegokolwiek to się absolutnie nie zgodzę. To, że nie jest to wzmacniacz lampowy nie znaczy, że musi być wykonany byle jak. To jest coś na przeciw wzmacniaczom na 7294 w plastikowych obudowach uniwersalnych. Użyłem LM-ów bo już je miałem dawniej kupione, a co do LM3886 to chyba jest to jeden z bardziej cenionych scalaków.

• #21 10 Sie 2010 20:08
    Dj Joker
    Poziom 26  

W moim przekonaniu uplasował się lepiej od TDA7294, jednak obudowa przepiękna, aż prosi się bardziej "upakować środek" i umieścić tam wzmacniacz tranzystorowy :) To praca kolegi, skoro koledze wystarcza to dobrze :) Czasem nie ma potrzeby ładować tranzystorowego wzmacniacza to fakt...tak tylko nadmieniłem bo być może ja zastosował bym właśnie jakiś tranzystorowy wzmacniacz.

• #22 10 Sie 2010 20:11
    djanczycki
    Poziom 13  

Dj Joker 1992 napisał:
    W moim przekonaniu uplasował się lepiej od TDA7294, jednak obudowa przepiękna, aż prosi się bardziej "upakować środek" i umieścić tam wzmacniacz tranzystorowy :) To praca kolegi, skoro koledze wystarcza to dobrze :) Czasem nie ma potrzeby ładować tranzystorowego wzmacniacza to fakt...tak tylko nadmieniłem bo być może ja zastosował bym właśnie jakiś tranzystorowy wzmacniacz.

Gdybym dysponował większym transformatorem, np 300VA to również zrezygnowałbym ze scalaków i zastosowałbym Uniampa. A co do 7294 to nie twierdze, że jest zły. Miałem na myśli całą masę byle jakich konstrukcji na tym właśnie układzie.

• #23 10 Sie 2010 20:14
    Dj Joker
    Poziom 26  

Wykonany nie najgorzej, bardziej chodziło o zniekształcenia i dźwięk. W takiej obudowie powinien być wzmacniacz który będzie powalać dźwiękiem! Jego jakością, wręcz HI-ENDowy, to moje zdanie, nie koniecznie musi wszystkim odpowiadać, dlatego to konstrukcja kolegi i jeśli koledze odpowiada to dobrze :)
    TDA nie jest najgorszy tak jak LM, to normalne wzmacniacze, ale zawsze może być coś lepszego niż normalny wzmacniacz :) Może klasa A, choć większość ludzi twierdzi, że to bubel... i po części ja też tak twierdzę, ale może koledze by się spodobał. Obudowa jest ponad normalność :) Jest wybitna.

• #24 10 Sie 2010 20:17
    djanczycki
    Poziom 13  

Dj Joker 1992 napisał:
    Wykonany nie najgorzej, bardziej chodziło o zniekształcenia i dźwięk. W takiej obudowie powinien być wzmacniacz który będzie powalać dźwiękiem! Jego jakością, wręcz HI-ENDowy, to moje zdanie, nie koniecznie musi wszystkim odpowiadać, dlatego to konstrukcja kolegi i jeśli koledze odpowiada to dobrze :)
    TDA nie jest najgorszy tak jak LM, to normalne wzmacniacze, ale zawsze może być coś lepszego niż normalny wzmacniacz :) Może klasa A, choć większość ludzi twierdzi, że to bubel... i po części ja też tak twierdzę, ale może koledze by się spodobał. Obudowa jest ponad normalność :) Jest wybitna.

Cieszę się, że obudowa się podoba. Ale nie ma co przesadzać. W sumie to tylko kawałek aluminium i pleksy...

• #25 10 Sie 2010 21:10
    Dj Joker
    Poziom 26  

Trudno tak obrobić ten kawałek pleksy i aluminium....

• #26 10 Sie 2010 21:18
    mateusz77892
    Poziom 17  

kurde, podświetlenie jakby zerżnięte z mojej obecnej konstrukcji którą mam na ukończeniu, też wpadłem na identyczny pomysł :) Już wykonane wszystko tylko muszę polakierować obudowe itd. takie niby drobiazgi, ale z tym podświetleniem gałkami mnie przygwoździłeś, myślałem że będę pierwszy :) ale szacun za to że wpadłeś na taki sam pomysł :)
    Ale u mnie będzie jednak oświetlony wzmak, nie cała panorama ale zobaczycie, lecz uprzedzam (jak kto woli) do regulacji potkiem stopień oświetlenia, można nawet całkiem wyłączyć :)

• #27 10 Sie 2010 21:23
    djanczycki
    Poziom 13  

mateusz77892 napisał:
    kurde, podświetlenie jakby zerżnięte z mojej obecnej konstrukcji którą mam na ukończeniu, też wpadłem na identyczny pomysł :) Już wykonane wszystko tylko muszę polakierować obudowe itd. takie niby drobiazgi, ale z tym podświetleniem gałkami mnie przygwoździłeś, myślałem że będę pierwszy :) ale szacun za to że wpadłeś na taki sam pomysł :)
    Ale u mnie będzie jednak oświetlony wzmak, nie cała panorama ale zobaczycie, lecz uprzedzam (jak kto woli) do regulacji potkiem stopień oświetlenia, można nawet całkiem wyłączyć :)

Z chęcią zobaczę efekt :) A co do potencjometru i wyłącznika to 20 minut roboty i też z tyłu mam regulację. Długo myślałem nad układem gałek, proporcjami i ogólnie nad wyglądem obudowy.

• #28 10 Sie 2010 21:36
    Dj Joker
    Poziom 26  

Ja rysuję sobie zawsze, panel przedni na kartce z wymiarami i odstępami gałek i w ogóle wszystkim, zaznaczam punkty rozmieczam elementy i tak patrzę na to godzinami dniami i nocami, i poprawiam. Potem albo przenoszę to na komputer, albo poprostu staram się rysunek odzwierciedlić na froncie :)

Pozdrawiam. DJ JOKER

• #29 10 Sie 2010 21:41
    djanczycki
    Poziom 13  

Dj Joker 1992 napisał:
    Ja rysuję sobie zawsze, panel przedni na kartce z wymiarami i odstępami gałek i w ogóle wszystkim, zaznaczam punkty rozmieczam elementy i tak patrzę na to godzinami dniami i nocami, i poprawiam. Potem albo przenoszę to na komputer, albo poprostu staram się rysunek odzwierciedlić na froncie :)

Pozdrawiam. DJ JOKER

Ja projektowałem w paincie :D 2 piksele odpowiadały 1mm i do tego dużo obliczeń, żeby pasowało proporcjonalnie do siebie, potem wydruk w wymiarze rzeczywistym i ewentualne poprawki. Wyszło tak jak chciałem.

• #30 13 Sie 2010 12:56
    djanczycki
    Poziom 13  

Nałożyłem dzisiaj zielone folie na diody, kolor jest zbliżony do luminoforu z lampy :) Światło nie jest już takie intensywne jak białe i jest elegancko.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME