Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały zasięg wifi(G) - problem z anteną?

tangofox 09 Sie 2010 13:33 3951 9
  • #1 09 Sie 2010 13:33
    tangofox
    Poziom 14  

Witam.
    Posiadam router TP-Link TL-WR542G z fabryczną anteną. Mój problem polega na tym że zasięg sieci jest bardzo mały. W pokoju obok (między pokojami jest ścianka działowa zbudowana z cegiel) siła sygnału jest już słaba. Problem pojawia się też gdy wyjde z laptopem na zewnątrz - poprostu nie moge się połączyć(mieszkam na 2-gim piętrze). Czy wymiana anteny na inną o większym wzmocnieniu (standardowo 5 dBi) poprawi sytuacje ?

i jeszcze jedno pytanie: Anteny dookólne posiadają małe rozproszenie fal w pionie, więc jaki typ anteny pozwoli mi "rozprzestrzenienie" zasięgu mojej sieci w pionie , nie tracąc też na zasięgu w poziomie ?

pozdrawiam Tango

-2 9
  • #2 09 Sie 2010 17:59
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Antena dookólna 2dbi sieje "równo" w całej sferze.
    Anteny "mocniejsze": dookólne zawęzają wiązke w pione (jak latarnia morska wiązke światła), im większy zysk dookólnej tym węższa wiązka w pionie. Anteny panelowe mają już stożki. W przybliżeniu każde 3dbi zysku anteny to połowienie kąta przestrzennego zasięgu anteny. Np 2dbi = sfera (4*pi), to 5dbi połowa sfery (2*pi), 8db to już ćwiartka sfery.

Zainstaluj inssider-a i przeskanuj sieć w a) pokoju, b) na zewnątrz. Załączy wynik, podaj nazwę twojej sieci.

-2
  • #5 10 Sie 2010 12:53
    tangofox
    Poziom 14  

ten plik wygenerowal wymieniony wyzej program , ale zalaczam teraz graf skanowania.

0
  • #6 10 Sie 2010 13:24
    bogiebog

co to jest ? prosiłem o dwa skanny.

0
  • #7 10 Sie 2010 20:18
    tangofox
    Poziom 14  

co do pierwszego skanu to rozpoczołem go gdy byłem w pokoju gdzie stoi router, następnie wyszedłem z laptopem na zewnątrz i przeszedłem się wokół budynku.

załączam skan z pokoju obok. Niestety w dalszych pomieszczeniach nie chce mi znaleść sieci (ściany są grubsze).

SSID mojej sieci to TP-Link -niebieski wykres

0
  • #8 10 Sie 2010 21:07
    bogiebog

Interesowały mnie skany z punktów gdzie chcesz odbierać laptopem, co z tego że wkoło budynku nie ma sygnału jak tam nigdy nie ustawisz laptopa.

Jak w miejscu gdzie chcesz używac laptopa nie ma sygnału to raczej żadną anteną dookółną tego nie obejdziesz. Pozostaje ci opcja z wieloma APekami.

0
  • #9 10 Sie 2010 22:06
    tangofox
    Poziom 14  

wiele AP w 1 mieszkaniu ? czy to nie przerost formy nad treścią ? na pierwszym skanie widać że sygał zanika. Dzieje się to gdy "chowam" się za grubą ścianą wewnątrz mojego miszkania. Zależy mi abym miał zasięg sieci w całym mieszkaniu. Czy zastosowanie anteny o większym zysku (teraz jest 5dBi) np 7dBi lub 10 dBi zlikwiduje problem zaniku sygnału ? (z tego co wiem ściana jest z cegieł , więcej informacji na ten temat raczej nie zdobęde)

0
  • #10 10 Sie 2010 22:18
    bogiebog

WIFI fale to nie cząstki neutrino, mury, woda bardzo dobrze pochłania te fale.
    Aby mieć zasięg stabilny w/g mnie musisz mieć -65db sygnał. Jak teraz masz -90db to anteną 10dbi zrobisz tylko -80dbi.

Dodano po 1 [minuty]:

Lepiej popróbuj inne umiejscowienie routera, gdzie teraz masz ustawiony router ? centralnie w domu ? Ja swój musiałem umieścić pod sufitem w środku bo nie bylo sygnalu na piętrze.

0