Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera SONY DCR-HC27E nie pobiera kasety

Onufry76 09 Aug 2010 14:40 8514 8
 • #1
  Onufry76
  Level 11  
  Kamerka na kasety miniDV. Jest to pierwsza uszkodzona kamera jaka do mnie trafiła, dlatego nie mam doświadczenia na tym polu - proszę o wyrozumiałość.

  Objaw usterki jest następujący: Kamera niewłaściwie reaguje na przymknięcie pokrywy kasety. W normalnej sytuacji powinno to spowodować uruchomienie silniczka serwomechanizmu, który pobiera kasetę. W tym momencie skutkuje to jedynie pojawieniem się informacji o tym, że bateria zaraz się rozładuje (bateria jest naładowana i sprawna). Po chwili komunikat znika a kaseta nadal jest "na wierzchu". Komunikat który opisałem może sugerować nadmierny pobór prądu w momencie próby uruchomienia tego mechanizmu (?).  Do tej pory sprawdziłem:

  -Mechanizm - po zdemontowaniu z kamery, na zewnętrznym zasilaniu 2.4V - działa od początku do końca bez zacięć i dostrzegalnych zwiększonych oporów.
  -Podobnie po częściowym zmontowaniu - myślałem, że może coś się blokuje po włożeniu go do "kieszeni" w kamerze, ale nie. Tutaj również na zewnętrznym zasilaniu działa poprawnie.
  -Sprawdzona taśma doprowadzająca prąd do silnika (zrobiłem obejście od płyty głównej do silnika dodatkowymi przewodami) - po włączeniu kamery sytuacja bez zmian. Nadal nie działa.
  -Mechanizm chowania kasety zadziałał na zasilaniu z kamery w momencie kiedy był częściowo schowany i wtedy uruchomiłem kamerę. Zjechał do pozycji roboczej, a kiedy otworzyłem kieszeń wyjechał do góry i normalnie otworzyła się kieszonka kasety. Z tej pozycji nadal jednak nie jest pobierana.
  Z objawów wnioskuję, że może być to wina sensora który gdzieś czegoś nie przełącza? Ale jakiego? Gdzie? A może to elektronika? Jak już pisałem jest to pierwsza uszkodzona kamera jaką mam w rękach i nie mam pomysłu co dalej robić. Proszę bardziej doświadczonych w tych sprawach kolegów o pomoc i radę.

  Poniżej zdjęcia mechanizmu:
  Kamera SONY DCR-HC27E nie pobiera kasety Kamera SONY DCR-HC27E nie pobiera kasety
 • #2
  sq5lc
  Level 14  
  Witam. Kolego weź szkło powiększające i sprawdź tasiemkę w zaznaczonym przeze mnie miejscu.
  Kamera SONY DCR-HC27E nie pobiera kasety
  Na 99% uszkodzona fleksa łącząca dwie części mechaniki. Ciężka sprawa. Pozostaje wymiana fleksy albo całej mechaniki.
 • #3
  Onufry76
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedź. Miejsce na powstanie usterki wygląda niestety bardzo logicznie... taśma wygina się tam podczas otwierania i zamykania kieszeni.

  "Na pierwszy rzut oka przez lupę" nie widać jednak uszkodzeń. Jeżeli będę miał wenę, to spróbuję rozebrać ten mechanizm i pomierzyć fleksa. Może uda się naprawić...
  Kiedyś musiałem połatać taśmę od wyświetlacza LCD w aparacie cyfrowym, więc mam trochę doświadczenia w takich samobójczych misjach - może i tu się uda.

  Zakładając jednak że nie będę miał weny, albo to po prostu nie zadziała, to w jakich jeszcze kamerach był montowany ten mechanizm? Może łatwiej będzie znaleźć taką uszkodzoną, ale w inny sposób?

  Albo w druga stronę - do jakich kamer będą pasowały części z tego inwalidy? Czy np. wyświetlacz jest taki sam jak np. w DCR-HC51? Jest taka jedna z uszkodzonym LCD na znanym portalu aukcyjnym i może spróbowałbym ja kupić. Mam już w domu dość chorych sprzętów do których brak mi części. Trzeba coś z tego naprawić, bo zaczynam się już czuć jak Pan Kleks w jednym z zamkniętych pokojów na drugim piętrze Akademii ;-)
 • Helpful post
  #4
  sq5lc
  Level 14  
  To jest mechanika typu N. Stosowana w kamerach HC26E HC36E HC38E HC42E HC46E FX7 HC90E HC96E PC55E. Łatać fleksy nie ma sensu. Baypasy wytrzymają max kilkanaście cykli otwarcia mechaniki. Przy podmianie mechaniki z innej kamery trzeba ustawić tor prowadzenia taśmy i przełączanie głowic.
 • #5
  Sting
  Video recorders specialist
  Całe serie tych mechanizmów są babolem ze strony producenta. Ostatnio zauważa się, że producent prawdopodobnie pod wpływem niezadowolonych użytkowników obniżył cenę zakupu mechanizmu o 50% . Po wielo milionowych stratach w produkcji CCD ta firma nadal goni za Chińczykami i przypłaca to mechanizmem z przerywającą taśmą w mechanizmie N.
  Bardzo szkoda mi Sonego ale przyjdzie im podzielić los sprzedaży logo jakiemuś Chńczykowi.
  Wtopa z mechanizmem N po CCD jest nie do przejścia.
 • #6
  Onufry76
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedzi, szczególnie koledze sq5lc, za duże zaangażowanie w tą sprawę i rzeczowe podpowiedzi.
  "Dla potomności" podaję informację, uzyskaną również od niego, że przyczyną usterki może być jeszcze przełącznik camswitch. Na Youtube można znaleźć film dotyczący jego wymiany. Nie podaję linku, bo to się może zmienić, a tytuł pewnie pozostanie taki sam: "Repair Sony Camcorder Error Code C:32:11 C:32:10 HDR HDV".

  Taśmę "flex" do tego urządzenia ma w sprzedaży firma fototech z Lublina. Na dzień dzisiejszy jej cena wynosi 39zł brutto (z przesyłką 47zł brutto).

  Na razie, z braku czasu robię przerwę w próbie ożywienia tego sprzętu, ale kiedy do niego wrócę, to napiszę co udało mi się zrobić.

  Co do firmy Sony, to rzeczywiście "pech". Ale zauważyłem, że jest taka ogólna tendencja, aby ciąć koszty i przez to trafiają na rynek różne niedopracowane rozwiązania. Przykładem jest wspomniana powyżej "wtopa" z matrycami CCD, za którą firma SONY płaci do dziś. Matryce te były stosowane w aparatach cyfrowych różnych firm i chyba są nadal wymieniane za darmo w autoryzowanych serwisach Canon, Konica-Minolta i innych (google: "Widespread CCD problems").
  Były też inne spektakularne sprawy: np. Toyoty z jej słynnym "pędzącym problemem" (blokujący się pedał gazu), później z hamulcami w Priusach i Lexusach. Takie tematy można by z resztą długo mnożyć. A co z BP i wyciekiem ropy? To niby inna działka, ale geneza problemu jest taka sama: ciąć koszty, ciąć koszty...!
  Ale znowu wyszedł mi off-topic... :-) POZDRAWIAM.
 • #7
  Sting
  Video recorders specialist
  Tutaj żadne wynalazki nie pomogą. Taśma jast ściśle powiązana z enkoderem i wózkiem-taka konstrukcja. Tylko wymiana całego mechanizmu i nie ma "wybacz".
  Nadzieją jest spadająca cena mechanizmu. Już kilka wymieniłem i jest OK.
 • #8
  Sting
  Video recorders specialist
  Dodam aby pogrążyć tych co myślą, że za 20 zł da sie naprawić kamerę.
  A są tacy. Otóż wasza kamera jest naprawialna za 270 zł cena mechanizmu (po obniżce od Sony) plus + robocizna. No co najmniej drugie tyle: przekładka mechanizmu, przełożenie głowicy, cholernie trudna regulacja toru przesuwu.
  Pretensje proszę kierować do swojego producenta.
 • #9
  Onufry76
  Level 11  
  Witam ponownie.

  Otóż udało mi się zdobyć "na części" podobną kamerę: DCR-HC51, z pękniętą taśmą flex (FP-625, od LCD). Po przełożeniu mechanizmu do DCR-HC27E, ta zaczęła znowu poprawnie nagrywać i odtwarzać filmy, bez potrzeby dodatkowych regulacji.

  W tej drugiej kamerce (HC51) w celach naukowo-badawczych spróbuję jeszcze zrobić kiedyś "bypass" na flexie mechanizmu. Jeśli mi się to nie uda, potrenuję wymianę flexów w mechanizmie i LCD na nowe ;-).

  Jeżeli uda mi się uruchomić również i to urządzenie, podzielę się doświadczeniami.

  Dziękuję serdecznie wszystkim którzy pomogli mi w rozwiązaniu problemu i pozdrawiam.  Moderated By arko100:

  Proszę używać przycisku "zamknij temat" (symbol kłódki)