Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica nie współpracuje z zaliaczem do laptopa

Rasskabak 09 Sie 2010 16:18 1535 4
  • #1 09 Sie 2010 16:18
    Rasskabak
    Poziom 12  

Witam. Mam taki problem:
    Kupiłem przetwornicę Kemot URZ3160 12/230V 150W (moc chwilowa 300W). Podłączam przy włączonym silniku (Renault Twingo, napięcie w zapalniczce 14,11V). Na ułamek sekundy mruga dioda Fault, robi "bip" o podobnej długości, po czym zapala się dioda Power.

Próbuję do niej podłączyć zasilacz do laptopa o mocy 65W i w ogóle nie reaguje. Bezpiecznik w środku sprawdzałem i jest ok. Miernik wepchnięty do gniazda wyjściowego nie chce znaleźć żadnego napięcia. Dzwoniłem do serwisu i powiedzieli mi, że zasilacze do laptopów na starcie pobierają znacznie większą moc i niby nawet przetwornice 300W miewają z nimi problemy... wie ktoś coś na ten temat?

Tak jeszcze zwróciłem przed chwilą uwagę, że niby faktycznie na zasilaczu jest napisane, że ma na wejściu 100-230V i 1,5A... Ale przecież to by się chyba spaliło gdyby tam w środku traciło się prawie 300W o_O.

0 4
  • #2 09 Sie 2010 22:23
    pietrek3121
    Poziom 10  

W czymś ci pomóc, czy chciałeś tylko tak po biadolić? Jeżeli przetwornica jest zepsuta to trzeba ją naprawić, albo najlepiej kupić zamiast przetwornicy UPS od komputera i go trochę przerobić.

P.S. Laptop z wyciągniętą baterią pobiera do 70% mniej prądu niż z włożoną.

0
  • #3 09 Sie 2010 22:35
    Rasskabak
    Poziom 12  

W jednym miejscu tego posta pytalem, czy ktoś wie cos na ten temat, że niby zasilacz do kompa potrzebuje na starcie jakąś mega moc, na tyle dużą, że przetwornica z mocą chwilową 300W nie daje rady ;).

P.S. - cenna uwaga, dzieki;)

0
  • #4 09 Sie 2010 23:09
    pietrek3121
    Poziom 10  

Do rozruchu potrzeba na pewno więcej prądu, ale nie są to aż takie kosmiczne różnice, zasilacz do laptopa ma zazwyczaj 60-80W więc on by się pierwszy spalił przy tak dużym poborze mocy.

Ja do tych przetwornic nigdy nie miałem zaufania, wolę mojego UPS-a po tuningu, którego kupiłem na Allegro za 2,25. Wystarczy podpiąć zamiast akumulatora prąd z akumulatora samochodowego i już mamy przetwornice o porządnej mocy za małe pieniądze.

0
  • #5 09 Sie 2010 23:33
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Bezpiecznik na wejściu zasilacza laptopa ma dużą wartość, ponieważ za nim znajduje się mostek prostowniczy z kondensatorem, ładowanie kondensatora po włączeniu do gniazdka powoduje impuls dużego prądu. Niewiele wartość tego bezpiecznika ma wspólnego z mocą zasilacza.

Jeśli to jest przyczyną problemu, proponowałbym proste rozwiązanie - pomiędzy zasilacz a przetwornicę wstawić rezystor i równolegle do niego przełącznik. Włączać zasilacz zawsze z otwartym przełącznikiem, a więc przez rezystor, po czym włączać przełącznik tym samym eliminując rezystor z obwodu. Wykonując taką modyfikację któregoś z przewodów należy pamiętać, że w obwodzie tym napięcia są niebezpieczne i wszystko musi być dokładnie izolowane.

Obwód taki dałoby się bez problemu zautomatyzować (automatyczny miękki start i wyłączenie rezystora), jednak w takim wypadku należałoby zmodyfikować przetwornice lub zasilacz.

Teoretycznie być może okazałoby się możliwe wstawienie takiego rezystora na stałe. Należałoby wybrać wartość nieco większą od najmniejszej przy której problem się nie pojawi a następnie ocenić, czy straty mocy na rezystorze podczas pracy pozwolą go tam zostawić (temperatura). Z niewielkim, w miarę stałym spadkiem napięcia zasilacz laptopa sobie poradzi.

0
  Szukaj w 5mln produktów