Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd

matys4877 09 Sie 2010 16:43 13629 9
  • Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd

Mój najnowszy mini projekt - wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd. Powstała bo potrzebowałem jakiejś wytrawiarki, która ruszałaby roztworem i była prosta i tania do skonstruowania. Robię tylko małe płytki więc w większości przypadków wystarczy nalać gorącej wody i na tyle szybko się to wytrawia, że nie potrzebuje żadnego zewnętrznego podgrzewania. Mogę też całość ustawić na żelazku, ale rzadko z tego korzystam. Są 4 prędkości obrotowe które ustawia się za pomocą 2 zworek.

Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd
    Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd Wytrawiarka wibracyjna z silnikiem od hdd

Załączam schemat, płytkę i program.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    eu43
    Poziom 16  
    Pomysłowe :)
    Ale czy nie za duży ten mimośród? Oczywiście jak widać jest to cienka blaszka, ale żeby całość była bardziej zwarta może warto by było dać o podobnej masie, lecz bardziej zwarty ciężarek? .. i przykryć ładną kopułką ;)
    Sprężyny od dołu przymocować do jakiejś tacki lub kuwety. Stabilniejsze podłoże i zabezpieczenie przed przeciekaniem wytrawiacza :)

Pozdrawiam, Tomek.

Edit: duży plus za sterownik i wykorzystanie silnika BLDC.
    Przerost formy nad treścią? Sądząc po rozmiarach tej wytrawiarki, to raczej urządzenie które miało sprawić większą radość z budowy i poprawnego działania, niż służyć do masowego wytrawiania płytek ;)
    Rocketman_
    Poziom 10  
    Ciekawe i bardzo praktyczne. Podoba mi się.
    Moc żelazka też jakoś sterujesz bo w przeciwnym razie mogło by stopić plastikowe pudełko?
    matys4877
    Poziom 11  
    eu43 Też mi się wydawało, że mimośród jest za duży ale okazało się, że większy daje lepsze efekty na mniejszych obrotach niż mniejszy na większych obrotach. Całość jest szczelna wiec nie trzeba nic uszczelniać. Masz rację. To jest zrobione bardziej żeby pobawić się silnikiem BLDC niż żeby miało to być idealne urządzenie do wytrawiania płytek, ale na moje potrzeby (około 1 płytka na miesiąc) to wystarcza.

Rocketman_ moc żelazka kontroluje pokrętłem. Ustawiam na ok 70 stopni to wtedy roztwór jest cały czas wystarczająco ciepły. Pamiętajmy że plastik jest izolatorem.

W sumie to na takim rozwiązaniu można dość wysokie prędkości uzyskać tylko moment jest słaby i jak lekko się dotknie to gubi kroki i się zatrzymuje.

I test.

II test.
    sq3dwe
    Poziom 15  
    Witam matys4877,ciekawy projekt podpowiedziałeś mnie pomysł na zastosowanie tego sterownika do silnika bldc większej mocy.W jakim programie jest schemat i płytka,
    bo jakoś nie mogę tego wyświetlić.Czy napisany przez Ciebie program umożliwia rozpędzenie silnika do prędkości większych niż 10000 obrotów.
    matys4877
    Poziom 11  
    Po kolei. Ten sterownik jest na bipolarkach i to nie za dużych więc do wiekszej mocy się nie nada. Oczywiście jakby tam wstawić mosfety dobrze sterowane to można by było sterować dużo większymi mocami. Ten projekt ma jedną sporą wadę. Nie ma żadnego sprzężenia zwrotnego. Sterownik nie wie kiedy ma zrobić następny krok dla tego udało mi się to rozpędzić tylko do jakiś 80rps. Gdyby ten silnik miał jakieś halotrony to by była inna rozmowa. Myślę że przy lekko wyższym napięciu można by było uzyskać nawet ponad 10000 rpm. Od biedy można zrobić jakąś fotokomórkę szczelinową i na tej podstawie wyliczać czas między następnymi krokami silnika. Ogólnie przez to że nie ma synchronizacji to nawet gdy wypadnie jeden krok to już całość się desynchronizuje i silnik się zatrzymuje.

Schematy są rysowane w eaglu.
    sq3dwe
    Poziom 15  
    Dzięki za info,czy planujesz wersję z płynną regulacją obrotów?Można by do silnika dołączyć jakiś optyczny czujnik obrotów.Temat dla mnie jest ciekawy,bo posiadam kilka silników krokowych bipolarnych i unipolarnych i ze względu na ich cichą pracę chciałbym je zastosować do napędu wrzeciona wiertarki stołowej,oraz pilarki służącej do cięcia tworzyw i płytek drukowanych.Pozdrawiam Rysiek.
    bulion84
    Poziom 10  
    To ja pomysł podsunę... Zostawiłbym tarczę i nakleił magnes całkiem z brzegu. Będzie od odpowiadał za wibracje i można użyć hallotrona do detekcji pełnego obrotu a tym samym płynnej regulacji prędkości.
    burasek
    Poziom 10  
    Witam,
    czy byłaby mozliwosc sterowania za pomocą tego układu falownikiem na mosfetach do silnika zrobionego z alternatora samochodowego 3-f oczywiscie. Jakie zmiany musialbym wprowadzic w programie ?