Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny ogranicznik mocy silnika spalinowego - jak ?

Vietech 09 Aug 2010 20:37 5594 13
NDN
 • #1
  Vietech
  Level 13  
  Witam, chcę zrobić elektroniczny ogranicznik mocy do skutera, jedyny co przychodzi mi na myśl to opóźnienie zapłonu. Cewka WN sterowana jest z ECU masą.
  Moje pytanie o ile stopni powinna być przesunięta faza względem impulsu z ECU.
  PS. Widział ktoś gdzieś coś podobnego ?
 • NDN
 • #2
  bartosz789
  Level 30  
  A co myślisz o tym, aby zastosować ograniczenie otwarcia przepustnicy ?
 • #3
  Vietech
  Level 13  
  Witam, taka opcja odpada :D
  nie może być to mechaniczne, bo będzie łatwo widoczne, no i będzie słychać że silnik nie kręci wysokich obrotów...
 • #4
  jack63
  Level 43  
  Nie wiem po co Ci ten ogranicznik i w jakim silniku, ale jest to w żaden sposób nie wykonalne przy Twoich warunkach :
  Napisałeś:
  Quote:
  nie może być to mechaniczne, bo będzie łatwo widoczne, no i będzie słychać że silnik nie kręci wysokich obrotów...

  Jak chcesz ograniczyć moc przekazywaną na koła bez zmiany przekładni i ograniczenia dopuszczalnej prędkości obrotowej silnika?
  Znane mi sposoby elektronicznego ograniczania prędkości pojazdu (a nie mocy silnika) sprowadzały się do ingerencji w układ zapłonowy. Było to tzw. odcięcie zapłonu po przekroczeniu pewnej częstotliwości impulsów zapłonowych.
  Ingerencja w wyprzedzenie zapłonu nie wydaje się dobrym pomysłem, bo źle wpłynie na trwałość silnika, zużycie paliwa o ekologii nie wspominając.
  Pomijam trudność techniczną realizacji. W dwusuwie zrobić to prościej. W czterosuwie z zamontowaną fabrycznie regulacją wyprzedzenia zapłonu, praktycznie nie możliwe.
 • NDN
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  Vietech
  Level 13  
  jack63, chodzi o tuningowany silnik PIAGGIO w skuterze. Jeśli tylko obroty obniżę, to będzie "słychać" ten ogranicznik, co do spalania i ekologi, to myślę ze przez 5 minut testu na policyjnej hamowni nikogo nie zatruje, ani nie zatrę silnika


  (miałem czujnik na tylnym kole i odcięcie przy prędkości, to zapłaciłem mandat za moc)

  zależy mi żeby zamulić silnik na parę minut... na czas testu
 • #7
  jack63
  Level 43  
  Ostatni post wiele wyjaśnia.
  Najlepiej gdybyś mógł z pilota obniżyć moc silnika. :D Niestety nie używasz silnika elektrycznego. :cry:
  Zadanie, które postawiłeś jest wiele trudniejsze niż Ci się wydaje.
  Wg. mnie żadna ingerencja w układ zapłonowy nie prowadzi do celu, którego mogę się tylko domyślać.
  Lepiej iść w kierunku wyznaczonym przez kivors, tylko jak to zrealizować w sposób niewidoczny dla misiaczków?
  Każdy zawór (dowolnej konstrukcji) sterowany elektrycznie będzie łatwo zauważyć i może wpłynąć niekorzystnie na "prawidłowe" osiągi. :cry:
  Ideałem był by silnik sterowany procesorem z układem wtryskowym. Sądzę, że masz jednak zwykły gaźnik.
  Napisz czy silnik jest 2T czy 4T. W 2T można jeszcze "dusić" go wydechem.
  W kwestii ekologi też trzeba uważać, bo jak podłączą analizator spalin, to będzie kolejny problem. Jak nie kijem go, to pałką...
 • #8
  Jarosx9
  Level 35  
  A w czym przeszkadza że będzie widać ten ogranicznik?
  Jeśli dobrze myślę to chodzi o motorower który to nie może przekraczać 45km/h i mieć pojemność silnika do 50 cm3.
  A jak to jest zrealizowane to mierzącemu nic do tego. Ograniczenia mocy także nie ma, przynajmniej w Polsce, więc tobie jest potrzebny przede wszystkim ogranicznik prędkości a to myślę że łatwo wykonać - pomiar prędkości + odcięcie zapłonu w odpowiednim momencie.
 • #9
  przem27
  Level 30  
  Vietech wrote:


  (miałem czujnik na tylnym kole i odcięcie przy prędkości, to zapłaciłem mandat za moc)  Napisał przecież że miał odcięcie, a nigdzie nie ma że polska polcja mu mandat wlepiła:) może jak będzie więcej danych (jak silnik zasilany, sterowny) to coś sie wymyśli.
  pozdr
 • #10
  Vietech
  Level 13  
  witam ponownie, Silnik to piaggio, był na wtrysku z jednym zaworem (dolotowym) w głowicy, ale się popsuł i przerobiłem na gaźnik tj. zdemontowałem kompresor, a w miejsce przepustnicy powietrza wsadziłem gaźnik. próbowałem z "oszukaniem" przepustnicy tj. jak jest zamknięta to silnik chodzi na wolnych, przy otwarciu manetki gazu się dusi, ale jak ją tylko lekko otworzę to już kręci do oporu...

  widziałem ograniczniki i na pilota i na kombinacje manetką hamulca, ale wszystkie są przewidziane do silników "oryginalnie" gaźnikowych z CDI a nie ECU, sprzedawca poinformował mnie ze nie będzie to działało z moją wersją, a co do organów kontrolujących to holenderska policja, a dla nich tuningowany skuter to zbrodnia, jeśli jest szybszy niż 70 km/h kasują go za pomocą prasy...
 • #11
  Jarosx9
  Level 35  
  No tak słowa kluczowe to holenderska policja. W takim razie zrób odcięcie przy obrotach (najprościej to obrotomierz elektroniczny przerobić) i ewentualnie przy przekroczonej prędkości - jak odetniesz przy 3,5 tysiąca to nie ma mowy o jakiejś większej mocy.
  Ja nie wiem jak to u nich w przepisach wygląda ale nie widzę sensownego sposobu jak się do tego przyczepić -> ewentualne nie spełnianie norm ekologicznych i odstępstwa od homologacji jedynie (gaźnik i przeróbki), ale nie wiem jak mieliby to sprawdzić na drodze.
 • #12
  Vietech
  Level 13  
  Jarosx9 - rozstawiają od 1 do 5 stanowisk no i oczywiscie samochód dostawczy na zarekwirowany sprzęt

  Elektroniczny ogranicznik mocy silnika spalinowego - jak ?
 • #13
  Jarosx9
  Level 35  
  Z polską policją to bym się ostro kłócił o taki pomiar i na 100% mandatu nie przyjął, a to dlatego że np. prędkości maksymalnej nie mierzą obroty tylnego koła - mogę spokojnie z tym iść do sądu na własne ryzyko, powołamy biegłego i zobaczymy kto ma rację. Raz, że przednie koło wprowadza dodatkowy opór toczenia (pomijam i tak opór powietrza całego motoroweru), dwa że pomiar prędkości na przednim kole a co za tym idzie ogranicznik prędkości może w tym momencie nie działać. W związku z czym jadąc po drodze publicznej konstrukcja pojazdu nie pozwala na przekraczanie prędkości jazdy 45km/h - a w powietrzu, pod wodą, zrzucony w przepaść czy na hamowni to nie jest to co w przepisach opisano.

  Niestety na holenderskich przepisach się nie znam i tam bym nie podskakiwał ale polecam sprawdzić bo może być podobnie plus ewentualnie notka o mocy.