Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CA10 po piorunie: Brak komunikacji LCD z centralą

09 Sie 2010 20:40 2566 9
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Witam.

Zdjąłem dziś u klienta CA10. Niedaleko uderzył piorun. Objaw jest taki, że na manipulatorze LCD wyświetlana jest wiadomość: "Brak komunikacji z centralą, sprawdź, czy EEPROM jest w wersji 3.x lub CA-10".

Próbowałem przepinać CLK lecz nie pomogło. Wszystkie przewody sprawne / drożne. Podmieniłem manipulator na inny, też nic. Dziwne jest to, że menu startowe po resecie z kołków się wyświetla, później wyskakuje opisany wyżej komunikat. W manipulatorze nie działają klawisze.

Po przypięciu na krótko do komputera i downloadzie z kołków manipulator reaguje na "wciskanie" klawiszy na wirtualnym manipulatorze w dload w trybie on-line [pika]. Adresy manipulatorów odczytało poprawnie [FS124].

Czy jest jakaś nadzieja na reanimację, czy płyta i mani do śmieci? Wszystko chodziło ponad 8 lat, aż 3 tygodnie temu padło od przepięcia. Stary manipulator nie chciał z nową płytą pracować, wyświetlał to samo. Stara płyta z nowym manipulatorem też nie ruszyła...

Z góry dziękuję za wszelakie sugestie.
    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Poziom 29  
    Można by pokusić się o flash.

A czy zapisuje dane do centrali?
    Nie sprawdzałem, po stwierdzeniu braku komunikacji założyłem swoje rezerwowe graty.
    Jutro mam zamiar zasiąść do tematu, dam znać, co i jak. Centrala jest z 2000r, taką ma fabryczną nalepkę.

Myślałem, że da się prosto zrobić flash, ale do CA10 nie przewidują, a bin'a nie mam, programatora do kości też nie... :( Odezwę się jutro...
    Oscyloskop mam... właśnie się zabieram za dłubanie...
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Kojarzę podobny problem, również nie działała żadna klawiatura po piorunie na starszej CA10. Skończyło się na wysyłce do Satela, o ile pamiętam w opisie naprawy była wymiana oprogramowania bądź kości pamięci. Jednak piorun piorunowi nierówny. Płyta dostała wtedy od sygnalizatora, linia telefoniczna nie była podłączona.
    Witam ponownie. Wszystkie CLK działają, data też. Próbowałem zmieniać adres manipulatora i nie da się zapamiętać. Przy odpaleniu z kołków i przypiętym komputerze, nie reaguje już na manipulator on-line.
    Cały czas krzyczy o ustawienie adresów manipulatorów, zaprogramowanie FS124 albo sprawdzenie, czy EPROM jest w wersji CA10 3.x
    Z tego wychodzi, że wysypała się pamięć. W chwili wolnej podrzucę ją do satela, bo mam niedaleko, a swojego programatora nie posiadam. Gość z serwisu mówił, że do 30% wartości naprawiają od razu, powyżej 30 konsultują naprawę z klientem. Uszkodzeń mechanicznych na płycie nie ma, serwis mówił, że jest spora szansa na reanimację, skoro ścieżki i płyta nie są popalone...

Przebiegi CLK1 [żółty] i DATA [niebieski] wyglądają następująco:
    CA10 po piorunie: Brak komunikacji LCD z centralą CA10 po piorunie: Brak komunikacji LCD z centralą

Dam znać, co wyszło, jak się uda ogarnąć temat.
  • Poziom 14  
    Myślę, że przy Twojej lokalizacji wizyta w Satelu będzie najtańsza, najszybsza i najskuteczniejsza.

O ile dobrze pamiętam to wersje płyty i klaw. mają duże znaczenie ;)
  • Poziom 29  
    Obecnie testuję nową płytę ze starą klawiaturą (musiałem u siebie podmienić) i działa bez zarzutów. (to piszę tylko czysto informacyjnie)
    Jak znajdę chwilę, albo po drodze będzie do zajadę do satela, dzwoniłem do nich, do 30% naprawiają bez pytania, resztę konsultują...

Na warsztacie mam odwrotną sytuację niż yasiu.brzeg, mam starą płytę i nówkę manipulator, chodzi bez problemu...