Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki samochód do 10k z małym silnikiem z LPG?

sokarsg-1 09 Sie 2010 21:30 3034 4
  • #1 09 Sie 2010 21:30
    sokarsg-1
    Poziom 11  

Witam.
    Poszukuję samochodu jak w temacie. Samemu rozglądałem się za Fiatem Punto II. Co możecie powiedzieć mi na jego temat? Na jakie sprawy powinienem zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie są jego wady? A może powinienem rozejrzeć się za czymś innym?

• #2 10 Sie 2010 19:38
    mardi33
    Poziom 10  

Kup Lanosa 1,5 16V lub 1,6 16V z sekwencyjnym LPG,
    jak dobrze poszukasz to kupisz 2001 poniżej 10 tyś z klimą i elektryką od pierwszego właściciela i jeszcze serwisowany w ASO.
    Tanie części, łatwe naprawy, mało awaryjne, nie rdzewieje.

• #3 13 Sie 2010 23:28
    tzok
    Moderator Samochody

W/g mnie silnik 1.2 jest za mały na LPG, wiem że ludzi zakładają LPG to Tico czy CC 700 ale nie bardzo rozumiem co nimi kieruje :/

Jeśli już koniecznie chcesz LPG (bo robisz rocznie co najmniej 20 tys. km) to niech inni sobie mówią co chcą ale do tego silnika w grę wchodzi wyłącznie instalacja IV generacji, choćby STAG-300 czy Zenit.

Wadą Punto jest pękający alternator - ale specjalnie się tym nie przejmuj, bo naprawa Cię nie zrujnuje, a żeby się przed tą usterką zabezpieczyć warto założyć osłonę pod silnik. Sam silnik jest w/g mnie trochę za słaby (60KM, gdzie ten sam silnik w mk.1 miał 75KM) ale praktycznie nie do zdarcia (jedyna jego usterka to przepalona uszczelka pod głowicą, zwłaszcza po przegrzaniu silnika). Z elektryki lubi się uszkodzić elektryczne wspomaganie kierownicy, zwłaszcza w wersji z Dual Drive (CITY). Niemniej naprawa żadnej z tych usterek (poza ASO) nie powinna przekroczyć kwoty 500zł.

Jeśli jednak kupisz to auto ze spartoloną instalacją LPG znienawidzisz je, szczerze to nie widziałem Punta II z LPG II generacji, które by normalnie pracowało na wolnych obrotach. 10x się zastanów czy warto zakładać LPG, bo to auto w trasie spali mniej niż 5,5l/100km (choć przy ostrej jeździe na krótkich odcinkach po mieście 10l/100km to też "nie problem").

Jeśli auto nie przechodziło napraw blacharskich, wbrew obiegowej opinii nie powinno rdzewieć, nie polecam jednak wersji z niemetalizowanym lakierem (jest dużo słabszy).

Szukaj raczej auta kupionego w polskim salonie, nie sprowadzonego.

Kompleksowy przegląd "przedsprzedażny" w ASO FIATa to koszt 250zł, rozważ tę opcję, niestety historia napraw w ASO jest możliwa tylko dla napraw dokonanych w sieci ASO FAP na terenie Polski (samo sprawdzenie historii jest bezpłatne).

Nie zwracaj szczególnej uwagi na niezbyt pasujące elementy nadwozia czy nierówne szczeliny między nimi - to akurat jest normalne nawet w samochodach, które stoją w salonie.

Sprawdź czy spod maski nie dochodzą dziwne szumy albo piski, z silnika może dochodzić lekki stukot i to jest normalne, nie powinien natomiast nadmiernie dymić na biało (zimny, po uruchomieniu - ma prawo). Sprawdź czy samochodu nie ściąga przy przyspieszaniu (zarówno z włączonym CITY jak i z wyłączonym), sprawdź czy jest wyczuwalnie lżejsza praca kierowniczy po włączeniu trybu CITY. Pedał sprzęgła powinien chodzić lekko i płynnie (ale w razie czego komplet z wymianą to ok 600zł). Silnik powinien trzymać stabilne wolne obroty i płynnie przyspieszać w całym zakresie obrotów. Przy uruchomionym silniki i włączonym sprzęgle naprzemienne wrzucanie biegu 1 i wstecznego powinno się odbywać bez zgrzytów. Zobacz czy nie szarpie przy ruszaniu - zwłaszcza na wstecznym biegu.

Jedynym korodującym elementem jest miska olejowa - przyjrzyj się jej uważnie czy nie ma wycieków. Niewielkie wycieki oleju spod pokrywy wałka rozrządu są normą i nie należy się nimi zbytnio przejmować ale poza tym silnik powinien być suchy. Sprawdź też czy nie ma oleju na filtrze powietrza (niewielkie ilości oleju w jego obudowie są dopuszczalne).

Sprawdź działanie wszystkich zamków, a zwłaszcza w tylnej klapie (choć zazwyczaj będziesz otwierał ją od środka, z zewnątrz można to zrobić wyłącznie kluczykiem - nie ma przycisku).

• #4 13 Sie 2010 23:47
    rzymo
    Poziom 28  

tzok napisał:

Jeśli jednak kupisz to auto ze spartoloną instalacją LPG znienawidzisz je, szczerze to nie widziałem Punta II z LPG II generacji, które by normalnie pracowało na wolnych obrotach.

Piszesz o 8V czy 16V? Tego pierwszego miałem krótki okres czasu, miał zamontowaną instalację właśnie II gen - nie było z nią problemów.

• #5 14 Sie 2010 00:23
    tzok
    Moderator Samochody

Piszę o 8V - może "problemów" nie ma ale na wolnych obrotach na słuch odróżnię to auto z LPG II generacji od pracującego na benzynie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME