Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stoper w Bascomie...

MES Mariusz 08 Sep 2004 20:07 1536 3
 • #1
  MES Mariusz
  Level 36  
  Czy ktoś z was zrobił może kiedyś w Bascomie stoper? Zastanawiam się, czy transmisja mikrokontroler <-> wyświetlacz LCD nie będzie "wąskim gardłem"?

  Jak myślicie?

  A może komuś udało się to zrobić? Może ma ktoś na zbyciu działające
  procedurki?
 • #2
  Dexter77
  Level 28  
  Zalezy jaka dokladnosc oczekujesz od takiego stopera. Wyswietlacz wyswietlanie jednej cyfry wykonuje w ok. 40us (typowo dla sterownika HD44780). Jezeli chcesz w czasie rzeczywistym wyswietlac tysieczne sekundy to wpis do wyswietlacza musi byc co 1ms wiec nawet 25 takich wpisow moglbys dokonac.Nawet uda sie w czasie rzeczywistym pokazywac dziesieciotysieczne czesci sekundy tylko kto to zobaczy ;)
  Pozdro
  Dexter
 • #3
  neos87
  Level 11  
  ele mid wrote:
  Czy ktoś z was zrobił może kiedyś w Bascomie stoper? Zastanawiam się, czy transmisja mikrokontroler <-> wyświetlacz LCD nie będzie "wąskim gardłem"?

  Jak myślicie?

  A może komuś udało się to zrobić? Może ma ktoś na zbyciu działające
  procedurki?


  Na pewno wyświetlacz LCD nie będzie problemem, tymbardziej, że chodzi raczej o stoper z restrem 0,01s. Możesz wykorzystać do zliczania impulsów np.Timer0 - kiedy procek taktowany 4MHz (dla np.90S2313) to Prescale = 64 (wstępny podział przez 64) i zliczanie do 125 przerwań - Timer0 = 131, co da impuls co 2ms. Bez problemu da się uzyskać stoper z niezłą dokładnością.
 • #4
  radek.kaba
  Level 15  
  Stoper podczas zliczania czasu nie musi wszystkiego pokazywać, wystarczy, że będzie wyświetlał z dokładnością do 0.1s lub 1s, dopiero po zatrzymaniu można wyświetlić wynik z dokładnością do 0.01s. W zależności, czy przy odświeżaniu wyświetlania będziesz wyświetlał całą linijkę, czy tylko jeden znak - cyferki będą mniej lub bardziej zamazane (zależy to także od modelu wyświetlacza), ciekłe kryształy mają swoją bezwładność i wyświetlanie czegokolwiek częściej niż kilka razy na sekundę mija się z celem.

  Jeżeli ten stoper ma mierzyć krótkie interwały, to wbudowany licznik będzie wystarczający (oczywiście przy dobrze zrobionym przerwaniu lub użyciu timera z automatycznym przeładowaniem), jednak przy długich czasach pomiaru może lepiej użyć RTC – w tym wypadku należy uwzględnić czy pętla gówna i komunikacja I2C pozwoli na co najmniej 2x częstsze - niż wymagana rozdzielczość pomiaru, odczytanie wartości z RTC, ale jeżeli chodzi nam o pomiar długiego czasy zazwyczaj nie zależy nam tak bardzo na jego rozdzielczości.