Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega - czujnik wilgotności i sterowanie wentylatorem

Leonti 10 Aug 2010 03:52 5141 1
 • #1
  Leonti
  Level 12  
  Witam!

  Chcę zrobić sterowanie wentylatorem łazienkowym. Taki najzwyklejszy z OBI.

  Założenia:
  1. Gdy poziom wilgotności przekracza określony próg - wentylator automatycznie się włącza.
  2. W łazience jest pilot do radia (takie w kabinie prysznicowej), więc chcę zrobić włączenie/wyłączenie wentylatora i sterowanie prędkością za pomocą tegoż pilota.

  Więc zwracam się z prośbą o rady jak to wykonać.
  Procesor już mam - Atmega8, sterowanie pilotem też mam (skopiuję kod i schemat z mojego innego projektu). Z programowaniem procesora problemów być nie powinno, mam raczej pytania do części elektronicznej:
  Jakiego czujnika wilgotności mam użyć?
  Jak wykonać regulację obrotów? Obiło mi się o uszy (szukałem na forum) użycie 'triaka' jednak nie potrafiłem znaleźć przykładu.

  Z góry dzięki!
  Leonti
 • #2
  shadow0013
  Level 34  
  SHT 11 lub coś z tej rodziny (są jeszcze dostępne) i dość dobrze opisane (był kiedyś projekt w EdW - termohigrostat). W wentylatorach zmiana obrotów odbywa się za pomocą przełączania uzwojeń i triaki (jak przekaźniki) podają napięcie na odpowiednie uzwojenia w innym wypadku pozostaje Ci zmiana silnika na DC (regulacja napięcia lub w silniku bocznikowym prądu wzbudzenia), użycie falownika (zmiana częstotliwości) lub silnika szeregowego (AC lub DC regulacja napięcia -regulacja triakiem lub tyrystorem). Sposoby regulacji poszczególnych silników były wielokrotnie poruszane na elektrodzie.