Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podswietlenie schodow, sekwencja LED

borowiaczek 10 Sie 2010 04:28 3375 13
  • #1 10 Sie 2010 04:28
    borowiaczek
    Poziom 2  

Witam i pozdrawiam wszystkich Forumowiczow!

Przywialo mnie do Was z nastepujacym problemem:

Jestem na etapie projektowania schodow i chcialbym podswietlic je diodami LED tak, by po wlaczeniu przelacznika na dole schody podswietlaly sie kolejno po jednym schodku od dolu (1, 2, 3... 14) i zeby swiecily sie dopoki nie zostana wylaczone przelacznikiem na gorze (lub tym samym przelacznikiem na dole)

...i analogicznie mialyby byc podswietlane w przypadku schodzenia ze schodow z gory, z ta roznica, ze po wlaczeniu gornego przelacznika mialyby sie zapalac w odwrotnej kolejnosci (14, 13, 12... 1) i gasnac dopiero po wylaczeniu na dole (lub tez na gorze). Opoznienie pomiedzy reakcja poszczegolnych stopni mialoby byc minimalne i dawac plynny wizualny efekt.

Czy ktos z Forumowiczow posiada gotowy schemat takiego ukladu? ...Na to sie mowi chyba schody filmowe, czy jakos tak... ;)

Dodam jeszcze, ze mam zwykla instalacje z dwoma wlacznikami (jeden na gorze i jeden na dole)

Z zawodu jestem nawigatorem, z zamilowania domowym majsterkowiczem (ale nie elektronikiem). Schody buduje sam i samo ich wykonanie jest dla mnie prostsze niz podswietlenie :D (to pierwszy uklad jaki chcialbym sam skonstruowac, wiec proslilbym bardzo serdecznie o jak najbardziej szczegolowa instrukcje i o wyrozumialosc) ;)

Pozdrawiam wszystkich i z gory dziekuje za pomoc, bo wierze ze tutaj znajdzie sie przynajmniej kilka osob, dla ktorych to zagadnienie nie bedzie problemem :)

0 13
  • Relpol
  • #2 10 Sie 2010 07:01
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Witaj !

Jeśli masz zwykłą instalację z dwoma włącznikami schodowymi, to bez ich modernizacji takiego efektu nie osiągniesz. Mówiąc krótko, układ nie będzie wiedział czy włączyłeś górny czy dolny przełącznik.
    Jeśli Kolega jest zielony z elektroniki to taki efekt będzie ciężko samodzielnie zrealizować, ponieważ wbrew pozorom najprościej będzie zrobić to na jakimś mikrokontrolerze.
    Dwa przyciski, tranzystory sterujące LEDami, Atmega 8, prosty program - do zrobienia ;-)

0
  • Relpol
  • #3 10 Sie 2010 18:15
    borowiaczek
    Poziom 2  

Kurcze, szkoda. Nie moge polozyc dodatkowego kabla, bo na gorze jest juz wylana podloga, a instalacja idzie m.in pod nia.

W kazdy badz razie dzieki za podpowiedz Kuniarz! Teraz przynajmniej wiem, ze ta opcja nie wchodzi w gre.

W takim razie wpadlem na troszke inny pomysl, ktory chyba mozna byloby pogodzic z taka instalacja schodowa jaka posiadam (dwa wlaczniki). Mianowicie chcialbym zeby po wlaczeniu ukladu stopnie zapalaly sie kolejno od dolnego do gornego i zaraz kolejno gasly, np. pierwszy gasnie po zapaleniu sie trzeciego (efekt niczym fala meksykanska;)) i tak do samej gory, z tym, ze ostatni gorny gasnie tylko na chwilke (albo wogole nie gasnie) i zaraz zapalalyby sie kolejno od gory do dolu juz na stale (gaszone bylyby dopiero manualnie przelacznikiem).

Mysle, ze mogloby co calkiem ciekawie wygladac pod warunkiem wybrania odpowiedniego malego czasu zwloki pomiedzy stopniami...

Co sadzisz o tym pomysle? Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki.

Jesli chodzi o mikrokontroler to raczej nie dam rady sam go zaporogramowac :( Na studiach mialem tylko jeden semestr automatyki i szybko ta wiedza wyparowala... Chyba musze to komus zlecic...

0
  • #4 10 Sie 2010 19:20
    Arturo2005
    Poziom 33  

Jeżeli nie możesz dołożyć dodatkowych przewodów to pomysł możesz wybić sobie z głowy. A nie jest to kwestia jednego czy dwóch przewodów.

0
  • #5 10 Sie 2010 19:37
    danthe
    Poziom 29  

Właściwie to dało by się coś wykombinować prostując prąd zasilający przełączniki schodowe, i oprzeć się na polaryzacji napięcia zasilającego led'y, ale i tak układów elektroniczych się nie uniknie. Pytanie jaką masz możliwość prowadzenia przewodów w obrębie schodów.

0
  • #6 10 Sie 2010 20:17
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Borowiaczku ;-) , tak po przemyśleniach, bo temat mnie zainteresował (sam mam stare schody do remontu, do tego brat się buduje i taki gadżet łyknie w ciemno ;-) ) doszedłem do wniosku, że jeśli masz instalację włączników schodowych zrobioną zgodnie ze sztuką to pomiędzy dolnym a górnym masz kabel trójprzewodowy - to już wystarczy aby pokombinować.

Fakty:

- nie da się tego zrobić bez mikrokontrolera (wiem, wiem, da się, ale w 2012 jest koniec świata, więc trza się streszczać)
    - nie unikniesz ciągnięcia przewodów od każdego stopnia do "centrali" umieszczonej na górze lub dole schodów (w zależności od tego, gdzie elektryk "podciągnął zasilanie" instalacji schodowej.

... to póki co tyle, mogę pomóc zrealizować plan, lub też wykonać prototyp na zlecenie (aczkolwiek wypadałoby przenieść posta do odpowiedniego działu).

0
  • #7 10 Sie 2010 23:36
    borowiaczek
    Poziom 2  

Zgadza sie, mam polozony przewod trojzylowy i dwa pojedyncze wlaczniki/wylaczniki (po jednym na gorze i na dole), czyli jest to zwyczajna instalacja schodowa.

Co do pajeczyny kabli, ktora nazbieralaby sie pod schodami w ramach wykonania tego przedsiewziecia to nie przeszkadza mi to, bo mysle ze bedzie je mozna przymocowac do spodu schodow i przykryc dodatkowa plyta meblowa, a centralke umiescilbym kolo skrzynki z bezpiecznikami, ktora bedzie znajdowac sie pod schodami. Docelowo pod schodami bedzie zabudowa na buty, a poniewaz jestem na etapie projektowania, wiec prawie wszystkie chwyty dozwolone.

Zgadzam sie z Toba Kuniarzu :) ze nie da sie tego zrobic bez mikrokontorlera
    ...i tutaj pole do popisu dla Ciebie, by stworzyc taki uklad, bo ja nie dam rady tego wykonac ...no chyba ze na po 2012 ;)

Jestem za tym, zebysmy ustalili wszystkie wazne i mniej wazne szczegoly i rozpoczeli pomalu wspolprace (te wazne to na pewno koszty:))

Zaraz zobacze gdzie ten temat pasowaloby przeniesc...

Pozdrawiam!

0
  • #8 11 Sie 2010 07:45
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 11 Sie 2010 07:50
    azibik
    Poziom 32  

A co będzie gdy dwie osoby będą schodzić z przeciwnych stron ?.

0
  • #10 11 Sie 2010 13:39
    danthe
    Poziom 29  

Jedna będzie szła "pod prąd" :D .
    Nie rozumiem czemu sterownik miałby dużo kosztować, chyba że ktoś zechce PLC podłączyć, koszt atmegi8 lub 16, kilku optotriaków i triaków, lub tranzystorów MOSFET przy zasileniu całości z 12V (bezpieczniej) nie powinien przekroczyć 100 zł.
    Oczywiście finalny koszt zależy od tego ile sobie projektant policzy za złożenie i uruchomienie układu.
    Napisz może ile dokładnie ma być tych żarówek led, oczywiście chodzi mi o ilość kanałów gdyby żarówki były łączone po parę równolegle.

0
  • #11 11 Sie 2010 15:43
    mikomir
    Poziom 15  

Witam,
    Bardzo dobrym, aczkolwiek drogim rozwiązaniem będzie przekaźnik programowalny LOGO! np. na napięcie 230 V. Koszt to ok. 670 zł netto - 12 wyjść. Można go zastosować do istniejących dwóch włączników.
    Problem dwóch osób na schodach można rozwiązać na wiele sposobów:
    - np. jeżeli w odstępie 5 sekund LOGO! dostanie sygnał z obu włączników to zapali wszystkie segmenty na stałe;
    - lub wchodzącego odprowadzi do góry a schodzącego na dół jednocześnie, sterownik sobie z tym poradzi, tak na marginesie to jest całkiem niezłe rozwiązanie;
    - ograniczeń dla tego przypadku nie widzę, wszystko zależy od fantazji programisty.

0
  • #12 11 Sie 2010 16:31
    jurekes
    Poziom 9  

Myślę, że to trochę to przekombinowane z tym podświetlaniem kolejnego stopnia. (z całym szacunkiem dla pomysłu), ale życie to szybciutko weryfikuje. Począwszy od prędkości wchodzenia, dwóch osób na raz, różne kierunki wchodzenie i schodzenia itd. - utrudnień cała kombinacja.
    Pamiętacie clip Michaela Jacksona "Billy Jean". I tak to należałoby rozwiązać. Stopień podświetla się pod naciskiem wywieranym przez idącą osobę. To by było luksusowe rozwiązanie.
    Mam podświetlane stopnie schodów diodami LED, ale mojego problemu uruchamiania jeszcze nikt z forum nie rozwiązał: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1730951.html

0
  • #13 11 Sie 2010 19:05
    mikomir
    Poziom 15  

jurekes napisał:

... Mam podświetlane stopnie schodów diodami LED, ale mojego problemu uruchamiania jeszcze nikt z forum nie rozwiązał: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1730951.html

Dlaczego nie rozwiązał ? Niech Kolega spokojnie połączy te zasilacze według schematu z diodami i cieszy się z oświetlenia. Jeżeli jednak nie ma Kolega zaufania do tego rozwiązania to można za parę groszy kupić dwa transformatorki 1 A plus 8 diod prostowniczych (lub dwa mostki) i cieszyć się na 100 % z działającego oświetlenia.

Wracając do głównego tematu, jeżeli mamy układ programowalny to na bieżąco można wprowadzać zmiany i dopracować układ.

0
  • #14 11 Sie 2010 19:35
    1044571
    Użytkownik usunął konto