Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator/Vobulator DSG-108

orcan.bp 10 Sie 2010 10:26 20720 25
  • Generator/Vobulator DSG-108

Jest o urządzenie przeznaczone przede wszystkim do serwisu nadajników i odbiorników radiowych oraz przy konstruowaniu wszelkiego rodzaju amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych. Generator DSG-108 ma częstotliwość stabilizowaną kwarcowym generatorem a dokładność nastawy to 1 Hz. Zakres częstotliwości wynosi od 50 Khz do 108 Mhz, więc doskonale się też sprawdzi przy strojeniu radioodbiorników. Wyposażony jest w modulator AM (sygnał 500 Hz) oraz FM (sygnał 500 Hz dewiacja 5 KHz, 10 KHz, 25 KHz, 50 KHz, 75 KHz) oraz regulowany poziom sygnału wyjściowego w zakresie od -20dBm do 10 dBm. Wobulator pracuje również w zakresie 50 KHz do 108 MHz. Zakres przestrajania wynosi od 0 do 108 MHz i jest ustawiany z dokładnością 1 Hz a poziom sygnału jest taki sam jak w przypadku generatora. W połączeniu z oscyloskopem można wyświetlić charakterystykę częstotliwościową całego toru odbiorczego jak też poszczególnych bloków takich jak filtr wejściowy, wzmacniacz w.cz. mieszacz, filtry pośredniej częstotliwości czy wzmacniacz p.cz.. Charakterystyka na ekranie oscyloskopu jest wyświetlana z częstotliwością 25 Hz więc strojenie układu jest bardzo przyjemne i zmiana wyświetlanej charakterystyki następuje w sposób płynny.

Poniżej przedstawiam przykładowy widok kilku charakterystyk podczas strojenia odbiorników.

Charakterystyka filtru wejściowego odbiornika w radiotelefonie
    Alan 18

Charakterystyka obwodu wejściowego i toru I p.cz odbiornika w radiotelefonie
    Alan 18

Charakterystyka obwodu wejściowego, toru I p.cz i toru II p.cz odbiornika w radiotelefonie
    Alan 18

Charakterystyka obwodu wejściowego i toru p.cz odbiornika radiofonicznego

Widok sygnału FM za demodulatorem w odbiorniku radiofonicznym

Widok nośnej zmodulowanej amplitudowo sygnałem 400 Hz

Konstrukcja

Urządzenie jest wykonane na bazie popularnego układu bezpośredniej syntezy DDS AD9851 firmy Analog Devices sterowane przez mikroprocesor ATmega16 firmy Atmel. Układ AD9851 jest taktowany częstotliwością 216 MHz z generatora kwarcowego. W prawdzie układ AD9851 wg. noty katalogowej powinien być taktowany częstotliwością do 180 MHz ale wielokrotne i dokładne testy przeprowadzone przeze mnie wykazały prawidłową pracę przy nawet przy 240 MHz, lecz już przy tej częstotliwości układ wydziela sporo ciepła. Dla bezpieczeństwa w mojej konstrukcji układ posiada radiator który pełni też funkcję ekranu dla syntezy DDS. Takie rozwiązanie sprawdza się nawet kiedy generator pracuje 24 godziny na dobę. Przy częstotliwości wyjściowej powyżej 70 MHz sygnał na pewno nie jest czysty ale przy strojeniu np. głowic UKF w radioodbiornikach nie było dla mnie to żadną przeszkodą i generator sprawdza się znakomicie. Oprogramowanie mikrokontrolera jest napisane w języku C oraz assemblerze co zaowocowało w pełni programową modulacją FM. sygnał do modulacji AM też jest tworzony przez mikrokontroler ale do syntezy jest podłączony przez układ zewnętrzny. Oczywiście sygnał synchronizacji przy pracy wobulatora jest też tworzony przez mikrokontroler. Do komunikacji z użytkownikiem jest wykorzystany wyświetlacz alfanumeryczny o organizacji 2x24 znaki oraz klawiatura 7-przyciskowa.
    Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108 Generator/Vobulator DSG-108

Ta konstrukcja z założenia miała być tania i prosta więc proszę nie piszcie co można jeszcze dorobić (jaki wodotrysk). Zdaję sobie sprawę że jakiś przetwornik d/a wyświetlacz graficzny i ładna obudowa z tego może zrobić niezły kombajn. Mile widziana jest również krytyka ale uzasadniona.
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: mikroprocesory
    orcan.bp napisał 69 postów o ocenie 87, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Biała Podlaska. Jest z nami od 2002 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Panel tak jak większość konstrukcji amatorskich, wydruk a potem laminowanie.
    pozdrawiam
    qvert
    Poziom 10  
    Witam na forum
    jestem posiadaczem dsg zanim jednak go kupiłem pozwiliłem sobie zapytać innych kupujących o opinię. Prawie wszyscy wypowiadali się pozytywnie o urządzeniu. Nie jest ono profesjonalne ale dla amatora wystarczające, zawłaszacz możliwości /cena są korzystne.
    -trochę dużo harmonicznych w dolnym zakresie
    -wysoki poziom sygnału /niestety nie pamiętam na jakiej modulacji i częstotliwości/
    -mało wyczuwalne przyciski
    to główne zarzuty jakie usłyszałem od innych ale wszyscy byli zadowoleni z zabawki orcana.

dzięki za to forum i jestem ciekaw opinii innych.
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Nigdy nie twierdziłem że jest to urządzenie profesjonalne i wszystkie wady które ten generator ma wynikają z maksymalnego uproszczenia. Sam układ AD9851 w TME kosztuje prawie 170 zł. Nie założyłem tego postu w celu reklamy lecz po prostu chciałem się podzielić swoim pomysłem z innymi. Jeżeli ktoś ma ochotę sobie coś takiego złożyć to chętnie pomogę. Programu do proca publicznie nie udostępnię ale chętnie zaprogramuję wszystkim chętnym z elektrody oczywiście za free. Zbyt wielu jest chętnych na to aby zarobić na cudzym oprogramowaniu (przykład syntezy SP3SWJ). Cieszę się że opinie są pozytywne ale bardzo proszę aby nie robić bazaru oraz systemu komentarzy na tym forum. Podkreślam jeszcze raz nie to było moim celem.
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
    Tarnus
    Poziom 20  
    Powstało bardzo fajne urządzenie ale nie obejdzie się bez krytyki.
    Częstotliwość 400Hz jest nieodpowiednia aby sprawdzać urządzenia radiokomunikacyjne choćby na pasmo CB. To samo dotyczy dewiacji której minilalny poziom masz 5kHz.
    Na przykładzie pomiarów urządzeń CB aby były te pomiary prawidłowe z konstrukcją odbiornika lub nadajnika częstotliwości modulacji to 1,25KHz oraz 1kHz głębokość modulacji powinna być regulowana 0-90% a dewiacja regulowana w zakresie 0-2kHz. Dobrze by było zainstalować osobne wyjście sygnału generatora mcz aby móc podawć go na wejście mikrofonowe. Tylko z takimi właściwościami urządzenie może w jakimś stopniu posłużyć do serwisu CB.

Marek
    morph13
    Poziom 25  
    Napisałeś, że ekran stanowi radiator dla DDS-a zakładam, że zastosowałeś pastę lub przynajmniej przekładkę silikonowa ułatwiająca odprowadzanie ciepła.

Napisz coś więcej o wykonanym przez Ciebie transformatorze, rodzaj rdzenia, ilość zwojów, grubość drutu. To, że nawijany jest bifilarnie to widać.

Moje sugestie.
    W związku z tym, że tez wykonałem kilka generatorów na DDS-ie, zalecam zdecydowanie zastosowanie prostego filtra LP na wyjściu, lub opierając się na Twoim schemacie przynajmniej rezystor 50 Ohm na wyjściu trafa szerokopasmowego.

Zastosowałeś w pełni programową modulacje FM, napisz z ilu próbek składa się Twoja tablica sinusa jako wyjście do przeliczenia nastawy częstotliwości przy generacji zmodulowanego przebiegu. Pytam bo chce coś sobie policzyć na podstawie Twojego schematu.

Co do max freq. jaką generuje DDS, to tak jak zauważyłeś nie jest to sinus a raczej trójkąt i to mocno zniekształcony (uważam, że max. freq. dla Twojej konstrukcji to 72MHz), da się coś zestroić tylko dlatego, że obwody wejściowe np. w głowicy pracują jako LPF lub BPF o którym wcześniej wspomniałem.

Generalnie wykonanie i koncepcja OK.
    Popieram wszystkie tego typu konstrukcje bo sam sporo działam na DDS-ach.
    I do tego zapewne "ładne połączenie" asemblera i C.
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Tarnus napisał:
    Powstało bardzo fajne urządzenie ale nie obejdzie się bez krytyki.
    Częstotliwość 400Hz jest nieodpowiednia aby sprawdzać urządzenia radiokomunikacyjne choćby na pasmo CB. To samo dotyczy dewiacji której minilalny poziom masz 5kHz.
    Na przykładzie pomiarów urządzeń CB aby były te pomiary prawidłowe z konstrukcją odbiornika lub nadajnika częstotliwości modulacji to 1,25KHz oraz 1kHz głębokość modulacji powinna być regulowana 0-90% a dewiacja regulowana w zakresie 0-2kHz. Dobrze by było zainstalować osobne wyjście sygnału generatora mcz aby móc podawć go na wejście mikrofonowe. Tylko z takimi właściwościami urządzenie może w jakimś stopniu posłużyć do serwisu CB.

Marek

Wkradła się pomyłka sygnał m.cz do modulacji to 500Hz post poprawiłem.

Jeżeli chodzi o dewiację to bez problemu da się poprawić ale z modulacją amplitudy jest kłopot ponieważ aby zdało egzamin to należy dodać przynajmniej 2 przetworniki D/A oraz kilka wzmacniaczy operacyjnych. Jeden przetwornik do regulacji amplitudy a drugi do modulacji. Może być też jeden przetwornik ale np 16 lub więcej bitów. W tym generatorze jest m.cz tworzone z wyjścia PWM i przy niskim sygnale na wyjściu faktyczna rozdzielczość jest bardzo niska aby regulować głębokość modulacji. Z tego też powodu raczej wyprowadzony sygnał m.cz na zewnątrz na pewno nie nada się do dokładnych pomiarów. Bardzo dziękuję koledze "Tarnus" za cenne uwagi ale ta konstrukcja miała być z przysłowiowej szczypty elementów i ewentualne ulepszenia mają dotyczyć tylko softu. W pierwszej wersji miało to być urządzenie niezależne z własnym wyświetlaczem 640x480 kolor i przetwornikami D/A ale po wykonaniu pierwszych prób wymyśliłem że nie warto tego wszystkiego pakować do kości ad9851 i wersja ostateczna jest jaka jest. Pełny kombajn na pewno zaprezentuję na elektrodzie ale to będzie na kostce AD9910 generator/wobulator/analizator widma.

morph13 napisał:
    Napisałeś, że ekran stanowi radiator dla DDS-a zakładam, że zastosowałeś pastę lub przynajmniej przekładkę silikonowa ułatwiająca odprowadzanie ciepła.

Pasta oczywiście.
    morph13 napisał:
    Napisz coś więcej o wykonanym przez Ciebie transformatorze, rodzaj rdzenia, ilość zwojów, grubość drutu. To, że nawijany jest bifilarnie to widać.

Niestety na temat rdzenia nie wiele wiem a uzwojenie fi 0.2 3zw./3+3zw.
    morph13 napisał:
    Moje sugestie.
    W związku z tym, że tez wykonałem kilka generatorów na DDS-ie, zalecam zdecydowanie zastosowanie prostego filtra LP na wyjściu, lub opierając się na Twoim schemacie przynajmniej rezystor 50 Ohm na wyjściu trafa szerokopasmowego.

Niestety ale uważam że w przypadku wobulatora wprowadzi spore zmiany w amplitudzie a i tak sam transformator trochę psuje charakterystykę przy częstotliwości poniżej 1 MHz.
    morph13 napisał:
    Zastosowałeś w pełni programową modulacje FM, napisz z ilu próbek składa się Twoja tablica sinusa jako wyjście do przeliczenia nastawy częstotliwości przy generacji zmodulowanego przebiegu. Pytam bo chce coś sobie policzyć na podstawie Twojego schematu.

Tablica składa się z 20 próbek a przerwanie jest co 100 us. Wiem że modulacja FM marnie wygląda (sygnał po zdemodulowaniu jest widoczny na obrazku powyżej) ale AVR ma ograniczone możliwości. W przypadku mojego kombajnu o którym pisałem prawdopodobnie jakiś ARM poradzi sobie trochę lepiej
    morph13 napisał:
    Co do max freq. jaką generuje DDS, to tak jak zauważyłeś nie jest to sinus a raczej trójkąt i to mocno zniekształcony (uważam, że max. freq. dla Twojej konstrukcji to 72MHz), da się coś zestroić tylko dlatego, że obwody wejściowe np. w głowicy pracują jako LPF lub BPF o którym wcześniej wspomniałem.

Oczywiście zgadzam się ale zazwyczaj przy wobulacji operujemy na wycinku pasma i harmoniczne nie przeszkadzają. Oczywiście przy dokładnych pomiarach to jest nie dopuszczalne, ale przy strojeniu jakiegoś filtru charakterystyka widoczna na ekranie jest o wiele lepsza niż sama sonda i generator.
    morph13 napisał:

Generalnie wykonanie i koncepcja OK.
    Popieram wszystkie tego typu konstrukcje bo sam sporo działam na DDS-ach.
    I do tego zapewne "ładne połączenie" asemblera i C.

Preferuję czyściutki asembler. Jak napisałem arytmetykę dla 40 bitów to mi się odechciało i ukłoniłem się w stronę języka C, ale nadal lubię wyciskać siódme poty asmem z atmeli czy picków.
    Pozdrawiam
    HUGO
    Poziom 15  
    Witam wszystkich

Aby było w miarę czysto na wyjściu to zrób tak jak już tu było wspominane na wyjściu daj filtr i ewentualnie jakiś wzmacniacz jak będzie za mały poziom po filtrze. Fajne filtry w swojej ofercie ma Coilcraft wej50 ohm / wyj 50 ohm impedancji. Podepniesz i będzie ok. Ja powiem szczerze ze jak uruchomiłem swój pierwszy dds to byłem w szoku co daje faktycznie filtr na wyjściu. Każdy dds - musi mieć odpowiedni filtr na wyjściu bo bez tego to lipa.

Konstrukcja super podoba mi się. Życzę powodzenia w rozwoju konstrukcji.

Pozdrawiam

Andrzej
    orcan.bp
    Poziom 14  
    androot napisał:
    Ta dziura która wychodzi sygnał w.cz z ekranu niweczy Twoje wszystkie wysiłki ekranowania :)
    Powinieneś oblutować przewód w otworze.

Koledzy nie popadajmy w skrajność stwierdzenie że szczelina 1mm w ekranie psuje całe ekranowanie przy częstotliwości 108 MHz to przesada. Nie wszystkie urządzenia nawet fabryczne są aż tak dokładnie ekranowane jak kolega sobie życzy.
    Pozdrawiam
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    orcan.bp napisał:
    Koledzy nie popadajmy w skrajność stwierdzenie że szczelina 1mm w ekranie psuje całe ekranowanie przy częstotliwości 108 MHz to przesada. Nie wszystkie urządzenia nawet fabryczne są aż tak dokładnie ekranowane jak kolega sobie życzy.
    Pozdrawiam

Nie chodzi o szczelinę, tylko o ten przewód. Wewnątrz ekranu indukuje się w.cz, a na zewnątrz działa jak antena.
    Jakbyś zamknął drogę przepływu prądu w.cz wewnątrz ekranu to część poza ekranem nie wypromieniowywała tego dalej.
    To jest wg. mnie właśnie konstruktywna krytyka - przyda się na przyszłość.
    Jak stosować ekran to rozumiejąc jego zadanie, a nie tylko robić puszkę z blachy. Do odprowadzania ciepła z DDS, wystarczyłaby odpowiednio zaprojektowana płytka.
    Najlepiej płytkę dwustronną, gdzie jedna powierzchnia będzie masą, dodatkowo odprowadzającą ciepło. Miedź wyprominiowuje ciepło o wiele lepiej niż laminat FR4.
    orcan.bp
    Poziom 14  
    androot napisał:
    Nie chodzi o szczelinę, tylko o ten przewód. Wewnątrz ekranu indukuje się w.cz, a na zewnątrz działa jak antena.
    Jakbyś zamknął drogę przepływu prądu w.cz wewnątrz ekranu to część poza ekranem nie wypromieniowywała tego dalej.
    To jest wg. mnie właśnie konstruktywna krytyka - przyda się na przyszłość.
    Jak stosować ekran to rozumiejąc jego zadanie, a nie tylko robić puszkę z blachy. Do odprowadzania ciepła z DDS, wystarczyłaby odpowiednio zaprojektowana płytka.
    Najlepiej płytkę dwustronną, gdzie jedna powierzchnia będzie masą, dodatkowo odprowadzającą ciepło. Miedź wyprominiowuje ciepło o wiele lepiej niż laminat FR4.

Jeżeli ta krytyka jest konstruktywna to to jestem ci wdzięczny. To co piszesz na temat ekranowania zmotywowało mnie do poprawki, chociaż ekran był wcześniej połączony z masą na płytce. Po przylutowaniu oplotu do ekranu wykonałem pomiary te które wcześniej miałem zapisane. Zastanawia mnie tylko dla czego wyniki są identyczne przy pomiarach z wykorzystaniem funkcji generatora i wobulatora. Pomiary robiłem sondą na AD8307 teraz jak i poprzednim razem. Jeżeli chodzi o radiator to nie bardzo wiem dla czego uważasz że wykorzystuję to odprowadzenia ciepła laminat. Od spodu jest AD9851 przylutowany i oczywiście masa jest pod nim. Jest chłodzony ekranem z blachy który jest dociśnięty na pastę do obudowy syntezy a następnie przylutowany po zewnątrz do płytki drukowanej. Takie chłodzenie jest potrzebne ze względu na przetaktowanie syntezy.
    Pozdrawiam
    androot
    Czy odprowadzanie ciepła przez ekran czy przez PCB nie ma znaczenia.
    Szczelność ekranu najłatwiej sprawdzać czułą sondą (może być AD8307) lub odbiornikiem szerokopasmowym (skanerem).
    DDSy i bez przetaktowania wydzielają dużo ciepła, szczególnie te na 400 czy 1000MHZ RefCLK.
    HUGO
    Poziom 15  
    Witam

Jeśli chodzi o ekranowanie i ułatwienie sobie sprawy to można zastosować kondensatory , przepustowe. Powstanie coś jakby połączenie ekranu przewodu z blachą. Jednak będzie to dużo łatwiej wykonać.

Pozdrawiam

Andrzej
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Witam
    - AD9851 wymaga dobrej masy - a bez płytki dwustronnej nie da rady tego uzyskać
    - Powinieneś zastosować cztery stabilizatory, dwa dla DDS dla procka i generatora
    - filtr LPF - jak pisali wcześniej

Czy oglądałeś sygnał z DDS jakimś szybszym oscyloskopem ?

:-) to tak klika słów na szybko.

Sympatyczne ... tylko zaskoczony jestem że robiłeś to do pracy z oscyloskopem - zamiast coś do pracy pod PC lub mały LCD graficzny.

/edit... no z overlockiem to ostro pojechałeś.. :-) z 180 na 216 MHz :-)
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Szanowni koledzy wszyscy macie rację ale zaznaczam to jest urządzenie zrobione najtaniej jak się da. Masa jest pod syntezą i nad syntezą i raczej jest to bez różnicy czy na płytce czy jako ekran w postaci blachy. Sygnał oglądałem na tym oscyloskopie co jest na zdjęciach (pasmo 100Mhz) i przy wyższych częstotliwościach wiem jaki jest ale przy strojeniu filtrów, czy obwodów odbiornika i tak interesuje nas wycinek pasma więc wszystkie harmoniczne są poza tym wycinkiem. Filtr LPF w przypadku wobulatora wprowadzi zmianę charakterystyki amplitudy względem częstotliwości a i tak nie jest idealna. Pisałem już wcześniej że takie rzeczy jak wyświetlacz modulacja A/M na przetwornikach D/A to wszystko będzie, ale nie na AD9851. Wszystko to już mam opracowane a części zgromadzone (wyświetlacz 640/480 kolor) procek jakiś LPC, synteza ad9910 a do analizy widma mam zamiar wykorzystać AD831 tylko czasu brak. 216Mhz to nie wszystko co da się wycisnąć bo robiłem próby do 240MHz tylko że od 220 synteza produkuje już bardzo dużo ciepła. Powtarzam jeszcze raz to miał być przyrząd funkcjonalny ale maksymalnie uproszczony i w takich kategoriach proszę na niego patrzyć. Wersji płytek było chyba z 5 a prototypów pewnie ze 3 z filtrem LPF włącznie, ale aby prostota szła w parze z funkcjonalnością to taka jest wersja ostateczna. Nawet prędkość wobulacji była dobierana praktycznie, bo przy 100Hz obraz był idealny ale charakterystyka była przesunięta i dopiero na 25Hz okazało się że jest idealnie. Tak więc nie jest to coś co zrobiłem i jakoś wygląda ale działa i to nieźle. Wszystkie te uwagi (ekranowanie, Filtr LPF) są cenne ale czasami wiedza książkowa nie idzie dokładnie w parze z praktyką. Sprzętem łączności zajmuję się 20 lat i pisanie że ten generator się do niczego nie nadaje to stwierdzenie czysto teoretyczne. Mam trochę sprzętu profesjonalnego ale uważam że w wielu przypadkach wystarczy sprzęt prosty. Nie musimy od razu robić pomiarów zniekształceń czy analizy widma do 10 harmonicznej.
    Pozdrawiam
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Witaj

To nie były słowa krytyki :-)

Masa - nie chodzi o ekranowanie - ale o dobra masę w obwodach zasilania. Ale jak zapewne zrobisz następne PCB z fabryki to na 100% dasz dwustronną i VIA nie będziesz żałował, i zapewne nie poskąpisz 100nF w obwodach zasilania.

LPF z amplitudą na wyjściu będzie ci mocno falował na wyjściu - oczywiście jak nie będzie dobrego dopasowania.

Powodzenia w kolejnych konstrukcjach :D
    Faces
    Witam.
    androot napisał:
    Ta dziura która wychodzi sygnał w.cz z ekranu niweczy Twoje wszystkie wysiłki ekranowania Smile
    Powinieneś oblutować przewód w otworze.

Najlepiej to zastosować kondensator przepustowy.
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Tak a potem będą uwagi typu że 3 mm żyły gorącej która jest przylutowana do kondensatora też nie jest ekranowana. Umówmy się że wiem jak to zrobić z puszki wyprowadzenie gniazdem sma
    kabelek i drugie gniazdo przelotowe na obudowie
    czy to jest wystarczające?
    Pozdrawiam
    Faces
    Jak najbardziej jest to możliwe i wystarczające.

Cytat:
    Tak a potem będą uwagi typu że 3 mm żyły gorącej która jest przylutowana do kondensatora też nie jest ekranowana.

Ale tu chodzi o konstruktywne uwagi. Kolego nikt Cię nie krytykuje tylko daje rady. Technika w.cz. jest trudna i przy złym montażu/ekranowaniu lubi się mścić.
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Koledzy jestem bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi, ale budżet tego projektu jest ograniczony do 300 zł. Raczej proszę traktować go jako podstawę do ewentualnych modyfikacji. Jest już kilka osób które są zadowolone stosunkiem cena/jakość. Elektronikiem jestem z zamiłowania i obecnie nie pracuję w tym zawodzie, a jak każdy hobbysta wie jakieś środki finansowe są potrzebne na rozwijanie swoich zainteresowań. Sama synteza to 170 zł do tego procek, wyświetlacz, gniazda, obudowa, płytki, więc każdy może policzyć ile zostaje. Tylko z tego powodu rady typu można dodać wyświetlacz czy zmiana obudowy bo plastik i wcz to marne połączenie nie wchodzą w grę. Raczej oczekuję rad dotyczących funkcji które można dodać/zmienić w programie lub modyfikacji bez nakładu finansowego. Można wyprodukować mercedesa ale nie wszystkich będzie na niego stać i kupią sobie malucha, a wszystkie rady dotyczące wad malucha będą słuszne, ale bez racji bytu. Następny projekt który planuję na pewno będzie solidny, bo planuję wszystkie obwody w.cz zamykać w aluminiowych korpusach frezowanych na cnc i częstotliwość w okolicach 500MHz. Niestety to wszystko kosztuje a na swoje zachciewajki niestety staram się nie przeznaczać kasy z domowego budżetu.

A wracając do tematu wiele osób proponuje zastosowanie kondensatora przepustowego, więc mam pytanie gdzie go można kupić i ważne aby miał jak najmniejszą pojemność, bo będzie tłumił sygnał wyjściowy. Tylko nie piszcie że mam sobie rozebrać starą głowicę.
    Pozdrawiam
    morph13
    Poziom 25  
    Kondensator przepustowy to jest dobry do m.cz. i zasilania w.cz. ale nie do wyprowadzania sygnału w.cz. !!!
    Pojemność tego kondensatora i indukcyjność uzw. wtórnego da nam obwód rezonansowy i już mamy ładna "dziurę" w charakterystyce wyjściowej.
    Jeśli już to niech to będzie "czysty przepust", czyli odpowiednio wyprofilowany element izolacyjny lub ceramiczny w obudowie (ekranie), oczywiście jest to podobne w budowie do kond. przepustowego.

Patrząc na PCB "na szybko lub doraźnie jak kto woli" proponuję przesunąć do krawędzi wyjście w.cz. z trafa i przy tej krawędzi oblutować ekran koncentryka na krawędzi połączenia PCB z puszka ekranującą a gorący do wyjścia trafa. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane w konstrukcjach w.cz. poza oczywiście zastosowaniem odpowiedniego gniazda.

Tak jak wspomniałem wcześniej wykonałem już trochę generatorów z DDS-ami oraz jak napisał SP3SWJ osobiście zawszę stosuje dodatkowe stabilizatory dla syntezy do których doprowadzam zasilanie przez filtr dławik + kondensator. Co eliminuje "wycieki w.cz." do rozsądnego dla radioamatora poziomu.

Pisząc o kosztach masz racje, jednak te drobne zabiegi i kilka elementów "polepszy konstrukcyjnie" Twój generator.

Nie odbieraj tego, że się czepiam..... po prostu z mojej strony traktuj to jako spostrzeżenia, bo przecież to i tak tylko od Ciebie zależy czy wprowadzisz jakieś zmiany w konstrukcji czy stwierdzisz ..... "niech sobie pogadają" a ja i tak zrobię po swojemu. :-)

Nawiązując do Twojej nowej konstrukcji, w kwestii procka ARM, który chcesz zastosować to polecam rodzinę LPC1000 z Cortex-M0 na "pokładzie" lub LPC2103 z NXP.
    Osobiście mam w planach podobna konstrukcję, może trochę inne załażenia wyjściowe ale w moim wypadku LPC1111 (po wstępnych wyliczeniach) zapewnia modulacje FM w oparciu o większą tablicę sinusa oraz modulacje na "bieżąco" :-) dostarczonym sygnałem do przetwornika A/C.
    Nie da się ukryć, że krytyczne procedurki trzeba pisać w asemblerze a potem to wszystko spiąć C.
    Jak byś chciał trochę pozgłębiać ten temat to proponuje książkę P. Borkowski "AVR i ARM7 - programowanie mikrokontrolerów dla każdego".
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Szanowni koledzy ja na pewno się nie obrażę jeżeli ktoś próbuje dać jakieś cenne rady, ale proszę mnie nie traktować jak nowicjusza. Syntezę AD9851 testowałem na różne sposoby i wersji generatora też było pewnie ze sześć. Poniżej przedstawiam zdjęcie trzech płytek które jeszcze nie zostały wyrzucone do kosza chociaż nie wiem dla czego.

Były wersje z płytkami 2-stronnymi super ekranowane, z filtrem LPF, z wieloma stabilizatorami, z przetwornikami a/c i c/a, do współpracy z komputerem (2 wzmacniacze logarytmiczne i przetworniki 16-bitowe). Były też wersje z transmisją równoległą.
    Dla czego została ta którą prezentuję ?
    Dla tego że w działaniu różnych wersji nie widziałem większych różnic, a do takiej syntezy uznałem że szkoda dodawać rozbudowane peryferia. Powstał układ taki jaki powstał. Możecie dodawać wiele stabilizatorów z filtrowaniem napięcia LC czy wielo-stopniowe filtry LPF ale i tak na AD9851 cudów nie będzie.
    Widzę że wiele osób jest zainteresowanych tematem DDS-ów więc proponuję aby założyć nowy temat i podyskutować twórczo nad czymś rozbudowanym. Jest wiele scalaków które bardziej zasługują na uwagę. Np AD9910 ostatnio rzuciłem okiem na datasheet AD9910 i ma kilka trybów pracy między innymi modulacja z wbudowanej pamięci RAM (chyba bo nie wczytywałem się dokładnie).

morph13 napisał:

Osobiście mam w planach podobna konstrukcję, może trochę inne załażenia wyjściowe ale w moim wypadku LPC1111 (po wstępnych wyliczeniach) zapewnia modulacje FM w oparciu o większą tablicę sinusa oraz modulacje na "bieżąco" :-) dostarczonym sygnałem do przetwornika A/C.
    Nie da się ukryć, że krytyczne procedurki trzeba pisać w asemblerze a potem to wszystko spiąć C.
    Jak byś chciał trochę pozgłębiać ten temat to proponuje książkę P. Borkowski "AVR i ARM7 - programowanie mikrokontrolerów dla każdego".

Cortexy są dla mnie jeszcze za egzotyczne ale pewnie zimą temat zgłębię a za propozycję książki to dziękuję ale nie mam potrzeby. Z ARM7 sobie radzę a AVR to już na pewno nic nowego nie wyczytam czego bym nie wiedział.

Pozdrawiam
    krychast
    Poziom 20  
    Czy to urządzenie jest gdzieś do kupienia?
    sc303
    Poziom 1  
    Witam !
    Też jestem zainteresowany kupnem tego urządzenia . Proszę o ewentualne informacje . Z góry dziękuję.