Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brykieciarka hydrauliczna - pomogę przy mechanice

10 Sie 2010 14:26 8159 18
  • Poziom 9  
    Witam kolegów

Mam taki problem
    zbudowałem brykieciarke hydrauliczną do trocin, mechanika działa rewelacyjnie ale mam kłopot z elektryką. Sterowanie zrobione na przekaźnikach i sekwencja jest poprawna ale nie mogę odpowiednio ścisnąć materiału tzn siłownik blokady dziwnie działa, powinna sterować nim czasówka ale w którym momencie ? bo nie udało mi sie tego ustalić.

proszę o schematy pomoc w rozwiązaniu problemu a w zamian pomogę przy mechanice

pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    Witam. Siłownik boczny cofając się najeżdża na krańcówkę, krańcówka załącza czasówkę , czasówka załącza cewkę elektrozaworu na np. 1s, w tym krótkim czasie olej wpływa do siłownika blokady zamykając szczęki (ustawianiem czasówki np.1s ustala się siłę docisku szczęk , jeżeli jest za mała to dajemy 2s). Czasówka wyłączając cewkę elektrozaworu , załącza siłownik główny , szczęki zwalnia przekaźnik ciśnienia zamontowany na nitce zasilającej siłownika głównego. Czy wszystko jasne?.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    witam

wszystko się zgadza, czasówka była wpinana pod krańcówkę przy zamknietej szufladzie przy cofnietym siłowniku głównym i jeszcze kilka kombinacji i efekt dość mizerny.
    Dziś podłączyłem pod krańcówkę co sygnalizuje zamkniecie szuflady i na początku było dość dobrze, ale po kilku godzinach pracy brykiet zaczął się rozpadać, tzn był za słabo sprasowany, zegar na siłowniku pokazywał ze ciśnienie jest tylko 50 atm a to chyba za mało .
    Mam siłownik główny fi 160 silnik 11 Kw rozdzielacz nowy z Wadowic cykl trwa 1o sek a wydajność mizernota ok 60 kg
    Brykieciarka hydrauliczna - pomogę przy mechanice Brykieciarka hydrauliczna - pomogę przy mechanice
    co dalej z tym fantem począć ?
    Zaproszę kogoś odpłatnie kto się zna i potrafi to ustawić tak by działało poprawnie

pozdrawiam [/img]
  • Poziom 14  
    Tutaj trochę strzelam, ale czy siłownik główny ma dość czasu by w pełni się wysunąć ?? Siłownik dość pokaźny a ty mówisz że cykl trwa tylko 10 sekund. Może warto dodać mu (siłownikowu głównemu) te 1 - 3 sekundy i zobaczyć czy to pomoże ? rozumiem że czasówka ma możliwość ustawienia obu czasów ??
  • Poziom 9  
    witam
    siłownik główny chodzi od krańcówki do krańcówki czyli od skrajnego schowania do skrajnego wysunięcia, czasówką regulowany jest tylko siłownik blokady.
    Dlaczego po jakimś czasie pracy spada ciśnienie ? mam ustawione wszystko z rana na 100bar tzn czujnik cisnienia wyłączający siłownik blokady, a po jakichś kilku godzinach pracy cisnie spada do 50 bar a ja nic nie regulowałem ?

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    A widzisz coś przepuszcza . Ja bym odłączył sterowanie , tak by wszystkie zawory były zamknięte . Włączył tylko silnik z pompą , ciśnienie pójdzie przez zawór przelewowy a zegar pokarze jakie jest ciśnienie w układzie . Czynność wykonać z rana i po jakimś czasie (gdy olej będzie gorący). Jeżeli ciśnienie na gorącym spadnie do 50bar , a z rana było 150bar , to pompa do wymiany , a widzę że masz nową czyli na gwarancji. Może być tak że gdy olej jest zimny pompa wytwarza jeszcze ciśnienie , ale gdy się nagrzeje jest konsystencji wody i zębatki pompy z powodu nadmiernego luzu między nimi , nie są w stanie utrzymać ciśnienia. Na koniec powiem tak z doświadczenia , że lepsza do tego typu prasy jest pompa tłoczkowa .
  • Poziom 14  
    No na chłopski rozum mogłbym jescze sugerować, że krancówka jest za wcześnie, ale coś mi świta, że jednak darek ma racje. Bo to przynajmniej tłumaczy czemu najpierw coś działa ok a dopiero potem się psuje
  • Poziom 9  
    Witam

Krańcówki są w dobrych miejscach
    ale jeszcze jedno są kłopoty z uruchomieniem maszyny np po nocnym postoju. Czasami trzeba wywiercać sprasowany materiał bo tak się zaciśnie w tulei ze siłownik nie da rady go wypchnąć. Czasami pomaga zdjęcie zasilania z cewki elektrozaworu odpowiedzialnej za siłownik blokady a czasami nie.
    czy jak na taką brykieciarkę cykl 10 s jest cyklem wolnym czy szybkim ?
    dziś porobię zdjęcia sprasowanego materiału i zamieszczę

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Tu masz podobną maszynę:
    http://www.youtube.com/watch?v=GMJupOADckA
    Cykl trwa około 6s , Twoje 10s to będzie pewnie wina pompy (jaką masz wydajność pompy hydraulicznej?)
    Co do problemów z uruchomieniem to , możesz mieć za krótki skok tłoka głównego (ja tak mam) i brykiet zostaje w tulei prasującej (a powinien być wepchnięty w szczęki) , przez co nieco pęcznieje i trudno wypchnąć go na następny dzień . Moja pompa tłoczkowa daje radę wypchnąć brykiet , ale przy uruchomieniu następnego dnia , maszyna aż trzeszczy po starcie. Fi 160mm to średnica tłoka czy siłownika z zewnątrz ? , bo jeżeli tłoka to przy takim silniku wydajność powinna być około 200kg/h.
  • Poziom 9  
    Witam

Fi 160 to średnica tłoka skok 320 mm, szerokość szuflady zamykającej komorę prasująca to 200 mm. Siłownik główny wypycha materiał poza komorę aż do szczęk. Pompa o wydajności 70l/min silnik 11 Kw.
    Przy porannym uruchamianiu pompa potrafi zatrzymać silnik aż puści zabezpieczenie termiczne i podobnie jest przy uruchamianiu w ciągu dnia silnik nie może zaskoczyć i czasami trzeba kilkukrotnie włączać i wyłączać silnik aż zaskoczy, zawór przelewowy ustawiony jest na 100 bar, a mimo to po kilku godzinach pracy ciśnienie spada do 50 bar

pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Wszystko wskazuje na to , że Twoja maszyna zbudowana jest według projektu e-konstruktora , czy tak?. Co do rozruchu to spróbuj odkręcić osłonę wiatraka silnika i ręką obrócić wiatrak przy wyłączonym zasilaniu sterowania . Jeżeli wirnik stawia wyraźny opór , to problem jest ze sterowaniem zaworów (wszystkie zamknięte) . Silnik może mieć problem z rozruchem , ponieważ pompa wytwarzając ciśnienie nie ma dla niego ujścia , zawór przy rozruchu (obojętnie od którego siłownika) musi być otwarty (u mnie sygnalizuje to dioda na wtyczce zaworu) . Co do ciśnienia to sprawdź pompę , tak jak pisałem wcześniej , tego blokowania się brykietu w szczękach to nie rozumiem , jeżeli tłok wpycha brykiet poza tuleję brykietującą , w rozcięte już szczęki , siłownik blokady zwolniony , to co go trzyma?, że musisz aż odwiercać .
  • Poziom 9  
    witam

wczoraj walczyłem z maszyną i najprawdopodobniej przyczyną ze nie chce brykietować jest zbyt duża wilgotność trocin. Brykiet wychodzi ściśnięty a rozsypuje się w korytku prowadzącym do worka.
    Elektrykę mam zrobiona tak ze po uruchomieniu silnika głównego załączam sterowanie czyli podaje napięcie na cewki.

projekt faktycznie jest z e-konstruktor w zasadzie to jego zarys bo cała część mechaniczna została przeprojektowana i uproszczona bez uszczerbku da zasady działania
  • Poziom 11  
    Witam, ja nie nogę zrozumieć tego w jaki sposób są zwolnione szczęki zacisku skoro siłownik tam zastosowany jest jednostronnego działania.

Cytat:
    Czasówka wyłączając cewkę elektrozaworu , załącza siłownik główny , szczęki zwalnia przekaźnik ciśnienia zamontowany na nitce zasilającej siłownika głównego.

Czasówka jest załączona na np. i sek. w tym czasie jest wtłoczony do siłownika zacisku olej. Po tej sekundzie, czasówka załączona siłownik główny i uciska on tak długo aż osiągnie zadane ciśnienie. Po osiągnięciu tego ciśnienia zwalniany jest siłownik zacisku. Tylko nie mogę zrozumieć w jaki sposób skoro siłownik jest jednostronnego działania.

Przyglądam się schematowi elektrycznemu z e-konstruktora i widzę, że jest tam wyjście na cewki SBZ i SBW, ale po co?

Czy ktoś może mi wytłumaczyć w jaki sposób jest zwalniany siłownik blokady?
    Czujnik ciśnienia rozwiera styki gdy siłownik główny osiągnie zadane ciśnienie. Który element powoduje, że siłownik blokady się cofnie? Którędy wróci olej?
  • Poziom 9  
    przy jednostronnym siłowniku ojej pompowany jest do momentu jak załaczona jest cewka siłownika blokady, po okreslonym czasie, a osiągnięciu ciśnienia nastawionego na czujniku napiecie zostaje zdjęte a olej cofa się tym samym przewodem,

niby proste ale u mnie nie działa :(
  • Poziom 21  
    To mój cytat więc ja spróbuję to wyjaśnić . Ten jeden przewód ciśnieniowy do siłownika blokady jest jednocześnie podłączony przez blok hydrauliczny z kanalikami P i T elektrozaworu i zależnie która cewka dostaje napięcie to albo pompowany jest olej do siłownika albo spływa do zbiornika .Czasówka załącza cewkę od kanału P, a czujnik ciśnienia od kanału T . Bez napięcia elektrozawór jest zamknięty i nie przechodzi nigdzie . Wystarczy że spadnie ciśnienie w siłowniku blokady i brykiet spokojnie zostanie wypchnięty , nie musi siłownik otwierać szczęk, brykiet sam je sobie rozchyli.
  • Poziom 9  
    witam wszystkich forumowiczów

Zakładam jutro do mojej brykieciarki hydraulicznej 3 metrowy tunel odprężający, sądzicie ze pomoże to coś ?
    bo jak narazie to nie bardzo ona chodzi
  • Poziom 9  
    Witam

Tunel zainstalowany, długości około 2,8 m z 6 prętów fi 12 i 8 zacisków, dokręcany śrubami a nie sprężynami. Cisnienie brykietowania wzrosło prawie do 100 atm (siłownik główny fi 160) a brykiet hmmm mógł by byc lepszy ale na biede ujdzie, najprawdopodobniej trocina zbyt wilgotna.

Jeżeli ktoś ma kłopoty z przeslizgiwaniem się brykietu to chyba jest to najprostrzy sposób by temu zapobiedz

pozdrawiam