Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ARM] LPC1754 + LCD2x16 + DS18B20 - kilka pytań

kajojj 10 Sie 2010 14:56 2317 4
  • #1 10 Sie 2010 14:56
    kajojj
    Poziom 13  

Posiadam LPC1754 udało się go już zaprogramować poprzez ISP (USB-UART) i FlashMagic. Miganie diody już działa :-) Ale podczas programowania FlashMagic'em, dostawałem komunikat:

Jeśli się kontynuowało to program się wgrywał i działał poprawnie. Ale cały czas zastanawiało mnie dlaczego tak jest, przecież poprawnie wybrałem w FlashMagic'u uC tj. LPC1754. Przynajmniej napisy na to wskazują:

Co się okazuje jeśli łączę się terminalem z uC i pytam bootloadera o Part ID (komenda 'J') to zwraca tak jakby ID LPC1758 a nie LPC1754. Wynik działań na terminalu:

Lista Part ID dla konkretnych uC:

Lista poleceń BootLoadera:

To czas na pytania:

1) Czemu te numerki się nie zgadzają z notą katalogową? Może napisać do NXP, oni będą znali odpowiedź?

2) Mam wyświetlacz LCD 2x16 LCD-AC-1602E-DLW W/KK-E12 C PBF (dokumentacji nie udało mi się znaleźć), chciałbym go podłączyć do tego LPC - komunikacja tylko w jedną stronę uC -> LCD. Pytanie jak go podłączyć? Fajnie żeby się okazało że może być zasilany z 3.3V. Może komuś się udało znaleźć dokumentację do tego LCD? A jeśli okaże się że musi być zasilany z 5V, to może zrobić tak że podłączyć VCC na 5V, ale linie sterujące i danych podłączyć bezpośrednio do uC? Teoretycznie powinno "zaskoczyć", nawet jeśli by LCD na swoich liniach czasami dał poziom wyższy niż 3.3V to nie powinno się nic stać bo LPC ma tolerancję I/O na 5V.

3) No i teraz sprawa ostania podłączenie DS18B20. Ten układ zgodnie z notą katalogową może być zasilany już od 3V. Tylko nie wiem czy to będzie dobre zasilać go z 3.3V (tak jak uC). Bo planuje długie przewody do tych czujników. I jak spadnie napięcie poniżej 3.0V (rezystancja przewodów) to będzie lipa. Więc planuje zasilać te układy z napięcia 5V (podłączenie 3 przewodowe +,-,linia danych) oraz linię danych podciągnąć też do 5V bo skoro jest tolerancja na napięcia 5V dla uC to powinno być wszystko OK. Dobrze kombinuje?

0 4
  • #2 10 Sie 2010 16:53
    H0miczek
    Poziom 20  

3) ds18b20 bardzo dobrze radzi sobie z 3.3 na przewodach ponad 100m (nawet 200 po przekombinowaniu). tylko pamietaj o zmniejszeniu rezystora podciagajacego

0
  • #3 13 Sie 2010 21:11
    kajojj
    Poziom 13  

1) Odpisał NXP, na moje zapytanie. Ponoć pierwsza seria tych uC ma pozamieniane ID PART. W następnych produkowanych już to naprawili.

2) Wyświetlacz działa na zasilaniu 5V połączony bezpośrednio z uC.

3) Jakich przewodów H0miczek użyłeś?

0
  • #4 14 Sie 2010 09:22
    H0miczek
    Poziom 20  

Akurat uzyte byly liyy 3x0.14. ale mniej jest to kwestia przewodow a bardziej starannie dobranych timingow (nie korzystam z biblioteki). no i na wiekszych odleglosciach dobrze robi jak jedynka jest wysterowana z uC tam gdzie mozna

0
  • #5 14 Sie 2010 12:41
    hotdog
    Poziom 26  

2) Wyświetlacz powinien każdy działać. Przynajmniej wydaje mi się że większość. Jedyny warunek to zasilanie wyświetlacza z pow. ~4.5V. Jak byś chciał zasilać wyświetlacz z 3.3V to musisz już kupić jakiś dedykowany. Z tego co kiedyś szukałem to były dostępne tylko w standardowym kolorze ze standardowym podświetleniem bez żadnego wyboru (czyli pozytyw z podświetleniem zielonym)

3) Sprawdź drogą eksperymentu, ale raczej nie będziesz miał problemów z zasilaniem ich z 3.3V. Jedyne co mogło by się dziać, to zakłócenia mogą iść po przewodzie do uC i może się zawieszać/resetować. To już sytuacje ekstremalne.

Pozdrawiam Jakub

0