Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka programowania sterownika plc

darek4168 18 Gru 2010 00:02 24959 49
    darek4168
    Poziom 21  
    Tak jest podajnik wolnoobrotowy podaje trociny gdy boczny jest cofnięty , a podaje w określonym czasie np. 3s . Słownika blokady jeszcze nie ma na zdjęciu muszę go dopiero założyć , będzie zamiast tych trzech zacisków które widać na rurze wylotowej , jest kłopotliwe ciągłe regulowanie kluczem docisku szczęk , dlatego chcę założyć siłownik . Nad podajnikiem oczywiście zbiornik , a trociny spadają grawitacyjnie.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    ppjotr
    Poziom 11  
    Cos tam sklecilem. dziala na symulatorze. Przyjalem narazie ze czujniki wchodza w stan 1 gdy silownik jest na ich polozeniu, jezeli jest odwrotnie, znaczy gdy sa N/C podlaczone to trzeba zanegowac sygnaly.Postaram sie zalaczyc pdfa ze schematem bo pewnie nie masz programu do LOGO. Jak ktos chce plik .lsc to prosze bardzo napiszcie, a zalacze. Poki co to wersja wstepna bez uzwzglednienia podajnika wolnoobrotowego bo nie jest dla mnie jasne kiedy on dziala i jak jest sterowany. Kiedy ma przestac dzialac i skad wie ze juz podal tyle trocin ile trzeba. To kwiestia pozniejszego wpiecia go w obwod. Dodalem alarmy na przypadek zapchania. (tak ja to sobie wyobrazam) gdy ma sie silownik wypchnac, a nie wypycha sie przez 3 sek lub gdy ma sie wrocic a nie wraca. to taka prowizorka te alarmy bo tylko bucza, nie wiem czy masz potrzebe aby zatrzymywaly uklad poki nie odblokujesz, am oze to nie potrzebne bo sie nie zapycha itp. Pomysl.
    Sorry ze opisy sa po angielsku ale jutro zamierzam to pokazac kolegom a niestety oni don't understand Polish.
    W koncowej wersji przerobie ci na polskie. tak jak mowilem ja robie to w Logo bo akurat pracuje z tym sterownikiem do konca miesiaca, nie znam tych polskich ktore ci koledzy polecaja. Jak juz sobie kupisz to przepiszesz program do tego sterownika na piechote z rysunku. Niech no tylko dojde jak tu zalaczyc plik w pdfie do tego forum :-)

Dodano po 10 [minuty]:

Nie doszedlem jednak wiec zrobilem printscreena. oto i on:

• SterControlSterControl
    darek4168
    Poziom 21  
    Na razie to niewiele rozumiem z tego programu , może jak będą opisy po polsku to coś się rozjaśni , a jak trzeba byłoby coś zmienić , dodać to będzie można?.
    ppjotr
    Poziom 11  
    Daj mi jeszcze szczegoly co do tego podajnika trocin, kiedy dokladnie ma sie wlaczyc i na ile czasu, a opisy ci zrobie wieczorem. Natomaist to ze niewiele rozumiesz to jzu ja nic nie poradze, propnuje ci poszukac informacji o bramkach logicznych. Na zywo bym ci wytlumaczyl blok bo bloku a pisac tu ciezko a i jest mnowstwo temetow o blokach logicznych jak nie tu na elektrodzie to gdzie indziej.
    Szukaj informacji o bramakach AND, OR, przekaznikach czasowch i przekaznikach bistabilnych RS. Od tego trzeba zaczac jezeli chcesz kiedykolwiek ingerowac w program. Oczywiscie ze zawsze mozna zmieniac i dodawac cos do programu tylko potrzeba ci sie nauczyc teorii i podstaw jezeli chcesz to robic sam.

Zeby ci sie rozjasnilo teraz napisze ci szybko. Tam gdzie jest kwadracik z symbolem I to znaczy wejscie (ang. input) Q = wyjscie (ang: quit) AND - bramka wykonujaca mnozenie w elektryce ot polacznie szeregowe, znaczy ze wejscia na bramke musza byc wszystkie pod napieciem zeby zadzialala, OR wykonuje opercje dodawania czyli to polaczenie rownolegle w elektryce wystarczy aby jedno wejscie bylo pod napieciem a bramka zadziala. RS to (ang SET i RESET) wejscie S powoduje wlacznie bramki a R jej wylaczenie. Bloki z takimi dziwnymi symbolami jak wykresy czasowe to timery opoznijajace zalczenie lub wylaczenie kolejnego obwodu. To na szybkiego tyle. Po bardziej przystepna wiedze i konkretna odsylam do Internetu.
    darek4168
    Poziom 21  
    Podajnik trocin ma się włączyć dokładnie wtedy gdy boczny się wycofa i najedzie na krańcówkę , czas to jakieś 3s , jak będzie za mało to zwiększę. Z programem się nie śpiesz , maszyna obecnie pracuje na sterowaniu przekaźnikowym , nie jest tak że stoi i czeka na sterownik . To co powiedziałeś o tych bramkach , już nieco rozjaśnia temat . Wielkie dzięki za wszystko , powoli rozpracuję to programowanie ,
    Pozdrawiam.
    ppjotr
    Poziom 11  
    Ok. Wersja podstawowa bez alarmow i po polsku, schemat bez tych elementow jest bardziej zrozumialy. Reszte mozna zawsze dorobic. Jest podajnik ktory podaje trociny po cofnieciu bocznego silownika. Aby uruchowmic nalezy podac napiecie na wejscie I2, i podac impuls na I1 do wystartowania. zatrzymanie poprzez zabrani napiecia z I2.

Jako pierwszy wysuwa sie silownik boczny, po sygnale z krancowki zalacza sie blokada i wylacza cewka od bocznego. Po zalaczeniu blokady po czasie 1 sekundy glowny silownik prasuje trociny a po 2 sek boczny cofa sie i nastepuje rownolegle ladowanie kolejnej porcji trocin. Po sygnale od czujnika cisnieniowego nastepuje zwolnienie blokady a po osiagniecu krancowki zatrzymanie wypychania silownika glownego i po 1 sekundzie jego cofniecie. Teraz moze zaczac sie nowy cykl. czas 1 sekunda przed nowym cyklem.

To tyle. Pozdrawiam. Zalaczam rysunek i spakowny kod programu na LOGO.

Plik .lsc na Siemens LOGO COmfort Soft v. 6.1

Sterownik bedzie obslugiwal brykieciarke opisana w tym poscie. Schemat na obrazku powyzej.
    darek4168
    Poziom 21  
    Pięknie dziękuję . Teraz już powinienem sobie poradzić . Jak mogę się odwdzięczyć za tą przysługę?.
    Pozdrawiam.
    ppjotr
    Poziom 11  
    Proszę Cię bardzo. Nie musisz w żaden sposób się odwdzięczać. Jestem na kursie PLC obecnie i to dla mnie rozrywka coś zrobić co ktoś bedzie mogł wykorzystać a nie tylko jakies beznadziejne przykłady. Dawajcie wiecej. Od wczoraj mam cos prawdziwego to rozpracowania Siemens S7-1200. Zamykam chyba przygode z LOGO poki co, trzeba sie brac za prawdziwe PLC. :-) Pozdrawiam wszystkich nawiedzonych programistów.
    darek4168
    Poziom 21  
    Jeszcze raz bardzo dziękuję , życzę dużych sukcesów w programowaniu S7-1200.
  • Pomocny post
    BartoszJedynak
    Poziom 2  
    Użyj sterownika Alpha 2 mitsubishi, prosty w programowaniu instrukcja i opis bloczków po polsku, można dołączyć do niego dodatkowe moduły analogowo cyfrowe (pomiar z czujnika ciśnienia).
    syslay79
    Poziom 9  
    ppjotr, mógłbyś wrzucić jakiegoś pdf z tego kursu.

W Tarnowie Podgórnym od marca szukają pracowników - technik utrzymania ruchu
    PLC, jest wymagane,
    bramki rozumie, więc może się poduczę

Pozdrowienia i dzięki za wyjaśnienie oznaczeń na schematach blokowych.

Kupiłem dziś czarny cardrige HP made in Ireland, zrobiony w Celestica, napełniony w Dublinie.
    Zapłaciem 30zł.
    Tanio bo zrobiony dzięki programowaniu w PLC.
    ppjotr
    Poziom 11  
    o jakiego pdfa ci chodzi, czego ma dotyczyc?
    kontops
    Poziom 9  
    Trochę odkurzę temat..

(1) co to za bloki w siemensie B021 i B023 - nie mogę znaleźć odpowiedników w telmatiku. Wydaje mi się że przytrzymanie i opóźnienie sygnału, ale nie jestem pewien.

(2) jak zorganizować włączanie poszczególnych elementów w tybie ręcznym (siłownik główny, boczny, podajnik)?

(3) jeżeli B001 to bramka OR (symbol >1), a B018 to bramka AND (symbol &), to mi coś nie gra. Po włączeniu I2 (auto) mamy pierszwy sygnał Reset na B004, a dopiero później dociera sygnał Set z I1 (start), 1 sekundowym opóźnieniem, więc resetu nie będzie. Zmieniając bramki B017 i B001 na AND wszystko gra.

Dodano po 35 [minuty]:

W sumie podepnę się żeby nie tworzyć nowego wątku, a to idealnie pasuje w temat: razem ze znajomym chcemy zrobić modernizację mojej maszyny. Sterowanie ma być na telmatiku.

Maszyna ma następujące pozycje: stół wjazd-wyjazd; rama góra-dół; farba malowanie-powrót, odbiór tak-powrót, podsys tak-nie.

Wszystkie pozycje skrajne są z krańcówkami. Każdy poszczególny ruch może być wykonany w trybie ręcznym (przełącznik auto/man).

Cykl pracy w automacie jest następujący:
    sygnał operatora - podsys tak - stół wjazd - rama dół - farba malowanie - rama góra - farba powrót - odbiór tak - podsys nie - stół wyjazd
    ppjotr
    Poziom 11  
    Witam.

Proszę cie o jaśniejsze opisanie działania twojej maszyny. Ta wersja z myślnikami nie przemawia do mnie. Przed wszystkim potrzebuje sobie to wyobrazić żeby moc dać pomysł sterowania. Podejrzewam nie będzie to bardziej skomplikowane niż ta prasowarka trocin, tylko inna konfiguracja. Wszystko dzieje się seryjnie i po potwierdzeniu z krańcówki przechodzi dalej, le jednak wolałbym jaśniejszy opis co po ile i jaki czas zanim się zrobi następne czy ma czekać na coś czy nie, jeżeli tak to ile a jak nie doczeka sie to czy ma coś zrobiś czy wisieć. i takie tam. Nie znam telematika ale rozumiem ze tam podobne bloki co w logo. Podeślij linka to programu zebym sobie mogl zainstalować i porownać. i jaki tym sterownika masz. pozniej zerknę na te bloki co nie rozumiesz i ci opisze.

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

B021 -to wylacznik schodowy
    B023 - to czasowka z opoznieniem zalaczania

co do nie granie wokol I2 i I1 to zauwaz ze I2 to przelacznik pracy auto/manual wiec jest bistabilny i gdy jest ON pozwala zalczyc urzadzenie kliknieciem w I1. to dzieje sie poprzez podanie 1 na bramke and B018 a gdy jest OFF to poprzez negacje wejscia na bramce OR B001 blokuje na stale RESET na przerzutniku. Moze w telematiku nie mozna negowac wejsc a trza stosowac bloki negacyjne to juz nie wiem tego. Sprawdz.

Nie ma tam 1 sekundowego opoznienia na I1 tylko wylaczenie po 1 sekundzie w razie gdyby sie zacial przycisk :-) to jest wiping relay. Podobny do OFF delay troche. Przepraszam nie wiem jak to po polsku bo ja funkcjonuje tylko po angielsku.
    kontops
    Poziom 9  
    ppjotr napisał:

co do nie granie wokol I2 i I1 to zauwaz ze I2 to przelacznik pracy auto/manual wiec jest bistabilny i gdy jest ON pozwala zalczyc urzadzenie kliknieciem w I1. to dzieje sie poprzez podanie 1 na bramke and B018 a gdy jest OFF to poprzez negacje wejscia na bramce OR B001 blokuje na stale RESET na przerzutniku.

No właśnie: włączamy auto na I2, daje 1 na bramkę OR B001, a ta przekazuje dalej 1 na B004 i blokuje RESET. Więc kiedy idzie sygnał z I1, przez B017, wchodzi na B018 (mamy już jeden sygnał podany), więc przekazuje do B004 na SET. Ale mamy już zablokowany RESET, więc dalej nic nie idzie.
    Kiedy na B001 damy bramkę AND, wtedy gra.
    Poobnie z bramką B002 - włączenie I2 na ON powoduje przekazanie sygnału przez nią na RESET bramki B007 i jej zablokowanie. Zamieniam B002 na AND i wtedy jest dobrze. Przynajmniej w telmatiku.
    ppjotr
    Poziom 11  
    Oj Kolego nie czytasz uwaznie moich wypowiedzi. Napisalem ze tam jest negacja sygnalu na bramce. Bramka OR daje jedynke gdy na I2 jest zero i odwrotnie. wiec gdy I2 jest w trybie AUTO i ma jedynke to B001 ma 0 na wyjsciu i nie ma zadnego RESETU, Reset bedzie aktywny gdy I2=0 wtedy B001 ma 1 i blokuje automatyczne zalczenie ukladu. Prosze cie nie mow ze jak cos dasz od siebie to wtedy moja uklad zadziala bo to wlasnie dziala tak jak jest teraz. Oczywiscie kazdy moze zaproponowac swoje rozwiazanie ktore bedzie inne i napewno zdarzy sie ze lepsze, natomiast moje napewno nie jest bledne tak jak sugerujesz.

Co do twojego filmu, to rzeczywisciei daje wyobrazenie o maszynie, jednak prosze cie zebys dokladnie opisal co chcesz osiagnac za pomoca sterownika. Podaj liczbe wejsc i wyjsc ich charakter oraz co do nich ma byc podpiete. Czujniki czy sa NC czy NO, jakie silowniki, jakie silniki (bo widac na filmie jakies) no i czasy pomiedzy poszczegolnymi krokami procesu.
    kontops
    Poziom 9  
    ppjotr napisał:
    Oj Kolego nie czytasz uwaznie moich wypowiedzi. Napisalem ze tam jest negacja sygnalu na bramce. Bramka OR daje jedynke gdy na I2 jest zero i odwrotnie. wiec gdy I2 jest w trybie AUTO i ma jedynke to B001 ma 0 na wyjsciu i nie ma zadnego RESETU, Reset bedzie aktywny gdy I2=0 wtedy B001 ma 1 i blokuje automatyczne zalczenie ukladu. Prosze cie nie mow ze jak cos dasz od siebie to wtedy moja uklad zadziala bo to wlasnie dziala tak jak jest teraz. Oczywiscie kazdy moze zaproponowac swoje rozwiazanie ktore bedzie inne i napewno zdarzy sie ze lepsze, natomiast moje napewno nie jest bledne tak jak sugerujesz.

Fakt, teraz z negacją jest sensowniej niż to co napisałem. Tyle że w telmatiku muszę - tak jak mówiłeś - wstawić blok negacji na danym sygnale. W logo możesz negować pojedyncze wejścia na bloku OR?
    Nie twierdziłem że dałeś błędne rozwiązanie, tylko że mój sposób interpretacji twojego rozwiązania na innym programie nie działał jak powinien.

ppjotr napisał:
    Co do twojego filmu, to rzeczywisciei daje wyobrazenie o maszynie, jednak prosze cie zebys dokladnie opisal co chcesz osiagnac za pomoca sterownika. Podaj liczbe wejsc i wyjsc ich charakter oraz co do nich ma byc podpiete. Czujniki czy sa NC czy NO, jakie silowniki, jakie silniki (bo widac na filmie jakies) no i czasy pomiedzy poszczegolnymi krokami procesu.

Nowym sterownikiem chcę zmodyfikować czasy między operacjami (widoczne przerwy między poszczególnymi ruchami) oraz ich kolejność (wyjazd stołu równocześnie z podnoszeniem ramy). Obecny sterownik to Mitsubishi Melsec, tak wiekowy że nie można znaleźć sprzętu do przeprogramowania go.
    Siłowników nie ma żadnych, wszystko jest na silnikach 3f z przekładniami i łańcuchami. Czasów między krokami nie mierzyłem - docelowo nie ma być czasów między krokami; ew. wstawimy jakieś przerwy na etapie testów.
    W okolice takiej charakterystyki pracy chcemy się zbliżyć:
    http://www.youtube.com/watch?v=x-Ac6kaF03o&feature=related
    Wszystkie czujniki to krańcówki - nie sprawdzałem czy NO czy NC, napiszę później
    Sterowanie jest tak zorganizowane, ze jest jedna skrzynka ze sterownikiem,
    a druga ze stycznikami
    styczniki są po 2 na każdy silnik - ruch do przodu i ruch do tyłu
    ppjotr
    Poziom 11  
    hmm... osobiście bardzo mnie ciekawi precyzja ruchów za pomoca silnikow trojfazowych na stycznikach tylko i kranówkach. to dosyc szybko sie przemieszcza i momenty ma nie male.

Musisz zaczac od rozpisania sobie dokladnego krok po kroku co ma sie dziac i co od czego zalezec. Potem opracowac co gdzie podlaczysz ponazywac i zacznij rysowac uklad. Tak jak pisalem nie bedzie bardziej skomplikowany niz ten moj do brykieciarki. Tylko ze tam bylo na silownikach wiec jedynka na wyjsciu znaczyla wysun a 0 zamknij a u ciebie beda po dwa wyjscia na kazdy silnik, jeden do obrotu w lewo drugi w prawo. trzeba je pozabezpieczac w programie zeby sie wlaczaly razem oprocz fizycznego okablowania na stykach. Ruch ma wygladac tak: otwieraj dopoki krancowka otwarcia =1. potem nastepny krok. Zamknij dopoki krancowka otwarcia rowna sie zero. Jak cos nie bedziesz dawal rade to pytaj, a jak opiszesz cale przedsiewziecie tutaj wystarczajaco dokladnie abym mogl zrozumiec to tez cos pokombinuje w wolnej chwili. Gdzies jest moj program dostepny do bramy automatycznej sterowanej falownikiem. To bedzie blizsze twemu rozwiazaniu bo tam jest silnik uzyty a nie silowniki pneumatyczne.

Dodano po 4 [minuty]:

to masz link do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1892531.html
    kontops
    Poziom 9  
    Wstępny szkic działania automatyki.
    - muszę jeszcze zrobić ruch poszczególnych elementów w trybie ręcznym, nie wiem jak sie zabrać za to
    - muszę jeszcze przemyśleć sprawę zabezpieczeń
    - czy lepiej wstawić negację sygnału przed AND, czy opóźnienie wyłączenia?