Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka programowania sterownika plc

10 Aug 2010 14:59 25391 49
 • Level 21  
  Witam. Chciałbym programować sterowniki plc , z tym że ja mam konkretną potrzebę , a mianowicie zbudowałem brykieciarkę hydrauliczną i chciałbym sterowanie oprzeć na takim sterowniku . Pracuję na dwóch frezarkach CNC , jako operator , piszę programy na te maszyny , tylko czy są podobne do tych w sterownikach plc?. Ze wszelką pomoc z góry dziękuję.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Moderator
  Zasadnicze pytanie - jaki sterownik PLC masz na myśli?
 • Level 15  
  Pisanie programu sterującego pracą maszyny numerycznej a napisanie softu dzięki któremu będziesz mógł napisać ten program to zupełnie oddzielne dziedziny.
 • Level 34  
  Witam. Na początek musisz wypisać sobie, ile masz sygnałów wejściowych (np. temperatura, start, stop, krańcówki, czujniki itp.). Potem sygnały wyjściowe (np. silnik, grzałki, elektrozawory.), którymi będzie sterować PLC. Potem trzeba wybrać sterownik. Potem już z górki.Programy na PLC różnią się od tych na CNC, ale nie są trudniejsze.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 21  
  Witam. Dziękuję za odpowiedź , brykieciarka ma cztery czujniki indukcyjne , krańcowe i czujnik ciśnienia . Jaki dobrać do tego sterownik (ile wejść , wyjść) , tego właśnie nie wiem , marka to taki z średniej półki (500zł) , ale z tego co napisał kolega slawussj , to te pięć czujników to byłyby sygnały wejściowe , sygnały wyjściowe to cewki elektrozaworów, też jest pięć , czyli byłoby pięć wejść i pięć wyjść , do tego trzeba zrobić jakiś zapas , bo wiadomo dojść może jakiś czujnik pojemnościowy czy temperatury oleju hydraulicznego , to tak np. osiem wejść i wyjść to będzie dobrze?.
 • Level 34  
  Z tego co piszesz, to będzie akurat. Jeśli program nie będzie zbyt skomplikowany, to wystarczy EASY. Prosty program i test. Jeśli zdobędziesz staruszka typu modicon 612, to masz jeszcze więcej wejść, do tego wej. i wyj. analogowe. Modsoft jest jednak trudniejszy i chodzi tylko na DOSie (WIN.98 lub 95). Tanie i fajne sterowniki to IDEC i program WINLDR też b.przyjemny. Może być też mitsubishi FX (0, 1, 2 ). GX-deweloper dość prosty i duże możliwości. Ja najczęściej używałem HORNER-a. Możliwość liczenia szt. wej. analogowe, super oprogramowanie, zabudowany panel operatorski, tylko cena ciut wyższa (ok.1,5-2kPLN). Wybrać musisz sam.
 • Helpful post
  Level 22  
  Popatrz sobie na sterowniki telmatik seria AF www.telmatik.pl
  Soft jest darmowy, możesz ściągnąć i popróbować przed zakupem sterownika, dodatkowo ma wbudowany symulator. Programuje się w FBD czyli bloczkami funkcyjnymi. W sam raz dla początkującego. Do takiej maszynki jak twoja będzie w sam raz. Przypuszczam że czujnik ciśnienia daje tylko sygnał że ciśnienie jest ( a nie analogowy proporcjonalny do ciśnienia), więc wystarczy ci najprostszy sterownik z wejściami dwustanowymi.
 • Level 21  
  Flesz , dzięki za inf. o firmie telmatik . Ceny sterowników są naprawdę przystępne , co do programowania to przyznam , że nie wiem wogóle o co chodzi ale spróbuję się tego nauczyć (jeżeli będzie to za trudne , to kupię sterownik z gotowym programem) . Czujnik ciśnienia działa tylko w tedy gdy ciśnienie dojdzie do np. 160 bar , otwierając szczęki brykieciarki , nic więcej . Moja brykieciarka ma aktualnie sterowanie na czujnikach indukcyjnych i przekaźnikach finder (podłączone z głowy , bez żadnych schematów) , tyle że przy takim sterowaniu nie można niczego zmienić.

  Pozdrawiam.
 • Level 22  
  Tak jak wcześniej pisałem ,ściągnij sobie darmowe oprogramowanie z ich strony i popróbuj. po lewej masz wejścia - czyli sygnały dochodzące z przycisków , krańcówek , czujników itp. Po prawej masz wyjścia - inaczej mówiąc przekaźniki którymi możesz coś tam załączać. W środek pakujesz bloczki które masz do dyspozycji , czasówki, funkcje logiczne , liczniki , itp.
  Potem to łączysz i włączasz symulację. w symulacji jak klikniesz wejście - to jakby symulujesz pojawienie się sygnału z czujnika, resztę chyba załapiesz. Ja się tego bez niczyjej pomocy nauczyłem.

  Pozdrawiam!
 • Level 21  
  Ściągnołem ten program i próbuję , ale już widzę że będzie ciężko . Nie wiem do czego służą poszczególne bloczki i jak je łączyć , ale będę próbował . Gdybym gdzieś znalazł taki podobny program to byłoby łatwiej.

  Pozdrawiam.
 • Level 34  
  Prościej byłoby, gdybyś wypisał sobie jak ma przebiegać sterowanie. Które wejście ma powodować jakąś reakcje przekaźnika AF (do PLC to mu trochę brakuje - trochę). Potem trzeba to powiązać w funkcje logiczne (najlepiej na kartce). Potem max. to uprościć i dopiero wrysować schemat do programu. LOGO, ZELIO, AF to są przekaźniki programowalne i programuje się je inaczej niż typowe PLC.
 • Level 21  
  Znalazłem taki program sterujący brykieciarką:
  Nauka programowania sterownika plc

  Tylko nie wiem czy taką jak moja , czy innego typu . A czy plc serii SR to są już sterowniki plc czy przekaźniki programowalne?. Slawussj łatwo powiedzieć narysuj na kartce jak wiesz o co chodzi , ja przyglądam się temu obrazkowi wyżej i nie mam pojęcia w którym miejscu facet zaczął pisać ten program , jak to wszystko połączył , ale nic będę dalej próbował , po jakimś czasie powinienem się tego nauczyć.
 • Helpful post
  Level 34  
  No to na początek przypomnienie o bramkach logicznych. OR - na wyjściu 1, gdy którekolwiek wejście jest 1. NAND - na wyjściu 1 gdy którekolwiek wejście jest 0 itd. Musisz przypomnieć sobie wszystko o bramkach, licznikach itp. Potem przeczytać instrukcję do programu (ze trzy razy) i zacznie Ci się rozjaśniać. Jak dla mnie PLC zaczynają się tam, gdzie masz możliwość dostępu do rejestrów i operacji na nich. W tym programie są wykorzystane tylko dwie krańcówki i przyciski START i STOP. U Ciebie mają być 4 krańcówki, Start, STOP, ciśnienie. To razem 7 wejść. Opisz, jak ma pracować ta twoja brykieciarka.
 • Helpful post
  Level 22  
  Na jednej zakładce masz bloczki logiczne (and,or,not,xor, nand,nor) - poczytaj o logice układów cyfrowych, dla przykładu bloczek and - muszą być sygnały na wszystkich wejściach żeby się pojawił sygnał na wyjściu.

  Druga zakładka to bloczki z różnymi funkcjami czasu i liczniki ( np załączenie z opóźnieniem, załączenie po odliczeniu iluś tam impulsów)

  Bloczki łączysz ze sobą wykorzystując ikonkę link na górze. Łączysz tak że wyjście jednego bloczka do wejścia następnego, a na końcu do wyjścia. Pokombinuj to wcale nie takie trudne jak się wydaje.
 • Level 21  
  Wielkie dzięki dla obu kolegów za chęci wytłumaczenia jak programować sterownik . Praca mojej brykieciarki zaczyna się gdy siłownik główny cofa się i najeżdża na czujnik indukcyjny , czujnik załącza cewkę zaworu i rusza siłownik boczny , boczny najeżdża na czujnik , załącza cewkę siłownika głównego , główny prasuje trociny wypycha brykiet i najeżdża na czujnik załączając cewkę siłownika bocznego , boczny cofa, się i załącza cewkę siłownika głównego i główny się cofa , cały jeden cykl . Nie ma tu czujnika ciśnienia , bo chciałem to uprościć . Tak pracuje obecnie moja maszyna , a z czujnikiem to siłownik boczny wpychając trociny do komory prasowania najeżdża na czujnik , czujnik załącza czasówkę, czasówka załącza zawór na 2s , siłownik blokady zamyka szczęki , czasówka wyłączając się , swoim drugim stykiem włącza cewkę siłownika głównego , ten prasując brykiet , podnosi ciśnienie , gdy ciśnienie osiągnie określoną wartość , włącza się czujnik ciśnienia , czujnik załącza cewkę i zwalnia szczęki siłownik główny wypycha gotowy brykiet , najeżdżając na czujnik , czujnik włącza cewkę siłownika bocznego , boczny się cofa i najeżdżając na czujnik załącza cewkę siłownika głównego , główny się cofa najeżdżając na czujnik , czujnik znów włącza cewkę i siłownik boczny zamyka komorę. Cały cykl. Ja na razie chciałbym napisać program na ten pierwszy cykl , bo jest prostszy .

  Pozdrawiam.
 • Level 15  
  Bardzo dobrą ofertę w tej chwili ma firma Siemens. Za 1200zł można dostać nowy sterownik S7-1200 razem z pełnym oprogramowaniem. Świetnie się programuje, wiem bo sam używam
 • Level 27  
  Za około 350zł można dostać bardzo fajny i prosty w obsłudze sterownik firmy Kinco
  http://www.kinco.com.pl/
  Moduły rozszerzeń też są tanie, a oprogramowanie darmowe. Dodatkowo bez problemu można podłączyć panel HMI tego samego producenta też w dość ciekawych cenach.
 • Level 21  
  Widzę że tym tłumaczeniem jak działa moja brykieciarka , zagmatwałem sprawę . Zacząłem programować z tego darmowego programu firmy Telmatik , coś mi tam zaczęło świtać , ale tak do końca wszystkiego jeszcze nie wiem , było by łatwiej gdyby ktoś podał przykład , ale to zależy czy ktoś zechce taki podać.

  Pozdrawiam.
 • Level 22  
  odezwij się na pw to Ci coś na telmatika wyślę
 • Level 21  
  Witam .
  Ponawiam prośbę o pomoc w programowaniu sterownika PLC , kieruję ją szczególnie do tych co mają zamiar lub już budują brykieciarkę hydrauliczną . Mogę pomóc i doradzić w kwestii mechaniki (podzielę się projektem), doboru materiałów w zamian za pomoc zaprogramowania sterownika PLC.
 • Helpful post
  Level 12  
  Jaki w koncu sterownik wybrales?, ja w tej chwili pracuje z LOGO a po swietach bede z S7-1200 i chetnie ci pomoge przy tym programie. Przynajmniej sprobuje.
  Tylko musisz jakis opis dla mnie zrozumialszy dostarczyc i najlepiej odreczny rysunek. to dziala na wyobraznie przynajmniej moja.
 • Level 21  
  Nie wybrałem żadnego . Ten S7-1200 z tego co o nim czytałem to drogi jest , nie wiem jak z tym LOGO , jaka cena . Jak masz czas i ochotę to chętnie skorzystam z Twojej pomocy . Myślę że sterownik nie musi być jakiś ,,wypasiony", na początek prosty , tani i taki cobyś nie miał z nim problemów w programowaniu i żebym ja mógł wprowadzać korekty w programie. Zawodowo jestem operatorem centrum obróbczego CNC Huron i piszę programy w sinumeriku na tą maszynę , a programu na sterownik PLC ni w ząb nie rozumiem.
 • Level 12  
  Pewnie powtorze innych ale programowanie sterownika nie jest trudne, jezeli masz wiedze elektryka a do tego wyobraznie to jestes w stanie pojac programowanie za pomoca blokow w LOGO czy innym. Tak naprawde logo to nie sterownik a mikrokontroler. Ma wejscia wyjscia timery i liczniki. Trzeba polaczyc wirtualnymi kabelkami. Najwazniejsza jest wyobraznia jak to polaczyc aby dzialalo wg zyczenia bezpiecznie dla obslugi, potem nalze pomyslec aby bylo idioti odporne. w trakcie awarii jak ma sie zachowac czy puscic te twoje silowniki i wywalic brykiet czy zatrzymac. Samo porgramowanie sprowadza sie naprawde do laczeni kresek na ekranie. sedno sprawy tkwi w przemysleniu dzialania ukladu.

  ja mysle ze nie potrzbe ci s7-1200 bo twoja maszyna nie jest skomplikowana az tak. mikrokontroler wystarczy
 • Level 21  
  Tu jest taki schemat znaleziony w necie:
  Nauka programowania sterownika plc
  Te regulacje co są na schemacie , to pomińmy , a to mój opis jak to ma działać :

  siłownik boczny wpycha trociny do komory prasowania , następnie zawór siłownika blokady zostaje załączony na 2s , siłownik blokady zamyka szczęki , rusza siłownik główny , prasując brykiet , podnosi ciśnienie , gdy ciśnienie osiągnie określoną wartość , włącza się czujnik ciśnienia , czujnik zwalnia szczęki , siłownik główny wypycha gotowy brykiet , boczny się cofa , po czym boczny znów zamyka komorę. Cały cykl.

  Myślę że ten LOGO by wystarczył , tylko ile kosztuje?.
  Jeżeli coś nie jasno opisałem , to mów postaram się poprawić.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  Level 12  
  Pozwól mi to powiedzieć swoimi słowami i potwierdź albo popraw. próbuje sobie wyobrazic ta maszyne bo nie wiem jak rzeczywiscie wyglada ale tak

  1. Naciskasz przycisk START
  2. Silownik boczny wysuwa sie wpychajac trociny do komory.
  3.Krancowka silownika bocznego daje sygnal jego maksymalnego wysuniecia i wylacza zasilanie silownika.
  4. Po tym kolejny siłownik zwany silownikiem blokady zamyka szczeki tworzac komore na ksztalt brykietu.
  5. Silownik glowny ktory sluzy do prasowania trocin w formie wysuwa sie tworzac brykiet poprzez prasowanie jednoczenie wzrasta cisnienie w ukladzie hydraulicznym.
  6. Po osiagnieciu cisnienia zadanego, nastepuje zwolnienie szczek usciskowych przy jednoczesie trwajacym nacisku silownika glownego, co powoduje wypchniecie utworzonej kostki.
  7. Silownik głowny cofa sie.
  8 i tu sie gubie z tym zamykaniem komory przez silownik boczny. to ten sam co wpycha trociny???

  co z popma hydrauliczna i co z czujnikiem cisnienia ktory powie ukladowy ze pompa nie pracuje lub zbyt malo zeby zaczac proces. a takze zatrzyma prace gdy cisnienie spadnie na skutek awarii badz pekniecia przewodow hydraulicznych. Co z chlodzeniem oleju lub podgrzewaniem w zimowe czasy, moze nie potrzeb bo masz w garazu ogrzewanym ale kto wie)

  Czy po kazdym cyklu uklad ma rozpoczac ponowny czy wymaga wciniecia przycisu przez osobe ludzka po tym jak sie upewni ze trociny sie tam znalazly i np nie zapchaly.
  Czy wszystkie silowniki maja dwustronne zasilanie hydrauliczne i co za tym idzie czy elektrozawory dzialaj na zasadzie jak jest napiecie to wypchnij silownik a jak nie ma to zamknij czy tez jeden zawor do otwarcia a drugi do zamkniecia bo wtedy dwia wyjscia na jeden silownik sa potrzebne. Ewentualnie podejrzewam ze ta blokada bedzie jednostronna.
  To narazie tyle pytan mi przyszlo do glowy.
 • Helpful post
  Level 20  
  Witam. A kolega sobie ściągnął instrukcję obsługi do programu i sterownika? Bo tam jest dokładnie opisane bloki funkcyjne i programowanie. Osobiście wybrał bym serię SR ponieważ AF to starsza odmiana SR. SR ma więcej możliwości i umożliwia nawet regulację parametrów za pomocą przycisków na wyświetlaczu może też wyświetlać rożne komunikaty w AF tego niema. Mogę pomóc w napisaniu programu na sterownik Telmatika już kilka AF i SR zaprogramowałem a też się sam uczyłem :-) Przy wyborze musisz podjąć decyzję jakie napięcia masz w obwodzie sterowania nisko napięciowe do 24V AD/DC czy 230V bo od tego zależy rodzaj sterownika. Ściągnij sobie dokumentację do sterownika SR ze strony telmatika a na pewno będzie sporo łatwiej.
 • Level 21  
  Otóż tak , wszystkim pięknie dziękuję że zechcieli odpowiedzieć w moim temacie . Do ppiotr wszystko jest tak jak opisujesz , siłownik boczny to ten sam co wpycha trociny , zapomniałem o motoreduktorze który powinien być zamiast tego klucza (grzechotki) , jest zdemontowany bo okazał się za słaby , podaje trociny tymi wałkami jak boczny jest wycofany , siłownik blokady niczego nie tworzy , żadnej formy , zaciska tylko szczęki na brykiecie , siłownik główny pcha trociny do przodu , formy żadnej nie ma , prosta rura grubościenna tylko . Po każdym cyklu ma być następny , automatycznie . Siłowniki główny i boczny są dwustronne , blokady tylko jednostronny. Zawory mają trzy pozycje , bez napięcia zamknięte , napięcie na cewce prawej ruch siłownika w prawo , na cewce lewej ruch w lewo . Zawór siłownika blokady tylko dwie pozycje , wyłączony podaje ciśnienie na siłownik , załączony ciśnienie z siłownika idzie do zbiornika. Oleju nie trzeba podgrzewać , brykieciarka spokojnie startuje na zimnym , latem przydało by się chłodzenie , ale to teraz mało istotne, a z awariami to dajmy na razie sobie spokój.
  Tu masz maszynę w realu tak jak ona wygląda , jest bez siłownika blokady , który jest na razie w planach:
  Nauka programowania sterownika plc
  A brykiet robi taki:
  Nauka programowania sterownika plc
  Do kolegi jarek68 , ściągnołem ten program telematika , ale nie mogę ,,zaskoczyć", do czego służą poszczególne bloczki , gdybym miał przykład np. programu do sterowania brykieciarką , byłoby znacznie łatwiej.
  kszesiekj18 tego na Alegro nie widziałem i jakie ceny ciekawe , wielkie dzięki.
 • Helpful post
  Level 20  
  Jeszcze jedna ważna sprawa. Program Super Cad 2005 jest w kilku wersjach. Raz ściągnąłem sobie najnowszą wersję (V 1.0.0.41) na stacjonarnego kompa napisałem program i chciałem wrzucić do sterownika ale na laptopie była jeszcze wersja (V 1.0.0.30) Niestety nie udało mi się otworzyć pliku komunikat że plik został utworzony w nowszej wersji programu. Proszę na to uważać jeśli ktoś pisze program na jednym kompie a programuje z innego. Albo jeśli ktoś nam udostępnia plik trzeba pytać w jakiej wersji programu został napisany.
 • Helpful post
  Level 12  
  Dzieki za foty, juz mam jakie takie wyobrazenie. Czyli jest jeszcze podajnik wolnobrotowy, ktory nalezy wlaczyc wtedy gdy boczny jest cofniety. Tak? A gdzie jest ta blokada, tak z ciekawosci zapytam, w srodku? A trociny beda podawane grawitacyjnie na te walki jakims takim duzym lejem czy cos?

  Jak sie ogarne w domu to sprobuje stworzyc wieczorem jakas wstepna wersje programiku w LOGO comfort. Jak sobie kupisz inny sterownik to wystarczy programik przepisac blok po bloku do innego softwara za to baza juz bedzie i przetestownaa na logo. Nie obiecuje na 100% ale sie postaram.