Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa pojazdu elektrycznego

wojtusp7 10 Aug 2010 15:06 3000 7
    wojtusp7
    Level 12  
    Witam
    Pomyślałem sobie o zbudowaniu pojazdu takiego jakie walczyły ze sobą w znanym programie na Discovery ( waga ok.100 kg).
    Na razie to tylko jest pomysłem, który chciałbym urealnić.
    Mam nadzieję, że ktoś podpowie od czego zacząć i nie zostanie mój temat usunięty ;)
    Myślałem o komunikacji cyfrowej, używając komputera (bezprzewodowej).
    W pojeździe chciałbym użyć mikrokontrolera atmega16 .
    To jest początek moich pomysłów;)
    Chciałbym się zapytać czy jestem wstanie takie coś zrobić, mając 16 lat, chyba wystarczające środki pieniężne, chęci, czas, miejsce, podstawowe umiejętności w programowaniu w c++?
    Proszę o nie wyśmiewanie i pomocne porady.
    Informacja
    Level 18  
    tzn chcesz zbudować samochodzik sterowany zdalnie?
    Proponuję zacząć od poznania układów napędowych fizyki (to się przyda przy przewidywaniu jakie ewolucje robot wykona, i gdzie mu stworzyć środek ciężkości aby wygrywał z innymi.
    Proponuję również do tych fizycznych rozważań zbudować sobie dość mocny matematyczny korpus który pozwoli wyliczyć charakter i przebieg krzywych nadwozia, oraz rozkład masy w sposób pozwalający na triumf.
    A do tego jeszcze nieco programowania i wiu.
    Pojaździk gotowy :)
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Madrik
    moderator of Robotics
    Z tego co pamiętam, zawodnicy w Robotmanii dostawali bodaj 1500$ na zbudowanie robota.
    A co potrzebujesz?
    Tor nadawczo-odbiorczy - najłatwiej chyba o modelarski (w tym wypadku 40MHz lub 2,4GHz)
    Układ regulacji prędkości obrotowej dla każdego silnika napędowego. Najlepiej dwukierunkowy. Jaki - to zależy od silnika.
    Żródło zasilania o wystarczajacej pojemności dla zakładanego czasu działania i wystarczającej wydajności prądowej, by starczyło prądu dla silnika.
    Do tego mechanika i konstrukcja nośna.
    Nic nie przyjdzie z super elektroniki, jeżeli nie umiesz np. dobrać przekładni, lub nie wiesz jak zaprojektować przeniesienie napędu.

Co do środków, przypuszczam, że 500zł jako dolna granica kosztów będzie dość realne, o ile masz dostęp do darmowych materiałów lub komponentów.
    Jeżeli musisz kupować wszystko - cena znacznie podskoczy.
    wojtusp7
    Level 12  
    Myślałem już o tym od kilku lat więc się trochę kasy uzbierało, więc z ttm nie mam problemu.
    wojtusp7
    Level 12  
    Mógłby mi ktoś wstanie zapodać stronę, na którym chociaż mógłbym się wzorować ? Ponieważ chciałbym już pomyśleć o konstrukcji tego, jak zrobić sterowanie, bardzo to chciałbym zacząć chociaż .
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Sterowanie kupisz w sklepie modelarskim i Atmega16 nie ma tam czego szukać. Dobrze radzą koledzy - zrób najpierw mechanikę.
  • Helpful post
    marcelix007
    Level 14  
    1. poczytaj na ten temat.
    2. Zapoznaj się z projektami innych
    3. Zrób koncepcje swojego projektu(mechanika)
    4. Analizuj swoją koncepcje (mechanika) czemu miała by być lepsza
    5. Wylicz wymagane momenty itp...
    6. Poczytaj o napędach
    7. Znajdź silniki które by Ci pasowały
    8. Zaprojektuj mechanikę.
    9. Przeanalizuj zaprojektowane podwozie
    10. Popraw je (zawsze jest coś do zmiany) Jeśli nie podoba Ci się to wróc do pkt. 3.
    11. Odczekaj troszkę czasu
    12. Wykonaj mechanikę
    13. Popraw mechanikę
    14. Kup napędy
    15. Testuj
    16. Kup sterowanie
    17. testuj i się baw

:)
    Każdy z wyżej wymienionych punktów to naprawdę wiele pracy i włożonej wiedzy. Najważniejsze to żebyś się nie śpieszył i robił wszystko jak należy.

Na każdym etapie musisz dużo czytać i się uczyć, ale gwarantuje że nie będzie to stracony czas.

Życzę powodzenia.