Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika

michael2303 10 Sie 2010 17:52 5042 18
  • #1 10 Sie 2010 17:52
    michael2303
    Poziom 11  

Witam,
    Ostatnio wymieniłem przewód aluminiowy 4x4 na przewód miedziany 5x4. Żyłę zielono- żółtą podłączyłem z neutralnym, ponieważ jest to stara sieć dwużyłowa. Przy okazji wwierciłem się w przewód nie przerywając go tylko uszkadzając izolację neutralnego i fazy (neutralny lekko zgnieciony). Wszystko zaizolowałem zwykłą taśmą izolacyjną, później jeszcze dwa razy taśmą samowulkanizującą i zatynkowałem.
    Dziś podłączając gniazdo 5x16A zauważyłem że jest napięcie na przewodzie ochronnym, więc połączyłem go w rozdzielni z neutralnym. Po podłączeniu wiertarki do gniazdka sieci bezpośrednio po licznikowej wyrzuciło mi główny bezpiecznik. Po tym odłączyłem wszystkie zielono-żółte i zaizolowałem, ale dalej jest na nim lekkie napięcie.
    Przewód leży przy rurze od grzejnika.
    Dlaczego jest na nim napięcie i wyrzuca mi od razu główny bezpiecznik?
    Co mam robić? Nie chce drugi raz dzwonić o zdjęcie plomby.
    Bezpiecznika 25A to jest topikowy.

Zdjęcia:
    Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika

0 18
  • Testo
  • #2 10 Sie 2010 18:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • #3 10 Sie 2010 18:28
    michael2303
    Poziom 11  

Wyrzuca przed licznikowy 25A

Dodano po 2 [minuty]:

Na dole za tymi listwami jest przewód dochodzący z zasilaniem. Ten o który pytasz to neutralny przychodzący. Próbnik pokazuje, że jest napięcie ale go chyba nie ma. Zaraz miernikiem też sprawdzę.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sie 2010 18:41
    Wirnick
    Poziom 26  

Sprawdź wiertarkę.

0
  • #5 10 Sie 2010 18:45
    michael2303
    Poziom 11  

Podłączałem za tą drugą rozdzielnią i chodziła dobrze. Nic nie wyrzucało.
    Phaser 777 pokazuje, że jest napięcie na zielono- żółtym. Miernik nie pokazuje napięcia i palec też nie boli. Poprzednio przed włączeniem wiertarki ochronny był połączony z neutralnym.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Sie 2010 18:49
    marian_em
    Poziom 26  

michael2303 napisał:
    Po tym odłączyłem wszystkie zielono-żółte i zaizolowałem, ale dalej jest na nim lekkie napięcie.
    Podłącz jak było i nie kombinuj w ten sposób bo sobie zrobisz krzywdę. Jeśli na przewodzie niebieskim lub zielono-zółtym da się zauważyć świecenie próbówki to znaczy że drugi koniec tego przewodu nie jest tam gdzie powinien być.

PS Fazer do takich testów nie jest najszczęśliwszym wyborem.

0
  • #7 10 Sie 2010 18:53
    michael2303
    Poziom 11  

Drugi koniec jest również zaizolowany. Pewnie gdzieś jakieś przewody oddziałują na siebie.
    Ale dlaczego wyrzuciło mi główny bezpiecznik. Czyżby źle zabezpieczony przewiercony przewód?
    Przed włączeniem wiertarki radyjko sobie grało na tym samym obwodzie.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Sie 2010 19:27
    marian_em
    Poziom 26  

michael2303 napisał:
    Drugi koniec jest również zaizolowany.
    Dlatego fazer pokazuje głupoty. Zresztą zwykła neonówka też pewnie by świeciła.

0
  • #9 10 Sie 2010 19:30
    michael2303
    Poziom 11  

Czyli zaizolować i zostawiać.
    A dlaczego wyrzuciło główny bezpiecznik?

0
  • #10 10 Sie 2010 22:23
    O^O
    Poziom 21  

A jaki bezpiecznik miało wyzwolić zwarcie w obwodzie, skoro gniazdo jest bezpośrednio za zabezpieczeniem przedlicznikowym (tak przynajmniej wynika z kolegi rysunku).
    Swoją drogą ciekawa ta instalacja, skoro gniazdo jest zabezpieczone bezpiecznikiem 25A. Ciekawe jaka jest grubość przewodów do tego gniazda i jego typ.

0
  • #11 10 Sie 2010 22:29
    michael2303
    Poziom 11  

"Uzupełnienie do schematu po 25A mam licznik. Od licznika przewód biegnie do rozdzielni I gdzie po drodze go przewierciłem. Natomiast przed rozdzielnią wzięta jest jedna faza do zasilania piwnicy z bezpiecznikiem topikowym 16A oczywiście do obwodu gniazdka gdzie podłączyłem wiertarkę." Tego nie jestem pewien, ponieważ nie mam możliwości sprawdzenia. Ale wiem, że przed zatynkowaniem przewodu normalnie włączałem wiertarkę na tym gniazdku.

Jak nie miałem podłączonego ochronnego z neutralnym to wiertarka chodziła i bezpiecznika nie wywaliło. A teraz jak podłączyłem z neutralnym to bezpiecznik wywaliło.

Instalacja stara i chyba trochę namieszana. Trzeba będzie wezwać elektryka, żeby sprawdził całą tablicę.

0
  • #12 10 Sie 2010 23:15
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

To będzie najszczęśliwsze rozwiązanie tego problemu. Ciężko bez wizyty na miejscu zbrodni coś stwierdzić, tym bardziej, że mogłeś pominąć fakt, który z Twojego punktu widzenia jest nieistotny, a może mieć duży wpływ na pomyślne rozwiązanie sprawy...

0
  • #13 11 Sie 2010 12:27
    zioolass
    Poziom 20  

michael2303 napisał:
    Witam,
    Ostatnio wymieniłem przewód aluminiowy 4x4 na przewód miedziany 5x4. Żyłę zielono- żółtą podłączyłem z neutralnym, ponieważ jest to stara sieć dwużyłowa.....napięcie na przewodzie ochronnym, więc połączyłem go w rozdzielni z neutralnym.....Po tym odłączyłem wszystkie zielono-żółte i zaizolowałem, ale dalej jest na nim lekkie napięcie.

Witam!
    Zastanawia mnie, czemu jeszcze nikt nie zaprotestował, że kolory nie te;>
    PN-EN 60445:2002
    Napięcie na zielono-żółtym, wyrzucanie bezpiecznika

O ile dobrze odczytuję normę, oraz Twoją instalację, to nie masz tam przewodu neutralnego, tylko ochronno-neutralny, tak więc to jasnoniebieski przewód powinieneś był pozostawić wolny, a nie żółto-zielony. to tak na marginesie.
    Pozdrawiam

0
  • #14 11 Sie 2010 17:37
    Jack14
    Poziom 38  

Tak na marginesie to stara instalacja 4x4 Al jakie ma kolory?
    I dlaczego akurat w tym miejscu sieci musisz włączyć wiertarkę, a nie za roz1 ?

0
  • #15 11 Sie 2010 22:42
    michael2303
    Poziom 11  

Kolory starej instalacji to: czarny, brązowy, ciemny szary, niebieski. Przewody były dobrze zabrudzone bo wisiała tam prowizoryczna tablica na topiki i kolory trochę ściemniały.
    Wiertarkę musiałem tam włączyć bo miałem najbliżej do gniazdka.
    Obstawiam, że to będzie przewiercony przewód. Zaizolowałem go i zatynkowałem klejem do płytek. Pewnie się wilgoć dostała i zrobiła zwarcie. A ten przewód akurat jest zabezpieczony jedynie topikiem przed licznikowym.

0
  • #16 12 Sie 2010 12:23
    gajowy01
    Poziom 12  

Jaki sens jest łączyć szeregowo bezpieczniki B16?

0
  • #17 12 Sie 2010 12:42
    michael2303
    Poziom 11  

Tak miałem zrobione kiedyś na zwykłych bezpiecznikach topikach.

0
  • #18 12 Sie 2010 13:24
    gajowy01
    Poziom 12  

Nieszczęścia z tego nie będzie, ale potrzeby nie widzę. Chyba, że "psychologiczna" potrzeba użytkownika isnieje. :-)

0
  • #19 12 Sie 2010 15:27
    michael2303
    Poziom 11  

Elektryk wymienił bezpieczniki i teraz wszystko w porządku. Zaprawa jeszcze nie zaschła i było trochę wilgoci, to było powodem wywalenia topika.

0