Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka

Qurak 10 Sie 2010 18:07 6357 9
  • #1 10 Sie 2010 18:07
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Posiadam laptopa ASUS A3H-5012. Głównie był on używany stacjonarnie ale bateria była cały czas wsadzona. Po jakimś czasie baterię wyciągnąłem i wsadziłem do szuflady bo nadal nie korzystałem z komputera poza domem. Bateria leżała nieużywana może rok a jak ją wsadziłem to pomimo ładowania komputer nie wytrzymywał na niej ani sekundy. Teraz robiłem porządki i miałem tą baterię wyrzucić jednak doszedłem do wniosku (po przeczytaniu kilku tematów w tym dziale), że może spróbuję ją zregenerować bo i tak gorzej jej zepsuć nie mogę. Było kilka postów na temat takiej baterii jak moja jednak nie znalazłem tam odpowiedzi na interesujące mnie pytania.

Teraz kilka konkretów odnośnie baterii:
    - jest to model A41-A3 Napięcie 14,8V i pojemność 2200mAh
    - po otwarciu (z niemałym trudem) widać, że ma cztery ogniwa (ICR18650-22E) oraz cztery wypełniacze (plastikowe tulejki o tej samej średnicy i długości co ogniwa) co widać na zdjęciu.
    - kontroler baterii jest oparty na układzie bq2060A oraz pamięci 24C02
    - Przed rozebraniem wsadziłem ją do laptopa i zrobiłem test BatteryMon (załączony obrazek)
    Co oznacza pole Alert levels?
    SBW wogóle nie wykrywa mi baterii
    - Napięcie całego pakietu wynosi 0V

Teraz pytania

- Czytałem, że można ładować baterię poza laptopem przy pomocy zasilacza laboratoryjnego. Czy spróbować ją na siłę naładować zasilaczem pomimo tego, że ma 0V ?
    - Czy mogę zamiast wypełniaczy dać ogniwa i przez to podwoić pojemność pakietu?
    - Czy będzie konieczne uzupełnienie płytki w brakujące elementy?
    - Czy podwójna ilość ogniw będzie mogła być ładowana tym samym prądem ale dłużej bo zwiększając prąd ładowania nie wiem czy wydoli zasilacz do laptopa i czy sterownik będzie potrafił ten zwiększony prąd prawidłowo mierzyć (rezystor Rs)
    - Jakie ogniwa są godne polecenia bo rozumiem że warto poszukać na a*****o

Jeżeli chodzi o odczytanie wsadu pamięci to myślę, że mogę to zrobić JDM-em gdy będzie to potrzebne.

Załączam zdjęcia elektroniki jaka jest w moim pakiecie baterii.
    Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

0 9
  • #2 11 Sie 2010 14:18
    misiozol
    Poziom 29  

1.Nie ma sensu ladowac ogniwa maja po 0V sa smietnik.
    2.Tak mozesz dac ogniwa tylko trzeba je adkwatnie podlaczyc.
    3.Nie, nie bedzie konieczne.
    4.Tak bedzie sie po prostu dluzej ladowac.
    5.Najlepsze beda wiadomo firmowe nowe a nie wyciagniete z nowych baterii ;) .

Jak odczytasz wsad podrzuc tutaj ktos napewno zresetuje ,wystarczy zwykly programator do ukladow z serii 24CXX.

0
  • #3 23 Wrz 2010 16:54
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Zakupiłem ogniwa i połączyłem je równolegle po 2 sztuki a 4 takie pary połączyłem szeregowo. Mam napięcie takie jak wcześniej i 2 razy większą pojemność.
    Teraz pytanie odnośnie zresetowania wsadu. Odczytałem zawartość pamięci mojej baterii i przestudiowałem dokumentację BQ2060A. Na pewno będę musiał zmienić Pack Capacity oraz Cycle Count. Czytałem że po resecie wartość FCC musi się zrównać z DC. Czy FCC - to Fast Charging Current a DC - Design Capacity (U mnie Pack Capacity)? Czy mam te równe wartości wpisać ręcznie w odpowiednie adresy pamięci czy to ma się dokonać automatycznie?
    Czy coś oprócz tych wartości też muszę zmienić? Chcę spróbować sam a następnie umieszczę oba wsady i może ktoś mi sprawdzi czy dobrze to zrobiłem.

Pozdrawiam

0
  • #4 23 Wrz 2010 17:19
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

- FCC to Full Charge Capacity.
    - DC tak jak napisałeś.
    - Jeśli edytujesz ręcznie, to będziesz je musiał ręcznie wpisać do wsadu
    - Jeszcze należy zmienić datę produkcji Manufacture Date.

0
  • #5 23 Wrz 2010 17:28
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Full charge capacity dla bq2060 nie jest zdefiniowane pod tą nazwą. Nie znajdziesz w tabeli "eeprom memory map" Full charge capacity. Pojemność ta nazwana jest jako Last Measured Discharge i znajduje się w 0x38 i 0x39 - przed design capacity ( w tym wypadku pack capacity)

0
  • #6 23 Wrz 2010 20:20
    Qurak
    Poziom 17  

Dzięki za wyjaśnienie tego FCC. Jednak jest problem bo w moim pdf-ie od bq2060A mam mapę komórek pamięci od 0x00 do 0x7e i żadna z nich nie nazywa się Full Charge Capacity. Tak czułem, że jest to LMD (Last Measured Discharge) Bo tylko to w przykładzie ma taką sama wartość i jednostkę.

Reasumując zeruję CC, ustawiam nową wartość DC (PC), Ustawiam LMD takie samo jak DC (PC) i zmieniam datę np na dzisiejszą.

wieczorem wrzucę wsady do sprawdzenia.

Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Zamieszczam dwa wsady oryginalny - ten który zczytałem z baterii oraz drugi, w którym zmieniłem wartości w celu zresetowania. Parametry baterii są nastepujące:

- napięcie 14,8V
    - pojemność 3900mAh
    - licznik ładowań 0
    - data 23.09.2010 (dzisiejsza)

Proszę o sprawdzenie czy dobrze to zrobiłem.

Z góry dziękuję.

0
  • #7 23 Wrz 2010 20:31
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Dobrze. Możesz wgrywać.

0
  • #8 22 Gru 2012 11:31
    vietrzyk
    Poziom 10  

Witam

Posiadam laptopa ASUS A6J i mam podobny problem jak kolega który założył temet.

Model baterii A42-A3 Napięcie 14,8V i pojemność 4400mAh
    W środku znajduje się 8 ogniw Samsung ICR18650-24E
    Kontroler baterii wygląda jak na załączonych fotkach

Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka Asus A3H - 5012 Wymiana Ogniw przeróbka

Bateria ładowała się 5 minut i 5 minut też trzymała i laptop i się wyłączał. Pojemność pokazywało 8000mWh i zużycie 90% całości.
    Wymieniłem ogniwa na "nowe z allegro" i teraz pokazuje pojemność 66000mWh i zużycie baterii 0%, więc powinna trzymać dłużej.
    Ale bateria ładuje się tylko kilka minut do 100% i też trzyma tylko 5-7 minut.

Możecie podpowiedzieć jak odczytać i zresetować wsad pamięci w tej baterii?
    Pozdrawiam i liczę na pomoc.

0
  • #9 22 Gru 2012 23:17
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Pamięć, którą należy odczytać masz na pierwszym zdjęciu - L02, jest to odpowiednik pamięci 24c02. Czemu jest ona tak krzywo wlutowana - coś już z nią robiłeś?
    Odlutuj pamięć, odczytaj ją, zapisz do pliku i zamieść ten plik na forum, ktoś go zresetuje. Później wlutujesz pamięć i bateria powinna działać. Nie piszesz nic o pojemności ogniw, jakie kupiłeś, a jest to istotne żeby wpisać pojemność pakietu do pliku.

0
  • #10 25 Gru 2012 21:15
    sq8luu
    Poziom 17  

Prawdopodobnie przy otwieraniu obudowy pamięć została naruszona czubkiem noża i wlutowana , tak jak wlutowana. Tam chyba 2 i 3 nóżka są całkowicie amputowane, więc trzeba wlutować nowy układ. Warto jeszcze pooglądać inne elementy na płytce (widzę rysę na BQ ) czy nie są uszkodzone, i czy nie ma zadrapań od noża ( chodzi mi tu o przecięte ścieżki ).
    Akurat nie dawno rozbierałem dwie takie baterie i w jednej również zahaczyłem czubkiem noża o element, którego nóżka została uszkodzona , ale szczęście w nieszczęściu że kropelka cyny zabliźniła ranę. Drugą baterię rozcinałem czubkiem żyletki co trwało bardzo długo, ale za to nic się nie uszkodziło. Sprawdź oznaczenie płytki ( może być zaklejone nalepkami ) - jeśli są takie same jak u mnie w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2428745&highlight=
    to do zaprogramowania nowego układu pamięci spróbuj użyć wsadów resetowanych przez Kolegę Wiesława. Tam są dla pojemności 4800 (a42-a6) i 4400 mAh(a42-a3). Pozdrawiam

0