Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig stf 72-1002- uszkodzony zasilacz

10 Sie 2010 21:19 1904 14
  • Poziom 9  
    Witam. Wprawdzie ten temat był już poruszany, ale niestety w moim telewizorze dzieje się jeszcze coś. Uszkodzeniu uległy tranzystory Q613, Q612, dioda D616 oraz rezystor R617. Wszystkie elementy wymieniłem, z tym że w miejsce tranzystorka Q613 zamontowałem BUH515. Tuż po włączeniu zasilania uległ on ponownemu zwarciu. Dodam, że wymienione zostały wszystkie 3 tranzystory, kondensator w kolektorze Q613. Po wtórnej stronie zasilacza żadna z diod nie wygląda na zwartą. Co może być przyczyną uszkadzania się tego tranzystora? Czy któryś z Kolegów spotkał się z podobną sytuacją?
  • Moderator
    Ja się spotkałem. Przeczytaj pkt.15 i popraw.
  • Poziom 9  
    Przepraszam za niedopatrzenie. Czy mógłby Kolega podpowiedzieć co jest przyczyną tej sytuacji?
  • Moderator
    Mógłbym. Przeczytaj pkt.15 i popraw.
  • Poziom 9  
    Czy mógłby Kolega podpowiedzieć coś w sprawie tego telewizora?
  • Poziom 9  
    Jesli na schemacie nie ma błędu to jest on dobry i ma 39ohmów.
  • Moderator
    Za C616 co wstawiłeś? R625, Q611?
  • Poziom 9  
    Za C616- 1nF/3kV, Q611-2SA1015 a R625 na mierniku wskazuje 7,2ohma, więc go nie wymieniałem.
  • Moderator
    Raptem masz tam kilka elementów, sprawdź dokładnie wszystkie rezystory.
  • Poziom 9  
    Znalazłem jeszcze jeden uszkodzony rezystor- R623 lecz jego wymiana też nie pomogła. Pozostałe elementy są dobre. Jutro mam dostać nowy transoptor, może jego wymiana pomoże.
  • Moderator
    brunatny napisał:
    Jutro mam dostać nowy transoptor

A wymieniaj, a szukać i tak trzeba dalej, tak jak pisałem - raptem kilka elementów. Powiedz jeszcze co po tych niby wymienionych dodatkowych elementach robisz? Wkładasz BUH515 i cały czas leci? Może taniej będzie oddać do serwisu. :D
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Wkładasz BUH515 i cały czas leci? Może taniej będzie oddać do serwisu.

Zawsze się w takich sytuacjach zastanawiam, czy istnieje na świecie taki tranzystor, taki najmocniejszy ze wszystkich, super chruper tranzystor nad tranzystory co by go wstawić i ..... by nie poleciał??? :D
  • Poziom 12  
    powyniemiaj pierw kondesatory

Moderowany przez radsat:

Regulamin pkt.15 - proszę pisać poprawnie. "Kondensatory" ale jakie? Podpowiedź nie tyle szkodliwa, co bez sensu. Pkt.12.

• Poziom 9  
    Wymiana transoptora pomogła częściowo. Oprócz niego, uszkodzone jeszcze były 3 rezystory SMD w układzie sterowania transoptora i 2 tranzystory. Dziękuje wszystkim za pomoc. Temat uważam za zamknięty.