Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB radio nasłuch na częstotliwości policji

11 Aug 2010 10:41 65470 20
  • Level 10  
    Szukałem o tym ale nie mogłem znaleźć.
    Mam pytanie odnośnie nasłuchu cb na częstotliwości policji i straży pożarnej. Mianowicie jak to jest z tym?? Da się coś takiego zrobić (oczywiście czysto teoretycznie), bo ja dopiero planuje zakup radyjka?? Szukałem w google i na naprawisz to wyczytałem, że nie ma z tym żadnych problemów ale z innych źródeł słyszałem, że częstotliwości policji i tym podobne są standardowo zablokowane a nasłuch na nich jest nielegalny, jak to w końcu jest??
  • Level 24  
    Witam! "Czysto teoretycznie" da się wszystko zrobić. To coś słabo szukałeś wpisz sobie w google "Transverter 2m/10m" tylko zaadaptować i problem z głowy. Pozdrawiam Daniel.
  • Moderator
    piterkra wrote:
    słyszałem, że częstotliwości policji i tym podobne są standardowo zablokowane a nasłuch na nich jest nielegalny, jak to w końcu jest?

Dobrze słyszałeś, ale nie zablokowane, tylko kodowane. Słuchać możesz, a przekazywanie tych informacji osobom trzecim, to przestępstwo. Może dojść do konfiskaty sprzętu.
  • Level 32  
    Przepraszam że niby czym kodowane???
    Jeżeli co, to może być co najwyżej szyfrowane np. AEGIS w systemach trunkingowych lub dołączony scrambler przy pracy konwencjonalnej.
    Jak już straszysz, to napisz jeszcze że to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Panowie a może zaczniemy od wytłumaczenia (pobieżnie) koledze piterkra jak to jest :

W dużych aglomeracjach miejskich, działają dwa pasma łączności. VHF i UHF.
    W małych miejscowościach działa tylko stare pasmo VHF.

Do odbiornika CB w emisji FM musisz dołączyć konwerter z pasma VHF (górny wycinek tego pasma), który zmieni częstotliwość na pasmo CB.
    Będziesz wtedy odbierał konwencjonalne łączności służb ratowniczych i miejskich.

Dla wyjaśnienia - konwerter - to takie urządzenie, które przemienia częstotliwość jednego pasma na inne pasmo.
    Konwerter służy tylko do nasłuchu i jest to typowy przedwzmacniacz i mieszacz .

Pozdrawiam.
    PS. Warto wykorzystywać lokalną wyszukiwarkę a wyników będziesz miał mnóstwo .
    http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,radia-cb-pasmo-2m.html
  • Moderator
    Interesant wrote:
    ...
    Przepraszam że niby czym kodowane???
    Jeżeli co, to może być co najwyżej szyfrowane.

Przepraszam że niby czym szyfrowane? :D
  • Level 32  
    Na pierwszy rzut oka może się wydawać że kodowanie i szyfrowanie to dwie takie same czynności, wręcz przeciwnie.
    Czy instrukcje obsługi i opisy w innych językach są informacją kodowaną czy szyfrowaną???

Czym dla Ciebie jest np. Klucz WPA, a czym jest System WPA?
  • Level 42  
    Kodowanie oraz szyfrowanie cyfrowe ma się tak jak próba dodzwonienia się ze starego telefonu "KOMÓRKOWEGO_CENTERTELA" na np.ORANGE
  • Level 10  
    piterkra wrote:
    z innych źródeł słyszałem, że częstotliwości policji i tym podobne są standardowo zablokowane a nasłuch na nich jest nielegalny, jak to w końcu jest??

Nasłuch nie jest zablokowany, tylko część służb wykorzystuje łączność analogową a cześć cyfrową. Tej drugiej emisji sobie nie posłuchasz, bo na swoim sprzęcie będziesz słyszał tylko buczenie.
    Generalnie uważam że jednak służby nie powinny być nasłuchiwane- temu służą najnowsze rozwiązania techniczne.
    O ile zapaleńcy radioamatorzy mają czyste intencje, to należy pamiętać, że łączność policji nasłuchują też pospolici przestępcy, a zwłaszcza grupy zorganizowane: handlarze narkotyków, przemytnicy, grupy napadające na TIRy itp.
    Czytaj też artykuł:"Podsłuchiwanie łączności policyjnej to gangsterski standard."
  • Level 31  
    kol. interesantowi coś dzwoni w uszach tylko nie do końca miało być coś takiego ale w praktyce praktycznie nie istnieje Edacs (kasa, kasa , kasa) w sieciach trunkingowych, aktywny jest w zasadzie tylko VHF i nic nie jest kodowane no może poza starymi systemami selektywnego uruchamiania np. syren na strażnicach i odpowiednio zmodulowany sygnał stopu w kolejnictwie. Służby jak chcą coś "zakodować" to łączą się z komórki z nr.112 :D. Zamiast wykonywać transweter to można sobie znaleźć na alledrogo za grosze radiotelefon i to z pasmem VHF/UHF obejmującym "służby" a potem do kumatego serwisu co wgra interesująca nas mapę kanałów i ZABLOKUJE/ ZDEMONTUJE część nadawczą.
    /Olek II/
  • Level 28  
    Cześć
    Najprostszy sposób na odbiór służb mundurowych to zakup taniego skanera - np FR100.
    Konwerter do CB może się okazać mało wygodny bo:
    1. niestety służby nie działają z rastrem 10kHz (tak jak CB)
    2. pasmo VHF misiaków jest dużo szersze niż pasmo CB więc trzeba stosować kilka kwarców w generatorze
    3. straż pożarna to znów inna częstotliwość o szerokim paśmie.

Jak się weźmie powyższe pod uwagę oraz koszt nietypowych kwarców jakie należy zakupić taniej wyjdzie zakup skanerka (choćby używanego) a radości duuuużo więcej.

Rzuć okiem na http://radioscannerpolska.pl/strony/gdzie.html - tu masz zakresy służb i nie tylko.
  • Level 32  
    ...
    gregorio27 wrote:
    kol. interesantowi coś dzwoni w uszach tylko nie do końca miało być coś takiego ale w praktyce praktycznie nie istnieje Edacs (kasa, kasa , kasa) w sieciach trunkingowych, aktywny jest w zasadzie tylko VHF i nic nie jest kodowane no może poza starymi systemami selektywnego uruchamiania np. syren na strażnicach i odpowiednio zmodulowany sygnał stopu w kolejnictwie.

Rozbawiłeś mnie do łez, przejedź się do zdecydowanie większych miast (byłych wojewódzkich, gdzie jeszcze EDACSa nie zdemontowali na części dla Warszawy), to usłyszysz "praktycznie nieistniejący" EDACS nawet z AEGISem. Kasa może nie istnieć na sprawy bieżące, ale na lobbowany system łączności już musi być. Między innymi stąd w Polsce stosowany przez służby taki niekompatybilny "Multi standard" podczas koordynacji działań w dwóch sąsiednich powiatach lub województwach (Każdy "członek", na swój strój).
  • Level 9  
    piterkra wrote:
    Mam pytanie odnośnie nasłuchu cb na częstotliwości policji i straży pożarnej. Mianowicie jak to jest z tym?? Da się coś takiego zrobić (oczywiście czysto teoretycznie), bo ja dopiero planuje zakup radyjka?? Szukałem w google i na naprawisz to wyczytałem, że nie ma z tym żadnych problemów ale z innych źródeł słyszałem, że częstotliwości policji i tym podobne są standardowo zablokowane a nasłuch na nich jest nielegalny, jak to w końcu jest??

Witam, mianowicie tak z tym jest:
    1. art.267 par.1, par.2 KK. Zachęcam do lektury.
    2. Proszę mi wierzyć,tam nie ma czego słuchać. Więcej ciekawszych informacji można znaleźć na kanale 19 CB i czasem nawet się pośmiać.
    3. CB radio + konwerter nie ma sensu w dobie obecnego sprzętu elektronicznego, chyba że dla zabawy.
    Pozdrawiam.
  • Level 16  
    jak już mamy prawidłowo opisywać to nie

konwerter a transwerter

Jak już mamy się trzymać czegokolwiek, to proponuję regulamin, pkt 15. /Olek II/
  • Level 37  
    Transwerter można zrobić bezproblemowo i niekoniecznie z kwarcami. Zamiast kwarców można zastosować generator z syntezą a jako mieszacz użyć sa612 lub UL1042 dzięki czemu można odbierać co się chce

Regulamin pkt 15. /Olek II/

• Level 31  
    gregorio27 wrote:
    kol. interesantowi coś dzwoni w uszach tylko nie do końca miało być coś takiego ale w praktyce praktycznie nie istnieje Edacs (kasa, kasa , kasa) w sieciach trunkingowych, aktywny jest w zasadzie tylko VHF i nic nie jest kodowane no może poza starymi systemami selektywnego uruchamiania np. syren na strażnicach

Mylisz się ... EDACS ma się bardzo dobrze w większych miastach, choć zaczyna być powoli wypierany Tetrą, system selektywnego uruchamiania syren nie jest w żaden sposób kodowany, to zwykłe STQC ... i nie wynika z chęci ukrycia informacji, tylko z tego, ze są to systemy bezobsługowe ... równie dobrze mógłby tam latać Select V i też by syreny wyły. STQC jest tam stosowany, bo do tego systemu można dokładać PAGERY indywidualne dla strażaków, choć większość obecnie powiadamiana jest przez SMS lub CLIP via GSM. System DSP jest może i stary, ale z doświadczenia serwisowania tego sytemu powiem Ci, że wysoce niezawodny i spełnia swoją funkcję.

Pozdrawiam Marcin
  • Level 35  
    Zapytam po co Ci skaner skoro prosisz o takie rzeczy? Ustaw sobie i niech leci. Jak stanie to zapisz sobie, sprawdź co to i po pewnym czasie zobaczysz jak to ciekawe zajęcie.
  • Level 2  
    Dzięki tą stronę już mam, połowa aktualna ...

Dodano po 1 [minuty]:

Mantoch w sumie tak, część już sam znalazłem ale chcę mieć taki wykazik dla siebie...Tak po prostu.

Dodano po 6 [minuty]:

Jakby ktoś miał bardziej aktualne to czekam.
  • Level 32  
    ...
    Aktualniejszy spis -> Biuletyn UKE, niektóre tam widnieją.