Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trochę o zasilaczach transformatorowych

Rower_mam 11 Sie 2010 12:36 1748 9
  • #1 11 Sie 2010 12:36
    Rower_mam
    Poziom 10  

Witam,

Chciałbym zbudować zasilacz lecz przyznam się, że jeszcze wiele o nich nie wiem. Z tego co wiem najprostszy zasilacz składa się z transformatora, prostownika i kondensatora ale nie wiem jak obliczyć wartość natężenia prądu stałego. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
    Aby mój zasilacz wytwarzał napięcie 12V musiałbym zamontować transformator, który na pierwotnym ma 710 zwojów, a na wtórnym 40 ??? A potem mostek. I wartość natężenia zależy od tego kondensatora? Pozdrawiam.

I jeszcze takie małe pytanko:
    Czy zwoje w cewkach, transformatorach są nawijane z czystego drutu, czy z takiego w izolacji?

[x]

• #3 11 Sie 2010 13:31
    Rower_mam
    Poziom 10  

No właśnie a jak dobrać je odpowiednio?

• #4 11 Sie 2010 14:55
    mateuszkat
    Poziom 11  

Witam, to zależy czy ten zasilacz ma być stabilizowany czy niestabilizowany. Jeżeli nie stabilizowany to wystarczy transformator dający na wyjściu ok. 10V wtedy wartość napięcia po wyprostowaniu wyniesie 12V. Co do prądu to zależy wyłącznie od transformatora natomiast jeżeli chodzi o kondensator to zasada im większy prąd tym większa pojemność w zasilaczu wymagana do odpowiedniej filtracji. Przy prądzie rzędu 1A odpowiedni byłby kondensator o pojemności 5000uF.

Ja ze swojej strony polecił bym Ci budowę zasilacza stabilizowanego choćby na 7812. Z niego wytargasz 1,5A max. Albo regulowany na LM317 lub LM350. Z LM350 dostaniesz 3A prądu. Oba te sposoby wymagają do pracy niedużej liczby elementów, a przynajmniej stabilizację będziesz miał. Jednak to wszystko zależy też od tego do czego ma służyć taki zasilacz.
    Oczywiście jeżeli wybierzesz zasilacz stabilizowany to pamiętaj o uwzględnienia spadku napięcia na stabilizatorze ok. 2V. Wtedy na transformatorze powinieneś mieć 12V AC. Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem.

Pozdrawiam
    Mateusz

• #5 11 Sie 2010 17:06
    Rower_mam
    Poziom 10  

Tak pomogłeś. Dodam, że taki zasilacz chciałbym wykorzystać do zasilania pompki samochodowej wody chłodzącej. Bo nie wiem czy jakbym dał sam transformator z mostkiem to czy pompka by działała? musi być jeszcze ten kondensator? A wogóle to ile amperów jest w normalnym gniazdku w ścianie?

• #6 11 Sie 2010 17:55
    mateuszkat
    Poziom 11  

No wiesz, bez kondensator jakoś by to działało. Kondensator wygładza Ci pół fale wychodzące z mostka. Nigdy nie wiesz jak dane urządzenie do końca działa i czy nie będzie podatne na zakłócenia a poza tym pewne źródło zasilania wpływa w dużym stopniu na żywotność układu.

Cytat:
    A wogóle to ile amperów jest w normalnym gniazdku w ścianie?

To zależy od instalacji jaką posiadasz, przeważnie instalacje domowe mają zabezpieczenia na 10A - 16A. Tyle w zupełności wystarcza. Nawet jeżeli podłączysz kilka mocnych odbiorników.

• #7 11 Sie 2010 17:57
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Kondensator powinien być, bo on wygładza tętnienia po wyprostowaniu, bez tego pompka być może by zaczęła nierówno pracować. A amperów w gniazdku masz tyle i da elektrownia. No ale zazwyczaj ma się do 20A, przynajmniej ja mam takie zalecane bezpieczniki.

EDIT:
    Widzę, że Kolega mnie wyprzedził :)

• #8 11 Sie 2010 23:12
    etezet
    Poziom 26  

MikuśEmo napisał:
    bez tego pompka być może by zaczęła nierówno pracować.

Tak. A dajmy na to przykład, 230V 50Hz (przemienny) i żarówka. Czy widzisz aby ona "migała"? Może zaproponujecie jeszcze do tej pompki stabilizator?
    Nie mam nic przeciwko kondensatorowi. Możesz go dać lub nie. Myślę, że w tym przypadku nie odegra on znacznej roli.

Edit:
    MikuśEmo napisał:
    No ale zazwyczaj ma się do 20A, przynajmniej ja mam takie zalecane bezpieczniki.

Pewnie ma umowę z ZE na 25A (dla dociekliwości można sprawdzić zabezpieczenie nadprądowe przed licznikiem). A ile masz przydzielone na gniazdka, to już zależy od instalacji. Tak jak kolega wyżej, pewnie od 10 do 16 Amperów.

• #9 11 Sie 2010 23:16
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Dlatego napisałem "być może". Próbowałem kiedyć podłączyć zaraz za mostkiem buzzer- I co? Było słychać WYRAŹNE przerywanie o f=100Hz.

• #10 13 Sie 2010 07:34
    tronics
    Poziom 35  

Buzzer nie ma takiej bezwładności jak termiczna włókna żarówki, nie ma też bezwładności jak wirnik silnika zapobiegającej wyraźnemu zmniejszaniu prędkości obrotowej przy co 10ms osiągającym zero napięciu zasilania.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo