Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kierunku obrotów w silniku od okapu kuchennego

11 Aug 2010 13:09 4074 5
  • Level 9  
    Witam,

Nie wiem, czy jest to odpowiedni dział, ale temat ma związek z urządzeniem AGD.

Czy jest możliwość zmiany kierunku obrotów silnika jednofazowego?
    Silnik pochodzi ze starego okapu kuchennego (pamięta jeszcze DDR) i chciałbym wykorzystać go w innym celu.
    Silnik posiada regulację prędkości. Jak zmienić kierunek obrotów?

Pozdrawiam,
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 9  
    Witam ponownie,

przeczytałem post, myślę że dokładnie, odwróciłem wirnik i dalej w tą samą stronę kręci.

Czy istnieje może jeszcze jakiś inny sposób?

Pozdrawiam.
  • Level 27  
    Zrób zdjęcia silnika. Podaj dane z tabliczki. Nikt nie jest jasnowidzem. To że silnik pamięta czasy DDR nie zbliży nas do rozwiązania problemu.... :)

pozdrawiam
  • Level 1  
  • Level 9  
    Witam,

Jest to silnik z okapu kuchennego firmy VEB Elektroproject und Anlagenbau, typ LFH 0888. Moc nominalna 230W, moc silnika 150W. Nie ma nic więcej.

Załączam fotki:

Zmiana kierunku obrotów w silniku od okapu kuchennego Zmiana kierunku obrotów w silniku od okapu kuchennego

Jest jedno bardzo proste rozwiązanie - mechaniczne. Trzeba odwrócić wał a potem silnik (z jednej strony na wale jest mocowanie tarczy). Rozwiązanie to nie jest do końca dobre, gdyż po odwróceniu wału kable zasilające będą się znajdowały przy tarczy. Z tego powodu wolałbym odwrócić obroty silnika.