Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102 montaż głowicy gfe 105 z Tosci

maro765 11 Aug 2010 20:57 13008 19
Testo
  • #1
    maro765
    Level 11  
    Czy jest możliwe podłączenie głowicy z Tosci do Radmora?
    Dlaczego na schemacie gfe 105 jest 9 wyjść a na mojej tylko 8?

    Wiem ,że podobne tematy już były ale nie znalazłem dostatecznych info

    Radmor 5102 montaż głowicy gfe 105 z Tosci Radmor 5102 montaż głowicy gfe 105 z Tosci

    Moja głowica jest bez wyjścia oznaczonego na zdjęciu ARW.Dlaczego?
  • Testo
  • #2
    andrzej836
    Level 14  
    Głowica UKF nie ma ARW (automatyczna regulacja wzmocnienia -występuje w odbiorniku AM) tylko ARCz (Automatyczna regulacja częstotliwości).











    0.
  • #3
    nowikzdw
    Level 22  
    A czemu chcesz przekładać głowicę z tosci do radmora? Co się stało z tą oryginalną?
  • #4
    maro765
    Level 11  
    W mojej nie ma tego pina ,a na schemacie są 2 wyjścia od ARCZ.
    Gdzież one są?

    Dodano po 25 [minuty]:

    Stara głowica została przestrojona przez szpeca "mechoptyka" lecz miała słabą
    czułość (dwie stacje i brak stereo).Więc mechoptyk pogmerał w PCZ i w automatyce i w tej chwili mam więcej stacji i sygnał stereo palący się prawie cały czas (na szumie pomiędzy stacjami też) oprócz tego poziom sygnału na wskaźniku cały czas stoi w miejscu.Dla porównania mam pożyczony blok głowicy i PCZ i podkładając jest może mniej stacji ale wskaźniki działają jak trzeba i jak zapali się dioda stereo to słyszę w stereo.
    Przestroiłem dwie Tosci i działają bezproblemowo mam jeszcze jedną głowicę wolną i chciałbym popróbować.
    Do mechoptyka nie oddam bo straciłem zaufanie,raczej sam będę chciał to ogarnąć
  • #5
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Sam Kolega tego nie ogarnie, bo jest przegrzebany tor p.cz. i automatyki. Samo przełożenie głowicy może nie pomóc.
  • #6
    h jaworski
    Home appliances specialist
    Można tam założyć głowicę z Tosca można też z innego tunera sam swojego czasu zakładałem do swojego Radmora głowicę 2 zakresową z górnym i dolnym ukf-em i działała dobrze. No jest pewien problem trzeba sobie poradzić z podłączeniem a do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza co i jak ze sobą podłączyć i jak dopasować. Skąd kolega ma schemat tej głowicy bo moim zdaniem to nie jest schemat głowicy z Tosca popatrzmy na samą diodę Arcz d5 jest spolaryzowana w stronę przewodzenia a powinna być w stronę zaporową bo tak działa dioda warikapowa. Na zdjęciu przedstawiam swój kawałek schematu z głowicą z schematu Tosca. No i na takie problemy natrafia się przy tego typu przeróbkach jak sobie poradzisz to rób jak nie lepiej daj sobie spokój.
    Radmor 5102 montaż głowicy gfe 105 z Tosci
  • Testo
  • #7
    maro765
    Level 11  
    Rzeczywiście , jest różnica pomiędzy tymi schematami (do Tosci mam oryginał dostałem go w sklepie w 87').
    Ale dalej jest problem.Wystarczy mi jedno wyjście na ARCZ wstawiając do Radmora czy muszę w jakiś sposób wstawić dodatkowy kondensator i rezystor?

    Dodano po 2 [minuty]:

    Oczywiście chodzi o diodę D5
  • #8
    h jaworski
    Home appliances specialist
    Podstawowe pytanie czy Arcz jest potrzebne do podłączenia ? NIE jest potrzebne jest to dodatek możliwy do podłączenia na samym końcu głowicę można sprawdzić bez Arcz. Musisz sobie też odpowiedzieć jakie masz właściwie wykonanie głowicy to co podałeś ty czy to co ja a może jeszcze inne ?.
  • #9
    maro765
    Level 11  
    Chciałem poinformować obserwujących temat , że osiągnęłem to co chciałem tzn. Radmor 5102 odbiera stacje w bardzo dobrej jakości i wskaźniki wysterowania , "0" detektora i ARCZ działają tak jak trzeba.Zrobiłem to po przeczytaniu wielu tematów na elektrodzie i zastosowaniu instrukcji tam zawartych.
    1.Odratowałem starą głowicę.
    -wzmocniłem jej czułość przez sprzęgnięcie L5 i L6 kondem 3,3pF
    -C124 zastąpiłem wartością 4,7pF i tu ciekawostka , próbowałem 3,3p 4,7p i innymi zbliżonymi wartościami i efekty były jak dla mnie niezadawalające np.rozjeżdżanie się stacji w miarę nagrzewania.Jedynie jeden stary kond (z epoki Radka) wygrzebany ze szpargałów o wartości 4,7pF działa jak należy

    2.Moduł PPCZ
    -tu na razie poszedłem na łatwiznę (nie jestem elektronikiem i nie mam oscyloskopów , generatorów , wobulatorów i innych pierdołków)
    Po prostu zakupiłem cały tor FM w pewnym miejscu w sieci , o dziwo za grosze.
    Za jednym zamachem mam PPCZ , dodatkowy stereodekoder i nieprzestrojoną głowicę jednopłytkową (blok automatyki nieprzydatny bo to był Radek TE)

    3.Wyregulowałem stereodekoder
    -zastosowałem instrukcję https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1217392.html#6098939
    i tu kolejna ciekawostka stary stereodek dał się wystroić jednak w tle było słychać lekki szum i po przełączeniu na mono ,tylne głośniki jednak trochę było słychać.Natomiast nowo nabyty stereodekoder przed regulacją grał beznadziejnie i brakowało w nim jednego konda (w porównaniu do starego).Po strojeniu ten nowy działa rewelacyjnie tzn ledwo słyszalny szum i lepsza separacja kanałów.

    Chciałem jeszcze dodać że w między czasie posiadłem Radka 5100 ze wstawioną głowicą Gloria.Na płytce jest przyklejona z dzielnikiem napięcia i chyba jakąś stabilizacją i w porównaniu do tej oryginalnej to jest kiszka.

    Niebawem biorę się za przeróbkę stereodekodera z UL1601 na TA7343.

    Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam
  • #10
    Atreyu
    Level 22  
    TA7343 się niezbyt nadaje do odbiornika HiFi. Firma Toshiba w nocie aplikacyjnej tego scalaka tak opisuje jego zastosowanie:

    "It is suitable for automotive applications and portable radio applications(...)"

    Radzę poszukać czegoś porządniejszego, jeżeli chcesz zrobić naprawdę dobry dekoder MPX. Nie zmienia to faktu że nawet TA7343 jest i tak sporo lepszy od UL1601 :)
  • #11
    maro765
    Level 11  
    Ten TA7343 wymyśliłem też na podstawie lektury elektrody , jest to jak mniemam dość prosty sposób na polepszenie jakości odbioru , z którym chyba sobie dam radę (dość prosta płytka w budowie).Jeżeli mi się uda i się nie zniechęcę to spróbuję wykonać stereodekoder na LA3410.Jak wcześniej pisałem nie jestem elektronikiem , mam zupełnie inne wykształcenie i mogę mieć problemy z podstawami (ale przynajmniej staram się czytać ze zrozumieniem).
  • #12
    D-S
    Level 11  
    Tu masz opis chyba najlepszego dekodera stereo

    Link

    gotowe stereodekodery do radmora na tym układzie dostępne czasami są na jednym z portali aukcyjnych
  • #13
    maly-t
    Level 11  
    Witam wszystkich, mam podobny problem i postanowiłem odkopać troszkę temat. Mam u siebie (w radmorze 5102) zniszczoną głowicę a jako że okazyjnie dostałem głowice unitry GFE105 postanowiłem ją tam wpasować. Mam kilka pytań w związku z tym i liczę na waszą pomoc... Większość potrzebnych informacji już znalazłem na schematach, ale nie mogę się doszukać gdzie mają być przyłączone wyjścia p.cz (do jakich pinów w radmorze)? Nie rozumiem jeszcze podłączenia anteny do głowicy, kolega maro765 podpisał punkty 1,2,3 jako antena, jak powinienem ją podłączyć?

    P.S. może jestem w błędzie ale wydaje mi się że głowica na załączonym przez autora zdjęciu nie jest głowicą gfe105 (ale wyprowadzenia ma prawie w tych samych miejscach co u mnie)
  • #14
    maro765
    Level 11  
    U mnie pomysł zamiany oryginalnej na gfe zdechł samoistnie ponieważ okazało się ,że gfe jest uszkodzona (po podłączeniu nawet szumu nie było).Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.W między czasie wyregulowałem oryginalną z którą fachowiec elektronik nie mógł sobie dać rady.Ów maestro jak miał w rękach mojego Radka powiedział ,że ta głowica która w nim jest jest bardzo nieudolnie przestrojona i w związku z tym muszę zorganizować głowicę nieprzestrojoną.Tak też zrobiłem.Po odbiorze sprzętu i dokumentnym zajęciu się tematem , okazało się że głowica którą zorganizowałem dalej jest nieprzestrojona,a że dorobiłem się klejnego Radmora (z "rewelacyjną" głowicą typu gloria) postanowiłem oryginalną przestroić.No i niestety pomimo zapuszczenia olejem rdzeni cewek (2tyg.),ani drgnęły i pokruszyły się 2 szt.I tam właśnie trafiły rdzenie z gfe łącznie z rdzeniem heterodyny (metalowym).Obecnie wszystko działa tak jak powinno.

    Jeżeli chodzi o podłączenia anteny to wg schematu 1 i 2 to 300Ω ; 3 i 1 to 75Ω przy czym 3 to również masa.

    Dziwię się koledze że mieszkając w okolicach Gdyni nie próbuje naprawić tej uszkodzonej oryginalnej głowicy w serwisie http://www.serwisradmor.pl/]Link[/url]
  • #15
    maly-t
    Level 11  
    Oddając do serwisu nie ma się tej satysfakcji że zrobiło się to samemu ;) zresztą serwis troszkę by sobie pewnie za to policzył... Jako że jakieś tam podstawy elektroniki załapałem przez ostatnie lata edukacji postanowiłem samemu się tego podjąć. Niestety w szkole była tylko czysta teoria a w praktyce to już sam muszę pokombinować, w końcu to też uczy ;)

    Jedyny problem jaki mi został to gdzie w ramorze podłączyć wyjścia p.cz, gdzieś wyczytałem że należy jedno zewrzeć do masy ale nie ma to jak dla mnie sensu.

    Proszę o wyrozumiałość i w miarę możliwości o pomoc.
  • #16
    maro765
    Level 11  
    Podoba mi się takie podejście . W ten sposób można się wiele nauczyć.Ja mam czasami podobnie .
    Odnośnie podłączenia to w/g mnie tak jak w pierwszym post-cie na fotce prawy oznaczony PCZ to sygnał , lewy to masa (na płytce tosci łączy się z ekranem gfe105) . W Radmorze sygnał pcz dochodzi do do kołka K1 a ekran kabelka sygnałowego do K1a oczywiście na płytce PCZ (ta obok głowicy) oraz do ekranu całej głowicy.

    Jak będzie trzeba to mogę porobić fotki
  • #17
    martinpp
    Level 11  
    Niedawno zamontowałem do mojego radmora 5102 głowicę gfe105, przerobiłem w niej wejście ARCZ na dwu wejściowe jak jest w orygilanej 5102 i muszę powiedzieć że oryginalna radmorowska wymięka przy gfe105 sygnałem i czułością. Zamontowałem też dekoder stereo na ul1621 projekt radioelektronik 1/87 i teraz jestem zadowolony. Teraz myślę nad demodulatorem na ul1200 .
  • #18
    grigorij71
    Level 11  
    andrzej836 wrote:
    Głowica UKF nie ma ARW (automatyczna regulacja wzmocnienia -występuje w odbiorniku AM) tylko ARCz (Automatyczna regulacja częstotliwości).
    0.

    Racja gfe 105 nie ma ARW ale gfe 110 i inne podobne z diory na MOS FET-ach 2 bramkowych mają to wejście.
  • #20
    Andrzej L.
    Level 31  
    Podmień sobie jeszcze GFE-105 na GFE-110, GFE-111, GFE-112 (należy zwracać uwagę co siedzi w środku, bo były też we wtórnym giełdowym obiegu partie GFE-11x z tranzystorem bipolarnym na wejściu) odczujesz jeszcze większą różnicę jeżeli odbierasz swoje sygnały w otoczeniu mocnych lokalnych nadajników. Generalnie GFE-105 jest ok jeżeli jesteś poza dużym miastem i nie masz mocnych nadajników. W przypadku mocnych miejskich sygnałów ukf mosfetowe głowice GFE-11x radzą sobie zdecydowanie lepiej ze względu na podwójny obwód strojony w bloku wzmacniacza w.cz. - w związku z czym do mieszacza dochodzi mniej sygnałów, które nie są potrzebne do odbioru danej częstotliwości - inne fale są lepiej tłumione przez podwójny przestrajany filtr pasmowy - w związku z czym mniej produktów intermodulacyjnych (pomiksowanych stacji na całym paśmie) niż w przypadku GFE-105 wystawionej na działanie mocnych lokalnych nadajników przy próbie odbioru dalekich stacji (odległość > 70km).
    Na granicy zasięgu (daleko od miasta i nadajników) czułości GFE-105, GFE-110 mniej więcej są porównywalne, może tylko na słuch na granicy słyszalności stacji (ginącej już w szumach) mosfetowe GFE-11x radzą sobie ciut lepiej (chyba, że to już moja autosugestia ;) ).