Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

T6 - Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy (przenośny)

pawel_aa 27 Gru 2010 09:05 29966 47
  • PCBway
    Led156
    Poziom 16  
    Witam.Na tej stronie http://electronics-diy.com/4x4.php jest schemat pokazany z 3 tranzystorami. To czemu na płytce mamy 6 tranzystorów. Nie mogę tego pojąć. Na oryginalnej stronie jest napisane, że jest to stero, a więc po co tak podwójnie tutaj jest zrobione? I jeszcze na tamtej stronie jest 1 potencjometr a tu 2. Po co?Czy te 2 potencjometry to są na lewy i prawy kanał?Przecież taka regulacja jest niewygodna. Czy mogę zamiast BC559 zastosować BC558 i zamiast BC549 dać BC548?I, którego schematu wzmacniacz będzie ładniej grał?
    Pozdrawiam:)
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Bo na stronie jest pokazany schemat jednego kanału, a w pierwszym poście masz wersję stereo. Ponadto projekt z pierwszego postu zawiera regulację głośności ustawianą na stałą wartość. W mojej wersji wyeliminowałem te potencjometry...
    arek5231
    Poziom 19  
    Witam! Mam pewien problem. Złożyłem całość na BC557 oraz BC547,następnie przeprowadziłem mały test aby sprawdzić tylko czy układ działa. Użyłem słuchawek nie 32ohm tylko kanałowe Creative EP630 bodajże 16ohm. I tutaj moje pytania. Czy:
    Czy im większa pojemność kondensatora C3 tym mniej szumów ? Ja użyłem 470uf na jeden kanał czyli razem 2 C3. Czy i w waszych układach słychać jakieś zniekształcenia i całkiem spory szum gdy podepnie się sygnał na ten wzmacniacz ? U mnie szumy są całkiem spore. Co zrobić aby je wyeliminować wraz z tymi małymi zniekształceniami ? Chyba że to wina słuchawek, które nie mają 16 ohm ? wzmacniacz odpalam z 4 baterii Pleomax 2500Ah. Sygnał podaje poprzez kabel mini jack 3,5mm długości 15cm. Jeszcze jedno do autora. Na Twojej płytce jest miejsce na 10 kondensatorów, ja zrobiłem układ na płytce uniwersalnej i mam tylko 8 kondensatorów. Czy autor może narysować swoje dodatkowe kondensatory na schemacie ? I jakich kondów użyłeś ? Też chciałbym usłyszeć ten "REWELACYJNY" dźwięk. Dzięki, pozdrawiam.

Jeżeli potrzebujecie fotki mojej płytki by ocenic stan wykonania to mogę wykonać.
  • PCBway
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Nie musiałeś dawać aż tak dużego kondensatora, jego zadanie to głównie soft-start i stabilizacja napięcia pod obciążeniem. 220uF starczy. Prawdopodobnie też Twój układ zbiera zakłócenia, wsadź go w metalową puszkę i będzie cacy. Słuchawki 16-omowe mogą być ciut problematyczne, gdyż ten układ jest przeznaczony dla słuchawek powyżej 32 omów. Sprawdź też, czy nie następuje przesterowanie wzmacniacza, ten układ jest całkiem czuły...
    pawel_aa
    Poziom 25  
    areksz5 napisał:
    Też chciałbym usłyszeć ten "REWELACYJNY" dźwięk.

Podłącz więc wzmacniacz pod jakieś porządne słuchawki. Stosowanie tego wzmacniacza z dokanałowymi słuchawkami 16 ohm mija się z celem.
    O kondensatorach pisałem na pierwszej stronie tematu.
    Szumy spowodowane są niską impedancją obciążenia. Zmniejsz wzmocnienie układu zmieniając wartość R1 (w którą stronę - rozkmiń sobie :) )

Przypuszczam, że niechcący roztrzepałeś sobie słuchaweczki Creativa :D

Poza tym... zobacz jaki poziom ma sygnał ze źródła przy np. połowie głośności. Na wyjście wzmacniacza podłacz rezystor 32Ω/2-5W i ustaw (zmieniając R1 lub regulując PR) napięcie na wyjściu adekwatne do mocy możliwej do uzyskania przy zastosowanym przez Ciebie zasilaniu. Sinus na wyjściu oczywiście nie powinien być zniekształcony.
    arek5231
    Poziom 19  
    W przyszłości do tego wzmacniacza mam zamiar zakupić słuchawki nauszne AKG albo Creative Aurvana Live. Roztrzepać raczej nie roztrzepałem sobie słuchawek bo na wejście wzmacniacza podawałem najmniejsza dostępną głośność w komputerze jak i na odtwarzaczu a moje Ep630 podłączałem tylko po to aby zobaczyć jak sprawuje się układ ;) Postaram się załatwić sobie słuchawki 32ohm i zobaczę jak z tymi szumami i małymi zniekształceniami, pojawiają się cały czas np. na basie. Może to wina słuchawek.. A co do tych 2 kolejnych kondenstatorach "pawel_aa" to dalej nie wiem gdzie je wrzuciłeś, podałes tylko schemat płytki PCb a jakoś nie mogę tego rozgryźć :p Co dały Ci te 2 więcej kondenstarory ?
    pawel_aa
    Poziom 25  
    areksz5 napisał:
    A co do tych 2 kolejnych kondenstatorach "pawel_aa" to dalej nie wiem gdzie je wrzuciłeś, podałes tylko schemat płytki PCb a jakoś nie mogę tego rozgryźć :p Co dały Ci te 2 więcej kondenstarory ?

Po ścieżkach na płytce też nie da się dojść gdzie są podłączone dodatkowe kondensatory i jaką rolę pełną we wzmacniaczu? :-)
    Dlaczego jest ich tyle... płytka jest nieco prototypowa i zostało kawałek wolnego miejsca, uznałem więc że zamiast jednego kondensatora o większej pojemności użyje kilka mniejszych.
    arek5231
    Poziom 19  
    Witam ! Właśnie przyszły moje CAL. I tutaj mam pytanie odnośnie zminimalizowania szumów i lekkiej poprawy dźwięku. Co zrobić aby dźwięk był bardziej wyrazisty i czysty oraz co zrobić aby zmniejszyć trochę szumy, które jednak występują. Nie sa One mega słyszalne ale troszkę je słychać .
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Cały czas masz za duże wzmocnienie stad zapewne szumy i zniekształcenia na malutkich słuchawkach. Na 32 omach nie prawa nic szumieć.

Jakie zasilanie stosujesz?
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Przy zasilaniu 12V wzmacniacz na 32Ω osiąga 0.3W, czyli mamy amplitudę wyjściu 3.1V. Dla zasilania 4.8V amplituda będzie wynosić 1.24V czyli... 0.048W. Trzęsienia ziemi więc raczej nie będzie.

Używałem wersji "pudełkowej" wzmacniacza (przedostatnie zdjęcie na poprzedniej stronie) z zasilaniem 6V, co dawało moc 0.07W. W stosunku do odtwarzacza Sony który miał na wyjściu kosmiczne 2x5mW/16Ω różnica w głośności i jakości dźwięku na dużych słuchawkach była niesamowicie wyraźna. Zasilanie 6V w zupełności wystarczało do uzyskania mocy wystarczającej do dość głośnego słuchania w środkach komunikacji miejskiej.

Albo zbyt wiele oczekujesz od tego wzmacniacza, albo coś źle polutowałeś :-)
    Roofi356
    Poziom 2  
    Witam. Jestem pod wrażeniem mocy tego maluszka ;] Mam Sennheiser HD428 i od zawsze wydawało mi się, że nawet zwykłe słuchawki za 15zł powinny grać troszkę głośniej niż te Sennki... teraz już wiem dlaczego :P Tego wzmacniacza im brakowało ;]

A teraz przejdę do rzeczy... Przed jakaś chwilą skończyłem ten projekt i była pierwsza próba... podłączyłem wszystko, a na końcu zasilanie na 12V bo tylko takie miałem do dyspozycji (z molexa od kompa choć teraz myślę, że mogłem podłączyć pod 5V ale to nic) i trzask w słuchawkach (jak można podłączyć wszystko a na końcu zasilanie o.O) ale to już mniejsza... bardziej dziwi mnie, dlaczego słychać kiedy muzyka nie idzie takie lekkie charki i krótki pisk co kilka sek. jakby... symulacja syreny pogotowia :P Jeszcze nie doszedłem czym może to być, a jeżeli wiecie to piszcie... kolejną rzeczą, która może wam być przydatna, a mi się przydarzyła, to taka, że jak bezpośrednio podłączyłem 12V to te charki i piski były strasznie głośne, a jak chciałem poruszać układem żeby sprawdzić, czy niema jakiegoś zwarcia i skutkiem były by te piski to sobie palca oparzyłem na T2, które u mnie to 547B, ale to udało się załatwić wlutowując rezystor 100R przy + zasilania, któremu zabrakło miejsca na płytce, a na oryginalnym schemacie (4x4 amplifier ze strony DIY-electronics.com) jest.

Więc jeszcze raz proszę, jeżeli ktoś bedzie znał odpowiedź na mój problem dotyczący charków/pisków to pisać... Pozdro i jeszcze raz szacun dla autora tego wzmacniacza i jego mocy i jakości brzmienia :P
    Roofi356
    Poziom 2  
    Problem naprawiony... wcześniej miałem wlutowane kondensatory C3 i C10 oba 100uF, później dolutowałem C9 i C8 220uF i po tym słychać było tylko lekkie szumy, a teraz jest 4x220uF i już jest dużo lepiej, ale słychać jeszcze lekkie szumy, których i tak nie słychać jak muzyka leci ;] I co wprowadziłem do swojego projektu to zamiast dwóch montażowych potencjometrów zamontowałem jeden zwykły podwójny i działa dobrze ;] Pozdro
    kx0p2
    Poziom 8  
    Mam słuchawki Sennheiser HD201, jest napisane że były testowane na tym wzmacniaczu, ale one mają 24 Ohm nie 32Ohm...
    Więc nasuwa mi się pytanie czy mogą się uszkodzić jeżeli będę ich używał z tym wzmacniaczem.
    Pytam bo chcę sobie zrobić wzmacniacz, ten wygląda łatwo, a szkoda mi czasu na robienie wzmacniacza jeżeli później używając go zniszczę sobie słuchawki.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Roofi356 napisał:
    wcześniej miałem wlutowane kondensatory C3 i C10 oba 100uF, później dolutowałem C9 i C8 220uF i po tym słychać było tylko lekkie szumy, a teraz jest 4x220uF i już jest dużo lepiej, ale słychać jeszcze lekkie szumy, których i tak nie słychać jak muzyka leci ;]

Przyczyną mogły być zakłócenia z zasilacza ATX, spróbuj zasilić wzmacniacz z baterii (np. 4x1.5V) i filtracji 4700uF :)

kx0p2 napisał:
    a szkoda mi czasu na robienie wzmacniacza jeżeli później używając go zniszczę sobie słuchawki

Szkoda Ci także czasu na to by się dowiedzieć, dlaczego kolumny/słuchawki ulegają uszkodzeniu? Wzmacniaczem 1W można spalić kolumny 100W. Co chcesz jeszcze wiedzieć?
    kx0p2
    Poziom 8  
    Czyli mam rozumieć że mogę to zrobić i będzie ładnie grało tak ?