Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Golf II wahacze - jakie zamontować?

kwok 11 Sie 2010 23:36 2441 6
  • #1 11 Sie 2010 23:36
    kwok
    Poziom 39  

temat trochę dziwny ale wrócił do mnie mój stary golf (tzn do naprawy) który od zawsze ściągał troszkę w prawo (bo był po conajmniej 2 dzwonach) ale mi to zbytnio nie przeszkadzało, natomiast chyba trzeci po mnie właściciel postanowił zrobić z tym porządek
    twierdzi że pokasował luzy w zawieszeniu, ustawiał geometrię ze 3 razy i auto jedzie generalnie prosto tyle że przy mocnym przyspieszaniu ściąga dalej na prawo a przy jeździe na luzie prosto - czyli musi korygować kierą tor jazdy przy zmianie biegów w trakcie rozpędzania auta
    jako że wiedziałem że dwie ćwiartki auta są wstawiane bo znam auto na wylot, po sprawdzeniu czy na pewno nie ma luzów metrówka pomierzyłem odległości pomiędzy przednią ławą a tylną belką (równoległe), przekątne (odchyłka może 2mm ale może to wynikać z niedokładności pomiaru bo obrałem swoje punkty) i w tym momencie trochę zbaraniałem więc pomierzyłem jeszcze odległość kół przednich od tylnych i wyszła różnica prawie 1cm. Szukając dalej pomierzyłem wahacze i okazało się że są różne tzn długość ramienia od sworznia do tylnej tulei gumowej różni się o około 0,5cm
    w tym miejscu doszukuję się przyczyny ściągania i teraz mam pytanie do tych co maja dobre źródło (np dobry kat części VW) jaki nr kat powinien mieć prawidłowy wahacz? Jest to Golf '91 1,3KAT bez wspomagania
    dzięki za pomoc

0 6
  • #2 11 Sie 2010 23:43
    robokop
    Moderator Samochody

Kwoku, a jesteś pewien że dziury pod sworzeń nie były rozpiłowywane, jak to się standardowo robi żeby auto ślad trzymało?

0
  • #3 12 Sie 2010 00:03
    kwok
    Poziom 39  

nie patrzyłem na dziury - mierzyłem odległości charakterystycznych punktów na samym wahaczu i to kilkakrotnie bo sam sobie nie wierzyłem, tym bardziej że tym autem sporo km zrobiłem, a za innej strony pomylić się w pomiarze na odległości ok 30cm o pół cm??...
    Jutro postaram się odczytać jakieś nr-y jeśli takowe znajdę bo sądzę że prawy jest od auta ze wspomaganiem (walona strona i ktoś taki wstawił)

0
  • #4 12 Sie 2010 00:36
    ociz
    Moderator Samochody

I dla tego bite samochody powinny od razu trafiać na złom. :)
    Wahacze we wszystkich dwójkach takie same, nr "191 407 151 B".

0
  • #5 12 Sie 2010 00:39
    kwok
    Poziom 39  

im więcej grzebię w necie tym bardziej głupieję - jutro jeszcze raz pomiary i szukanie numerków
    bity czy nie wahacze nie są krzywe czy coś w tym stylu - po prostu są 2 różne ?????????

0
  • #6 12 Sie 2010 00:49
    ociz
    Moderator Samochody

Któryś z nich może nie być oryginalny, zobacz sobie np na allegro że kompletny wahacz można kupić w cenie lepszej marki samego sworznia a nawet taniej, więc jak to świadczy o jego jakości...

0
  • #7 12 Sie 2010 16:49
    kwok
    Poziom 39  

zdobyłem dzisiaj drugi wahacz i rozebrałem grata i oto efekty:
    wahacze jeden Mexico drugi Germany ze znaczkami VW Audi i jak najbardziej orginalne i prawidłowe (potwierdza się że w dwójkach był jeden rodzaj)
    po przyłożeniu zdobytego dzisiaj na ten niby krótszy wychodziło że poza krojem się niczym nie różnią, ale dla pewności wymontowałem tylną tuleję i sworzeń i wtedy zobaczyłem rozpiłowane otwory mocujące. Dla jeszcze większej pewności znowu położyłem jeden na drugim (gołe dokładniej się przymierza) i wyszło że są takie same więc jak widać pomiary na kanale nie zawsze dobrze wyjdą.
    Zmontowałem to co było bo bez rozpiłowania otworów nie da się ustawić pochylenia koła (łoże w płaszczu podłużnicy - kielich jest prawdopodobnie zbyt przesunięty do wewnątrz auta) i powiedziałem klientowi że karoserii grata nie będę mu prostował bo by mi musiał go oddać za tą robotę włączając w rozliczenie wartość sentymentalną hehehe ale facet mówi że go nie odda bo za te 700zł które za niego dał tak dobrego auta nie kupi - może ma rację bo ja też na dziadka złego słowa nie mogę powiedzieć - nigdy nie zawiódł

0