Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator (pastuch) uszkodzone sterowanie tyrystorem.

12 Sie 2010 01:10 7137 4
  • Poziom 18  
    Elektryzator ESB 200. 8500V 1.5J
    Układ IC steruje tranzystorem który zasila mały transformatorek sterujący tyrystorem, ten zaś transformatorem WN. W urządzeniu powstało jakieś przepięcie i spalił się tyrystor i transformatorek (kubkowy) nim sterujący. Z wymianą tyrystora to nie problem, moje pytanie to jak sterować tyrystorem omijając trafko sterujące (jeśli można). Jeśli nie, to jakie trafko zastosować.
    Na schemacie jest tranzystor o nieznanym symbolu (podstawiłem npn). Na wysokim napięciu sa kondensatory z oznaczeniem
    PD D320V. Nie wiem co to jest ERG ER74, wygląda jak rezystor 2W, kolor ciemnozielony.
    Pozostałe elementy przy MC14584BCP pominąłem.

Zastanawia mnie jeszcze do czego może służyć nieznany tranzystor przy tyrystorze.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wydaje się ,że schemat został błędnie narysowany.
    Ale po kolei.Tranzystor DB679 steruje uzwojeniem pierwotnym trafo zaznaczonym na schemacie 1:1 co wydaje się złe. Trafo to impulsowo ładuje kondensator 20 µF ( zobacz na jakie jest napięcie) .
    W obwodzie tak jak na schemacie zastosowany jest fotorezystor ERG ER 74. Zadaniem jego jest załączanie pastucha, gdy słońce na niebie a zwierzęta na pastwisku. Trochę to prymitywne.
    Fotorezystor zmniejsza rezystancję po oświetleniu.

Gdy kondensator zostanie naładowany załączany jest tyrystor który zamyka obwód z uzwojeniem pierwotnym trafo 0,05:1 .
    Wydaje się że trochę to niewiele jak na pastuchowe wysokie napięcie.
    Dziwne jest sterowanie bramką tyrystora. Jest tam tranzystor w sumie obojętnie jaki np.BC107 .tylko jak jest on załączany skoro jego baza jest na potencjale masy.Kondensator 220nF niewiele zmienia.

Pisownia ohydna, a przed partykułą ŻE należy stawiać przecinek.
    Proszę poprawić!
    [_P_]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    MSWOLA napisał:

Zastanawia mnie jeszcze do czego może służyć nieznany tranzystor przy tyrystorze.

Waść sam ten schemat wykombinowałeś? Co to jest?
  • Użytkownik obserwowany
    Prosze nie ładować w kosz.
    Już mówię, scalak to podwójny generator 30kHz i 0,7Hz jedno do przetwornicy 6V na 300V drugi do kluczowania tyrystorem.
    Przełożenie nie jest 1;1 tylko 1;50.

Każdy element tu jest potrzebny.

Drugi trafo to cewka wn z samochodu . Sami sobie przeliczcie przełożenie.
    Scalak to najczęsciej 40106
  • Poziom 18  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Schemat sprawdzałem dwa razy, ale jeszcze raz sprawdzę wieczorem.
    Przełożeń transformatorów nie znam. 1:1 wpisałem domyślnie po przeczytaniu różnych tematów. znalazłem opisy , że po 30zw, jednak jest tam znacznie więcej. 0,05:1 też jest domyślne,przypuszczam również że na wtórnym jest więcej ale to była najmniejsza opcja w CROCCLIP.
    20 µF jest na 400V
    ERG ER 74 to nie jest fotorezystor, proszę nie zwracać uwagi na jego symbol. Tak jak pisałem jest to spory rezystor. Pod warstwą lakieru prawdopodobnie jest jakieś uzwojenie, tak to bynajmniej wygląda.
    Fotorezystor jest w innym miejscu i działało to tak że w czasie dnia było 60 impulsów na minutę, a nocą 45/min. W opcji ECO 45 i 25 impulsów.
    Cytat:
    Jest tam tranzystor w sumie obojętnie jaki np.BC107

Nie wiem jaki to tranzystor npn czy pnp ponieważ nic na nim nie widać.

Tajemniczy tranzystor okazał się maleńkim tyrystorem (TO-92) TY1 (oznaczenie na płytce) nie jestem pewien czy dobrze go wstawiłem.
    Znalazł się jeszcze jeden rezystor.
    ERG ER74 ma rezystancję 3.3 ohm.
    Poprawiony schemat.