Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena montażowa do 1m wysokośći nastawiając się na nasłuch

alfa2 12 Sie 2010 09:14 4682 20
  • #1 12 Sie 2010 09:14
    alfa2
    Poziom 18  

Witam.
    Obecnie mam antene President Missouri na główce montażowej typu PL swr na kanale od -1-40 ok. 1,2.
    Ale mam wrażenie że ta antena lepiej pracowała na antenie magnetycznej zbierając czyściej.
    Czy jest coś lepszego od tej anteny pod względem wykonania i trwałości anteny do 1m wysokości z montażem na stałe?
    Poczytałem sporo tematów bo jest ich dużo i zastanawiam się nad Sirio Turbo 1000. Nie wiem jaką pracą ta antena się charakteryzuje

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Sie 2010 15:49
    kondensator
    Poziom 36  

Mam wrażenie że Kolega czytał, ale pytania sugerują że zupełnie co innego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725220.html i tam zagnieżdżone ważne linki.
    Czy określenie tak małej (dla 27MHz) wysokości anteny wynika z wysokości pojazdu, garażu ? Mam nadzieję, że po lekturze (zawartości linków) dojdzie Kolega łatwiej do dobrego rozwiązania.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 12 Sie 2010 20:08
    kotuniunia
    Poziom 29  

Powiem tak: zakichane pasmo , jeszcze gorsi użytkownicy ,nieprzemyślany montaż, sprzęt made in PRC to tylko kilka czynników ,które utrudniają łączności mobilowe. W miarę by sie dogadać można zamontować ant 2m,ale........ jak się wjedzie do miasta i jeszcze na niskie parkingi w hipermarketach, to szoruje się sufity i oświetlenie. problemem może być wyższe auto, tu już nie przelewki(sieci tramwajowe),nie da się stosować długiej anteny. Alfa 2 powodzenia w szukaniu rozwiązania kompromisowego!!!

0
  • #5 14 Sie 2010 20:30
    Yanush
    Poziom 18  

Pozwolę sobie dołączyć się do tematu... :|

Wątków o antenach do 1m jest sporo, przeczytałem ich trochę ale nie wiem/nie doczytałem dlaczego mówi się czy uznaje, że anteny do 1m są be a anteny powyżej 1m są cacy ?
    Czy owa granica 1m jest krytyczna ?
    Pytam bo przymierzam się do zakupu jednej z tych anten:
    * Sirio Omega 27 MAG - dł. 950mm;
    * Sirio AS-100 - dł. 1020mm;

Niby w parametrach obie mają zysk +4dB; moc 150W; dł. fali 5/8 choć niektórzy sprzedawcy piszą, że Omega 27 ma zysk +3dB, jak to w istocie jest ?
    Którą z wymienionych wybrać (w grę wchodzi podstawa mag.) ?
    Z góry dzięki !

[edit]
    Jeśli przy wyborze anteny ma jakieś znaczenie radio to ja posiadam Uniden'ka 520XL PRO

0
  • #6 14 Sie 2010 20:46
    Olek II
    Moderator

Yanush napisał:

Niby w parametrach obie mają zysk +4dB; choć niektórzy sprzedawcy piszą, że Omega 27 ma zysk +3dB,

Bo to niby anteny, to i mają niby dodatni zysk. Te anteny mają zysk niestety ujemny. A to co piszą, papier wszystko przyjmie.

0
  • #7 14 Sie 2010 21:25
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Yanush napisał:
    Niby w parametrach obie mają zysk +4dB; moc 150W; dł. fali 5/8

Błagam nie przepisuj takich herezji . :cry:

Podpowiem dla porównania - co i jak wypisują aby tylko sprzedać antenę - :

+4dB = nie prawda i to podwojona.
    1-sza .. zysk podajemy w wartościach dB (decybelowych) w porównaniu do d(dipola) lub i(izotropowej [ teoretycznej]) czyli w dBd lub dBi nigdy w dB - bo to tak jakby porównywać ten zysk do niczego.
    2-ga .. antena dipol ma zyski 0dBd i ma wymiary 2x 2,67m (łącznie 5,34m), więc skąd te +4dB ??? .

Anteny poniżej 1 metra mają zysk ujemny około -25dBd do nawet -40dBd (taka o dł. 15cm) a anteny 1 metr mają około -15dbd do -25dBd, czyli są jakby lepsze (czytaj : mniej tłumią) :D

dł. fali 5/8 = jak antena o długości 1 metr ma długość fizyczną (300/11*0,625) równą 6,94m . 1m ≠ 6,94m . Praw fizyki nie zmienimy.
    Antena 1m ma długość 0,09 fali czyli 1/11 fali.

Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Sie 2010 22:12
    kondensator
    Poziom 36  

Mam wrażenie że Kolega Yanush nie raczył przeczytać co było w linkach zawartych w linku podanym wcześniej - a wiele by się dowiedział.
    Jest jeszcze szansa to nadrobić, a dodatkowo:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic867433.html
    (Prawdziwe parametry anten CB mobil: sprawność, zysk, szerokość pasma)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1530985.html (chyba Kolega Yanush nie lubi czytać)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1696544.html

0
  • #9 14 Sie 2010 22:42
    Yanush
    Poziom 18  

OK, wszystko się zgadza... sprzedawcy blefują byle się pozbyć towaru i tak jest nie tylko w przypadku anten CB :cry:

Rzecz w tym, że antenę trzeba kupić, a że na idealną (taką, która ma PRAWDZIWY dodatni zysk) nie ma szans a takiej jak w podanych wątkach wymieniano (bat min. 130cm) nie kupię bo taka antena na VANie mi się po prostu "nie podoba" w sensie, że całość byłaby b. wysoka..
    Ciekawi mnie jedna sprawa - anteny poniżej 130cm są "nic nie warte" - żadne President'y, SIRIO i inne chińszczaki "no name" to wszystko jedno co się kupi będzie "nie działało" ?

Wymieniłem anteny, którymi jestem zainteresowany i prosiłem o pomoc w wyborze. Czyżby ŻADNA z wymienionych nie była godna polecenia ?

Dodam, że w chwili obecnej jeżdżę z President Florida, ma "zysk ujemny" i daje radę w mieście ale na trasie jej trochę brakuje...:cry:

0
  • #10 15 Sie 2010 00:07
    kondensator
    Poziom 36  

Yanush napisał:
    Rzecz w tym, że antenę trzeba kupić, a że na idealną (taką, która ma PRAWDZIWY dodatni zysk) nie ma szans a takiej jak w podanych wątkach wymieniano (bat min. 130cm) nie kupię bo taka antena na VANie mi się po prostu "nie podoba" w sensie, że całość byłaby b. wysoka..
    Ciekawi mnie jedna sprawa - anteny poniżej 130cm są "nic nie warte" - żadne President'y, SIRIO i inne chińszczaki "no name" to wszystko jedno co się kupi będzie "nie działało" ? Wymieniłem anteny, którymi jestem zainteresowany i prosiłem o pomoc w wyborze. Czyżby ŻADNA z wymienionych nie była godna polecenia ? Dodam, że w chwili obecnej jeżdżę z President Florida, ma "zysk ujemny" i daje radę w mieście ale na trasie jej trochę brakuje...:cry:
    1. Nawet nieskracany unipol na 27MHz (ok. 265cm) ma zysk ujemny (ok. -2dBd). Krótsze też mają zysk ujemny, jeszcze bardziej (np. -6...-20dBd) i przy okazji mniejszą sprawność (w %), mniejszą szerokość pasma pracy (w kHz)...
    2. Przy częstotliwości 27MHz antena unipolowa mobile nie musi być koniecznie na dachu samochodu, może być np. na błotniku, byle metalowym i dobrze bezindukcyjnie w wielu miejscach połączonym z masą metalowej karoserii. Wtedy nie będzie problemu z długością anteny i trakcją tramwajową a także z zakłóceniami, EMC, sprawnością... Wytłumaczone w linkach, poczytaj.
    3. Praw fizyki reklamą się nie oszuka. Albo dłuższa antena na niską częstotliwość, albo... inna wykupiona częstotliwość pracy, inne radiotelefony i... krótsze anteny, prawie brak zakłóceń...
    4. Odkłócanie samochodu, poprawa sprawności instalacji antenowej przy częstotliwości 27MHz jest coraz bardziej istotne (EMC, zakłócenia działają w obie strony, było, poczytaj).
    5. Istnieją anteny unipolowe helikalne na 27MHz (przeważnie o długości ok. 1m, mniej złe elektrycznie niż prętowe o podobnej długości, czyli zysk też ujemny), ale ich stosowanie jest ryzykowne mechanicznie (sztywne, albo się złamią, albo wyrwą blachę) i elektrycznie (zwykle fabrycznie brak możliwości dostrojenia, przy montażu w innym miejscu niż do otworu na środku metalowego dachu pojazdu może być problem - antena będzie zestrojona na inną częstotliwość a na 27MHz SWR będzie niebezpiecznie wysoki).
    6. Istnieją też niskie anteny DDRR na 27MHz (wymiarowo w sam raz do wysokich pojazdów), ale problemem gotowych jest cena i konieczność importu, a w przypadku samodzielnego zrobienia - problemem jest obudowa (było o DDRR też, poszukaj). Zysk mają też ujemny, sprawność i szerokość pasma pracy zależą od sposobu wykonania i średnicy użytych elementów.
    7. Nawet w "bardzo drogich" fabrycznych antenach CB (i nie tylko CB) jest standardowo niskiej jakości przewód koncentryczny (i o lepszy w Polsce nie tak łatwo...) co powoduje problemy z zakłóceniami, EMC. Podobnie jest z odprowadzenie ładunków elektrostatycznych z anteny (->ESD) - zwykle brak... Nie w każdej da się te sprawy zmienić, ale w których i jak - już było, poszukaj. Ci co zmienili żałują tylko że tak późno...

1
  • #11 15 Sie 2010 06:14
    Yanush
    Poziom 18  

Tak dla upewnienia się co do tego "zysku" sprawdziłem na opakowaniu po Floridzie:
    jest tam +1dBi a sprzedawcy piszą wszędzie tylko +1dB :!:

a ja nadal nie wiem którą z wymienionych wybrać....

0
  • #12 15 Sie 2010 07:03
    Olek II
    Moderator

Yanush napisał:

a ja nadal nie wiem którą z wymienionych wybrać.

Kup taką, jaką dasz radę zamontować, (chodzi o wysokość samochodu).
    Nie kombinuj w tym paśmie cudów nie będzie, przecież chodzi o porozmawianie na kilka kilometrów, a to załatwi nawet odcinek drutu.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Sie 2010 13:36
    kotuniunia
    Poziom 29  

Dobrze poprzednik napisał, trzeba jeszcze dobrze to" dziadostwo dachowe" zestroić i sprawdzić zestrojenie podczas wilgoci( po deszczu,jeżeli nie takie ,zmienić antenę na taka co nie zmienia param.) Sprawdzić też po miesiącu jak antena trzyma param.

0
  • #14 16 Sie 2010 12:38
    rafal_rx
    Poziom 25  

Yanush napisał:
    Tak dla upewnienia się co do tego "zysku" sprawdziłem na opakowaniu po Floridzie:
    jest tam +1dBi a sprzedawcy piszą wszędzie tylko +1dB :!:

I jest to szczera prawda, o ile za odniesienie przujmujemy gwóźdź.

0
  • #15 16 Sie 2010 19:39
    alfa2
    Poziom 18  

No dobrze. A gdyby tak już do 1m to którą? Może wypowiedzą się profesjonaliści , no to która na tą chwile?

0
  • #16 16 Sie 2010 20:10
    c2h5oh
    Moderator

alfa2 napisał:
    ...Może wypowiedzą się profesjonaliści...

Profesjonaliści już się wypowiedzieli. Teraz będą wypowiadać się tylko szarlatani i sprzedawcy "anten do 1 m". :)

0
  • #17 17 Sie 2010 07:34
    Olek II
    Moderator

alfa2 napisał:
    no to która na tą chwile?

Napiszę tak, jakakolwiek patrz na kieszeń.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 18 Sie 2010 06:56
    alfa2
    Poziom 18  

Czyli wszyscy i wszytkie anteny do 1m wysokości są takie same i mają takie same parametry zysku czy nadawania? A co z wykonaniem anteny pod względem eksploatacji i trwałości?

To tylko anteny 1,5m? zaczynqając od standardowych ml sirio midland president? A może zaczniemy wozić wszyscy w mobilach stacjonarki?

0
  • #19 18 Sie 2010 08:10
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Jak pisali poprzednicy to kup taką antenę, która :
    - jest ładna
    - jest tania
    - nie "łapie wody"

alfa2 napisał:
    A co z wykonaniem anteny pod względem eksploatacji i trwałości?

I właśnie pod tym względem rozpatruj typ/model anteny a o "wypisywanych" zyskach - zapomnij - .
    Cytat:
    A może zaczniemy wozić wszyscy w mobilach stacjonarki?

Trochę na wesoło ale taki pogląd wcale nie jest "głupi" , jeżeli chodzi o sam komfort sygnałów Radiowych .

Pozdrawiam.

0
  • #20 18 Sie 2010 21:57
    alfa2
    Poziom 18  

SP5ANJ napisał:
    Witam.

Jak pisali poprzednicy to kup taką antenę, która :
    - jest ładna
    - jest tania
    - nie "łapie wody"

alfa2 napisał:
    A co z wykonaniem anteny pod względem eksploatacji i trwałości?

I właśnie pod tym względem rozpatruj typ/model anteny a o "wypisywanych" zyskach - zapomnij - .
    Cytat:
    A może zaczniemy wozić wszyscy w mobilach stacjonarki?

Trochę na wesoło ale taki pogląd wcale nie jest "głupi" , jeżeli chodzi o sam komfort sygnałów Radiowych .

Komfort tak, tylko jak ja z taka anteną wjadę pod wiadukt? 5,5 to max .

Zastanawiam się nad anteną z presidenta floryda mała i naprawdę dobrze zbierająca obecnie jeżdzę na missouri przerobionej na stałe z główką pl na dobrej jakości uchwycie ( grube aluminium ok 5mm) ale też niema żadnych rewelacji. I właśnie myślę na jakąś sirio turbo ok 1,5m wysokości lub midlandzie?

Pozdrawiam.

0
  • #21 26 Sty 2011 14:43
    kotuniunia
    Poziom 29  

Komfort tak, tylko jak ja z taka anteną wjadę pod wiadukt? 5,5 to max .

Pozdrawiam.[/quote]

Tym bym się nie martwił, wiaduktu nie zwalisz. A co będzie jak tym "pantografem" złapiesz jakąś trakcję. Wówczas twój turbomobilek zamieni się conajmniej w trolejbus ,lub expres do stacji :CMENTARZ GŁ.

Moderowany przez Olek II:

Wykopaliska zamykam.

0