Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

modernizacja szeregowej instalacji antenowej

atiti 12 Aug 2010 09:44 6258 11
  • #1
    atiti
    Level 10  
    Dzień Dobry
    Potrzebuję rady w sprawie modernizacji istniejącej instalacji antenowej.
    Na chwilę obecną mam położną instalację antenową na kablu koncentrycznym w większości pod tynkiem tak jak na zamieszczonym schemacie. Dwie anteny siatkowe stare, skorodowane podłączone do starej zwrotnicy antenowej zbierają sygnał z: 1 z komina dawnych zakładów mięsnych, 2 nadajnika Chrzcielice i czeskiego nadajnika na Pradziadzie, mieszkam w Opolu. Jakość wszystkich programów dobra, w tym czeskich. Rozgałęźniki aktywne typu: „Aktywny Rozgałęziacz Telewizyjny ART/2 i ART/3” (pasmo 40 – 860MHz, wzmocnienie 0 – 10dB, max Uwyj 97dB/mV) przepuszczają napięcie do wzmacniaczy antenowych obydwu anten siatkowych z zasilacza sieciowego 12V wraz separatorem, który jest umieszczony na samym końcu tej instalacji antenowej. Telewizory do rozgałęźników podłączone są bezpośrednio za pomocą kabla koncentrycznego zakończonego z jednej strony wtyczką antenową a drugiej skrętką do rozgałęźnika, chyba, że na schemacie zaznaczono gniazdka antenowe, są one starego typu. Patrz Szkic 1.
    modernizacja szeregowej instalacji antenowej
    Mam następujące problemy:
    1.Chciałbym istniejącymi kablami puścić sygnał TV satelitarnej umieszczonej na dachu do domu (jakaś platforma cyfrowa, najprawdopodobniej Polsat lub kanały FTA na Astrze i HOT Birdzie), przy założeniu że TV sat będę odbierał w jednym pomieszczeniu za pomocą tunera satelitarnego (otrzymanego od operatora lub samodzielnie zakupionego). Patrz szkic 2
    modernizacja szeregowej instalacji antenowej
    a)Jaką kombinację musiałbym zastosować na dachu aby to działało Moja propozycja to: zwrotnica do anten siatkowych(ewentualnie radiowej) i potem sumator sygnału TV naziemnej i satelitarnej (antena satelitarna 60 z jednym konwerterem typu single do platformy cyfrowej lub antena 80 z konwerterem monoblock do FTA z przełącznikiem DiSEqC) a potem jednym kablem w dół do pomieszczeń?;
    b)Jakie miały by być to urządzenia, typ, ewentualnie jakiej firmy (ja myślałem o sumatorze TV-SAT/+DC/MEZON firmy DELTA – on przepuszcza napięcie po torze RTV)? Czy może polecicie inne rozwiązanie?
    c)Czy zasilacz sieciowy wraz z separatorem i tuner satelitarny na jednym kablu koncentrycznym nie będą powodować zwarcia?
    d)Czy może ustawić koniec instalacji antenowej tam gdzie będzie telewizor i tuner satelitarny (poprzez inne powkręcanie kabli przy rozgałęźniku aktywnym) a napięcie na wzmacniacze anten siatkowych podawać z tunera satelitarnego i czy on w pozycji stand by będzie podawał napięcie do wzmacniaczy anten siatkowych?
    e)Gdzie musiałbym zastosować „gniazdka RTV, sat” z trzema oddzielnymi wyjściami na radio, telewizję naziemną i telewizję satelitarną a gdzie mogę zostawić dotychczasowe rozwiązanie?
    Chciałbym, żeby to było rozwiązanie przyszłościowe współpracujące z DVB-T.
    2.Czy przy istniejącym układzie kabli tzn. jeden kabel w ścianie przy takim samym rozwiązaniu jak w pytaniu 1 na dachu da się za pomocą dwóch dekoderów satelitarnych oglądać na dwóch telewizorach różne programy bez ograniczeń? Ja myślałem o następującym rozwiązaniu konwerter twin lub quad do tego przełącznik DiSEqC i dalej jak wyżej.
    3.Jak to będzie miało się do telewizji cyfrowej naziemnej? Ja najprawdopodobniej na 1 porządnej antenie będę odbierał cyfrówkę z Czech i z Polski, ponieważ mój dom (wschodnia część Opola), nadajnik Chrzcielice i czeski nadajnik na Pradziadzie leżą prawie w jednej linii, sprawdzałem na mapie.
    a)Jaką antenę byście do tego zalecili?
    b) Jaką zwrotnicę antenową, uwzględniając możliwość dołączenia anteny radiowej?
    c)jaki sumator telewizji naziemnej i satelitarnej?
    Jestem świadomy, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej będę musiał albo wymienić telewizory albo dokupić dekodery DVB-T.
    Podsumowując chciałbym aby obraz odbierany na tych wszystkich 6 odbiornikach był dobrej jakości.
    Z góry dziękuję za rady.
    Attachments:
  • #2
    dzac4
    Conditionally unlocked
    Za duże wymagania do starej instalacji.
    Dwa dekodery DVB-S lub DVB-S2 nie będą działać.
    Instalacja do całkowitej modyfikacji.
    Poszukaj w dipolu gotowych schematów i będziesz miał opis.
  • #3
    atiti
    Level 10  
    Nie chcę kuć ścian aby rozprowadzić i ukryć pod tynkiem np przewody z muliswitcha (co było by najlepszym rozwiązaniem) do poszczególnych pokoi, na zewnątrz mam nową elewację i też nie chcę tam nic kuć, natomiast rozprowadzenie przewodów korytkami plastikowymi po pokojach, nie przejdzie u żony ze względów estetycznych.
    Rozumiem dwa tunery satelitarne to za dużo ale czy jeden może pracować w miarę normalnie.
    Dzięki za zainteresowanie i radę.
  • Helpful post
    #4
    irekr
    Moderator
    Możesz zrobić zdjęcie kawałka kabla ma którym jest zrobiona ta instalacja?
    Nie podałeś ile lat ma ta pajęczynka. Trudno wyrokować o stanie kabla antenowego jak się go nie widzi. Dawniej instalowano dużo lepsze kable antenowe niż robi się to obecnie, po pierwsze były całkowicie miedziane a nie stalowe cynowane.
    Gniazda trójwyjściowe na jeden kabel są dedykowane w zasadzie do instalacji z multiswichami, gdzie od każdego gniazda do multiswicha idzie zawsze oddzielny kabel.
    Może skupmy się najpierw na instalacji wewnętrznej, co założymy na dachu to zupełnie drugorzędna sprawa.
    Na stronie dipola jest taki rysunek:
    http://www.dipol.com.pl/schemat_podstawowy_instalacji_tv_w_domu_jednorodzinnym_schemat110.htm
    Można oczywiście zainstalować tunery FTA lub z kartami dostepowymi, które maja wewnętrzne modulatory sygnałow. Tyle ile tunerów tyle odbieranych programów jednoczesnie.
    Sam ma taką mini instalację, gdzie w 'kupie" jest dekoder cyfry, stary VHS, nagrywarka i dwa telewizory, można oglądać wszystko na wszystkim, pod warunkiem ze tylko jeden kanał z satelity i dowolność tego co naziemnie czy z nagrywarki DVD/VHS-a.
    Na drugim końcu mamy inne rozwiązanie:
    http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfr...omoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm ale tu już zaczyna się spora kablologia.
    Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, bardzo szacowne ale możliwe u Ciebie do zastosowania:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Dreambox

    Sygnał DVB-T dystrybuuje się tak samo jak normalny sygnał naziemny, pod warunkiem, ze instalacja jest dobrej jakości a każdy odbiornik ma dekoder.
    Każdy dekoder który odbierze polskie programy odbierze także czeskie, czeski nie odbierze polskich, no chyba że ma MPEG4 H264.

    Popatrz, przemyśl, zapewne będziesz miał pytania.

    PS. Nie zapomnij założyć telewizora w kuchni, może wtedy Hauspolizei wyda zgodę na instalacje kablowe i będzie pozamiatane...
  • #5
    atiti
    Level 10  
    Budynek został wybudowany w latach 1992-93 i wtedy była położona instalacja antenowa. Kabel ma czarny kolor izolacji i jest miedziany.
    Studiuję temat i widzę, że moje rozgałęźniki nie przeniosą sygnału SAT i prostszym rozwiązaniem będzie puszczenie jednego - dwóch kabli z anteny satelitarnej po elewacji zewnętrznej, gdzieś przy rynnie lub rogu budynku, żeby nie rzucało się w oczy żonie, dziura w ścianie, trochę gipsu, farby i gniazdko końcowe, ewentualnie widziałem takie płaskie krótkie kable zakończone wtykami F do przeprowadzenia anteny przez zamknięte okno nie deformujące uszczelek okiennych.
    Moją intencją jest odbiór satelity w jednym pomieszczeniu. Dziękuję za radę.
  • #6
    irekr
    Moderator
    Zadam kolejne pytanie:
    Jaki jest rodzaj materiału izolacyjnego tego kabla? czy środkowa żyła jest otoczona połprzezroczystą biało-szarą masą poliwinitową czy jest to biała pianka polietylenu spienionego - wygląda jak bardzo drobna i gęsta gąbka.
    Kable z izolacja poliwinitową maja znacznie większe tłumienie dla wyższych częstotliwości niż kabla z izolacją z polietylenu spienionego. Różnice w parametrach są dość drastyczne.
    Jeżeli docelowo odbiór satelitarny ma być wykonywany tylko w jednym pomieszczeniu to rozwiązanie które podajesz jest optymalne.
    Natomiast zupełnie realne będzie - i to niewielkim kosztem - rozprowadzenie przekazu satelitarnego z dekodera do pozostałych odbiorników.
  • #7
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    atiti wrote:
    Telewizory do rozgałęźników podłączone są bezpośrednio za pomocą kabla koncentrycznego zakończonego z jednej strony wtyczką antenową a drugiej skrętką do rozgałęźnika...

    Piszesz tu o jakiejś "skrętce". :cry:

    Czy ja dobrze myślę, że sygnały TV masz puszczone po skrętce (8x0,5x1). ???


    Pozdrawiam.
  • #8
    Kpc21
    Level 24  
    Ta "skrętka" to zapewne F-ka (którą nakręca się na gniazdko), a nie przewód przeznaczony do sieci komputerowych. Z kontekstu wynika, że chodzi o wtyk, a nie o przewód.
  • #9
    atiti
    Level 10  
    Tak Kpc21 ma rację jest to wtyk F nakręcony na wyjście rozdzielacza aktywnego. Do Irkera zadajesz bardzo konkretne pytania na temat kabla odpowiem Tobie gdy sprawdzę to fizycznie i postaram się zrobić zdjęcie tego kabla. Może znajdę gdzieś jego oznakowanie na izolacji. Dzięki za zainteresowanie.
  • #10
    atiti
    Level 10  
    Mój kabel antenowy wygląda następująco
    modernizacja szeregowej instalacji antenowej modernizacja szeregowej instalacji antenowej modernizacja szeregowej instalacji antenowej modernizacja szeregowej instalacji antenowej
    żyła środkowa otoczona jest tak jakby białą pianką, oplot wykonany jest z twardych chyba stalowych drucików. Na wystającym odcinku kabla nie doczytałem się żadnych oznaczeń.
    Wzmacniacze aktywne ze względu na krótkie kable wystające ze ściany wyglądają tak
    modernizacja szeregowej instalacji antenowej

    ale to nie przeszkadza w uzyskiwaniu bardzo dobrej jakości odbioru na polskich kanałach, poza TVP Info ale w Opolu do odbioru ww kanału potrzebna jest antena o polaryzacji poziomej a ja takiej nie posiadam. Czeską TV odbieram dobrze.
    Pozdrawiam dziękuje za odpowiedzi.
  • Helpful post
    #11
    irekr
    Moderator
    To bardzo przyzwoity kabel, izolacja z poiletylenu spienionego, oplot z przewodów stalowych cynowanych, to jedyny mankament tego kabla, ale da się to użyć.
    Izolacja zewnętrzna z polietylenu suspensyjnego, czyli odpornego na ultrafiolet (z zawartością sadzy). Do instalacji pod dachem nie trzeba nic lepszego, nie przesadzajmy.
    Natomiast z tego co widzę wymiany bądą wymagały złącza na zakończeniach.
    Wszędzie tam gdzie nakręcana wtyczka F jest "ruszona czasem" wskazane jest dokonanie zamiany na porządniejsza wtyczkę zaciskaną:
    http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_zaciskane_6_5_mm_tratec_E80273.htm lub podobne na określą średnice kabla. Tam gdzie jest to utrudnione lepiej istniejących wtyków nie ruszać, co najwyżej odpowiednio przedłużać kable, by unikać naprężeń na kablach, a szczególnie ostrych zagięć.
    Przy odpowiednim doborze akcesoriów oraz gniazd w pokojach jest możliwe zrobienie tak, by nie ciągać kabla do konwertera satelitarnego. Będzie to trochę upierdliwe, ale do zrobienia. Oddzielny kabel pomiędzy konwerterem a dekoderem satelitarnym będzie jednak dużo tańszy - we wszystkich punktach styku z "magistralą domową" trzeba będzie zastosować specjalne zwrotnice i filtry składowych stałych, by oddzielić napięcia sterujące dekodera satelitarnego od odbiorników domowych.
    Przemyśl temat...