Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje UPS - jaki wybrać?

12 Sie 2010 14:14 4821 30
  • Poziom 16  
    Jakiś rok temu kupiłem sobie UPS, jednak wymieniałem sprzęt i obecny jest za słaby, czasem wyłącza się, ponieważ pobór mocy jest większy, niż UPS może zagwarantować. Teraz szukam takiego UPSa, który bez problemów będzie działał.
    Mój zestaw to:
    Core™2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz
    NVIDIA GeForce GT 220 (1024 MB)
    Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] - zintegrowana
    2 Gb ram ddr2 goodram
    Zasilacz Chieftec GPS-450AA-101 A 450W

Znajomy ma nówkę UPS do sprzedania

Szukając na necie informacji trafilem na tę stronę i tam jest
    Moc skuteczna 300 W
    czy to oznacza, że nie uciągnie mojej konfiguracji? Z Wikipedii
    Cytat:
    Do zabezpieczenia stacji roboczych wystarczają zasilacze o mocy 300-500 VA
    ]
    a ten UPS ma Moc pozorna 500 VA Jednak chcę być pewny, aby nie wydać pieniędzy na darmo.

Dodam, że mój ups stary to Back-UPS CS 325 firmy APC
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 21  
    Jak znajomy to pewnie możesz jakieś testy przeprowadzić.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 16  
    ale przez powiedzmy tydzien testów może być tak, że żądnego spadku nie będzie ani nic a potem raptownie BACH, tak jak miałem w przypadku tego, używam od 4 dni UPS a dopiero dziś zaświeciła sie dioda "Overload" i wyłączenie
  • Poziom 21  
    emas112211 napisał:
    Jakiś rok temu kupiłem sobie UPS, jednak wymieniałem sprzęt i obecny jest za słaby, czasem wyłącza się, ponieważ pobór mocy jest większy, niż UPS może zagwarantować.
    ...
    Zasilacz Chieftec GPS-450AA-101 A 450W
    ...
    Znajomy ma nówkę UPS do sprzedania
    ...
    Moc skuteczna 300 W
    ...
    a ten UPS ma Moc pozorna 500 VA Jednak chcę być pewny, aby nie wydać pieniędzy na darmo.

Trochę zmodyfikowałem twój cytat żeby zostały tylko istotne dane.

Pierwsze pytanie jaką moc ma twój dotychczasowy UPS?
    Drugie pytanie dotyczy tego ale prądu pobiera zasilacz na maksymalnym obciążeniu, albo takim na jakie będzie w chwili jak będzie zasilany z UPS. Najlepiej byłoby wykonać pomiary, bo 450W to jest maksymalna moc zasilacza, ale z tego i na podstawie danych o podzespołach nie można nic określić. Jak nie masz czym to pomiar mógłbyś nawet wykonać licznikiem prądu elektrycznego.
  • Poziom 16  
    zybi271 napisał:

Pierwsze pytanie jaką moc ma twój dotychczasowy UPS?

Nie wiem gdzie to odczytać, jest to model taki jak na podanej stronie w 1 poscie
    Z tyłu tylko jest coś takiego

a przód

zybi271 napisał:

Drugie pytanie dotyczy tego ale prądu pobiera zasilacz na maksymalnym obciążeniu,

nie mam jak sprawdzić
  • Poziom 21  
    Ty masz model:
    325VA / 185W, więc są szanse że ten z linku (500VA / 300W) będzie lepszy. Wydaje mi się że komputer nie powinien wziąć więcej jak 300W, chociaż zasilacz masz mocniejszy, więc może te tygodniowe testy wystarczą. Najlepiej byłoby zrobić odczyt licznika ile bierze, ale musiałbyś wszystkie urządzenia w domu powyłączać, najlepiej zostawić włączone bezpieczniki tylko na ten komputer.
  • Poziom 16  
    a takim mierniiem prądu dałoby rade zmierzyć? jak tak to w jakim ustawieniu? tzn co trzeba wybrac?
  • Poziom 21  
    Nie tym miernikiem nie zmierzysz musiał byś mieć specjalny miernik do tego.
  • Poziom 16  
    no bo wlasnie tylko taki moglbym pozyczyc
  • Poziom 43  
    Nic nie trzeba mierzyć, problem jest znany od lat, i nawet na E jest dobrze opisany.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic494809.html

Generalnie, albo kupisz UPS z sinusem podczas pracy bateryjnej, albo musisz przerobić zasilacz lub wymienić na taki bez APFC.

Chieftec z APFC, jest bradzo "czuły" na brak sinusa, i źle współpracuje z UPSami starego typu.

Na pytanie czy kupować, odpowiedź brzmi z zasady NIE.
  • Poziom 16  
    aha, czyli co? klapa?
    jezeli bedzie tak przeciążać to w końcu znowu padną RAMy tak jak ostatnio... padały przez wachające się napięcie. czyli musiałbym kupić jakiś droższy UPS

a czy jest jakaś listwa przeciwprzepięciowa, która wyrównywałaby napięcie? tak aby nie miało ono złego wpływu na prace komputera?(juz 2 razy oddawałem RAM na gwarancje)
  • Poziom 16  
    na allegro ceny UPS z sinusem zaczynają się od 320 zł... to dla mnie za dużo
  • Poziom 43  
    Hmm, patrzyłeś na te z mojego linka?, są też tańsze.. (akumulatory możesz kupić osobno) W sumie w 250zł się zamkniesz z lepszymi akumulatorami.
  • Poziom 16  
    patrzyłem, nie ma tam nic o tym, ze podaja prad w kształcie sinusoidy
  • Poziom 43  
    Hmm. Google ci się popsuło?
    Wpisz APC SMART i poczytaj.
  • Poziom 16  
    o przepraszam, po odnalezieniu instrukcji w pdf wyskoczylo
    Kształt napięcia przy pracy z
    akumulatora
    Sinusoida o niskim zniekształceniu
    także pasuje

sprawdzilem jeszcze, od znajomego kupić mogę EVER DUO II 500, w opisie również ma sinusoidę
    http://allegro.pl/item1161617896_ups_ever_duo_ii_500.html

i teraz pytanie za 100 pkt, czy lepiej kupić nowy ups czy spróbować przerobić zasilacz...
  • Poziom 27  
    emas112211 napisał:
    patrzyłem, nie ma tam nic o tym, ze podaja prad w kształcie sinusoidy

Zacznijmy od tego że to kształt napięcia, a nie prądu ;-) Secundo - każdy ups komputerowy będzie dawał sinusoidę, więc tym nie ma się co sugerować. Jedyne co cię rzeczywiście powinno obchodzić to moc urządzenia. Przy doborze zasilaczy awaryjnych ich moc powinna być o 20% większa od zasilacza sprzętu który mają podtrzymywać - sam kieruję się tą zasadą i nigdy nie zawiodła.

Masz więc zasilacz 350W - poszukaj UPSa minimum 400W, a jak zainwestujesz w 500W to też będzie dobry wybór. Spróbuj nawet używkę kupić - nowe akumulatory zaczynają się od 40zł za sztukę, więc też katastrofy nie ma.
  • Poziom 21  
    artaa napisał:
    Generalnie, albo kupisz UPS z sinusem podczas pracy bateryjnej, albo musisz przerobić zasilacz lub wymienić na taki bez APFC.

Chieftec z APFC, jest bradzo "czuły" na brak sinusa, i źle współpracuje z UPSami starego typu.

To ja zadam pytanie dlaczego do zasilacza elektronicznego jest potrzebny akurat sinus, przecież i tak jest prąd wyprostowany?
    Mi się wydaje że jak by była linia, trapez, sinus dodatni, albo ujemny to też powinien działać.
    W linku jak kolega wlutował kondensator za mostkiem Greatz'a to działało, być może za mały kondensator jest? Ale porównując sinus do trapeza to raczej taki sam kondensator wystarczy.
    I jeszcze pytanie czy w przypadku zasilaczy do laptopów jest tak samo i jakiś innych zasilaczy ładowarek, zasilaczy, wbudowanych w urządzenie np. projektor. Że brak sinusa (w zamian trapez powoduje nieprawidłową pracę tych urządzeń?
  • Poziom 16  
    tak, moze byc ze napiecia bo tamto z pamieci pisalem, czyli chyba zawioze zasilacz do przerobki
  • Poziom 43  
    Problem dotyczy nie zasilacza jako takiego, ale APFC które mają obecnie wszystkie lepsze zasilacze.
    Wszystko jest opisane na Elektrodzie, Google itp.
  • Poziom 21  
    artaa napisał:
    Problem dotyczy nie zasilacza jako takiego, ale APFC które mają obecnie wszystkie lepsze zasilacze.
    Wszystko jest opisane na Elektrodzie, Google itp.

O tym APFC czytałem, mogę sobie oczywiście poszukać na gogle, ale chciałbym się dowiedzieć dlaczego to jest i co to daje oprócz tego, że nie można podłączyć zasilacza do innego zasilania jak sinus.
    I jeszcze jak jest z innymi zasilaczami np. od laptopa, ładowarki itp. czy mają też APFC?
  • Poziom 43  
    Odpowiedź jest prosta, oszczędność energii i inne drobiazgi (przesunięcie fazowe, wsp P).
    Całe szczęście inne jeszcze nie mają.
  • Poziom 16  
    właśnie o to APFC chodzi, mimo, że staram się rozumieć co Wy - mądrzejsi ode mnie piszecie - to przychodzi mi to z trudem :)
    Mimo wszystko zrozumiałem, że jeżeli wykona się zabieg taki, jaki na schemacie przedstawił user andrzej_w_k to wtedy UPS bedzie dzialal dobrze z zasilaczem chieftecka
  • Poziom 16  
    Dobra, jutro zaniosę do znajomego elektronika, bo aktualnie sam nie posiadam nawet lutownicy, Tematu nie chciałbym jeszcze zamykać - może jeszcze ktoś będzie chciał coś napisać
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    W obu przypadkach:

1. EVER CDS 700
    2. APC SMART 700

jest stosunkowo "ładny" sinus podczas pracy bateryjnej ale warto sprawdzić
    pozostałe parametry:
    1. Moc wyjściową - jeden z producentów stosuje pojęcie "mocy maksymalnej"
    2. Czas podtrzymania (w praktyce pojemność baterii).
    3. W rzeczywistości jedno urządzenie jest profesjonalne, drugie znacznie mniej profesjonalne (nie chcę użyć innego określenia).

SLAL
  • Użytkownik usunął konto