Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić, czy będzie u mnie działała Neostrada 20mb?

Kumczak 22 Sie 2012 18:07 109270 553
    Freeze543
    Poziom 2  
    Witam
    Z góry przepraszam za wtrącenie w temat.
    Jako że jestem laikiem w tej kwesti musze zwrócić się o pomoc.
    Chciałbym się dowiedzieć jaką realną szybkość mogę osiągnać na tej lini.
    Oto parametry z routera.
  • SterControlSterControl
    zylax4
    Poziom 16  
    Witam serdecznie
    Przyłączę się do tematu. Chciałbym się dowiedzieć od ekspertów mniej więcej jaka max prędkość poleci na mojej linii bez większych zakłóceń. Obecnie mam netię 2 mb. Router netia spot podał następujące parametry:

Margines zakłóceń:
    down 31 dB up 24.5 dB
    Tłumienie linii:
    down 22.4 dB up 12.7 dB

Z góry śliczne dzięki.
  • SterControlSterControl
    SATAn_
    Poziom 14  
    Z Netia Spota.
    Marginez nieza duzy ?

Szybkość połączenia: 19.61 Mbps Downstream / 1.18 Mbps Upstream
    Czas trwania połączenia: 0 godziny, 7 minuty
    Maksymalna szybkość linii: 19.66 Mbps Downstream / 1.18 Mbps Upstream
    Margines zakłóceń: 8.10 dB Downstream / 9.20 dB Upstream
    Tłumienie linii: 21.50 dB Downstream / 10.40 dB Upstream
    Modulacja linii: G.992.5 Annex A
    stah300
    Poziom 11  

Chciałbym dowiedzieć się czy są szanse aby na tym łączu poszło mi coś więcej niż 6Mb/s które mam obecnie.
    Może warto przejść na nową opcję neostrady "do 10Mb/s" chociażby ze względu na to, że byłoby taniej.
    ajanek9
    Poziom 28  
    Cytat:
    Chciałbym dowiedzieć się czy są szanse aby na tym łączu poszło mi coś więcej niż 6Mb/s które mam obecnie.
    Może warto przejść na nową opcję neostrady "do 10Mb/s" chociażby ze względu na to, że byłoby taniej.

Jeśli taniej to przechodź, teraz wg. nowej umowy masz widełki od 1 do 10 i automat ustawi ci prędkość odpowiednią do linii. Przy twoim tłumieniu może być pełne 10 Mb/s lub co trochę poniżej, ale niewiele. Na pewno nie daj się namówić na opcję od 10 do 20, bo to raczej poza twoim zasięgiem lub na granicy działania.
    Freeze543 i SATAn przecież macie już opcje do 20 Mb/s.
    Kolego zylax4 zaczynaj od zamówienia opcji 20 Mb/s, wg. tłumienia opcja 20 Mb/s powinna działać stabilnie do 20,5 dB. Ale normy sobie, a życie sobie. Czasem może być pełne 20 lub coś trochę poniżej np. 18 lub 16 Mb/s. W razie problemów migracja i opcja 10 Mb/s na pewno da radę stabilnie i na maksa.
    Illimar
    Poziom 1  
    Witam,

Nie chcę zakładać nowego tematu, ponieważ pytanie mam podobne to tematu.
    Miałem dotychczas neostrade 2mb, w związku z końcem umowy zastanawiam się nad opcją "do 10mb" lub "do 20mb".

Chciałbym się dowiedzieć ile mniej więcej mogę uzyskać maksymalnie na moim łączu.
    Router - TP-Link TD-W8901G
    Dotychczasowe parametry przy opcji 2mb:

Będę wdzięczny za pomoc :)
    aumman
    Poziom 11  
    Podzielę się moim doświadczeniem co do 20Mb/s.

Miałem Neostradę 2Mb/s. I z ustaleń z "konsultantami" i zaprzyjaźnioną panią z salonu zdecydowałem się na opcję 20Mb/s. Zapewniono mnie że będzie działać ;)
    Synchronizacja była rzędu 2100/300 przy ADSL. Około 700-800m do centralki.

Po przeskoczeniu na Adsl 2+:
    synchro: 19500/1200, niestety działało średnio stabilnie po 3 dniach. Obcięto do 18000/950.

Ale najdziwniejsze jest to że parametry linii się poprawiły:
    Tłumienie było rzedu 26-28 dB, jak napisał ajanek9 do 20,5dB powinno być ok. Po przejściu na 20Mb/s spadło do 22db!!!

I tu mam pytanie czy jest to możliwe że nowy standard zmniejszył tłumienie czy może wymienili coś w centrali?
    stah300
    Poziom 11  
    Jeszcze raz ja - podpisałem umowę.
    Włączyli - jest pełne 10Mb/s

Razem ze zmianą prędkości, zmieniły się parametry łącza i zaczynam żałować, że nie wziąłem więcej
    ajanek9
    Poziom 28  
    Cytat:
    Razem ze zmianą prędkości, zmieniły się parametry łącza i zaczynam żałować, że nie wziąłem więcej

Nie masz czego żałować. Lepiej cieszyć się z pełnej opcji 10 Mb/s niż denerwować, bo opcja 10-20 zapina się niewiele więcej i zrywa połączenie.
    Cytat:
    Nie chcę zakładać nowego tematu, ponieważ pytanie mam podobne to tematu.
    Miałem dotychczas neostrade 2mb, w związku z końcem umowy zastanawiam się nad opcją "do 10mb" lub "do 20mb".

Przy twoim tłumieniu to wybij sobie taki pomysł z głowy, chyba że jest możliwość skrócenia linii i podłączenia do bliższej centrali. Z opcji 1 do 10 bez problemu możesz skorzystać, bo router zapnie się na poziomie na jakim linia pozwoli. Tak z tłumienia to coś ok. 5-6 Mb/s no może 7, ale nic nie obiecuję
    Freeze543
    Poziom 2  
    Niestety u mnie opcja do 20 mb wyciąga max 13 więc żałuje że nie wziąłem do 10mb/s
    Keadwen
    Poziom 12  
    20Mbit/s może nie osiągniesz, ale parametry ładne. Niskie tłumienie zwłaszcza US idące w parze z niskim SNR marginem - super. DS nieco gorzej, ale przyzwoicie. Biorąc opcje 20Mbit/s spodziewaj się realnej 13-15Mbit/s
    rozq
    Poziom 9  
    Keadwen napisał:
    20Mbit/s może nie osiągniesz, ale parametry ładne. Niskie tłumienie zwłaszcza US idące w parze z niskim SNR marginem - super. DS nieco gorzej, ale przyzwoicie. Biorąc opcje 20Mbit/s spodziewaj się realnej 13-15Mbit/s

Ok to zastanowię się czy nie lepiej było by 10mb,

Serdecznie dziękuję za pomoc
    klown_szyderca
    Poziom 10  
    Witam,

Co sądzicie o takich parametrach łącza? Czy aktualne 10Mb będzie chodziło stabilnie i czy pójdzie ewentualnie 20Mb?

kfolo
    Poziom 1  
    Kończy mi się umowa w Netii ... raz mydlą mi oczy, że mogę mieć nawet do 20... później że do 6, kolejno że do 10 a teraz znów do 6 :/ Muszę ewent. w tym tyg przedłużyć umowę. Raz Pani przez Chat sprawdza i pisze, że mogę mieć internet 10mbps a później dzwonią z infolinii i mówią, że mogę mieć tylko 6mbps. W TPSA mówią, że mogą mi spokojnie zaoferować 10mbps. O to statystyki z routera:

Szybkość połączenia: 7.46 Mbps Downstream / 0.64 Mbps Upstream
    Maksymalna szybkość linii: 18.43 Mbps Downstream / 0.74 Mbps Upstream
    Margines zakłóceń: 19.50 dB Downstream / 20.00 dB Upstream
    Tłumienie linii: 23.10 dB Downstream / 13.20 dB Upstream
    Modulacja linii: G.992.5 Annex A

Prosił bym o szybką odpowiedź i pomoc :( Dodam, że 2 lata teamu gdy przedłużałem umowę z 1mb na 6mb to oferowali mi już 8 a nawet 10 tylko cena była zbyt duża a tu nagle coś takiego. Czuję się przez nich oszukany :/
    ajanek9
    Poziom 28  
    Cytat:
    Czuję się przez nich oszukany :/

Wybierasz to co ci najbardziej odpowiada. Netia czy Orange na tej linii wg. tłumienia powinna zaoferować opcję do 10 Mb/s. Nie wiem co aktualnie oferuje Netia, ale Orange serwuje opcję 10N (widełki od 1 do 10). Zbierz cenniki, rozważ i wybierz ofertę najlepszą dla siebie do 10 Mb/s.
    Verter
    Poziom 11  
    Witam, obecnie posiadam Neostradę 1Mbit, niedługo kończy mi się umowa i planuję wziąć Neostradę (do 10Mbit) + telefon. Zdaję sobie sprawę, że 10Mbit jest nieosiągalne, jednak nie potrafię określić jaką prędkość max mogę wyciągnąć z tej linii.

Dodatkowo takie pytanie- czy max obciążenie łącza pobieraniem pliku nie zakłóci połączenia telefonicznego w tym samym czasie? To samo tyczy się ewentualnego pakietu FunPack (w tym programy HD)- czy uda się pogodzić wszystko w tym samym czasie na jednej linii czy nie warto się pchać? Jakie pasmo danych przeznaczone jest na telewizję?

Screen z routera TP-Link pożyczonego od kolegi, na codzień używam D-Link DSL-G624M, ale w nim nie wyświetlają sie parametry linii.
    sioku
    Poziom 2  
    Stan linii ADSL Podniesiony
    Standard ADSL G992_1_A
    Szybkość wysyłania 640
    Szybkość pobierania 7456
    Tłumienie Bliski koniec : 21.5 (dB)
    Odległy koniec : 12.0 (dB)
    Sygnał/Szum Bliski koniec : 17 (dB)
    Odległy koniec : 15 (dB)
    Liczba błędnych pakietów 233
    Firmware 0xe15080a
    Błędne sek. w okresie 15 min 0
    Błędy CRC 85
    Błędne sek. w okresie 1 dnia 0

Pójdzie 20 mb ?
    Aktualnie mam 6mb i śmiga elegancko
    Saperman
    Poziom 2  
    Ludzie pomocy!!! Prośba o interpretacje łącza, choć dużo się naczytałem to i tak nie rozumiem pewnych parametrów odnoście synchronizacji. Nie mogę się w tym wszystkim połapać. U mnie działa sieć na ADSL2+ i chciałbym oczywiście neostradę 20Mbp/s. Proszę o odpowiedz czy z moją linią jest wszystko OK jeśli chodzi o szum itp. Na infolinie twierdzą że słabe łącze. Obecnie mam neo 10Mbp/s w testach wychodzi marnie około 6,5Mbp/s, na infolinii powiedzieli że wszystko jest ok z łączem, a 20Mbp/s mieć nie mogę. Dodam że przez pół roku wyciągałem pełne 10Mbps, a ostatnio zauważyłem znaczy spadek prędkości, ale to już temat na inną rozmowę :) Proszę was o pomoc. Jak sprawdzić, czy będzie u mnie działała Neostrada 20mb?
    andk1eltd
    Poziom 35  
    Saperman napisał:
    Ludzie pomocy!!! Prośba o interpretacje łącza, choć dużo się naczytałem to i tak nie rozumiem pewnych parametrów odnoście synchronizacji. Nie mogę się w tym wszystkim połapać. U mnie działa sieć na ADSL2+ i chciałbym oczywiście neostradę 20Mbp/s. Proszę o odpowiedz czy z moją linią jest wszystko OK jeśli chodzi o szum itp. Na infolinie twierdzą że słabe łącze. Obecnie mam neo 10Mbp/s w testach wychodzi marnie około 6,5Mbp/s, na infolinii powiedzieli że wszystko jest ok z łączem, a 20Mbp/s mieć nie mogę. Dodam że przez pół roku wyciągałem pełne 10Mbps, a ostatnio zauważyłem znaczy spadek prędkości, ale to już temat na inną rozmowę :) Proszę was o pomoc. Jak sprawdzić, czy będzie u mnie działała Neostrada 20mb?

Jakiej pomocy oczekujesz na forum? Nie pojedziemy na miejsce i nie przebudujemy lub naprawimy linii. Nie wystawimy zaświadczenia dla operatora, że według nas linia powinna obsługiwać "tyle to a tyle Mbps".
    Parametry są optymalne dla synchronizacji 7456 kbps czyli dawna opcja 6 - na tym poziomie ustabilizował automat. Teoretycznie na 30dB powinno być stabilne 12445 kbps; praktycznie trudno coś powiedzieć o szumach na tej linii bo przede wszystkim trzeba je zmierzyć i zlokalizować źródło. I najczęściej cała robota na tym się kończy bo nie ma możliwości eliminacji tych zakłóceń.
    Saperman
    Poziom 2  
    I własnie na taką odpowiedz liczyłem. Teraz mogę dzwoń na infolinię z prośbą reset automatu. Mam umowę na 10Mbps z możliwością zwiększenia prędkości do 20Mbps w ramach większego abonamentu który płacę, bez dodatkowych kosztów (gdy się tylko pojawią takie możliwości), a net chodzi mi od pewnego czasu z prędkością 6Mbps. Na 10Mbps też chodził super z pół roku, nie zrywało połączenia, a zatem z niewyjaśnionych powodów obniżyli mi transfer. Dziękuję za info.
    richardo.
    Poziom 10  
    Mam internet z Netii na linii TPSA. Umowa na szybkość max, czyli teoretycznie chyba do 20Mb (miedź). W praktyce jest to 7456 Kbps. Konsultanci z Netii mówią, że więcej z tej sieci nie da się "wycisnąć". Nie za bardzo chce mi się w to wierzyć ,dlatego potrzebuję wstępnej oceny, od znających ten temat forumowiczów. . Do centrali mam ok. 500m.
    Dane ze wskazań routera:
    Łącze ADSL Pobieranie Przesyłanie
    Prędkość łącza 7456 Kbps 640 Kbps
    Line Attenuation 7.5 dB 7.0 dB
    Noise Margin 13.6 dB 9.0 dB

Jakie wstępne wnioski można wysnuć, mając takie dane? Jest szansa na większą szybkość? Pozdrawiam.
    andk1eltd
    Poziom 35  
    richardo. napisał:
    Mam internet z Netii na linii TPSA. Umowa na szybkość max, czyli teoretycznie chyba do 20Mb (miedź). W praktyce jest to 7456 Kbps. Konsultanci z Netii mówią, że więcej z tej sieci nie da się "wycisnąć". Nie za bardzo chce mi się w to wierzyć ,dlatego potrzebuję wstępnej oceny, od znających ten temat forumowiczów. . Do centrali mam ok. 500m.
    Dane ze wskazań routera:
    Prędkość łącza 7456 Kbps 640 Kbps
    Line Attenuation 7.5 dB 7.0 dB
    Noise Margin 13.6 dB 9.0 dB

Jakie wstępne wnioski można wysnuć, mając takie dane? Jest szansa na większą szybkość? Pozdrawiam.

Wstępne wnioski są takie, że włączony jesteś do portu ADSL i to jest technologiczna bariera tego standardu. Traktor nie "wyciągnie" 100 km/h nawet na autostradzie. "Linia" to pojęcie wręcz magiczne :D a na maksymalną prędkość synchronizacji składa się także kilka innych czynników. Z samej wartości tłumienia można uruchamiać nawet VDSL-a 80Mbps. Ale tłumienie to nie wszystko. SNR margin 9dB przy synchro 7456 wygląda nędznie, może to być wina marnego portu na DSLAM a może tak być zaszumiona ta para przewodów.
    Na podstawie tego, że pacjent ma gorączkę mogę powiedzieć że jest chory. Natomiast na co jest chory i jak poważnie - to niestety trzeba już pacjenta badać na miejscu. :D
    richardo.
    Poziom 10  
    W uzupełnieniu do poprzedniego postu dodam że na centrali są zamontowane urządzenia Stinger LS, a więc teoretycznie nie powinno być problemu z przełączeniem na ADSL2+. Czy przełączenie na ADSL2+, to tylko dobra wola TPSA czy też brakuje tutaj jeszcze odpowiednich warunków technicznych? Nie chcę o to pytać tepsy, gdyż znany jest ich stosunek do klientów Netii.
    andk1eltd
    Poziom 35  
    To nie dobra wola tylko chęć inwestowania. Do Stingera można włożyć karty zarówno z ADSL jak i ADSL2+ - tylko trzeba je mieć. Firma jest prywatna i jak coś robi to robi dla zysku a nie jak kiedyś dla "dobra społecznego".
    Umowy międzyoperatorskie jawne nie są, trudno powiedzieć co i jak tam jest napisane. Wiadomo, prawnicy chwytają się każdego wątpliwego zapisu, to jest przeliczalne na grube pieniądze. Przy znacznych zmianach w technice zapisy szybko dezaktualizują się a wynegocjować aneks - jeszcze przy udziale państwowego regulatora - to trzeba mnóstwo czasu. Być może jest tak jak z GigaEthernetem - w czasie gdy wynegocjowano BSA to jeszcze go nie było i wszystkie łącza dla innych operatorów są po ATM-ie.
    Stosunek to firma do klientów operatora może mieć taki na jaki pozwalają przepisy obowiązującego prawa.
    rysio925
    Poziom 1  
    Witam,

Niedługo kończy mi się umowa i dostałem od Neostrady propozycję internetu 20mb/s i nie mam pojęcia czy na moich łączach taki net będzie śmigać, jestem zielony w tych sprawach i liczę na jakąś podpowiedź jaki net mniej więcej na moich parametrach pójdzie. Na razie mam 6mb/s i działa bez zarzutów.

Z góry dzięki za odpowiedź :)
    ajanek9
    Poziom 28  
    Cytat:
    Na razie mam 6mb/s i działa bez zarzutów.

Przy takim tłumieniu nie masz szansy na pełną opcję 10 Mb/s, a co dopiero widełki od 10 do 20 Mb/s. Na twoim miejscu brałbym opcję 10N (do 10). W rzeczywistości będzie trochę mniej, ale automat DLM dopasuje opcję do linii.
    richardo.
    Poziom 10  
    W moich wcześniejszych postach było "gdybanie". Teraz rzeczywistość. Przełączenie na ADSL2+ odbyło się w zasadzie bezboleśnie ze strony TPSA.Po złożeniu wniosku, czekałem kilka dni na zmianę przepustowości. Szybkość mierzona różnymi "szybkościomierzami" oscyluje w granicach 16000 Kbps.
    Wskazania z routera Netgear DGN 2200:

Prędkość łącza 20535 Kbps 934 Kbps
    Line Attenuation 11.0 dB 6.1 dB
    Noise Margin 7.5 dB 6.5 dB

Czy wartości tłumienia i szumów są ok?
    andk1eltd
    Poziom 35  
    OK, w normie. Ideał to synchronizacja 24/1 i margin 8/8. Nie ma co wybrzydzać :D, aby tylko nie rwało.
    Riddo
    Poziom 2  
    Witam, kończy się umowa więc zacząłem czytać i szukać po internecie i mam coraz większe wątpliwości. Oczywiście orange namawia mnie do 10mb, ale z tego co poczytałem na różnych forach po podpisaniu umowy nie będzie już tak kolorowo. Dlatego proszę o Waszą wstępną diagnozę czy opłaca mi się przedłużać umowę na internet do 10mb (mam 2mb w tej chwili).

Stan linii ADSL Podniesiony
    Standard ADSL G992_5_A
    Szybkość wysyłania 312
    Szybkość pobierania 6488
    Tłumienie Bliski koniec : 24.8 (dB)
    Odległy koniec : 12.6 (dB)
    Sygnał/Szum Bliski koniec : 24 (dB)
    Odległy koniec : 31 (dB)
    Liczba błędnych pakietów 140
    Firmware 0xe15080a
    Błędne sek. w okresie 15 min 0
    Błędy CRC 8