Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz PREDOM ZELMER 102b - jak zdemontować wirnik

12 Sie 2010 21:49 7828 12
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam odkurzacz firmy PREDOM ZELMER model 102b. Po kilkunastu latach jego użytkowania postanowiłem zrobić mu mały przegląd.

Rozebrałem więc praktycznie wszystko, wymyłem, postranowiłem również wyczyścić silnik i przy okazji wymienić łożyska, bo już mocno huczały. Pokrywę z górnym łożyskiem jak i same łożysko 629 zdemontowałem bez problemu (od strony turbiny), problem jednak jest z dolnym łożyskiem.

Tu jest moje pytanie - jak się do tego zabrać? Jak wyjąć wirnik? Na tę chwilę wirnik siedzi dosyć mocno wraz z dolnym łożyskiem w obudowie. Nie wiem z której strony wejść jakimś narzędziem. Mógłbym prosić o jakąś pomoc? Sposób zapewne jakiś jest, jednak ja go nie znam :( a nie chcę uszkodzić wirnika. Silnik w tym modelu odkurzacza to RH5500.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    z tego co sie orientuje to silnik z serii RH to dość stary silnik i nie ma jak puknąć młotkiem w oś od strony szczotek
    spróbuj roskręcić imadło dość szeroko tak aby można było całym silnikiem udeżyć a wirnik pod wpływem udeżenia wyskoczy(tak jak się młotek na styl nabija tylko w odwrotnym kierunku)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie.

Zamieszczam zdjęcia tego silnika w takim stanie, w jakim go aktualnie mam.

Nie ma nigdzie żadnego otworka. Próbowałem pukać w tą kopułkę, w której osadzone jest dolne łożysko, jednak nic to nie dało. Wirnik nie wypadł, może za słabo biłem, ale miałem wrażenie, że użycie większej siły skończy się wgnieceniem całości do środka.

Odkurzacz PREDOM ZELMER 102b - jak zdemontować wirnik Odkurzacz PREDOM ZELMER 102b - jak zdemontować wirnik

Proszę o pomoc.

EDIT:

mj_sup - spróbuję jutro wg twojego sposobu

Proszę również innych o rady jak sobie z tym poradzić. Przejrzałem forum szukając podobnych tematów, wywnioskowałem że ten silnik można rozebrać, ale opisów demontażu nie znalazłem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Nie polecam młotka - można zniszczyć silnik. Jeśli wgnieciesz kopułkę to wirnik się przesunie, szczotki przestaną pasować i do tego nie skręcisz z drugiej strony.
    Ja stosowałem metodę "na gorąco" - podgrzać co nieco tą kopułkę i (w ramach dostępnego luzu) próbować poruszać i ciągnąć za oś - u mnie (tak jak u xMarSx) wylazło bez problemu.
    Tylko nie grzej do czerwoności bo pod łożyskiem jest gumowa podkładka.
    Jeśli planujesz zdejmować łożysko to nie pchaj żadnych :!: śrubokrętów itp. pomiędzy nie a metalowy pierścień oddzielający od komutatora. Przesunięcie komutatora to wirnik do wyrzucenia.
  • Specjalista AGD
    1. Leć do sklepu po nowe szczotki i nie myśl o składaniu bez nich. Te stare są.. do wyrzucenia. Powinny byc do silnika RH, ale mogą być również szczotki do silnika typ 300, pasują bez problemu, ale należałoby przelutować końcówki.

2. Co do łożyska, Przez otwór na górze silnika dojdziesz do łożyska preparatem serii CX 80 lub WD 40. Trochę zlać, odczekać i powinno pomóc w wyjęciu wirnika. Po spryskaniu możesz chwycić za długą oś wirnika i DELIKATNIE opukać kołnierz metalowej obudowy. Jeżeli będziesz tłukł za mocno możesz uszkodzić wirnik.

Dodano po 1 [minuty]:

PS. Pozostałe metody wymieniono wyżej.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Na oś wirnika załóż wielką podkładkę o średnicy mniej więcej jak silnik, zakręć nakrętkę, żeby ją trzymała i dwoma listewkami, które się zmieszczą między tą podkładkę a korpus silnika ostrożnie zawantuj. Powinno zejść
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za wskazówki.

Jest mały sukces - udało mi się w końcu wyjąć ten wirnik. Podgrzewanie nic nie dało, wirnik jak siedział tak siedział. Przykręciłem jednak do osi silnika długi aluminiowy ceownik, który oparłem na dwóch małych kowadłach, po czym przez kawałek dębowego drewienka uderzyłem dwa razy młotkiem w kołnierz korpusu silnika. Wirnik wypadł.

Problem w tym, że dolne łożysko zostało w obudowie silnika. Proszę o dalsze wskazówki co z tym zrobić. Grzać dalej wokół łożyska czekając aż samo wypadnie? Bez wyjęcia łożyska cała operacja nie ma sensu. Wszak po to chciałem wyjąć wirnik, by wymienić łożyska. Oczekiwałem jednak, iż łożysko zostanie na osi.

Ponadto mam prośbę do szanownych kolegów o określenie stanu komutatora. Widać na nim wżery. Specjalistą nie jestem, dlatego proszę o pomoc. Czy taki wirnik jeszcze trochę pojeździ?

Odkurzacz PREDOM ZELMER 102b - jak zdemontować wirnik Odkurzacz PREDOM ZELMER 102b - jak zdemontować wirnik
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.

Pomysł z otworkiem dobry, wypróbuję go również u mnie.

Przyjrzałem się również komutatorowi po uprzednim jego przetarciu papierem i sprawa ma się tak, że powierzchnia dwóch blaszek, posiadających największe wżery zmniejszyła się o połowę (powierzchnia styku ze szczotkami). Kilka blaszek ma wżery zmniejszające ich powierzchnię do 3/4, natomiast reszta (większość) jest w dobrym stanie.

Mam pytanie, czy stan komutatora, jak opisałem powyżej całkowicie dyskfalifikuje ten wirnik? Rozumiem, że blaszki powinny być nie naruszone? Co się stanie jak założę wirnik z takim komutatorem? Szczotki będą się bardziej ścierać? Czy może moc silnika ulegnie zmniejszeniu? Pytam się, gdyż teraz muszę podjąć decyzję co do tego czy dalej iść w naprawę tego silnika :|

Pytanie na zakończenie tego wątku - czy można gdzieś tanio kupić taki wirnik? (np wysyłkowo przez internet, jakieś stare zapasy itp.)
  • Specjalista AGD
    Załóż nowe łożyska i szczotki koniecznie. Komutator zużyty trochę jest, ale to nie dyskwalifikuje go od dalszej pracy. Kiedyś bawiłem się w wyrównywanie lamelek pilnikiem, ale jak zrobi się to nieumiejętnie to tylko pozostaje przetoczenie wirnika. A wybicie łożyska, jak radził Domgal otwór wiertłem, co najmniej 10. Po założeniu nowych szczotek koniecznie będzie dotarcie ich do takiego kształtu komutatora, najlepiej pumeksem.

wirnik można kupić na pewno tutaj
    http://naprawa_sprzedaz_agd.republika.pl ,ale cena pewnie 40-50zł.
  • Poziom 10  
    W końcu złożyłem ten silnik. Wymieniłem łożyska, dolne łożysko wybiłem poprzez wywiercony otworek, jak to było napisane przez kolegów wyżej. Wirnik założyłem ten co był, do tego nowe szczotki. Silnik działa więc jest dobrze. Mam nadzieję że odkurzacz jeszcze trochę mi posłuży.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie wątkiem i za cenne wskazówki. Temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam