Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał z anteny a wzmacniacz APL-109

12 Sie 2010 22:04 3365 13
  • Poziom 13  
    Witam.
    Posiadam antenę szerokopasmową logarytmiczną, działała OK aż padła płytka wzmacniacza. Ponieważ są ostatnio kłopoty z kupnem tej nietypowej płytki poradzono mi w sklepie założyć wzmacniacz ant. APL-109.
    Więc zamiast płytki zamocowałem "gorący" do jednej szyny, a przewód ekranowy do drugiej szyny, dalej przewodem zakończonym "F-ką" do wzmacniacza, a z drugiej strony podałem 12 V z zasilacza poprzez separator. Niestety na ekranie brak silnego sygnału, a tylko śnieżenie.Gdzie może leżeć przyczyna,że mam brak sygnału.Czyżby wzmacniacz /nowy/ mógłby być uszkodzony?/.Proszę o poradę.
    Pozdrawiam
  • Warunkowo odblokowany
    Kolego przy antenie TRZEBA zamontować symetryzator który zmieni impedancję anteny 300Ω na 75Ω i dopiero wzmacniacz według opisu.
  • Poziom 13  
    No niestety nie dałem symetryzatora. bo sprzedawca mi nie dał. ale czy to az tak blokuje sygnał?Na marginesie impedancja na końcu kabla konc. /antena +kabel/ wynosiła 1100 Ohm.
  • Warunkowo odblokowany
    Woko napisał:
    bo sprzedawca mi nie dał.

Nie musi ci dawać twoim obowiązkiem jest kupić.

Dodano po 1 [minuty]:

Woko napisał:
    wynosiła 1100 Ohm.

A czym ty to mierzyłeś?:D
  • Poziom 13  
    Więc jutro kupię i zobaczymy jaki efekt.Poinformuję -pozdrawiam. Mierzyłem najzwyklejszym omomierzem cyfrowym UNI-T.
  • Poziom 24  
    dzac4 napisał:
    Kolego przy antenie TRZEBA zamontować symetryzator który zmieni impedancję anteny 300Ω na 75Ω i dopiero wzmacniacz według opisu.

Szczególnie przy antenie logarytmicznej...

Gdybyś o niej choć trochę przeczytał, wiedziałbyś że ma ona impendancję 75Ω.
  • Moderator
    ...I w Bochni masz silne sygnały z Choragwicy, wzmacniacz wcale nie jest potrzebny.
    Dodałbym, że antena LP w wykonaniach jakie sa w sklepie nie dość że ma 75 omów to jeszcze nie wymaga symetryzatora.
  • Poziom 22  
    Dokładnie ant. logarytmiczna ma 75Ω tylko nie napisałeś jaka ona jest jaki zysk?
  • Warunkowo odblokowany
    Kpc21 napisał:

Gdybyś o niej choć trochę przeczytał, wiedziałbyś że ma ona impendancję 75Ω.

Mój błąd nie doczytałem w pierwszym poście.
  • Poziom 13  
    Sprawa jest już jasna-Sygnał leci jak szalony, ale zarówno z symetryzatorem jak i bez. Właśnie to,że montowałem bez, niechcący wkręciłem wkręta w kabel na jednej z szyn i stąd ten brak sygnału. Tak bywa w pośpiechu. Teraz mam sygnał znakomity, ale na wszelki wypadek dałem ten symetryzator.
    Teraz mam inny kłopot,ponieważ APL-109 jest pod dachem na strychu,gdzie dochodzi zasilanie z parteru /tam TV odbiera/.Chciałbym w okolicy tego APL sygnał rozdzielić na inne 2 TV, gdyż stamtąd mam pociągnięte dwa kable konc.do pokoi.
    PYTANIE - jakiego mogę użyć dodatkowego rozgałęznika lub rozdzielacza, aby rozprowadzić ten sygnał /jest taki AWS-1142 tylko strasznie DROGI, a może coś tańszego /
    Proszę o podpowiedz
    Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Woko napisał:
    /jest taki AWS-1142 tylko strasznie DROGI, a może coś tańszego /

Czy 76zł. to droga inwestycja w porządny wzmacniacz . ???

Przepraszam, że piszę o tym wzmacniaczu - jako porządny - , ponieważ są lepsze i bardziej "profesjonalne" wzmacniacze na naszym rynku.

Woko nie masz co oszczędzać na sprzęcie - bo to i tak - jest to tylko jednorazowy wydatek na tzw. LATA.

Nie jest to żadna "reklama" tego produktu , tylko stwierdzenie Faktu.
    Regulamin pkt. 2 .

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator
    W Bochni TVP2 wychodzi z poziomem około 89 do 95 dB na antenie YAGI. Straszna korba. Ludziska jednak instalują wzmacniacze by odbierać TVN, TV4 i PULS, a wtedy zaczynają się problemy. Różnica w poziomach jest spora bo TVN w Bochni wychodzi na max 59 dB, niestety...
    Nie instalowałbym wzmacniacza, lepiej pomęczyć się z korektorami.
  • Poziom 13  
    Dzięki SP5ANJ za utwierdzenie mnie w jakości sprzętu, bo to owszem ma znaczenie.Niemniej kolega irekr proponuje pobawić się z korektorami.
    Cały dowcip polega na tym, że wybitnie zależy mi na TVP Kraków jako stacji mojego regionu /wszystkie inne mam z satelity ale nie Kraków/. Dlatego nie mam zamiaru dużo inwestować APL byłem zmuszony kupić, bo trudno dziś kupić płytke wzmac. do LOG.
    Korektor owszem, tylko muszę pamiętać, by podać przez niego 12V zasilania do APL.
    A jaki korektor -to kolejna zagadka.
  • Poziom 13  
    I oto finał instalacji -kupiłem rozgałęznik rozdzielacz spliter 3+1 co doskonale zdało egzamin /pokoje na poddaszu maja wyborny sygnał. Tym samym jest oczekiwany kanał TVP Kraków.
    temat zamykam
    Pozdrawiam uczestników dyskusji.