Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Platforma RC - schemat połączeń

masterkr 12 Aug 2010 23:23 6649 10
phoenixcontact
  • #1
    masterkr
    Level 12  
    Witam,

    Mam w planach budowę platformy RC. Aparatura RC, regulator - wszystko kupne. Napęd gąsienicowy. 2 silniki DC np. 12V z jakiejś wkrętarki etc. Napęd realizowany tak samo, jak w czołgu. Do tego obsługa dwóch serw. Moje pytanie jest następujące, gdyż wcześniej nie miałem do czynienia z aparaturę RC modeli. Ile kanałów musi mieć aparatura żeby obsłużyć 2 serwa i 2 silniki? 8? Czy schemat będzie wyglądał tak:
    Platforma RC - schemat połączeń
  • phoenixcontact
  • Helpful post
    #2
    nanab
    Level 27  
    - 2 serwa i dwa silniki czyli 2+2=4kanały
    - odbiornik i serwa są zasilane z 5V
    - jeśli regulatory mają wbudowany BEC, to nie trzeba oddzielnego zasilania dla odbiornika i serw. Trzeba tylko wypiąć i zaizolować czerwony kabel z wtyczki jednego z regulatorów
  • #3
    masterkr
    Level 12  
    Wielkie dzięki. Już wszystko jasne. Łącznie ze stabilizatorem napięcia - BEC
  • phoenixcontact
  • #4
    djleeon603
    Level 20  
    Witam. Przepraszam za odkop;) chciałbym zapytać jakich regulatorów masz zamiar użyć do tych silników? Przygotowuje sie do pojazdu z wykorzystaniem podobnych silników - i stanalem na etapie regulatorów ;/ Może podzielisz sie jakims rozwiazaniem.

    pozdrawiam
  • #5
    masterkr
    Level 12  
    Odnośnie regulatorów napisałem na PW. Nie wiem czy chcesz wsparcia w tej tylko kwestii, czy ogólnie dot. konstrukcji. Początkowo w założeniu miałem zbudowanie gąsienic, ale sporo z tym roboty, a w dodatku ciężar znacznie wzrasta. Zrobię napęd na 6 kół. Użyję 6 zębatek rowerowych i łańcucha do przeniesienia napędu na wszystkie koła. Coś takiego:
    Platforma RC - schemat połączeń [/img]
  • #6
    Madrik
    moderator of Robotics
    Dość sztywne zawieszenie. Będzie źle znosić przeciążenia. A jeżeli zablokujesz jedno koło, możesz zerwać łańcuch.

    Potrzebujesz aż 6 kół napędowych? Normalnie takiej konstrukcji wystarczają dwa.

    Jeżeli nie masz aparatury komputerowej, wystarczy kupić mikser "Delta" (V-tail) i przez niego podłączyć regulatory do odbiornika.
  • #7
    masterkr
    Level 12  
    Witam,

    Ta konstrukcja, to same początki na zasadzie prób i błędów. Na razie zbieram wszelkie informacje, które będą przydatne. Moja wiedza o modelach RC jest bardzo mała. Mam świadomość tego, że takie zawieszenie będzie bardzo sztywne. Niestety nie dam rady amortyzować każdego koła jednocześnie napędzając je wszystkie. Widzę, że kolega ma spore doświadczenie w temacie modeli. Odnośnie napędu tylko na 2 koła - co jeśli akurat te 2 zostaną "w powietrzu"? Pisze, kolega, żeby zastosować "mikser Delta (V-tail)". Co daje to urządzenie? Co dzięki niemu można osiągnąć? Wiem, że jest stosowany w modelach gąsienicowych ale na jakiej zasadzie on działa?

    Pozdrawiam
  • #8
    Madrik
    moderator of Robotics
    Miksuje kanały. Przy zadaniu kierunku pracy przód/tył na nadajniku - oba kanały pracują w tę samą stronę. Pojazd jedzie do przodu lub do tyłu.
    Przy zadaniu kierunku lewo/prawo mikser odwraca kierunek działania jednego kanału. W rezultacie jeden silnik jedzie do przodu, drugi do tyłu. Powstały moment obrotowy obraca pojazd. Przy sterowaniu proporcjonalnym możliwe jest nie tylko odwracanie, ale i różnicowanie prędkości (łagodniejsze skręty).

    Jeżeli pojazd ma być bardzo mobilny lepiej dać osobne sterowanie każdym kołem.
    To drogie rozwiązanie, ale najlepsze. Umożliwia lepszą dystrybucję mocy i sterowanie.

    Przy twoim rozwiązaniu warto by dać sprzęgła przeciążeniowe (np. cierne), które by rozłączały zablokowane koła od napędu ogólnego.

    Poza tym, łańcuch zawsze jest wrażliwy na zanieczyszczenia i zawsze może spaść. Dlatego przekładnie łańcuchowe stosuje się rzadko.

    Ja bym jednak zaryzykował dwa koła napędowe i albo gąsiennice (można przecież wykorzystać gotowe pasy transmisyjne, np. z drukarek czy kserokopiarek), albo pozostałe koła niezależne, za to na dobrym zawieszeniu. Zrobienie gąsiennic jest pracochłonne (od podstaw) ale taki napęd daje najlepsze rezultaty.
  • #9
    masterkr
    Level 12  
    Spodziewałem się takiej odpowiedzi odnośnie miksera. Wielkie dzięki za wytłumaczenie. Teraz będę wiedział co skompletować, żeby to w ogóle jeździło tam, gdzie zechcę.
    - Nadajnik, odbiornik (2 kanały do samego napędu, aparatura 40MHz)
    - 2 regulatory do silników napędowych
    - Możliwe, że zewnętrzny BEC
    - Mixer "Delta"
    - Zasilanie i 2 silniki

    Zgadza się, że to wszystko drogie rozwiązania, ale nie ma nic za darmo. Co najwyżej można uszczuplać koszta. Za marzenia z dzieciństwa się płaci ;) Będę musiał dokładnie przemyśleć sprawę jak zrealizować napęd. Silniki (razem z wbudowanymi przekładniami) pewnie też zamówię. Pominę wkrętarki. Oczywiście pozostanie mi przewidzieć masę ogólną tego wszystkiego i wybrać odpowiedni moment obrotowy. W założeniu nie musi być szybki. Ważniejszy uciąg.
    Co do gąsienic. Te akurat realizowane są przy pomocy łańcucha:
    http://www.rctankcombat.com/articles/track-systems/
    Pozdrawiam
  • #10
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie doceniasz wkrętarek! To nic innego jak te same silniki co stosowane w modelarstwie (można je wymienić na typowe modelarskie 400 itp.) połączone z niezniszczalnymi, odpornymi na wszystko przekładniami. Jak chcesz szaleć, to zacznij od znalezienia porządnej wkrętarki i wymiany jej silnika na modelarski. Poprawisz parametry, a przekładni lepszych i tak nie kupisz.
  • #11
    masterkr
    Level 12  
    A więc za radą pozostanę przy pomyśle z wkrętarkami. Teraz jeszcze jeden problem. Od czego zacząć. Wiadomo, że te wszystkie elementy powiązane są pewnego rodzaju zależnościami, a jako iż jest to mój pierwszy taki model pojazdu nie mam obrazu sytuacji. Już tłumaczę o co mi chodzi. Np. żeby kupić odpowiadające mi regulatory, muszę mieć wcześniej już silniki, żeby zmierzyć prąd max. Żeby kupić silniki z dobrym momentem muszę wiedzieć ile będzie to ważyć. Może najpierw podwozie/wkrętarki? Tak jak pisałem muszę mieć:
    - Aparaturę RC
    - 2 regulatory do silników napędowych
    - Możliwe, że zewnętrzny BEC
    - Mixer "Delta"
    - Zasilanie
    - 2 silniki z wkrętarek
    - Podwozie wykonane samodzielnie
    - Wyobrażenie ile to będzie ważyć i jakie rozmiary osiągać (Tu jest chwilowy problem, który rozwiąże wizyta w sklepie modelarskim, bo jedyne co miałem w ręku i widziałem z bliska, to wkrętarki, ale już nie same silniki z przekładniami)

    W jakiej kolejności Wy byście realizowali zakup tych poszczególnych elementów?

    Mam nadzieję, że jakoś te moje przemyślenia wytłumaczyłem ;)

    Widzę, że brak zainteresowania tematem, a biorę przymiarki do komplementowania sprzętu. Ok, jakby jednak ktoś chciał coś napisać, to droga wolna ;) Co najbardziej mnie teraz interesuje, to aluminiowe koła zębate. Takie jak z tej strony http://www.zebatki.com.pl/index.php?zadanie=wyswietl_zk&group=8 Zna ktoś może jakieś inne strony z takim wyposażeniem? Na Allegro widziałem "produkcję zębatek na zamówienie", więc może skorzystam.