Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak edytować pliki MOV z aparatu FinePix HS 10?

B0gdan 13 Aug 2010 16:36 12421 4
    B0gdan
    Level 9  
    Witam!
    Za pomocą aparatu typ jak w tytule nagrywam filmiki HD zapisane w formacie MOV. Problem polega na tym, że po podstawowej nawet obróbce (np. wycięcie kilku klatek) Quick Timem i zapisaniu wyniku w nowym pliku, aparat nie odtwarza tego pliku. Na komputerze jest natomiast wszystko OK. Moje pytanie jest następujące: Jak to zrobić, aby Quick Time przy zapisie edytowanego na pliku nie zmieniał jego właściwości?
    Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za rady!
    cepilek
    Level 26  
    Użyj edytora zgrywającego pliki w dokładnie takim formacie w jakim powstają w aparacie co do kodera audio, video i zastosowanego stopnia i sposobu kompresji co będzie trudne do znalezienia takiego ale nie niewykonalne! Na wstępie zapoznaj się z takimi programami jak GSpot pokazującymi jaki kodek audio i video użyty jest w danym pliku z aparatu, potem szukaj edytora filmów obsługującego takie kodeki, użyj takich kodeków jak były na wstępie i używaj opcji zgrywania plików takich jak używa aparat a jakich to stwierdzisz już pod tym znalezionym edytorem wgrywając pliki z aparatu...
    Nie wiem tylko po co się męczysz aby doprowadzić z powrotem do tego aby po przeróbce odtwarzał te pliki aparat - są tysiące sposobów kompresji i zgrywnia w różnych bitrate - aparat stosuje tylko jeden lub dwa sposoby (niewiele w każdym razie patrząc także na ilość klatek na sekundę czy rozdzielczość) a odtwarzacze na komputerze znają bardzo wiele, więc nie wiem dlaczego zależy Ci na upośledzeniu z powrotem pliku? To samo można na upartego stosować w stosunku do plików zgrywanych z telefonów komórkowych czy odtwarzaczy MP4 - ale mija się to z celem, bo i tak końcowym nośnikiem magazynowania jest kompakt CD czy DVD a on przyjmie format jaki Ci się zamarzy i nie musisz wcale jak się okazuje konwertować do postaci początkowej aby oglądać film rówież w dalekiej przyszłości.. :) A co będzie jak za rok zmienisz sobie aparat - znowu będziesz konwertwał pliki na format jaki ten następny aparat będzie tolerował? A swoją drogą Quick Time nie ma opcji do podglądu właściwości pliku przed i po konwersji aby sobie ustalić co on modyfikuje i to poprawić?
    B0gdan
    Level 9  
    A no właśnie, ruszyłeś istotny problem? Co aparat to inny format. Właśnie w tym roku zmieniłem Panasonica na Fuji i MOV-y z jednego i z drugiego są zupełnie czym innym...
    Powód szukania opisanego rozwiązania jest banalny. Nagrane filmy (głównie o tematyce przyrodniczej) chciałbym oglądać na 42 calowym telewizorze. Jedynym urządzeniem jakie posiadam, które potrafi wysłać sygnał Full HD jest HS 10. I dlatego zależy mi na utrzymaniu dokładnie takiego samego formatu. Nie ma mowy o żadnym upośledzeniu - ma być rozdzielczość 1920 x 1080 i inne parametry jak w oryginale. Dopóki mam miejsce na dyskach (a z tym teraz nie problem) nie chcę żadnych konwersji - chcę po zmontowaniu filmu mieć ten sam format.
    Elementarny montaż (wycinanie, łączenie) można zrobić samym aparatem, ale ze względu na niewielki ekran precyzja też jest niewielka, a poza tym jest to zwyczajnie, niezbyt wygodne. Dlatego chciałbym zaprząc do tego komputer, w końcu po co go mam?
    Myślę, że teraz wszystko jest już jasne - jeszcze raz proszę o radę, co zrobić, aby Quick Time nie zmieniał parametrów filmu z HS 10. Ewentualnie, jakiego innego programu można użyć w tym celu. Ale podkreślam - nie zależy mi na konwersji - chcę zachować taki sam format...
    cepilek
    Level 26  
    Może spróbuj w Quick Time opcji: Edycja/Preferencje/Preferencje Quick Time/Zaawansowane i daj ptaszka przy opcji "Włącz kodowanie krzystając z dotychczasowych kodeków".
    Jak to Ci nie pomoże to proponuję zrobić tak:
    Ściągamy Virtual Dub 1.9.9 ze strony:
    http://www.dobreprogramy.pl/VirtualDub,Program,Windows,13335.html
    i rozpakowujemy, newet nie trzeba instalować,
    Ściągamy plugin ze strony:
    http://www.tateu.net/software/dl.php?f=qtvd_bin
    i rozpakowujemy a z paczki:
    - plik Quicktime.ini kopiujemy do katalogu głównego gdzie jest plik VirtualDub.exe,
    - plik Quicktime.vdplugin kopiujemy do podkatalogu Plugins zmieniając nazwę na Quicktime.vdf lub nawet nie zmieniając nazwy i to wszystko.
    Wgrywamy pod Virtual Dub plik MOV i OK - wreszcie info o MOV zawiera informacje o kodekach i wygląda pod Virtual Dub tak:
    Jak edytować pliki MOV z aparatu FinePix HS 10?
    No i teraz ciekawią mnie podobne zrzuty ekranów informacji o Twoich plikach: oryginalnym i po przeróbce - czym się różnią? Mam nadzieję, że w Virtual Dub można będzie zmienić te różniące się parametry i zgrać tak plik MOV aby Twój aparat go wyświetlał na TV. Nie wiem czy można zgrać bo dalej się nie bawię albowiem nie mam próbek Twoich plików.
    A Twój aparat nie nagrywa AVI? A jak nagrywa AVI to TV je widzi z aparatu czy nie?
    A może tutaj znajdziesz rozwiązanie: http://www.searchengines.pl/edycja-plikow-mov-t88853.html czyli program MPEG Streamclip?
    Pozdrawiam.
    B0gdan
    Level 9  
    Problem nie rozwiązany, ale chyba już nie ma nadziei na pomoc. Zamykam wątek.