Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewydajne chłodzenie w laptopie-DELL

14 Sie 2010 07:09 11177 22
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mój problem dotyczy laptopa Dell XPS M1530
    Problem polega na tym że laptop mi się przegrzewa a mianowicie co jakiś czas wyłącza się (głównie podczas grania w gry)
    To chyba jest jakieś zabezpieczenie.
    Wentylator załącza się co parę minut.
    Pokazuje się też czasem komunikat że dysk twardy nie odpowiada i to chyba jest związane z temperaturą.
    Czy jest możliwe aby wentylator był włączony cały czas?( jak to zrobić)
    Lepiej żeby zapobiegał nagrzewaniu niż potem tylko szybko chłodził.
    Wentylator załącza się przy 60 stopniach a wyłącza przy około 40 (mierzone sondą typu K na radiatorze) i tak w kółko ;/
    PS. Dodam że poprzedni procesor spalił mi się właśnie poprzez przegrzanie(Intel Core 2Duo 2.5Ghz) Chciałbym uniknąć kolejnego wydatku na kolejny procesor.

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

Hmm... może to się wydaje dziwne bo chcę sprawić przeciwnie niż wszyscy... czyli zrobić by wentylatora pracował ciągłą pracą i to najlepiej na wyższych obrotach.
    Przeczytałem gdzieś w jakimś poście że był taki przypadek że napięcia na procesorze było za duże o 0.1V i to podbijało temperaturę o prawie 20 stopni! Zaciekawiło mnie to ponieważ mój laptop jak i tamten nie robił tak na początku że ``wariował`` z wentylatorem i w kółko włączał i wyłączał go.
    Pozdrawiam Mariusz.
  • Poziom 17  
    -Utrzymuj laptopa wolnego od kurzu.

-Raz do roku zmieniaj paste na CPU i GPU

-Zainwestuj w dobra podstawke chlodzaca pod laptopa

-Jesli masz mozliwosc naklejenia malych radiatorkow lub cienkich miedzianych blaszek na pamieci grafiki to moze bardzo pomoc

-Unikaj grania w upalne dni

-Dbaj o to zeby laptop mial zawsze odblokowane otwory wlotowe i wylotowe powietrza. Nie trzymaj go na miekkich powierzchniach np poduszka

Obroty wentylatora w lapropach zazwyczaj regulowane sa zaleznie od temperarury procesora i karty graficznej wiec to raczej nie wariacja chyba ze nie odbywa sie to w sposob prawidlowy. Praca Twojego w zakresie 40-60 stopni C jest calkiem normalna i prawidlowa.

PS. Pamietaj laptopy nie sa stworzone do dlugiego grania to raczej tylko przydatna opcja. Badz wiec wyrozumialy i np na 2h gry zrob mu dobre 20 minut przerwy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Pasty fakt nie zmieniałem ale na procesorze musiał być w serwisie przy zmianie procesora natomiast na grafice chyba nie była.
    -Podstawka. Mam właśnie takie przymiarki od jakiegoś czasu.
    -Na doklejenie małych radiatorów nie ma szans ponieważ laptop jest tak cienki że się nie zmieszczą.
    -Staram się unikać grania ponieważ nie jestem maniakiem gier gram okazyjnie. Druga sprawa to nie gram nigdy dłużej niż 1h ponieważ więcej mi się nawet nie chcę.
    -Odblokowane otwory... To jest przecież podstawa laptopa trzymam na stoliku który jest częściowo szklany i muszę go trzymać na fragmencie drewnianym.
    Wcześniej mi tak nigdy nie robił ( nie wyłączał się nawet jak grałem na nim po 4 - 6 godzin bez przerw! teraz sie potrafi wyłączyć po 5min grania.
    Laptop jest wyczyszczony w środku
    Wrzucam fotkę środka. ( zaznaczyłem procesor ale gdzie jest GPU? i co to jest to 3?) Fotkę zrobiłem podczas pisania tego posta i akurat wentylator nie pracował)

• Poziom 17  
    Pod procesorem jest mostek polnocny, a pewnie ten po prawej od mostka to GPU choc nie widac wokol niego pamieci ale moga byc po drugiej stronie. Jaka tam jest karta graficzna?
    To ze laptop sie wylacza moze sugerowac przegrzewanie ale calosc wyglada czysto wiec zmiana pasty na CPU i GPU moze przyniesc efekty. Choc czasem jest to niemozliwe. Raczej napewno na mostku polnocnym bedziesz mial thermal pada nie pozbywaj sie go.
    Zasilacz jest oryginalny czy uzywasz zamiennika? Sprawdz jakie laptop ma wymagania odnosnie zasilania i co daje zasilacz.

Co do naklejania radiatorkow to zawsze jest metoda:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1570483.html
    Troche mojej tworczosci ;)

Raczej zagladaj do niego i serwisuj go z wyjeta bateria i odlaczonym zasilaczu.

Pozdrawiam.

Tomek
  • Poziom 14  
    Możliwe że po prawej stronie jest GPU ponieważ podczas grania w tym miejscu się najszybciej nagrzewa potem już cały radiator w każdym miejscu ma taką samą temperaturę.
    Karta Graficzna: GeForce 8600M GT 512 MB
    Procesor: Intel Core 2Duo T9300
    Widać że jedno i drugie jest bardzo mocne więc teoretycznie było by oczywiste że się będzie grzał ale ostatnio właśnie pojawiły się takie objawy.
    (Gram tylko w chłodne wieczory/noce na tarasie ponieważ w domu jest zbyt ciepło)
    PS. A tak przy okazji. Mam w domu Windowsa XP 64Bity (przesiadka z Visty) był zakupiony w sklepie na komputer PC czy mogę go zainstalować na laptopa? czy może na laptopy są jakieś zmodernizowane wersję?( opcje zasilania itd )

Dodano po 6 [minuty]:

Co to jest ten thermal pad?
    W temacie który podałeś pisano coś o dostawie prądu.
    Ja mam takie przyzwyczajenie że gdy go przenoszę to go nie wyłączam tylko odłączam zasilacz z sieci przechodzę np. do innego pokoju podłączam i pracuję dalej.
  • Poziom 17  
    Wszystko jest na jednym chlodzeniu a to nie pomaga. Potezna maszyna z tego laptopa wiec nie licz na niskie temperatury. Dobra podstawka chlodzaca napewno Ci pomorze i moze w zime bdziesz mogl grac w domu nie na tarasie )))

XP64 jesli to OEM to powinien chodzic na komputerze do ktorego byl zakupiony. Jesli jednak masz do niego klucz i nosnik...
    Nie bylo specjalnych wersji dla laptopow, jednak byly klopoty ze sterownikami.
    Raczej napewno bedziesz je mial na nowej maszynie choc moze strona producenta laptopa bedzie dla Ciebie laskawa i mozesz sciagnac sterowniki do XP64. Jesli nie to szukaj pojedynczych sterownikow do grafiki, chipsetu itp w internecie. Przygotuj je przed ewentualna instalacja bo raczej napewno bedziesz wymagal sterownika sata.

Thermal pad - moze to nie do konca fachowe okreslenie. Jest to cos w rodzaju termicznej podkladki. W niektorych przypadkach nie jest zapewniony odpowiedni docisk pomiedzy chlodzeniem a np chipsetem zeby zastosowac paste, wtedy zamiast pasty stosuje sie taka wlasnie podkladke.

W temacie ktory podalem chodzilo mi o fotki z zainstalowanym chlodzeniem. Opisalem tam jak to zrobilem w jednym z laptopow.
  • Poziom 14  
    No szczerze mówiąc też byłem zdziwiony że takie chłodzenie jest.
    Owszem maszyna jest mocna i z pewnością zagięła by nie jednego stacjonarnego :) (swoje kosztował)
    No w zimę to raczej w domu;p bo dziwne by było siedzieć na tarasie grubo ubranym;p
    Kurcze to mnie nie pocieszyłeś z tymi sterownikami:(
    Mam w domu od innego Della Widowsa XP 32Bity ale pewnie też bym musiał szukać sterowników;/ ( chociaż można by nie które pewnie z tamtego zainstalować)
    Ten Win XP 64Bity nie był kupowany z komputerem kupiłem go osobno więc mam nośnik i klucz.
    Czyli radzisz tak:
    -Zmienić pasty na CPU oraz GPU
    -Dobra podstawka chłodząca
    -Dbać o jak najmniejszą temperaturę w pomieszczeniu.
    PS. Tak, tak wiem że chodziło o fotki
  • Poziom 17  
    Na stronie dell-a tylko sterowniki do visty 32 i 64 bit te z visty czasem pasuja do XP. Chyba nie masz go z vista na pokladzie?
    Mozesz zrobic liste np z everesta i szukaj sterownikow do pojedynczych komponentow laptopa pod XP64 w internecie.

Z wersja 32bit pewnie bedzie mniej klopotu ale jak powalczysz z XP64 to tez sie pewnie uda i jestes jej legalnym posiadaczem. Wersja 32bit nalezy do innego Dell-a.

Radze jak piszesz + czeste odkurzanie systemu chlodzenia.

Z podstawek kiedys taka byla na topie:
    Zalman Quiet Notebook Cooler Black

Ale pewnie sa w tym spore zmiany. Poczytaj testy zapytaj kolegow w dziale co kupic i zdecyduj sie na cos dobrego.
  • Poziom 14  
    Na stronie producenta znalazłem tylko sterowniki Pod Win Vista 64Bity
    Może by spróbować zainstalować te od Visty64 na XP64
    Ruszyło by to?
    Bo patrząc na to że na Win Vista mam mnóstwo programów i aplikacji które nie są na Viste (a tylko na XP) to chodzą mi bez problemów.
  • Poziom 17  
    Najlepiej jak sterowniki sa dedykowane choc szanse ze beda dzialac sa spore. Faktycznie jesli masz na nim viste to sam osobiscie myslal bym nad zmiana. Jesli nie kupiles go dawno moze przysluguje Ci free upgrade do 7-ki. Zainteresuj sie tym bo te systemy dzieli przepasc.
  • Poziom 14  
    Powiem tak. W Windowsie XP czuję się ``jak w domu`` to raz. Używam głównie aplikacji i programów które były zanim wyszła Vista, to dwa.
    Laptopa kupiłem dawno, dawno... Zaraz jak wyszła ta seria XPS (wtedy to była nowość i szał:) )
    Mam dostęp do 7-ki ale jest to wersja OEM (kuzyn kupił PC właśnie z nim jakieś pół roku temu)
    Aha bo bym zapomniał. Tamten laptop który jest na XP ma procesor 2.0Ghz i 4Mb (mój ma 2.5Ghz 6Mb na procesorze) a tamten jest x razy szybszy od mojego. Ma też mniej pamięci RAM. Wynik jest prosty. System operacyjny blokuję możliwości tego laptopa.(Dlatego chcę przejść na XP)
  • Poziom 17  
    Zarowno XP jak i 7-ka poradza sobie chyba lepiej niz vista na tym laptopie. Z tym jednak odbiegamy od glownego watku w tym temacie i moze ktos go wydzielic.
    Ja na Twoim miejscu probowal bym z XP64. Masz na to licencje i jest "tam jak w domu"...
    Jednak zanim to ewentualnie zrobisz wypal plyty z vista z ukrytej partycji (jesli jeszcze tego nie zrobiles) w razie gdybys ja stracil.
    Przygotuj wczesniej wymagane sterowniki pod XP64 szczegolnie te potrzebne do instalacji jak sterownik sata. Moze nawet bedziesz musial go zintegrowac z plyta instalacyjna bo o stacje dyskietek ciezko teraz w laptopach.
  • Poziom 14  
    Dobrze że zwróciłeś uwagę że odbiegamy od głównego wątku ponieważ przypomniałeś mi o czymś o co chciałem się zapytać.
    Wiem że są różne programy do obniżania prędkości wentylatorów a nawet wyłączania ich.
    A czy jest może jakiś program którym zrobił bym tak że wentylator pracował by nie przerwanie? (szum wentylatora zupełnie mi nie przeszkadza ponieważ jest stosunkowo cichy a poza tym zwykle leci w tyle jakaś muzyka)

Poza tym główny temat jak i ten poboczny w pewnym sensie jakby się łączą ponieważ Vista potrzebuję bardzo dużo pamięci RAM co raczej też ma wpływ na zwiększenie temperatur.
  • Poziom 17  
    Niestety ja nie spotkalem sie z programem ktory by ustawial predkosc wentylatora na sztywno w laptopach. Moze dlatego ze nie szukalem. W zwyklym PC mozna to latwo zrobic. W laptopie natomiast wiatrak podlaczony jest pod jedno wejscie na plycie ktore jest regulowane przez plyte glowna zaleznie od temperatury.
    Pewnie jest sporo miejsc na plycie gdzie mozesz sie wlutowac i wentylator zawsze bedzie dzialal na full, ale nie mnie o to pytaj bo sam bym sie za to nie bral. Jestem zwolennikiem cichych komputerow. Poza tym jesli wentylator bedzie dzialal ciagle z maksymalna iloscia obrotow to jego okres zycia rowniez sie zredukuje a czesci zamienne do laptopow o wiele ciezej.
    Dobra podkladka chlodzaca powinna zredukowac temperatury i bedziesz mogl ustawic ja pewnie w 3 zakresach predkosci na sztywno.
  • Poziom 14  
    Witaj ponownie.
    Mam pytanie odnośnie procesora a dokładniej sprawa wygląda tak.
    Zainstalowałem program Everest i piszę że CPU FSB jest przekroczone o 177% (?)
    Co to jest to CPU FSB? Może to że jest to o tyle przekroczone ma wpływ na tak nadmierne grzanie się?
    Wrzucam fotkę z programu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    everest nowy? Sprobuj innych programow jak np speccy.
  • Poziom 14  
    Jest to Everest 2.20
    Zainstalowałem speccy i wyniki są na foto.
    Zainteresowało mnie to że temperatura jest zupełnie inna niż ta mierzona sondą K (mniejsza)
    PS. GPU po około 40minutach grania złapała temperaturę 68stopni
  • Poziom 17  
    Tu raczej wszystko wydaje sie w normie. Nie bazuj tylko na jednym programie i zawsze szukaj nowszych wersji wtedy masz duze szanse ze Twoj sprzet zostanie prawidlowo rozpoznany.
    W everescie miales Pentium 3 Xeon jeko typ CPU.
    Temperatury najlepiej w BIOS-ie, czasem na dotyk, a najlepiej tak:

Infrared Thermometer

• Poziom 14  
    Owszem został rozpoznany jako Pentium 3Xeon ale to nie jest prawda bo na procesorze wyraźnie pisze jaki to procesor.
    No taki miernik temperatury swoje kosztuję(dobry)
  • Poziom 17  
    Jesli procesor nie jest prawidlowo rozpoznany to i jego taktowanie, magistrala na ktorej pracuje moga byc blednie rozpoznane. Takie programy nie moga byc zadna wyrocznia.
    Taki termometr to jakies 250zl wiec nie majatek, ale dzieki niemu mozesz dokladnie sprawdzic gdzie w laptopie/komputerze zbiera sie najwiecej ciepla plus sprawdzic kazdy element z osobna w trakcie pracy.
    Wydatek uzasadniony dla pasjonatow lub serwisantow.
  • Poziom 14  
    Jejku Kolego wiem że taki termometr to zbawienie. :)
    Dobra nie ma co ciągnąć tematu za język.
    Zmienię pasty + na stałe ściągnę dolną pokrywę i do tego zrobię podkładkę chłodzącą ( na allegro nic ciekawego niema )
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Spróbój wykonać dolną pokrywę z blachy.
    Ja zamierzam zrobic tak w Asus F3sg.
  • Poziom 21  
    Tak sie zastanawiam czy to oby napewno temperatura stanowi problem. Sam mam xps'a od ponad 2lat. Te laptusy wprawdzie się grzeją bo ma grafika dedykowana ale to jeden z czynników. Chłodzenie napewno jest dopasowane optymalnie.

Z sprawdzałeś aktualizacje biosu??Bo chyba nikt o tym nie wspomniał a pamiętam, że raz była jakaś pilna aktualizacja.

Sterowaniem wiatraczków chyba nic sie nie da zrobić z poziomu oprogramowania. W opcjach zasilania tylko można ustawić pasywne lub aktywne chlodzenie.

Wiatraczki mają u mnie predkość 3080RPM.To powinno wystarczyć nawet jak procesor będzie działał przez dłuższy czas na 100%.

btw. Sterowniki xp być może gdzieś krążą ale jak sam szukałem to napotykałem problemy bo oficjalnych nie ma. Używam 7, działa bez problemów