Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

w jakim języku napisać program

mirekm84 14 Sie 2010 13:49 1817 3
  • #1 14 Sie 2010 13:49
    mirekm84
    Poziom 11  

witam wszystkich

mam takie pytanie, chce sobie zrobić programik który mami pomoc przy projektowaniu węzłów cieplnych.
    Zrobiłem już sobie coś takiego w exelu i działa ale jestem automatykem na studiach uczyłem sie tylko asemblera i troszke Visual basica. Ma to działać na takiej zasadzie że jak wpiszę np. moc węzła toma mi wyliczyć przepływy, ciśnienia itp. Wzory nie są trudne w exelu zrobiłem to szybko. Alke to nie wszystko ma mi dobrać również odpowiednie urządzenia automatyki ciepłowniczej w zależności od rodzaju wyniku obliczeń (np. jeżeli przepływ będzie wynosił 1,2 metra/h to ma mi wybrać przetwornik taki jaki będzie obsługiwał ten przepływ). Dodam że jeszcze kiedys bawiłem się w delphi (borlanda), posiadam pakiet Visual studio 2010, Znam bardzo dobrze exela, accesa, fajnie by było jak bym mógł później zapisać np. gotowy protokół obliczeń i doboru automatyki w exelu.

Co byście mipolecili, jaki program, książki dla mnie nie problem. jak da mnie dane może zasysać z bazy danych jakiś to mógł bym sobie dodawać nowych producentów tak abym mógł sobie dodawać zamiennikich innych firm, których urządzenia lekko róznią się zakresami.

0 3
  • Relpol
  • #2 14 Sie 2010 16:34
    marcinj12
    Poziom 40  

Witam,

Co to znaczy że "ma mi dobrać również odpowiednie urządzenia automatyki ciepłowniczej w zależności od rodzaju wyniku obliczeń" ? Z istniejącej bazy danych urządzeń z parametrami ma Ci wskazać pasujące urządzenie, czy ma sterować automatyką??

Do tego pierwszego ja bym polecił zaprojektować formularz w Accessie + rozbudować makra, ewentualnie zrobić bazę w Accessie obsługiwaną z poziomu formatki w Excelu.

Dlaczego?
    - znasz już Accessa,
    - łatwo eksportować wyniki do Excela czy tworzyć raporty do wydruku,
    - język makr odmianą Visual Basica,
    - obsługa bazy danych w zasadzie "w pakiecie" ;)

W innych programach napotkasz dwa problemy: konieczność instalacji, konfiguracji i pracy z "zewnętrznymi" bazami danych oraz eksportu danych do Excela.
    - zdaje się formatkę można wyciągnąć, żeby nie trzeba było za każdym razem otwierać Accessa.

0
  • Relpol
  • #3 15 Sie 2010 11:43
    Leolas
    Poziom 10  

Witam.

Program widzę nie jest skomplikowany więc nie ma sensu szukać języka który będzie ci bardziej odpowiadał. Wybierz po prostu jakiś z możliwością tworzenia wizualnego.

Ja osobiście polecam właśnie Delphi i C#.

Obydwa można łatwo połączyć z jakąś bazą danych, albo jeśli tych urządzeń nie będzie tak dużo i wybór będzie określany tylko kilkoma parametrami to można wykorzystać zwykły odczyt z pliku txt.

0
  • #4 15 Sie 2010 11:50
    Jarosx9
    Poziom 35  

Skoro masz Visual Studio to po co szukać czegoś innego?
    Do twoich zastosowań nadaje sie teoretycznie wszystko (no może poza assemblerem, bo po co wyważać otwarte drzwi :) ), im bardziej "wizualne" tym szybciej się połapiesz.

0