Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

w jakim języku napisać program

mirekm84 14 Aug 2010 13:49 2030 3
 • #1
  mirekm84
  Level 11  
  witam wszystkich  mam takie pytanie, chce sobie zrobić programik który mami pomoc przy projektowaniu węzłów cieplnych.
  Zrobiłem już sobie coś takiego w exelu i działa ale jestem automatykem na studiach uczyłem sie tylko asemblera i troszke Visual basica. Ma to działać na takiej zasadzie że jak wpiszę np. moc węzła toma mi wyliczyć przepływy, ciśnienia itp. Wzory nie są trudne w exelu zrobiłem to szybko. Alke to nie wszystko ma mi dobrać również odpowiednie urządzenia automatyki ciepłowniczej w zależności od rodzaju wyniku obliczeń (np. jeżeli przepływ będzie wynosił 1,2 metra/h to ma mi wybrać przetwornik taki jaki będzie obsługiwał ten przepływ). Dodam że jeszcze kiedys bawiłem się w delphi (borlanda), posiadam pakiet Visual studio 2010, Znam bardzo dobrze exela, accesa, fajnie by było jak bym mógł później zapisać np. gotowy protokół obliczeń i doboru automatyki w exelu.

  Co byście mipolecili, jaki program, książki dla mnie nie problem. jak da mnie dane może zasysać z bazy danych jakiś to mógł bym sobie dodawać nowych producentów tak abym mógł sobie dodawać zamiennikich innych firm, których urządzenia lekko róznią się zakresami.
 • #2
  marcinj12
  Level 40  
  Witam,

  Co to znaczy że "ma mi dobrać również odpowiednie urządzenia automatyki ciepłowniczej w zależności od rodzaju wyniku obliczeń" ? Z istniejącej bazy danych urządzeń z parametrami ma Ci wskazać pasujące urządzenie, czy ma sterować automatyką??

  Do tego pierwszego ja bym polecił zaprojektować formularz w Accessie + rozbudować makra, ewentualnie zrobić bazę w Accessie obsługiwaną z poziomu formatki w Excelu.

  Dlaczego?
  - znasz już Accessa,
  - łatwo eksportować wyniki do Excela czy tworzyć raporty do wydruku,
  - język makr odmianą Visual Basica,
  - obsługa bazy danych w zasadzie "w pakiecie" ;)

  W innych programach napotkasz dwa problemy: konieczność instalacji, konfiguracji i pracy z "zewnętrznymi" bazami danych oraz eksportu danych do Excela.
  - zdaje się formatkę można wyciągnąć, żeby nie trzeba było za każdym razem otwierać Accessa.
 • #3
  Leolas
  Level 11  
  Witam.

  Program widzę nie jest skomplikowany więc nie ma sensu szukać języka który będzie ci bardziej odpowiadał. Wybierz po prostu jakiś z możliwością tworzenia wizualnego.

  Ja osobiście polecam właśnie Delphi i C#.

  Obydwa można łatwo połączyć z jakąś bazą danych, albo jeśli tych urządzeń nie będzie tak dużo i wybór będzie określany tylko kilkoma parametrami to można wykorzystać zwykły odczyt z pliku txt.
 • #4
  Jarosx9
  Level 35  
  Skoro masz Visual Studio to po co szukać czegoś innego?
  Do twoich zastosowań nadaje sie teoretycznie wszystko (no może poza assemblerem, bo po co wyważać otwarte drzwi :) ), im bardziej "wizualne" tym szybciej się połapiesz.