Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z konfiguracją acces pointa

Mrowa^ 14 Sie 2010 14:20 2460 13
  • #1 14 Sie 2010 14:20
    Mrowa^
    Poziom 15  

Mam router Planet WRT-414 (IP 192.168.0.1) z włączonym serwerem DHCP który przydziela numery od 192.168.0.100 do 105.

Obok routera stoi podłączony do niego komp stacjonarny (kablem) i laptop (wifi).
    Obydwa pobierają adres IP automatycznie.

Do routera podpięta jest antena kierunkowa 10dbi.
    Druga taka sama antena znajduje się około 100 metrów dalej i podłączona jest do acces pointa TP-Link TL-WA500G (IP 192.168.1.254) ustawionego w trybie AP Client.

Do acces pointa podpiety jest kablem komputer stacjonarny.
    W 'site survey' widać router i poziom sygnału wynosi ok. 40dB (nie wiem o co z tym chodzi bo nie ma procentowo, ale z tego co czytałem jest to dobry sygnał).

W ustawieniach TCP/IP kompa mam wpisane to co podaje intrukcja, czyli IP: 192.168.1.103 (dowolny ip z puli), maska: 255.255.255.0, brama: 192.168.1.1

I teraz problem jest taki, że nie mogę się połączyć z routerem, ping 192.168.0.1 wywala 'upłynął limit czasu żądania'.
    Jak poprawnie to ustawić?

0 13
  • #2 14 Sie 2010 14:40
    Speedoss
    Poziom 12  

Jeżeli dobrze rozumiem, to z innego komputera ,do którego jest podłączony AP chcesz puścić pingi do swojego routera z ip 192.168.0.1 tak??

Jeżeli tak naprawdę to jest, to się tak nie da, ponieważ ip ...0.1 to ip twojej "Sieci Domowej" ,więc możesz pod to ip się podłączyć z twoich komputerów, router musi mieć takie coś jak ip zewnętrzne, np 192.168.1.25 - Sprawdź w ustawieniach WAN.

0
  • #3 14 Sie 2010 14:56
    Mrowa^
    Poziom 15  

Tak dokładnie. W ustawieniach WAN routera mam wpisane dane od providera, o jakie IP zewnętrzne chodzi?
    Kombinuje już z tym 3 dzień i nie mogę ustawić sobie internetu na komputerze podpiętym do AP :/

0
  • #4 14 Sie 2010 15:41
    piterus99
    Poziom 43  

W komputerze IP powinno być z puli routera "nadającego" sygnał, więc w tym wypadku z sieci 192.168.1.0/24

Natomiast jeśli tryb nazywa się AP Client Router, odpal mu pobieranie adresu z DHCP, pokaż screen z zakładki status TP-Linka

0
  • #5 15 Sie 2010 18:09
    Mrowa^
    Poziom 15  

Nie wiem dlaczego w STATUSIE kanał skacze i zmienia się po każdym odświeżeniu przeglądarki. Natomiast w SITE SURVEY cały czas jest stabilne 11.

Czy acces point nie powinien pracować w standardzie G a nie B?

Router jest ustawiony w tryb AP (B+G), może tu jest także coś źle?

Problem z konfiguracją acces pointa

0
  • #6 15 Sie 2010 19:01
    Stanley_P
    Poziom 26  

Mrowa^ napisał:
    Nie wiem dlaczego w STATUSIE kanał skacze i zmienia się po każdym odświeżeniu przeglądarki. Natomiast w SITE SURVEY cały czas jest stabilne 11.<...>

Hm, nie znam konfiga tego AP, ale sądząc ze screenów... czy w ogóle jesteś połaczony z "nadrzędnym" AP (WRT414)? Bo w Statusie w pozycji Signal widzę puste pole, a chyba coś powinno być? Poza tym w opcji AP List obok nazw wykrytych sieci (zapewne chodzi o sieć AP-WRT414) widzę odnośniki "Connect" - czyli zapewne po klinięciu w ten link następuje nawiązanie połaczenia z daną siecią. Widzę również, że sieć AP-WRT414 jest zabezpieczona (Security = ON), czyli zapewne gdzieś należy wpisać klucz. Robiłeś to, tzn. wykonywałeś 'Connect', podawałeś klucz do sieci? Był jakis komunikat, o nawiazaniu lub braku połączenia?
    Poza tym wydaje mi się, że w konfiguracji opcja "Enable WDS" powinna być odznaczona. AP-ek w Twoim przypadku powinien pracować jako "zwykły" klient (tak jak np. laptop czy komórka z wifi), tutaj nieco wyjaśnień co to jest WDS:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wireless_Distribution_System

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #7 15 Sie 2010 20:28
    Mrowa^
    Poziom 15  

Też mnie to zastanawia bo sygnał z routera mam szyfrowany WPA2. Tak właśnie robiłem, klikałem w SITE SURVEY w Connect i żaden monit o wpisanie hasła nie wyskakiwał.

"Enable WDS" domyślnie było wyłączone, ale facet w sklepie mówił żeby to włączyć więc kliknąłem. Mówił także że wpisywanie hasła do WPA2 nie jest konieczne, bo acces point działa podobnie do zwykłego switcha tyle że bezprzewodowo.

W każdym razie konfig tego TP-Linka ma rozbudowana zakladkę "Security Settings" tylko nie wiem co jest do czego.

Mam do niego polską i angielską instrukcje które nieco się różnią. Np w polskiej pisze żeby w protokole TCP/IP komputera jako bramę wpisać 192.168.1.1 natomiast angielska podaje że trzeba wpisać 192.168.1.254

W angielskiej instrukcji na screenach w ogóle nie ma opcji "Signal"

Instrukcja PL --> http://mindflow.home.pl/bk/tp-link_pl.pdf

Instrukcja ENG --> http://mindflow.home.pl/bk/tp-link_en.pdf

0
  • Pomocny post
    #8 15 Sie 2010 22:31
    piterus99
    Poziom 43  

To coś niekwalifikowanego mają tego sprzedawce.
    Klucz WPA2 musisz wpisać w zabezpieczeniach, WDS wyłączyć.

Skaka po kanałach właśnie dlatego, że się nie połączył. Po wpisaniu tego klucza prawdopodobnie zaskoczy, jeśli nie, będziesz zmuszony do głównego AP dopisać MAC klienta, ponieważ ten router chyba nie ma opcji klonowania MACa karty bezprzewodowej

0
  • #9 28 Sie 2010 20:54
    Mrowa^
    Poziom 15  

WDS wyłączyłem i wpisałem klucz WPA2.
    W statusie mam teraz cały czas kanał 11 - czyli ok, natomiast w pozycji SIGNAL - raz on jest, raz go nie ma.
    Czy to jest normalne zachowanie? Nawet jak klikam REFRESH to sie nie pojawia.
    W TRAFFIC STATISTICS pokazuje że obiera pakiety i dane, przy wysyłanych jest 0.

W SITE SURVEY oczywiście wszystko stabilnie wyświetla.

Dodam tylko że router Planet WRT-414 pracuje w trybie AP. Ale jak klikne w SHOW ACTIVE CLIENTS to nie pokazuje mi tego TP-Linka, tak jak np. laptopa. Powinien pokazywać?

Nie wiem też co wpisać w TCP/IP komputera podłączonego do TP-Linka. Adres z puli który przydziela router (i jego brame) ?
    Czy w TP-Linku włączyć DHCP i wpisać to co on przydziela?
    Próbowałem tak i tak...

Pinga oczywiście dalej nie mam (Upłynął limit czasu żądania) W ogóle nie wiem czy ja dobrze to sprawdzam wpisując IP routera WRT-414, bo kolega wyżej pisał że tak się nie da.

0
  • #10 17 Wrz 2010 18:10
    Mrowa^
    Poziom 15  

Ponieważ jestem już trochę mądrzejszy :) podbijam temat.
    Walki ciąg dalszy.

Doszedłem do tego, że coś jest nie tak z szyfrowaniem połączenia.
    Gdy szyfrowanie jest wyłączone, sieć działa elegancko.
    Natomiast kiedy zaszyfruje połączenie kluczem WPA2, acces point blokuje sygnał.

Czy może ktoś podpowiedzieć co robię źle?
    Na screenie zrzut z konfigu routera i poniżej konfiguracja acces pointa.
    Hasło wpisuje w miejsce zaznaczone czerwoną ramką.

Problem z konfiguracją acces pointa[/img]

0
  • #11 17 Wrz 2010 19:39
    piterus99
    Poziom 43  

Próbowałeś tam wymusić mu pracę w WPA2 AES?

0
  • #12 18 Wrz 2010 00:28
    Mrowa^
    Poziom 15  

Tak jest, przestawiałem z Automatic na
    Version: WPA2-PSK
    Encyption: AES

Hasło jest na pewno dobre. Tej opcji poniżej nie ruszałem.

Robiłem też upgrade softu (chociaż miał najnowszą wersję, dla pewności zrobiłem jeszcze raz)

No i nadal nie działa.

Jak wkręcę antenę do karty sieciowej wifi to działa bez problemu z włączonym szyfrowaniem, sygnał 100%.

0
  • #13 18 Wrz 2010 15:08
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

A próbowałeś WPA? IMO jeśli pójdzie, wystarczy (WEP nie proponuję, bo może się próbować włamać srednio rozgarnięte dziecko neostrady, no ale w ramach eksperymentu możesz też spróbować).
    Aha, domniemywam, że oprócz wisywania kluczy zaznaczasz także odpowiednie radiobuttony, np. 'WPA/WPA2'? Sorry, że się tak pytam, ale na zrzucie 2 posty wyżej masz włączone 'Disable security'.

Cytat:

Dodam tylko że router Planet WRT-414 pracuje w trybie AP. Ale jak klikne w SHOW ACTIVE CLIENTS to nie pokazuje mi tego TP-Linka, tak jak np. laptopa. Powinien pokazywać?

Moim zdaniem powinien. Generalnie Twój AP-Client powinien być "widziany" przez AP, do ktorego jest podłaczony (u Ciebie: WRT-414) tak samo jak każdy inny klient, np. laptop, komórka z WiFi, itp. Zresztą twierdzisz, że bez włączonego szyfrowania wszystko hula ok, więc możesz porównać.

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #14 18 Wrz 2010 17:54
    Mrowa^
    Poziom 15  

Stanley_P napisał:
    Witam

A próbowałeś WPA? IMO jeśli pójdzie, wystarczy (WEP nie proponuję, bo może się próbować włamać srednio rozgarnięte dziecko neostrady, no ale w ramach eksperymentu możesz też spróbować).
    Aha, domniemywam, że oprócz wisywania kluczy zaznaczasz także odpowiednie radiobuttony, np. 'WPA/WPA2'? Sorry, że się tak pytam, ale na zrzucie 2 posty wyżej masz włączone 'Disable security'.

Nie próbowałem WPA ale chyba tak zrobię. Dodatkowo zablokuje po MACu i nie będę się z tym srał.
    Nie wiem tylko czy to, że acces point nie działa przez WPA2, jest podstawą do reklamacji?
    A może nie lubi mojego routera?

Radio buttony są prawidłowo zaznaczone (to jest screen z instrukcji pdfa :))

0