Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dualplex Display - prawdziwy trzeci wymiar?

pseven 14 Sie 2010 15:23 2246 4
 • Dualplex Display - prawdziwy trzeci wymiar?Niemieccy i szwajcarscy naukowcy, zrzeszeni w ramach projektu EUREKA, twierdzą, że tworzona przez nich technologia jest w stanie dostarczyć obrazu trójwymiarowego z nieporównywalnie większą wiernością niż to co obejrzeć możemy w dzisiejszych kinach. Technologia opiera się o rozwiązanie stworzone przez firmę Infitec, oparte o tzw. multiplekser fal. Technika wykorzystuje tradycyjne, pasywne okulary z filtrami kolorów, aczkolwiek te filtrują dla każdego z oczu światło o różnych długościach fali każdej z trzech podstawowych barw. Dla lewego oka są to odpowiednio: światło czerwone o długości fali 629nm, światło zielone o długości fali 532 nm oraz światło niebieskie o długości fali 446 nm. Dla prawego oka natomiast: światło czerwone o długości fali 615 nm, światło zielone o długości fali 518 nm i światło niebieskie o długości fali 432 nm. Optyka filtrów, przeznaczona zarówno dla źródła światła w ekranie, a także szkieł okularów powstała we współpracy ze szwajcarską firmą Optics Balzers. Prototypowe rozwiązanie składa się z 23-calowego monitora i dedykowanych, pasywnych okularów. Twórcy obiecują zdecydowanie większy komfort niż w przypadku oglądania obrazu z efektem 3D znanym, z obecnie stosowanych w kinach technologii. Technologia DualPlex ma znaleźć komercyjną aplikację w postaci telewizorów ciekłokrystalicznych, przeznaczonych na rynek konsumencki.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news200914845.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
  Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
  pseven napisał 8486 postów o ocenie 1527, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  Pecus
  Poziom 11  
  Zastanawiam się jak wierność może być nieporównywalnie większa niż w dzisiejszych kinach, skoro technologia ta znana pod nazwą Dolby 3D jest w nich właśnie stosowana....
 • #3
  szulat
  Poziom 23  
  w oryginalnym newsie nie ma mowy o tym że technologia identyczna jak w kinie zapewni nieporównywalnie lepszy obraz niż w kinie :-)

  ale ciekawe czy ta technologia znajdzie naśladowców. wymagana jest przecież inna, specjalna konstrukcja ekranu, podczas gdy do "normalnego" 3D z aktywnymi okularami wystarczy zwyczajny ekran, i tylko musi być szybki (co i tak się dzieje niezależnie od 3D żeby pochwalić się dużą liczbą Hz)
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  szulat
  Poziom 23  
  pandy napisał:
  nie jest wymagana inna konstrukcja ekranu - raczej wymagane jest by ekran potrafil poprawnie odwzorowac dwa tryplety RGB.

  to właśnie miałem na myśli - musi być 2x więcej pikseli wyposażonych w inne, bardzo wąskopasmowe filtry.
  więc może nie tyle inna konstrukcja, bo zasada pozostaje ta sama co w każdym LCD, ale nie weźmiemy dowolnego ekranu i nie zrobimy z niego 3D jak w dotychczasowych telewizorach, tylko musimy budować osobną linie produkcyjną, a jak się pomysł nie przyjmie to znowu problem bo ekrany nietypowe i kto to kupi :P