Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer vs. Wzmacniacz. Dobieranie mocy.

listek2000 14 Sie 2010 16:08 1265 2
  • #1 14 Sie 2010 16:08
    listek2000
    Poziom 10  

Witam,
    chciałbym zamontować suba w tradycyjny sposób, nie pytam o jakość ani cenę i porównanie firm, a jedynie interesuje mnie generalna zasada jaką się kierować przy dobieraniu mocy :

1. Czy wzmacniacz ma mieć moc mostkową (jeśli 4-kanałowy) porównywalną (większą - mniejszą?) z mocą suba (obie wartości RMS) jakie są prawidłowe (lepsze - gorsze) proporcje?

2. Jaką moc do skody fabii hatchback będzie optymalna (za mało lub już za dużo o ile może być za dużo :) albo od ilu w zwyż nie ma to sensu)

3. Czy łatwo zbudować suba kupując sam głośnik i jakąś tam skrzynkę z ilomaś tam litrami... czy też lepiej zdać sie na gotowego firmowego suba ?

4 Czy te wzmacniacze (aktywny sub) wbudowane są dobrym rozwiązaniem? Czy jednak lepiej kupić zestaw odseparowany? Zapytam tak czy ten sam sub i jakbym wyjął z niego dedykowany wzmak i zamienił na odzielny większy ,to czy głośnik zagra lepiej, czy jednak one są już tak budowane że lepiej nie będzie i do jego parametrów jest dobrany odpowiedni i najlepszy wzmak?

5. Czym sie różnią się dźwiękowo poniższe konstrukcje?

Subwoofer vs. Wzmacniacz. Dobieranie mocy. Subwoofer vs. Wzmacniacz. Dobieranie mocy.

0 2
  • Pomocny post
    #2 14 Sie 2010 16:25
    Jarosx9
    Poziom 35  

Ad 1. Najlepiej jak ma moc RMS większą niż moc RMS głośnika. Wtedy jest najlepsza kontrola nad membraną. Ale ma to też wady w tej postaci że jeżeli idiota to instaluje i obsługuje to może łatwo spalić głośnik.
    Ad 2. No cóż, akurat mam Fabię, na chwilę obecną mam prawie 400W RMS'u ze wzmacniacza a do tego 2 x Sony XS-L1230 w skrzyni bass-reflex. Do normalnego słuchania muzyki to jest z dużym zapasem, wystarczyłoby między 150 a 250W spokojnie. Przy tym co mam, a właściwie miałem (już się przesiadam na 1kW i TS-W3001D4) to drżało bardzo całe auto (lusterka, wycieraczki, dach, szyba przednia i tylna).
    Ad 3. To zależy od umięjętności i posiadanych narzędzi. Według mnie łatwo, jak się ma wyliczone/wyliczy prawidłowo wszystkie wymiary to już połowa roboty z góryy.
    Ad 4. Osobiście preferuję zestaw odseparowany, choć zintegrowane są bardziej kompaktowe.
    Ad 5. Pierwsze to skrzynia band-pass drugie bass-reflex. W zasadzie nieco inną charakterystyką tylko i szybkością nieco. Band-pass nada się do szybszej muzyki moim zdaniem lepiej (i chyba trudniej uszkodzić głośnik), za to z bass-refleksu z własnego doświadczenia wiem (analiza charakterystyk różnych głośników zazwyczaj podawana przez producenta) że zazwyczaj można parę dB więcej uzyskać.

0
  • Pomocny post
    #3 14 Sie 2010 16:39
    sanders156
    Poziom 35  

1. Wzmacniacz mocy rownej lub okolo 20% wyzszej niz glosnik , ale to i tak DF sprawuje kontrole nad glosnikiem

2.Tu nie ma gotowej odpowiedzi jezeli budujesz system stonowany oparty o scene stereo stworzonej dobrze wybranym i zaaplikowanym przodem a sub ma tworzyc tylko uzupelnienie pasma to 100wat zupelnie wystarczy jak chcesz zeby ci dach falowal to nie ma ograniczen , oczywiscie zakladajac ze zapewnisz odpowiednia ilosc pradu.

3.Zbudowanie skrzynki to nic trudnego , market budowlany i pocieta na wymiar plyta , pozniej obszywamy i kosztem 20-40zł mamy skrzynke oczywiscie musi to byc poprzedzone obliczeniami objetosci pod dany glosnik za pomoca jego parametrow T-S ( glosniki nie graja w bylejakich skrzyiavh tylko robionych na miare) Pomijam fakt ze wiekszosc sprzedawcow na allegro sprzedaje glosniki w skrzynkach importowanych z chin ktore sa dobierane po cenie a nie parametrach)

4.Wbudowane wzmaki to szrot ktory ma tylko dac moc , zazwyczaj za mala ale przedewszystkim jakosc tam sie nie liczy , dobor suba pasywnego jest duzo lepszym rozwiazaniem.
    5.Nie sluchalem wiec nie wiem , moge tylko powiedziec tyle ze skrzynia po lewej stronie to skrzynia band pass 4th a po prawej bass reflex.
    krotka charkterystyka skrzyn http://audiomania.info/portal.php?show=46 , http://audiomania.info/portal.php?show=5 ,

Wiecej info o CA znajdziesz tu http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCarAudioFAQ01beta.pdf

Dodano po 7 [minuty]:

Te pare db wiecej to raczej wzgledem skrzyni closed bo band pass potrafia byc glosniejsze wzgledem br ale to i tak dla ucha malo zauwalazna roznica 3db

0