Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nawinąć cewki powietrzne

14 Sie 2010 17:57 3560 5
 • Poziom 14  
  Witam chciałbym nawinąć cewki do zwrotnic tylko nie wiem jak obliczyć ile ma być zwoi i jakiej grubości użyć drutu. Cewki będą wykorzystywane w zwrotnicy do kolumn bolero 200. Chciałem kupić ale takich wartości jak 8,6mH i 15,8mH nie mają jedynie w przybliżonych wartościach. I jeszcze mam pytanie na co nawinąć cewkę.
  Jeśli w złym dziale to przepraszam.

  8,6mH
  15,8mH
  2,0mH
  0,45mH
 • Poziom 17  
  Wzory do obliczania cewek powietrznych są dostępne www.google.com wystarczy poszukać. Ale nawet jak będziesz miał wzór i sobie to policzysz, to wątpię, że czy uda Ci się nawinąć samemu taką cewkę, chyba że masz miernik indukcyjnosci bądź jiga i program Speaker Workshop i będziesz nawijał metodą prób i błędów, wzór traktując jako orientacyjny wskaźnik. Generalnie możesz zamiast np 15,8 zastosować 16mH. Przecież to tylko 1% różnicy! Cewki fabryczne są nawijane z wiekszą tolerancją.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Jak sobie przypomnę samodzielne nawijanie cewek to zgroza. Wzór wzorem, a w praktyce rozrzut jak diabli. Nawet na nawijarce nie sposób uzyskać powtarzalności parametrów. Albo trzeba nawijać z zapasem a potem odcinać, albo mierzyć co chwila. Zważywszy na cenę drutu proponuję kupić gotowe cewki, są firmy, które tym się zajmują. Moim zdaniem cewka o indukcyjności większej niż 6 mH musi mieć rdzen.
 • Poziom 14  
  Witam mam cewki z zwrotnicy 9mH i 20mH nawinięte grubym drutem jedna jest chyba z rdzeniem, mogę ich użyć zamiast tych co podałem ?. Mam pytanie jak odwiną parę zwoi z cewki to indukcyjność się zmieni ? Patrzyłem na mierniki indukcyjności tanie to one nie są więc nie stać mnie na taki zakup.

  Dodano po 57 [sekundy]:

  oto zdjęcie starej zwrotnicy

  Jak nawinąć cewki powietrzne
 • Poziom 17  
  Oczywiście, że się zmieni, ale o ile, tego nie przewidzisz bez pomiarów. Zamiast miernika indukcyjności możesz zastosować program Speaker Workshop + kilka przewodów, rezystor, 2 wtyczki i mierzyć za pomocą komputera. Koszt rzędu kliku złotych, jeśli masz odpowiednią kartę dźwiękową.