Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator, spadek napięcia na rezystorze - jak zapobiec ?

14 Sie 2010 18:10 1955 5
  • Poziom 2  
    Zmontowałem sobie taki prosty układ, niby wszystko działa, ale jest jeden problem. Przed rezystorem R1 jest tak jak być powinno 5V. Po rezystorze jest około 3,12V. Rozumiem, naturalny spadek napięcia, ale czy jest jakiś sposób, żeby temu zapobiec ? Wmontowanie jakiegoś kondensatora ? Próbowałem już chyba na wszelkie możliwe sposoby dolutowywać kondki (???), ale jak było 3,12V tak jest nadal. Może po prostu fizyki nie oszukam ?

[Regulamin, punkt 10.9, 10.11. Mariusz Ch.]
  • Poziom 13  
    Proponuje napięcie wyjściowe pobierać z wyjścia stabilizatora, a katodę diody LED podłączyć do masy. Jak nie chce się mieć spadków napięć należy odbiorniki energii podłączać równolegle.

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Do wyboru. Regulamin, punkt 8.2 lub 12. LED jest odbiornikiem z zasilaniem prądowym i nie można pominąć rezystora ograniczającego.

Porada pominięcia rezystora -> punkt 12
    Treść niezrozumiała -> punkt 8.2.

• Poziom 34  
    Tyle wynosi po prostu spadek napięcia na świecącej diodzie przy danym prądzie przepływającym przez diodę a zależnym od rezystora R1. Żadne kondensatory ci tu nic nie pomogą.
  • Poziom 2  
    TomaszKro napisał:
    Proponuje napięcie wyjściowe pobierać z wyjścia stabilizatora, a katodę diody LED podłączyć do masy. Jak nie chce się mieć spadków napięć należy odbiorniki energii podłączać równolegle.

No właśnie, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze :)

[Regulamin, punkt 8.2, 10.2. Mariusz Ch.]
  • Poziom 13  
    Założyłem, że JP2 to miało być wyjście stabilizatora i czemu ktoś wywala mi posta.
    Rezystor oczywiście musi być.
  • Moderator
    Prawidłowo to z C2 pobierać napięcie, a JP2 zewrzeć. Wówczas jeśli pojawi się napięcie dioda zaświeci. W tym układzie jak na rysunku rezystor i dioda to ogranicznik prądu, tak się nie robi.