Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica serii PA - martwa. Buczenie jakby z tyłu pralki.

14 Sie 2010 18:22 2960 3
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich,

  Model pralki Amica PA 5580B421.
  Wiem wiem, wygląda jak kolejny post do usunięcia, ale czytam od wczoraj wszystko co tylko mogę tutaj znaleźć i nic nie pomaga. Ale do rzeczy.
  Podczas prania strzelił triak zaworu przesterowania (najpierw cichy trzask, ale pralka prała dalej, lecz za ok. 3 sekundy trzask głośniejszy i umarła zupełnie). Wymieniony na MAC97A8, plus oba rezystory (330 Ohm i 10kOhm) oraz oczywiście nieszczęsny zawór. Ścieżki przeglądam od wczoraj i już mi oczy łzawią. Poza widocznym okopceniem w okolicach triaka, nie ma żadnych uszkodzeń druku. Słynne niebieskie mostki obejrzałem ze wszystkich możliwych stron. Wszystko jest cacy, płytka jak nowa więc składamy.
  Po wymianie i złożeniu wszystkiego do kupy, nie zapala się kompletnie nic.
  Co dziwne, po przełączeniu na jakikolwiek program, słychać buczenie (jakby praca trafo) tyle, że dobiega ono jakby z tyłu pralki. Pompa nie zwiera. Z resztą próbowałem podłączyć wyłącznie zasilanie płyty bez jakichkolwiek innych podłączeń, reakcja identyczna.
  Nie mam co prawda włosów, więc nie grozi mi wyrwanie ich sobie z nerwów, ale zawały już w moim wieku chodzą po ludziach.
  Proszę bardzo o jakiekolwiek sugestie dot. powyższego.

  PS. Wyłącznik główny wylutowałem, przeczyściłem i wlutowałem, ale sądząc po tym "buczeniu" to raczej nie on jest problemem.

  Poprawka : to jednak trafo na module tak buczy. Chyba od przeglądania ścieżek mam już zwidy (zsłychy?) :)
  Czyli wygląda na to, że coś zwiera zasilanie. Przebadałem profilaktycznie elektrolity ale też są OK.
 • Poziom 28  
  Prawdo podobnie "padł procesor" rzadka przypadłość nie mniej zdarza się przy zwarciu na siłowniku zaworu jet-a. Moduł do wymiany lub cała pralka.
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) Zamówiłem już nową. Nawet jeśli da się naprawić, ja nie mam już ochoty a biorąc pod uwagę ryzyko kolejnej awarii (bądź co bądź pralka ma już 6 lat), wolę wydać troszkę więcej i mieć 3 lata spokoju :)